Jump to content

Opoziv punomoći i nova punomoć


drFreud

Preporučene objave

Majka se bratu(odvjetniku) potpisala na prazan papir prije x godina. Nedavno je otkrila da je zastupao svoje a ne njene interese i sada želi meni dati punomoć za zastupanje kako bi dijelom ispravili nepravdu.

Majka je stranka u nekoliko ostavinskih rasprava. Znam za obrazac punomoć u NN ali mi nije jasno kako sastaviti Opoziv punomoći tj. nema nigdje šprance.

Obzirom sam pravni analfabeta, molim za odgovore:

1. Mora li Majka opoziv punomoći ovjeriti na sudu ili kod bilježnika

2. Mora li se u Punomoći navesti broj svake parnice ili je dovoljno jednom općenitom rečenicom pokriti sve aktualne sporove

 

Forum je izvrstan, moja šteta što sam ga tek nedavno otkrio. Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne treba ovjeravati opoziv punomoci kod javnog biljeznika.

Potrebno je da majka napise u slobodnoj formi

 

Opoziv punomoci

kojom ja, dolje potpisana, otkazujem punomoc

odvjetniku Ime i Prezime odvjetnika

u premetu tom i tom koji se pod brojem tim i tim vodi kod suda tog i tog

/ ako se sjeca ili ima kopiju, navesti i datum kada je punomoc dala/.

 

Staviti datum i obvezno potpisati!

 

Poslati preporuceno s povratnicom odvjetniku.

Fotokopirati tako ispunjenu tiskanicu, pricekati

povreatnicu (nekad se ne vrati...).

Isto takvo pismeno - preporuceno s povratnicom - uputiti sudu kod kojeg se vodi spor te navesti da je odvjetnik takodjer upoznat.

Bilo bi dobro dodati i preslik povratnice.

Koliko je god tekst samog opoziva punomoci nebitan

(naravno navesti neophodne osnovne podatke) toliko je vazno obavijestiti sud ili instancu kod koje se predmet vodi. Isto uciniti i ako se predmet vodi kod javnog biljeznika.

 

Dakle, obvezno poslati sudu ili naslovu kojeg se vodi spor ili premet, jer bi u suprotnom moglo doci do komplikacija.

Stoga je vazno u predmetima u kojim se trazi zastupanje po odvjetniku, navesti i sve podatke o novom odvjetniku.

A ako nije neophodno strucno zastupanje, moze navesti vas kao opunomocenika.

 

Potrebno je za svaki spor ili predmet napisati odgovarajuci opoziv punomoci te ga svaki put na isti, gornji, nacin poslati i sudu i odvjetniku.

Cuvati brizljivo sve poslano. A posebice povratnice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala najljepše na iscprnom odgovoru.

 

Još me samo brine ovo stručno zastupanje:

Stoga je vazno u predmetima u kojim se trazi zastupanje po odvjetniku, navesti i sve podatke o novom odvjetniku. A ako nije neophodno strucno zastupanje, moze navesti vas kao opunomocenika.

 

Radi se o ostavinskim postupcima iza smrti sestre i brata od moje majke gdje je majka jedan od nasljednika - mogu li ja u tim parnicama biti njen zastupnik ili trebamo odvjetnika?

 

Hvala još jednom.

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zavisi gdje se postupci vode i koliku su kompleksni.

 

U prvom postu navodite da se vode x godina, sto znaci nekoliko. Zakljuciti je da su kompleksni ili ih je brat vase majke mozda jos zakomplicirao...

A on je odvjetnik.

Nije on jedini odvjetnik koji bi zelio neki postupak zakomplicirati i nastojati da dulje traje, bez obzira sto to vama ne odgovara, ali odgovara njemu iskljucivo kao osobi koja prima honorar.

 

S druge strane, kao sto i sami kazete - pravni ste analfabeta (da cak niti opoziv punomoci ne znate samostalno napisati).

Kako cete onda znati druge pravno kompliciranije stvari...

 

MOj bi savjet bio da angazirate odvjetnika i da vam majka dade punomoc, tako da odvjetnik strucno obavlja posao i savjetuje vas, a vi osobno odlazite redovito na sva rocista (ako je na sudu, ili gdje vec treba) i kontrolirate rad odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala ponovo na savjetima..

 

Zaboravila sam pitati treba li Punomoć ovjeravati kod bilježnika?

 

 

Iako dobronamjerno sugerirate, ne bih uzimala odvjetnika jer je "pouzdani" odvjetnik naplatio pola moje doktorske plaće za Ugovor o doživotnom za koji mi je sudac rekao da je prastara špranca od koje neću imati nikakve koristi.

 

Radi se o klasičnom dalmatinskom bratoubilačkom ratu oko ostavine i već izolacijom jednog "kolabracionista" iz deala, omogućiti ću da se 5 normalnih ljudi dogovori ma što jedan megaloman (umirovljeni odvjetnik) pokušavao.

Hvala lijepa još jednom, doista ste zlatni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija