Jump to content

Povrat poreza na osnovu plaćanja kamate stambenog kredita


fveliki

Preporučene objave

DAJA007 je napisao:

također imate pravo na povrat poreza

 

Mislim da ako je stan kupljen gotovinom nema osnova za povrat poreza.

Samo u slučaju kupnje ili izgradnje prvog stambenog prostora namjenskim stambenim kreditom korisnik kredita ima mogućnost iskoristititi poreznu olakšicu za plačenu kamatu po tom stambenom kreditu, naravno u visini do 12000 kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fveliki je napisao:

Poštovanje,

ja i supruga smo digli stambeni kredit pa nas zanima sve pojedinosto oko mogućeg povrata poreza na plaćenu kamatu.

ja sam nositelj kredita a supruga mi je sudužnik.

pa molim nekoga tko poznaje ovu tematiku da nam malo to pojasni.

unaprijed hvala

 

Znači vi kao nositelj kredita imate pravo na povrat poreza. Morate priložiti potvrdu od banke o iznosu plaćenih kamata po stambenom kreditu, IP obrazac, ispravno popunjen DOH obrazac i potvrdu da vam je to prva nekretnina. Ako imate rješenje oslobođenja plaćanja poreza na promet nekretnina biti će dovoljna kopija tog rješenja, a ako vam riješenje nije još stiglo (što je moguće, jer znaju i do godine dana donositi rješenje), onda morate priložiti svu živu papirologiju kojom dokazujete da vam je to prva nekretnina. Ako ste tražili oslobođenje od poreza, onda znate o čemu pričam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

imate pravo na poreznu olakšicu ako ste Vi vlasnik kredita i vlasnik stana.uvjet je da Vam je prvo vlasništvo nekretnine sa kojom rješavate stambeno pitanje

 

Nemate, jer se porezna olakšica tiče isključivo kamata, a ne glavnice. Znači nema kredita, nema kamata, nema olakšice, nema povrata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

_Dado je napisao:

DAJA007 je napisao:

imate pravo na poreznu olakšicu ako ste Vi vlasnik kredita i vlasnik stana.uvjet je da Vam je prvo vlasništvo nekretnine sa kojom rješavate stambeno pitanje

 

Nemate, jer se porezna olakšica tiče isključivo kamata, a ne glavnice. Znači nema kredita, nema kamata, nema olakšice, nema povrata.

:-?

daj malo prelistaj ovu raspravu iz početka i pogledaj na koje je pitanje taj odgovor...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

_Dado je napisao:

DAJA007 je napisao:

imate pravo na poreznu olakšicu ako ste Vi vlasnik kredita i vlasnik stana.uvjet je da Vam je prvo vlasništvo nekretnine sa kojom rješavate stambeno pitanje

 

Nemate, jer se porezna olakšica tiče isključivo kamata, a ne glavnice. Znači nema kredita, nema kamata, nema olakšice, nema povrata.

:-?

daj malo prelistaj ovu raspravu iz početka i pogledaj na koje je pitanje taj odgovor...

 

čovjek ti je dobro napisao, ti malo bolje pogledaj... povrat poreza se u ovom slučaju odnosi na plaćene kamate, a čovjek je pitao da li ima pravo na povrat poreza ako je stan platio gotovinom... znači nema...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

A da li bi ja imala pravo na taj povrat poreza, ukoliko sad kupujem svoj stan radi rješavanja svog stambenog pitanja, i nemam nikakav u vlasništvu, ali sam prije nekoliko godina već kupila svoj prvi stan no zbog nemogućnosti življenjanja u tom mjestu, na kraju ga prodala i vratila poreznoj onaj porez od kojeg me oslobodila...

 

..nadam se da sam bila jasna..:)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sanjchika je napisao:

A da li bi ja imala pravo na taj povrat poreza, ukoliko sad kupujem svoj stan radi rješavanja svog stambenog pitanja, i nemam nikakav u vlasništvu, ali sam prije nekoliko godina već kupila svoj prvi stan no zbog nemogućnosti življenjanja u tom mjestu, na kraju ga prodala i vratila poreznoj onaj porez od kojeg me oslobodila...

 

..nadam se da sam bila jasna..:)

nemate pravo na povrat poreza jer Zakon o porezu na dohodak predviđa da NIKAD prije niste imali u vlasništvu stambeni prostor u Hrvatskoj i inozemstvu. neovisno na pravu na oslobođenje koje propisuje Zakon o prezu na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fveliki je napisao:

Poštovanje,

ja i supruga smo digli stambeni kredit pa nas zanima sve pojedinosto oko mogućeg povrata poreza na plaćenu kamatu.

ja sam nositelj kredita a supruga mi je sudužnik.

pa molim nekoga tko poznaje ovu tematiku da nam malo to pojasni.

unaprijed hvala

šta su ljudi u stanju svašta napisati...

ako ste kupili kredit namjenskim stambenim kreditom, kamate po kreditu možete koristiti isključivo vi kao nosioc kredita i osoba na koju glasi potvrda o plaćenim kamatama, uz uvjet da ispunjavate uvjete za povrat poreza (da se radi o kupnji PRVE nekretnine, odnosno da vi i vaša supruga nikad ranije niste imali neki drugi stambeni prostor, te da stvarno boravite u tom stambenom prostoru i imate prijavljeno prebivalište).

ukoliko ste dio stana kupili vlastitim sredstvima (gotovinom), možete također koristiti pod istim uvjetima olakšicu za kupnju stana vlastitim sredstvima. s tim da kamate i kreditu i vlastita sredstva se priznaju do najviše 12 000 kuna. vlastita sredstva koristite samo za godinu za koju podnosite poreznu prijavu, uz uvjet da je stan kupljen u toj godini, a kamate po kreditu svaku godinu dok traje otplata kredita (ako i dalje ispunjavate zakonske uvjete).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

_Dado je napisao:

fveliki je napisao:

Poštovanje,

ja i supruga smo digli stambeni kredit pa nas zanima sve pojedinosto oko mogućeg povrata poreza na plaćenu kamatu.

ja sam nositelj kredita a supruga mi je sudužnik.

pa molim nekoga tko poznaje ovu tematiku da nam malo to pojasni.

unaprijed hvala

 

Znači vi kao nositelj kredita imate pravo na povrat poreza. Morate priložiti potvrdu od banke o iznosu plaćenih kamata po stambenom kreditu, IP obrazac, ispravno popunjen DOH obrazac i potvrdu da vam je to prva nekretnina. Ako imate rješenje oslobođenja plaćanja poreza na promet nekretnina biti će dovoljna kopija tog rješenja, a ako vam riješenje nije još stiglo (što je moguće, jer znaju i do godine dana donositi rješenje), onda morate priložiti svu živu papirologiju kojom dokazujete da vam je to prva nekretnina. Ako ste tražili oslobođenje od poreza, onda znate o čemu pričam.

samo se nadam da ti ne radiš u poreznoj upravi jer ovo veze s vezom nema! zakon o porezu na dohodak ima svoj Pravilnik o porezu na dohodak kojim se točno propisuje potrebna papirologija za POVRAT POREZA. nikakvo rješenje o oslobađanju plaćanja poreza na promet nekretnina jer ti možeš ostvariti uvjete za oslobođenje čak i da si ranije imao nekretninu ali nije zadovoljavala stambene potrebe, pa si kupio odgovarajuću i stekao pravo na oslobođenje. za razliku od poreza na promet nekretnina, kod ostvarivanja olakšice za kupnju stana bilo kamatama, bilo vlastitim sredstvima, prilažeš papire kojima se dokazuješ da se radi o kupnji PRVOG stambenog prostora. prvog, znači nikad ni metar kvadratni, a to se nikako ne može dokazati rješenjem o oslobađanju plaćanja poreza na promet nekretnina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija