Jump to content

slobodni dan umjesto prekovremenog

meshikuarimo
 Dijeli

Preporučene objave

Pozdrav!

Dakle, trebam pravni savjet glede prekovremenog rada.

Zanima me da li je dopušteno radniku umjesto plaćanja prekovremenog rada odrediti 1 slobodan dan u tjednu i na taj način "kompenzirati" taj rad. Naime, čitajući novi zakon o radu (nn 149/09) nisam uspio naći nikakvu odredbu u kojoj se takva mogućnost spominje, pa me zanima da li je poslodavac u prekršaju ako se prekovremeni ne isplate nego se umjesto toga da slobodan dan.

Također, smije li poslodavac takvu odredbu (slobodan dan umjesto plaćanja prekovremenog) ugraditi u svoj pravilnik o radu?

Isto tako, ako je pravilnikom o radu određeno da radnik za prekovremeni rad ima pravo na 50% veću plaću, znači li to da umjesto 1.slobodnog dana isto tako imam pravo na 50% "više" slobodnog dana, tj. dan i pol?

Hvala svima!

Dijeli na drugim stranicama

mashikuarimo (joj nicka jadva sam ga napisal),

pravilnici oradu donose se na naćin propisan Zakonom o radu u glavi XV.

Prema čl iz te glave stoju da u donošenju pravilnika o radu moraju sudjelovati i radnici jer se radi o njihovom o interesu. Dakle ukoliko je ustanovljeno pravilnikom da se prekovremeni rad zamjenjuje slobaodnim danima (ako to nije ustanovljeno nema zamjene kako se neko sjeti moraju platit prekovremene), onda mora biti i ustanoivljen način kako se to radi u protivnom je takav pravilnik ništetan. Logično je da ako ste radili prekovremeno i ako je pravilnikom utvrđeno da se prekovremeni plaćaju 50% više da onda za jedan dan prekovremenog rada imate 1.5 dana slobodno. Ukoliko to neko tumači drugačije onda se morate obratiti radničkom vijeću i sindikatu a za zakonitost i Inspektoratu i konačnoci Ministarstvu rada a po potrebi i sudu. :palac:

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

Dijeli

• Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

• No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

• Napravi novi...

Važna informacija