Jump to content

doživotno uzdržavanje


vuk55

Preporučene objave

Poštovani,

 

Godine 2004 potpisao sam Ugovor o doživotnom uzdržavanju, koji je ovjeren kod javnog bilježnika.

Obvezao sam se brinuti o gospođi do njene smrti, platiti pogreb i podignuti nadgrobni spomenik, a za uzvrat ona mi je ostavila kuću u kojoj je stanovala

Gospođa ja umrla nakon 2(dvije) godine. Nikad se nije žalila na mene i bila je zadovoljna s mojom brigom prema njoj. Nakon njene smrti upisao sam se kao vlasnik kuće u dijelu 1/1.

Nakon njene smrti pojavili su se njezini nećaci iz Italije ( to joj je prvi rod, odnosno prvi

nasljednici, drugih nije imala) i podigli tužbu protiv mene u kojoj osporavaju ugovor o doživotnom uzdržavanju, tvdreći da se ja nisam dolično brinuo za njihovu tetu (a nikad nisu

bili blizu).

Općinski sud je presudio u moju korist . Nakon toga oni su se žalili na rješenje općinskog suda i uputili žalbu u zakonskom roku županijskom sudu. Predmet se sad nalazi na županijskom sudu već 3 godine i nema nikakvog odgovora.

Mene zanima da li ti nećaci imaju ikakvu šansu da ponište ugovor o doživotnom uzdražavanju, odnosno da li ja mogu izgubiti tu kuću, te koliko treba čekati rješenje županijskog suda, odnosno da li ja kao stranka koju se tuži mogu požuriti postupak kod

županijskog suda.

Naime ja bi htio ulagati u kuću, renovirati je, ali bi želio biti siguran da je ne mogu izgubiti,odnosno da predmet bude rješen!

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ugovor o doživotnom uzdržavanju možeosporavati primatelj uzdržavanja ili možda zakonski nasljednik(djeca ).

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljedstvo.

a osim toga treba i dokazati razlog raskida ugovora (ili ništavnosti).

prouči Zakon o obveznim odnosima NN 35/05(ugovori i ugovor o doživotnom uzdržavanju).

nečaci su tek treči nasljedni red.

Odsjek 9.

UGOVOR O DOŽIVOTNOM UZDRŽAVANJU

Pojam

Članak 579.

(1) Ugovorom o doživotnom uzdržavanju obvezuje se jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja.

Utjecaj izmijenjenih okolnosti

Članak 584.

(1) Na ugovor o doživotnom uzdržavanju primjenjuju se opće odredbe ovoga Zakona o izmijenjenim okolnostima.

SKLAPANJE UGOVORA

I. SUGLASNOST VOLJA

Kad je ugovor sklopljen

Članak 247.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru!

 

još me zanima:

 

bovu je napisao:

ugovor o doživotnom uzdržavanju možeosporavati primatelj uzdržavanja ili možda zakonski nasljednik(djeca ).

 

 

A što je s nećacima (oni su naime prvi rod). Da li oni imaju pravo tražiti poništenje ugovora, nakon smrti primatelja uzdržavanja?

Naime ja dobivam različite odgovore, netko mi kaže da mogu, dok drugi mi vele da jedino potpisnici ugovora tj. davatelj i primatelj uzdržavanja imaju pravo raskinuti ugovor, sporazumno ili pred sudom, dok treće osobe nemaju pravo tražiti poništenje ugovora. Pogotovo ne nakon smrti primatelja uzdržavanja.

Pa me zanima da li ti nećaci imaju ikakvu šansu poništit ugovor?

 

i još, ako mi netko zna odgovoriti:

 

1. Postoji li zakonski rok u kojem bi županijski sud morao rješiti žalbu na rješenje općinskog suda? Naime žalba se nalazi na sudu već 3 godine!

2. Da li ja, kao osoba koja je tužena, mogu napraviti nešto da ubrza okončanje postupka (prihvaćanje ili odbacivanje tužbe) na županijskom sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvi nasljedni red bi bili djeca i muž da ih ugovarateljica uzdržavanja ima.

drugi nasljedni red su roditelji.

treči brača i sestre

četvrti nečaci

 

nužni nasljednici(koji mogu pokušat osporiti ugovor o doživotnom uzdržavanju)su muž i djeca ali s obzirom da ih ugovarateljica nema,nema ni prvog nasljednog reda koji bi možda mogli imati uspjeha u osporavanju ugovora.

 

kao što sam naveo ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljedstvo pa i nužno nasljedstvo (prvi nasljedni red).

ugovor ste u cijelosti ispunili.

na sudu izjavite da ste ugovor ispunili u cijelosti

(briga o primateljici skrbi ,plaćanje režija,odlazak liječniku ,čiščenje i pranje u kući,kuhanje,održavanje kuće itd.)

po ugovoru za vaš trud ste plaćeni nekretninom .

ali oni koji osporavaju ugovor (ako uspiju ????)dužni su vam platiti za Vaš rad i zalaganje po ugovoru.

 

kao alternativu možete protiv tužitelja podnijeti prozutužbu i tražiti isplatu za navedeno(po procijeni suda +zakonske zatezne kamate 15%/g. + troškovi sahrane.

od dana sklapanja ugovora.

tužitelji će brzo odustati od daljnjih potraživanja.

 

radi ubrzanja postupka podnesite zahtjev za suđenje u razumnom roku (nakon 4.godine )

od podnošenja tužbe Općinskom sudu.

 

prouči Zakon o obveznim odnosima(ugovori)

radi informacije ko može tražiti i pod kojim uvjetima raskid ili ništevnost ugovora.

 

i smatram da bi trebali angažirati odvjetnika

trošak će na kraju platiti tužitelji.

ako tražite povrat troškova(na kraju rasprave)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru!

 

Ja takodjer mislim da oni nemaju nikakvu šansu poništit ugovor, ali želio bi da se riješi taj slučaj da počnem renovirat kuću. Ne bi želio ništa poćeti dok nisu čisti papiri. Makar na nekretnini (vlasničkom listu) nema nikakve zabilježbe o vođenju spora!

 

A što se tiče troškova, odnosno povrata troškova(na kraju rasprave) rečeno mi je da će bit teško ili nemoguće tražit povrat troškova od njih jer oni nisu državljani RH, žive u Italiji i mislim da u RH nemaju nikakva primanja ni nekretnine! Da li je to istine? Ako je što mi preporučate u tom slučaju?

Možda je i to jedan od razloga zašto se sude i odugovlače jer znaju da nemaju što izgubiti niti što platiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tražite od suda da tužitelji na račun suda uplate polog za troškove .(predujme troškove)

to tražite pismeno preporučeno i sa povratnicom

ili na kopiju prijedloga da sud pečatom potvrdi primitak podneska.

obrazložite činjenice .

prouči Zakon o parničnom postupku

naročito od čl.151.

predpostavljam da tužitelji imaju odvjetnika

pa je moj savjet da i Vi angažirate odvjetnika da vas zastupa ali uz Vaš nadzor i sudjelovanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija