Jump to content

nasilje u obitelji i alkohol


petra40

Preporučene objave

Poštovani, molim Vas pomoćććććć!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dakle već niz godina živim u braku koji je na momente podnošljiv.Alkohl se provlaći od samog poćetka, ali sam mislila da će se to smanjiti ili promjeniti. Živimo u njegovoj kući, koja je zapuštena i u vrlo teškim uslovima za život. Ja u drugom gradu imam svoju vlastitu kuću. No u ovom gradu sam imala posao. Njegova nekretnina je 1/2 pola sa bratom,sve što se renoviralo je na neriješenoj imovini.

Prije 4 godine je došlo do fizićkog napada na mene, naravno oprostila sa velkim ožiljkom na srcu. Alkohol je i dalje bio prisutan i to tako da s posla ne bi dolazio kući do 3 iza pola noći, drugi dan nastavlj i tek navećer oko 23 dolazi i provocira. Dolazilo je opet do fizićkog napada, došla policija on zaspao i nisu ga odveli. Seksualni odnosi su naravno rijetkost, a opijanje tijedno.

Ako bi mu rekla da sam nezadovoljna i nesretna porazbijao je sve što je mogao, drugi dan se opet napio itd.

Prošli mjesec me opet fizički napao pred djetetom (8 godina), razbijao TV i prijetio suicidom, pozvala sam policuiju koja je intervenirala i odvela ga ( imao je 2 promila).Sutradan smo odmah išli kod sudca za prekršaj koji je odredio novčanu kaznu 6000 kn i obavezu lijećenja od alkohola od 3 mjeseca ambulantno.

Od trenutka izlaska sa suda do ovog vikenda nije prestajao sa optužbama. Prošli vikend je opet poćeo sa opijanjem i psihićkim maltretiranjem. Kulminacija: prijetio je suicidom i to da će ga dijete naći kako visi, a meni je zabranio da ikome o tome pisnem jer će nas ubit. Od straha sam opet pozvala policiju, došla je i hitna i odveli su ga u Jankomir.

Doktorica mu je u ambulanti na prvom razgovoru savjetovala bolničko lijećenje, doktorica u Jankomiru mu je također savjetovala bolnićko lijećenje na koje on nije pristao.

Danas je došao kući i sad planira tužiti bolnicu i socijalnu radnicu kako su mu mogle reći da je alkoholićar. S druge strane meni se priejti razvodom braka i prikupljanjem podataka da ja nisam normalna, tj. da će mi uzeti dijete. Ja sam momentalno na bolovanju jer sam imala određeni mobing na poslu i sve ovo što se dogodilo prošli mijesec. Ja nisam luda, nego su mi dali bolovanje da se malo oporavim od svih stresova koji su me snašli.

Molim vas da li postoji šanse da on koji je kažnjavan i bio u Jankomiru na sudu dobije dijete?

Kakva ja prava imam što se tiće imovine? Uzmi svoje kofere i bježi glavom bez obzira.

Kakva je ovo država, koga ona štiti, nasilnike i alkoholićare ili žrtve?

Ako se odselim mami u svoju kuću s djetetom a momentalno nemam posao da li dijete stvarno može ostati kod njega?

Moja curica ne želi ostati s njim, da li i nju netko pita?

Molim vas pravnu pomoć :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otiđite u CZSS i objasnite im ono što ste tu napisali.oni će Vas savjetovati što je najbolje napraviti u ovakvoj situaciji.tražite da dječji psiholog obavi razgovor sa djetetom.ako dijete ne želi ostati uz tatu neka se tako i izjasni.naj bolje bi bilo za Vas i za dijete da se sklonite iz te okoline( najviše zbog djeteta).ako imate priliku otiđite kod majke na stan.što se tiće posla i financija,tražite da Vam se odredi privremena mjera o alimentaciji

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bila sam u Centru za socijalni rad po njihovom pozivu od strane policije. Naravno žena je mene pitala šta sam ja napravila da se moj muž osjeća ugodno kod kuće? A šta da napravim kad ga nema do 3 ujutro?

Sad sam trenutno na bolovanju zbog već gore navedenih problema. On je jučer rekao da će pokrenuti brakorazvodnu parnicu i da je angažirao odvjetnika da ga zastupa.

Pa ljudi moji zar odvjetnici štite nasilnike i alkoholićare?

Što mu znaći to? Dijete je na pola školske godine,zar to neće biti šok za dijete sada.

Kako to ide s rastavama, za koje vrijeme ću ja morati iseliti?

Pa ljudi moji koja je ovo banana država. Osam godina radiš i stvaraš i sad bježi ko smeće. Znaći muškarci imaju ženu tući i omalovažavati a ona mora šutjeti jer ako se pobuni i zatraži policijsku zaštitu nakon dosta duranja onda joj se još prijeti sa advokatima.

Ma u stvari nemam žaliti za životom sa alkohličarom. Na otpusnom pismu mu je dijagnoza: alkoholizam F 10.2.

Samo me zanima kakvo pravo imam jer smo živjeli u njegovoj kući? Radila sam i privređivala a i da nisam čistila sam, kuhala, odgajala dijete. Pa zar nakon 8 g. idem onako kako sam i došla. To mi se znaći moglo dogoditi i nakon 20g.

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

petra 40,

dijagnoza F 10.2. je teška dijagnoza. Jer je i bolest teška. Koliko je dugo vaš suprug bio na bolničkom liječenju u Jankomiru? Što je vama tamo bilo rečeno od strane liječnika? :-?

 

Njemu je zbog nasilja u obitelji izrečena kazna obaveznog lijećenje od alkoholizma,zbog recesije na njegov nagovor- ambulantno. Bio je samo na jednom razgovoru,nije još pravo ni krenuo. Saznala sam od dotićne doktorice da mu je odmah prdložila bolničko lijećenje koje on ne prihvaća. Nakontoga je došlo do prepirke i prijetnje samoubojstvom i to ozbiljne, na šta sam ja pozvala policiju i hitnu koji su ga odvezli. U Jankomiru nakon obrade i nagovaranja doktorice da ostane na lijećenju jer mu je potrebno ne pristaje i izlazi van.

Ako doktorica na u ambulanti napiše svoje mišljenje sudu da mu je potrebno bolničko lijećenje, mogu li ga prisilno odvesti da imam mira dok mi dijete ne završi ovaj razred.

On se sprema tužiti Jankomir da su ga neprvomoćno držali duže od 72 sata,pobija profesionalnost doktorice u ambulanti, odvijetnica nije u redu koja mu je dodijelila kaznu. On sad samo hoće advokata da pokrene brakorazvodnu parnicu, mene proglasi ludom i dobije dijete.

Ljudi pa gdje ja to živim.

Možda bi mi bilo bolje da sam kao i većina žena trpila alkohol i batine jer na kraju si ti još lud, a sustav im ne može ništa dok nekog ne ubiju.

Pa zar se samo trebaju puniti crne kronike po novinama.

:zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dva su osnovna ponašanja alkoholičara:

-odbijaju priznati da su alkoholičari odnosno da prekomjerno piju.

-lažu o svemu vezano za svoje postupke u bilo kojojoj konfliktnoj situaciji.

To će svaki sud znati na temelju dijagnoze i tijeka liječenja koje je provodio vaš suprug.Naime alkoholizam se nikada ne može u potpunosti izliječiti, a s obziriom da vaš suprug odboja bolničko liječenje, stoji činjenica da se nije ni zaliječio. Takvo će mišljenje dati sudu i liječnik jer će ga sud ili vi, zvati na vještačenje u tom slučaju.Dakle nikakve opasnosti nema u smislu da bi on mogao dobiti djete. Sud gleda boljitak i volju djeteta. Međutim ukoliko ustanovi da vi nemožete uzdržavati djete mogao bi ga dodjeliti na skrb društvu.Zato se morate potruditi da odmah nađete posao tamo kuda mislite preseliti.

To što vas je pitala socijalna radnica :što ste vi napravili da se vaš suprug bolje osječa kod kuće",vama se čini bezvezno pitanje? I kažete što ćete učiniti kad ga nema do tri sata ujutro? Nije ona vas to pitala bez razloga.Jer on nije počeo piti jučer ili tada kada su se počele događati nemili događaji. Alkoholičar se ne postaje preko noći. I što ste vi poduzeli da prestane piti? jeste li mu prije 5 godina zaprijetili da ćete otići ukoliko ne prestane?Jeste li razgovarali sa njime o tom problemu? Jeste li mu probali pomoći?Jete li se onda posavjetovali sa socijalkom. Biste li mu pomogli da je dobio rak? Dakle vi niste shvačali da je vaš suprug na putu teške bolesti? Vi, ćini mi se, ni danas to ne shvačate,pogotovo sada jer ste u strahu za svoje dijete.

Morate se smiriti sagledati stvari relano,posavjetovati se sa lječnicima i službama koje se bave takovim slučajevima. I nije dovoljno slušati treba i čuti ono što vam govore.Trebate se educirati o bolesti koju ima vaš suprug. Jer sad kad vam ja kažem da je dio krivice za njegovu bolest i na vama,puknut ćete kao brus. Ali to vam je vjerojatno rekao i doktor u Jankomiru kao što vam je rekao da se alkoholizam lijeći gotovo isključivo i jedino uspješno uz pomoć obitelji.

Sve ovo govorim vam iz iskustva jer sam imao i alkoholičara u obitelji, koji se na moju sreću zaliječio.

Želim vam svu sreću u vašoj borbi. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na iscrpnom odgovoru,

da moj suprug je pio i prije braka, ali tada je to bio izgovor jer ja nisam s njm.

Kad sam se doselila stvari su bile malo bolje pa opet sve gore. On je od mene jednostavno tražio da to stanje prihvatim i definitivno negira da ima problema sa alkoholom.

Problem je naći u danjašnje vrijeme posao i ako ne uspijem znaći da mi dijete uzima država, užas. Imam majku koja ima mirovinu pa zar to ne bi bilo dovoljno dok se ja ne snađem.

Molit ću na koljenima za posao, samo da moja divna curica ostane s menom.

Totalno se beznadno osjećam, a nadam se da ću se dignuti iz ovog živog blata koje me guta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nakon 40 sekundi guglanja, evo par citata: ukratko 60 % alkoholičara ima bar jedan poremećaj osobnosti, 50 % BPD-ovaca ima tzv. alkoholizam..

 

 

 

 

One study found that about 60% of patients in psychiatric hospitals who have been diagnosed with BPD also have a co-occurring substance use disorder (the symptoms and course of BPD and the substance use disorder overlap). The most common substance use disorder among people with BPD is alcoholism. It has been estimated that about 50% of people with BPD in inpatient treatment settings are also alcoholics

 

Around 50 percent of alcoholic patients have psychiatric disorders that include pathological impulsivity," said Gabriel Rubio, associate professor at Complutense University of Madrid, Spain. Yet few studies have explored behavioral measures of impulsivity within different alcoholic subpopulations, which could have important treatment and relapse implications.

 

Cluster B personality disorders involve dramatic or erratic behaviour. "The two most frequent cluster B personality disorders found in alcoholic samples are borderline personality and antisocial personality disorders," said Rubio. "We did not know if impulsivity found in alcoholics is due to a specific trait typical of alcoholism or is due to comorbidity with cluster B personality disorders." Accordingly, they designed their study to assess if alcoholic patients with borderline personality disorder exhibited the same pattern of behavioral impulsivity as alcoholic patients with antisocial personality disorder.

 

Abstract

The rate of axis II disorders in alcohol-dependent individuals is suggested to be high. The aim of this investigation is to assess the rate of DSM-IV axis II diagnoses in alcohol-dependent inpatients and their correlation with clinical characteristics of alcohol dependence (AD). 1,079 inpatients with DSM-IV AD from three inpatient addiction treatment centers ('qualified detoxification', open psychiatric university hospital wards) were included. Characteristics of AD were obtained using standardized structured interviews. Diagnoses of DSM-IV personality disorders (PDs) were generated with SCID-II-PQ and SCID-II interviews. Alcoholism severity was measured using the number of DSM-IV criteria endorsed and age at first drinking. Approximately 60% of the sample had at least one PD. However, rates of Axis II disorders differed significantly across centers. The most frequent PDs were obsessive-compulsive, borderline, narcissistic and paranoid PD. Diagnosis of any PD was related to a more severe clinical profile of AD. Regression analyses revealed that obsessive-compulsive PD was related to the number of DSM-IV criteria endorsed while antisocial PD was related to early age at first drinking. The majority of alcohol-dependent individuals had one or more comorbid axis II disorders. Univariate and multivariate analyses indicate that different PDs are related to age at first dinking and alcoholism severity

 

 

Ukratko i jednostavno: BPD je glavni uzrok večine problema u obitelji. Bliske osobe alkoholičara su večinom NON-BPD -ovi i tako se trebaju ponašati. I ove probleme treba rješavati po principima koje postavlja " Dangerous and severe personality disorder ACt" - rano ciljano otkrivanje, inicijalno institucijalno psihosocijalno liječenje, redovite kontrole postupaka , ponašanja i odbrambenih mehanizama pod prijetnjom gubitka prava iz Obiteljskog zakona

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Spremi ili kopiraj otpusno pismo jer će ti biti kao dokaz na sudu. Pripremi se za odlazak od kuće ako se stvari nastave odvijati tako. Nemoj razmišljati o tome što ostavljaš u kući i gledaj samo najbolji interes dijeteta. Možda ti se čini čudnim pitanje Centra što si učinila sve ove godine da se popravi situacija. To ti je dvosmisleno pitanje, a zapravo glasi ovako: štio si učinila sve ove godine da bi zaštitila dijete?. Nemoj se ljutiti, ali ispada da ništa. Tako barem to tumače na Centru. Svi centrirade po istoj šablo i prozirni su kao voda. Prouči čl.108, čl.109 i čl.110 Obiteljskog zakona i shatit ćeš zašto te je to pitao Centar. Prema tome znaš što ti je činiti. Idi u policiju i traži ih zapisnik kad god je policija trebala intervenirati i čuvaj to kao dokaz na sudu. Samo hrabro.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

frikky je napisao:

Spremi ili kopiraj otpusno pismo jer će ti biti kao dokaz na sudu. Pripremi se za odlazak od kuće ako se stvari nastave odvijati tako. Nemoj razmišljati o tome što ostavljaš u kući i gledaj samo najbolji interes dijeteta. Možda ti se čini čudnim pitanje Centra što si učinila sve ove godine da se popravi situacija. To ti je dvosmisleno pitanje, a zapravo glasi ovako: štio si učinila sve ove godine da bi zaštitila dijete?. Nemoj se ljutiti, ali ispada da ništa. Tako barem to tumače na Centru. Svi centrirade po istoj šablo i prozirni su kao voda. Prouči čl.108, čl.109 i čl.110 Obiteljskog zakona i shatit ćeš zašto te je to pitao Centar. Prema tome znaš što ti je činiti. Idi u policiju i traži ih zapisnik kad god je policija trebala intervenirati i čuvaj to kao dokaz na sudu. Samo hrabro.

Da, upravo sam skenirala otpusno pismo.

Proćitala ove čl. i sve mi je jasno. Stvarno sam kriva što sam dozvolila da mi se ove stvari događaju 6 g. Jednostavno me uvjerio da sam ja kriva zbog svoje krive rijeći ( a po njegovom svaka moja rijeć je njemu okidać)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bigfoot je napisao:

nakon 40 sekundi guglanja, evo par citata: ukratko 60 % alkoholičara ima bar jedan poremećaj osobnosti, 50 % BPD-ovaca ima tzv. alkoholizam..

 

 

 

 

One study found that about 60% of patients in psychiatric hospitals who have been diagnosed with BPD also have a co-occurring substance use disorder (the symptoms and course of BPD and the substance use disorder overlap). The most common substance use disorder among people with BPD is alcoholism. It has been estimated that about 50% of people with BPD in inpatient treatment settings are also alcoholics

 

Around 50 percent of alcoholic patients have psychiatric disorders that include pathological impulsivity," said Gabriel Rubio, associate professor at Complutense University of Madrid, Spain. Yet few studies have explored behavioral measures of impulsivity within different alcoholic subpopulations, which could have important treatment and relapse implications.

 

Cluster B personality disorders involve dramatic or erratic behaviour. "The two most frequent cluster B personality disorders found in alcoholic samples are borderline personality and antisocial personality disorders," said Rubio. "We did not know if impulsivity found in alcoholics is due to a specific trait typical of alcoholism or is due to comorbidity with cluster B personality disorders." Accordingly, they designed their study to assess if alcoholic patients with borderline personality disorder exhibited the same pattern of behavioral impulsivity as alcoholic patients with antisocial personality disorder.

 

Abstract

The rate of axis II disorders in alcohol-dependent individuals is suggested to be high. The aim of this investigation is to assess the rate of DSM-IV axis II diagnoses in alcohol-dependent inpatients and their correlation with clinical characteristics of alcohol dependence (AD). 1,079 inpatients with DSM-IV AD from three inpatient addiction treatment centers ('qualified detoxification', open psychiatric university hospital wards) were included. Characteristics of AD were obtained using standardized structured interviews. Diagnoses of DSM-IV personality disorders (PDs) were generated with SCID-II-PQ and SCID-II interviews. Alcoholism severity was measured using the number of DSM-IV criteria endorsed and age at first drinking. Approximately 60% of the sample had at least one PD. However, rates of Axis II disorders differed significantly across centers. The most frequent PDs were obsessive-compulsive, borderline, narcissistic and paranoid PD. Diagnosis of any PD was related to a more severe clinical profile of AD. Regression analyses revealed that obsessive-compulsive PD was related to the number of DSM-IV criteria endorsed while antisocial PD was related to early age at first drinking. The majority of alcohol-dependent individuals had one or more comorbid axis II disorders. Univariate and multivariate analyses indicate that different PDs are related to age at first dinking and alcoholism severity

 

 

Ukratko i jednostavno: BPD je glavni uzrok večine problema u obitelji. Bliske osobe alkoholičara su večinom NON-BPD -ovi i tako se trebaju ponašati. I ove probleme treba rješavati po principima koje postavlja " Dangerous and severe personality disorder ACt" - rano ciljano otkrivanje, inicijalno institucijalno psihosocijalno liječenje, redovite kontrole postupaka , ponašanja i odbrambenih mehanizama pod prijetnjom gubitka prava iz Obiteljskog zakona

Oprosti, prvi put ćujem za BPD a s engleskim baš ne stojim super. Možete mi to laićki objasniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BPD = Granični poremećaj osobnosti, jedan, ali možda i najteži od poremećaja osobnosti, - duboko prožimajučih poremećaja ponašanja koje bitno odstupa od vrijednosti pacijentove okoline, postupaka i psiholoških odbrambenih mehanizama. koji izaziva teški distres za osobu koja ga ima, ali i bliske osobe jer se poremećaj uglavnom manifestira pred bliskim osobama dok je za večinu drugih poremećena osoba normalna, čak i više jer posjeduje osobine uživljavanja i suosjećanja u osjećaje druge osobe, razumijevanje njihovog mišljenja sve do potpunog "usisavanja" osobnosti sugovornika i natprirodnu mogućnost čitanja misli i govora tijela sugovornika.

 

Nažalost osoba s BPD koristi sve svoje sposobnosti da prikrije vlastititi osjećaj nevrijednosti i bol koja navire iznutra...iz nepotpune i nerazvijene osobnosti, koja u najtežim oblicima izgleda poremećenoj osobi kao "nepostojanje"

 

Stoga, svoju blisku osobu, najćešće izabranu ( brak )dovodi u stanje "ispranog mozga" - najprije izazivanjem zaljubljenosti i potpune predanosti - djelomice nenamjerno jer blisku osobu zbog splittinga ( crno-bijelog pogleda na sve ) u to vrijeme doživljava kao anđela ... a kasnije zbog osnovnog pokretača...- očajničkog pokušaja da se zaustavi istinsko ili zamišljeno napuštanje i druge crne strane splittinga - kad doživljava blisku osobu kao crnog vraga započinje prikrivanje , zlostavljanje, nasilje, preljub i na kraju često i zahtjev za razvodom braka

 

Pročitajte " Prestanite hodati pod ljuskama jajeta", na par mjesta naveo sam link za download....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, hvala na iscrpnom objašnjenju.

točno ste mi sve opisali. Suprug kaže da će živjeti sa ljudima koji o njemu misle samo najbolje. Naravno nitko ne vidi ovo divljanje, razbijanje, omalovažavanje. Naš razgovor i nije razgovor, nego njegov monolog. Jednostavno ne želi čuti šta nije dobro i to mjenjati. A moje mišljenje je odmah njemu provokacija i razlog za agresiju.

Kako se takvim ljudima može pomoći? Ili bolje da bježim i spašavm svoju i djetetovu živu glavu?

Nadam se da ću se jednog dana javiti na ovaj forum sretna i opuštena, sigurna u sebe ( što sada nisam).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petra40,

bigfoot je lijepo objasnio kako se manifestira taj potemečaj osobnosti i kod alkoholičara. Poremečaj osobnosti može se naći i kod drugih tipova psihooboljenja.

Mene osobno zabrinjava činjenica da vaš suprug prijeti suicidom.

Ta činjenica ili govori o lažnoj prijetnji što je najčešća karakteristika alkoholizma u podmakloj fazi (ali ne kod svih alkoholičara) ili pak stvarnoj prijetnji koja je opasnija ali puno rjeđa.

Najviše što me zabrinjava jest to da ste vi sad slabi i da zbog straha za djete ne poduzimate ništa vezano za stvoje duševno zdravlje. Vi biste morali potražiti pomoć psihijatra kako biste se pripremili nas situacije i stanja u kojima ćete se, htjeli to ili ne naći a već se i nalazite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1,

hvala na odgovoru. Ja jesam potražila pomoć psihijatra koji mi je prepisao tablete za smirenje i rekao da je to kaos od života. Po svemu sudeći jedino riješenje je bježi i preboli

jer alkića i psihićki bolesnu osobu ne možeš promjeniti.Imam problem:boli me činjenica da nisam doživjela ljubav.(jednog čovjeka). A postoji toliko ljudi koji me vole kao prijatelja. Otac nas je ostavio kad sam imala 4g. i cijelo mladenaštvo sam provela u išćekivanju oca. Živio je u drugoj državi, nekad bi me posjetio a nekad bi prošlo i 5g. bez susreta. Boli me ponovno proživljavanje svog djetinjstva. Zato sam očajnićki htijela da mi se to ne ponovi. A moj suprug me kažnjavao upravo emocionalno (bio je period u našem braku 2g. nije imao odnosa s menom.) A ja sam ga čekala i plakala.

Ma hvala vam svima na ovim toplim ljudskim rijećima i mislim da mi se polako vraća snaga i samopoštovanje, pa samo mi je 40g.,ima još mijesta za ljubav, smijeh i sreću.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne radi se o oduzimanju skrbništva, već o odlučivanju o skrbništvu, kojom se uređuje s kojim roditeljem će djete živjeti nakon rastave, te odluka u kojem opsegu i na koji način će dijete kontaktirati i družiti se u ovom slučaju s ocem.Sve ovo je u nadležnosti CZSS i u konačnici suda, kada ne postoji zajednički sporazum roditelja o ovim pitanjima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zlekic je napisao:

@veteran

Ne radi se o oduzimanju skrbništva, već o odlučivanju o skrbništvu, kojom se uređuje s kojim roditeljem će djete živjeti nakon rastave, te odluka u kojem opsegu i na koji način će dijete kontaktirati i družiti se u ovom slučaju s ocem.

 

netočno. ne razlikujete pojam skrbi od skrbništva i dezinformirate postavljačicu upita. skrbništvo uvijek imaju oba roditelja (osim ako se u posebnome sudskom postupku isto ne oduzme jednome ili oboma),bili oni u braku, razvedeni, u izvanbračnoj zajednici, nikad ne živjeli zajedno itd., iz čega proizlazi da imaju jednaka prava i obveze spram djeteta, bez obzira kojem se roditelju dijete povjerava na zajednički život i brigu.

 

Sve ovo je u nadležnosti CZSS i u konačnici suda, kada ne postoji zajednički sporazum roditelja o ovim pitanjima.

 

i opet netočno. CZSS tijekom brakorazvoda ima servisnu ulogu posredovatelja, koji tijekom postupka posredovanja prikuplja podatke temeljem kojih daje pismenu preporuku tj. mišljenje sudu; prema Obiteljskome zakonu isti posao može odraditi i Obiteljski centar. posredovanje je obvezno pri razvodu svakoga braka u kojem ima maloljente djece, bez obzira da li su se roditelji sporazumjeli ili nisu (ukoliko su se sporazumjeli, cijeli će postupak značajno kraće trajati). povjeravanje djece na zajednički život i brigu, opseg susreta s roditeljem s kojim dijete ne živi te visina alimentacije s kojom će isti sudjelovati u podmirenju djetetovih financijskih potreba isključivo je u nadležnosti suda. mišljenje koje daje CZSS (ili Obiteljski centar) za sud nije obvezujuće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pahuljica iznosi općepoznate činjenice i cjepidlači. Naravno da je oduzimanje roditeljske skrbi sasvim deseta stvar. Naravno da roditelj koji ne živi s djetetom ima pravo i ovavezu sudjelovati u odgoju djeteta na primjeren način a za dobrobit djeteta. Naravno da CZSS

posreduje u postupaku mirenja i provodi postupak o povjeri djeteta na brigu i čuvanje. Znamo svi kako to u praksi izgleda.

Naravno da mišljenje CZSS nije obvezujuće za sud. Još uvijek ne razumijem po čemu je to krivo informiranje.

 

Izraz skrbništvo ili skrb, pa nismo na sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ zlekic

 

činjenice o kojima se ovdje piše nisu općepoznate, u protivnome ljudi ne bi postavljali pitanja.

 

dezinformiranje je davanje pogrešnih podataka, a što ste u svom postu učinili, od prvoga do zadnjega retka. ispravljanje grešaka nije cjepidlačenje, nego informiranje.

 

istina, nismo na sudu, ali smo na pravnome portalu, a ne kod drage marte. želite li ovdje dijeliti savjete, pročitajte prvo Obiteljski zakon.

 

nadam se da sam bila jasna. crtati Vam nemam namjeru, niti s Vama više zapričavati temu :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zlekic je napisao:

Naravno da CZSS posreduje u postupaku mirenja i provodi postupak o povjeri djeteta na brigu i čuvanje.

Postupak o povjeravanju djeteta, pardonček, provodi sud.

CZSS daje samo svoj nalaz i mišljenje.

 

Skrbništvo i ovo o čemu se priča u par predhodnih postova nije ni približno ista stvar. Ako mislite da jest nebitno, prisjetite se onih koji misle/vjeruju da netko skrbništvo doista i dobiva, te pri tom povećava razinu vlastite frustracije ionako nezavidnom situacijom u kakvoj se nalaze.

A ti ljudi, roditelji koji o djeci brinu i to žele/nastoje živeći s njima ili ne, zaslužuju uvažavanje vlastitog roditeljstva, a ne ničim opravdano usputno-verbalno izjednačavanje npr. s onima koji djeci nisu pružili minimalno odgovarajuću roditeljsku skrb.

Maloljetna djeca zaslužuju poštovanje u tom smislu i pogotovo.

 

Možemo dalje s prvotnom temom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što se bunite kad vas netko nakon ovakvih pravnih savjeta:

zlekic je napisao/la:

Ne radi se o oduzimanju skrbništva, već o odlučivanju o skrbništvu

zlekic je napisao/la:

...kada ne postoji zajednički sporazum roditelja o ovim pitanjima

zlekic je napisao/la:

CZSS (...) provodi postupak o povjeri djeteta na brigu i čuvanje

uputi na čitanje Obiteljskog zakona: što je skrbništvo, ako postoji sporazum roditelja mora li ga sud prihvatiti, tko provodi i odlučuje o povjeravanju djeteta.

 

I da, na pravnom smo portalu, a ne nekom općem forumu: nije od presudnog značaja daje li tko savjet neformalno stečenim ili profesionalnim znanjem- ali je jako bitno da je točan i u skladu sa odredbama odgovarajućih propisa na snazi.

 

'ajmo okret natrag prema temi petra40: 3,4...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petra40 je napisao:

cigo1,

hvala na odgovoru. Ja jesam potražila pomoć psihijatra koji mi je prepisao tablete za smirenje i rekao da je to kaos od života. Po svemu sudeći jedino riješenje je bježi i preboli

jer alkića i psihićki bolesnu osobu ne možeš promjeniti.Imam problem:boli me činjenica da nisam doživjela ljubav.(jednog čovjeka). A postoji toliko ljudi koji me vole kao prijatelja. Otac nas je ostavio kad sam imala 4g. i cijelo mladenaštvo sam provela u išćekivanju oca. Živio je u drugoj državi, nekad bi me posjetio a nekad bi prošlo i 5g. bez susreta. Boli me ponovno proživljavanje svog djetinjstva. Zato sam očajnićki htijela da mi se to ne ponovi. A moj suprug me kažnjavao upravo emocionalno (bio je period u našem braku 2g. nije imao odnosa s menom.) A ja sam ga čekala i plakala.

Ma hvala vam svima na ovim toplim ljudskim rijećima i mislim da mi se polako vraća snaga i samopoštovanje, pa samo mi je 40g.,ima još mijesta za ljubav, smijeh i sreću.

 

petra40,

nije toćno da alkiće nemreš promeniti. Možeš u 30-tak % slučajeva. No za to je potrebno veliko odricanje i borba i puno učenja. A najbitnija je volja. Nikakvi antabusi ne pomažu ako nema volje. To je daleko teži put nego otići i ostaviti ga. Tako se u 100% slučajeva ne zaliječe.No međutim ako kažete da brak niste konzumirali dvije godine ne znam kako biste se vi mogli uključiti u suprugovo izlječenje. Za to je potrebna bliskost, a nje kod vas dvoje odavno nema. Dakle je prvenstveno da mislite na djete i na sebe. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@petra 40, neki alkoholičari ne prihvaćaju liječenje dok ne dotaknu dno, a dno im je na dnu lijesa.

 

Za dijete i Vas je prvo i najvažnije da stvorite sigurno okruženje. Mirno razmislite gdje je to, a onda ćete naći i posao. Nije smak svijeta ako ste bez posla trenutačno - istina ne znam što ste po struci, ali ako ste zdravi i ne bojite se posla, vjerujem da je rješenje pitanja nezaposlenosti moguće.

 

A onda razmislite što želite - rastati se ili ostati u braku, i postupite prema tome.

 

Odlučite li ostati u braku, svakako morate postići čvrsti dogovor o liječenju supruga - ne znam Vam savjetovati kako to postići.

 

Odlučite li se rastati, nađite se sa suprugom na neutralnom terenu i što mirnije možete predložite mu sporazumni razvod braka. Ne bude li to išlo, podnesite tužbu i javite se u nadležni Centar za socijalnu skrb. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

duga13

smatram da se protiv nasilja ne može nasiljem.nije u redu da tučeš suprugu zato što ona tuče djecu.moje mišljenje je da mirno porazgovaraš sa njom i objasniš joj kako ćeš se obratiti CZSS ak ne prestane maltretirati djecu.daj joj neki rok pa ako ne prestane sa maltretiranjem otiđi u Centar i prijavi slučaj.neka je oni pozovu i malo priprijete..naj gora stvar u tvojem slućaju je ta da ako netko sa strane(susjedi,obitelj) prijave njeno maltretiranje CZSS će vam oduzeti djecu..pa...razmisli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

..naj gora stvar u tvojem slućaju je ta da ako netko sa strane(susjedi,obitelj) prijave njeno maltretiranje CZSS će vam oduzeti djecu..pa...razmisli

 

:tupan:

 

pa ne mogu vjerovati...toliko rekla-kazala "savjeta" na samo jednoj temi...čita li itko od "savjetnika" ikoji zakon vezan uz temu na kojoj savjetuju? razmišljate li o potencijalnoj šteti koju možete izazvati svojim "savjetovanjima"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da to si u pravu ali ja nemogu do njih neda mi da ih vidim i jako mi je žao to što sam je udario.djeca su mi sve na svjetu što imam volim ih sve. a najgore od svega digao sam neki dan ruku na sebe pokušao sam se obijesiti ali na sreču pukao je kabel,več sam bio u nesvjesti.i to je jedna od večih gluposti kaj sam pokušao u životu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pahuljicazg je napisao:

DAJA007 je napisao:

..naj gora stvar u tvojem slućaju je ta da ako netko sa strane(susjedi,obitelj) prijave njeno maltretiranje CZSS će vam oduzeti djecu..pa...razmisli

 

:tupan:

 

pa ne mogu vjerovati...toliko rekla-kazala "savjeta" na samo jednoj temi...čita li itko od "savjetnika" ikoji zakon vezan uz temu na kojoj savjetuju? razmišljate li o potencijalnoj šteti koju možete izazvati svojim "savjetovanjima"?

pahuljicazg

ne moraš vrijeđati svojim izjavama.ako si ti neka visoko školovana žena i ako znaš zakone ne znaći da si uvijek u pravu.znam ljude kojima je CZSS oduzeo skrb nad djecom iz istog razloga kao što navodi duga13.

savjetovala sam dugi13 da ode u CZSS jer,nastavi li se takva situacija i dođe do prijave(ili nečega drugog),u Centru će ga smatrati krivim i nesposobnim roditeljem ZATO ŠTO NIJE ZAŠTITIO DJECU!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@duga13

 

pokušajte se prvo smiriti, crne misli zaboravite, ako ikako možete, pođite se odmoriti.

 

ukoliko namjeravate potražiti savjet u Centru za socijalnu skrb, nemojte si pred njima dozvoliti ispade, ma kako Vam odvojenost od djece teško padala.

 

prije odlaska tamo, svakako pročitajte obiteljski zakon i zakon o zaštiti od nasilja u obitelji, upoznajte se sa svojim pravima i pravima svoje djece, a potom dobro razmislite što želite:

 

1. pomiriti se sa suprugom

2. razvesti se

2.a. tražiti da se djeca dodjele Vama na zajednički život i skrb

2.b. prihvatiti da djeca žive s majkom, ali tražiti što više susreta s njima

 

...nemojte se samo prepustiti očaju :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne moraš vrijeđati svojim izjavama.ako si ti neka visoko školovana žena i ako znaš zakone ne znaći da si uvijek u pravu.znam ljude kojima je CZSS oduzeo skrb nad djecom iz istog razloga kao što navodi duga13.

savjetovala sam dugi13 da ode u CZSS jer,nastavi li se takva situacija i dođe do prijave(ili nečega drugog),u Centru će ga smatrati krivim i nesposobnim roditeljem ZATO ŠTO NIJE ZAŠTITIO DJECU!

 

draga daja,

 

naučite se za početak kulturnoj komunikaciji.

drugo, pročitajte zakon (dostupan je na internetu svima, a dostajat će osnovnoškolska pismenost te sposobnost čitanja s razumijevanjem); kad to učinite, možemo prodiskutirati tko u ovoj državi prema važećim propisima može roditeljima oduzeti ne skrb, nego skrbništvo nad djecom.

 

ukoliko imate još nedoumica vezanih uz moj upis, slobodno pročitajte odgovor upućen zlekic, vrijedi i za Vas.

 

bilježim se sa štovanjem :-D

 

P.S.

skretanje pažnje na iznošenje neistina te podsjećanje na osobnu odgovornost pri pisanju na forumima nije vrijeđanje. špekuliranje s razinom školovanja osobe koju uopće ne poznajete vrlo je nalik vrijeđanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

draga pahuljice

možete i VI naučiti naučiti kulturno komunicirati(bez izrugivanja nama "glupima")

ja sam(na svoju veliku žalost)probala na svojoj koži težak život sa čovjekom koji je maltretirao kako našu djecu tako i mene i moje roditelje(pod čijim je krovom živio).

bila sam u CZSS na posredovanjima,vodila djecu dječjem psihologu u Centar(i da ne pričam kaj sve ne) i znam kaj su mi tamo rekli.zbog nasilnog ponašanja bivšeg muža tražila sam i NADZOR zbog gadosti koje je radio.ništa nisam mogla sa njim riješiti mirnim putem ma koliko se trudila

U CZSS su mi rekli da:PREPORUČAJU DA SE PROVEDE NADZOR JER TAKVO STANJE MEĐU NAMA(roditeljima) MOŽE DOVESTI DO ODUZIMANJA SKRBNIŠTVA NAD DJECOM!

jel sad razumijete očemu VAM pričam??

 

I MI "GLUPI" IMAMO IZA SEBE NEKA ISKUSTVA. POKUŠAVAMO DATI LJUDIMA SAVJET(ILI BAREM PODRŠKU)MADA NISMO PAMETNI I NAČITANI KAO VI

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

daja, Vi baš inzistirate da Vam se crta?

 

pa, hajdemo redom:

 

Vi pišete:

bila sam u CZSS na posredovanjima

U CZSS su mi rekli da:PREPORUČAJU DA SE PROVEDE NADZOR JER TAKVO STANJE MEĐU NAMA(roditeljima) MOŽE DOVESTI DO ODUZIMANJA SKRBNIŠTVA NAD DJECOM!

 

a prije toga:

naj gora stvar u tvojem slućaju je ta da ako netko sa strane(susjedi,obitelj) prijave njeno maltretiranje CZSS će vam oduzeti djecu

 

jel sad razumijete što pišete?

 

i, molim Vas, ne galamite (velika se slova na forumu smatraju vikanjem) i mi drugi smo koješta prošli pri razvodima (moja obitelj zlostavljanje, fizičke ozljede, 2 godine psihoterapije za djecu, nadzor, kazneni postupak, vještačenja, svjedočenja itd), pa tim više pazimo što pišemo, posebice ljudima koji su u takvom stanju da dižu ruku na sebe.

 

ostale Vaše ispade (tko je glup, a tko načitan i pametan) i što ih je prouzročilo nemam namjeru niti sam ih kompetentna komentirati.

 

time završavam raspravu s Vama, uz napomenu da ću, kao i do sada, reagirati ispravkom na svaki Vaš savjet koji neće imati nikakve zakonske osnove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DAJA007 je napisao:

pahuljica

ja razumijem kaj pišem,al Vi očito ne razumijete.

neću ni ja više raspravljati sa Vama,al Vas molim da ne izvlačite iz različitih postova dijelove texta i donosite zaključke.

pročitajte postove redom iz početka pa će Vam biti jasnije

 

uh, baš te mi dobro odbrusili :brije: :tupan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pahuljicazg je napisao:

DAJA007 je napisao:

pahuljica

ja razumijem kaj pišem,al Vi očito ne razumijete.

neću ni ja više raspravljati sa Vama,al Vas molim da ne izvlačite iz različitih postova dijelove texta i donosite zaključke.

pročitajte postove redom iz početka pa će Vam biti jasnije

 

uh, baš te mi dobro odbrusili :brije: :tupan:

nisam ja Vama ništa odbrusila.nisam tu da bih se sa nekim svađala i prepucavala.samo Vam želi reći jedno:

Legalis je FORUM a ne mjesto za iskaljavanje na ljudima koji Vam nisu ništa skrivili.svatko ima pravo na svoje mišljenje,pa valjda i ja i svi mi "sa osnovnom školom".

a ono :tupan: (što znaći tupan)uputite nekom drugom

 

HVALA NA RAZUMIJEVANJU I ISPRIKA SVIM OSTALIM POSJETITELJIMA FORUMA AKO SAM NEKOGA UVRIJEDILA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija