Jump to content

zatvaranje obrta s dugom -zadnji put


Leyla

Preporučene objave

Poštovani,

 

žao mi je što opet postavljam isto pitanje, ali nisam našla istu situaciju.

 

Zatvorila bih obrt, a kojem imam popriličan dug prema državi. Posao nikako nije kretao, pa smo stalno odgađali zatvaranje, a obveze su samo sjedale na račun, te smo odlučili da ga sad moramo zatvoriti. Ne posjedujem nikakvu imovinu, podstanar sam, nikakve pokretnine. Obveze bih plaćala polako, zasad mi je cilj spriječiti sjedanje novih obveza.

 

Kakve su sankcije u slučaju da ne mogu odmah platiti sve? Ima li ih uopće? Molim Vas za savjet! Je li oamtenija opcija privremenog zatvaranja?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zatvarajte obrt čim prije,ne dajte dugovima da se kamate!

 

Sankcije na imovinu nećete imati budući da nemate imovine.

 

Zatvarajte trajno a ne privremeno (mirovanje).

 

Plaćajte obročno,po mogućnostima.

 

U slučaju da se zaposlite, Porezna uprava Vam može ustezati 1/3 plaće na ime poreznog duga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

ultra je napisao:

Zatvarajte obrt čim prije,ne dajte dugovima da se kamate!

 

Sankcije na imovinu nećete imati budući da nemate imovine.

 

Zatvarajte trajno a ne privremeno (mirovanje).

 

Plaćajte obročno,po mogućnostima.

 

U slučaju da se zaposlite, Porezna uprava Vam može ustezati 1/3 plaće na ime poreznog duga.

 

ultra, imaš zanimljiva stajališta...nadam se da su utemeljena barem na praksi jer na zakonu teško.. :misli:

 

članak 32 st.6 Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost

 

.....

Prije odjave djelatnosti poduzetnik - fizička osoba mora obračunati porez na dodanu vrijednost itd.itd. te izmiriti sve druge obveze po osnovi poduzetničke djelatnosti.

.....

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da je u situaciji obrtnika dohodaša koji ne može izmirivati svoje daljnje obveze najbolje što prije zatvoriti obrt.Upravo iz razloga što mnogi odugovlače s istim, nađu se u situacijama ovrha, ne samo na žiro već i na pokretnine,nekretnine.

 

I dajte,prestanite citirati zakone samo ih prepisujući, tumačite ih.

 

Naravno da se prilikom zatvaranja obrta obračunava PDV na sve nenaplaćene tražbine od kupaca,neplaćene obveze dobavljačima...ali to ne znači da obrtnik prije zatvaranja obrta mora platiti i porezna dugovanja,dugovanja za doprinose,članarine tj. da ne može zatvoriti obrt prije nego izmiri nastali dug.

 

I, da, imam utemeljena stajališta u praksi kada se obrtnici prilikom zatvaranja obrta s velikim dugovanjima iz istih brže izvlače nego da nastave obavljanje djelatnosti bez dohotka a istovremeno bez mogućnosti plaćanja svojih obveza.

 

Naravno, poduzetnik koji prati svoje poslovanje i ima dobru stručnu podršku, neće se niti dovesti u situaciju da mu neizmirene obveze budu razlogom likvidacije ili stečaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nisam baš primjetila da se ovdje nešto intenzivno citiraju zakoni...

 

Mislim, na ovaj forum sam se prijavila stoga što prije svega želim PRAVNU utemeljenost, a ne rekla-kazala ...a citate sam stavila samo tamo gdje su po mom mišljenju zakonske odredbe suprotne objavljenim stajalištima u postovima...

 

No, nebitno...

 

Dakle, ako sam dobro razumjela... obrtnik-dohodaš-fizička osoba SUPROTNO odredbama čl.32 st.10 i 11. Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost MOŽE izvršiti brisanje iz registra čak i ako porezne obveze NISU izmirene :-?

Voljela bih da mi to potvrdi netko tko je zaista izbrisan iz registra, ima nepodmirene obveze, a nitko ga u registru prije brisanja nije tražio navedenu potvrdu :-?

 

Ovo bi, naime, potvrdilo protuzakonito djelovanje institucija ...ili molim da mi se skrene pažnja po kojem je to drugom propisu zakonito

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno je sve što sam navela, i obrtnik,obveznik poreza na dohodak, može izvršiti brisanje iz obrtnog registra bez plaćanja neizmirenih obveza što nije protuzakonito.

 

Obrazloženje: članak koji spominjete izbrisan je iz Pravilnika,budući da ste ga izvukli iz Pravilnika koji više nije na snazi.

 

Pogledajte NOVI Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost:

Narodne novine br.149/09 !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grrr je napisao:

ultra je napisao:

Zatvarajte obrt čim prije,ne dajte dugovima da se kamate!

 

Sankcije na imovinu nećete imati budući da nemate imovine.

 

Zatvarajte trajno a ne privremeno (mirovanje).

 

Plaćajte obročno,po mogućnostima.

 

U slučaju da se zaposlite, Porezna uprava Vam može ustezati 1/3 plaće na ime poreznog duga.

 

ultra, imaš zanimljiva stajališta...nadam se da su utemeljena barem na praksi jer na zakonu teško.. :misli:

 

članak 32 st.6 Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost

 

.....

Prije odjave djelatnosti poduzetnik - fizička osoba mora obračunati porez na dodanu vrijednost itd.itd. te izmiriti sve druge obveze po osnovi poduzetničke djelatnosti.

.....

 

:-?

 

Itekako su mišljenja, stavovi i način tumačenja ultre ITEKAKO pozitivni, realni i logični. Uistinu svatko može pročitati zakon....ali provoditi ga u realnom vremenu je malo drukčije.... a pogotovo ovaj savjet koji je citiran itekako je dobar, pouzdan, provjeren, i nekome pomaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija