Jump to content

kako tuziti bez odvjetnika


rdg

Preporučene objave

Posto nemam novca za odvjetnika (obisao sam nekoliko i pokusao dogovoriti isplatu po okoncanju spora, ali nije nitko pristao) jedino rijesenje mi je da sam podnesem prijavu sudu, ali ne znam od kuda bi krenuo...

Poslodavac mi nije isplatio OD od 09. mj.2002. do danas. Da bi zadovolji zakon o radu, poslao sam mu pisani zahtjev za isplatu placa i nakon toga izvanredni otkaz o radu. Poslodavac nije odgovorio ni na jedan dopis i sada prema zakonu imam 15 dana da ga tuzim.

Ima li netko sprancu tuzbe da vidim kako se to radi, u koliko primjeraka se to predaje, kome, gdje kako...

Svaki savjet mi je dobrodosao i unaprijed zahvaljujem !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

evo da probam

 

Opcinskom sudu u ....(gdje je poslodavcu sjediste)

 

TUZBA

-radi neisplate place

 

TUZITELJ TUZENI

(tvoje ime i prez, adresa) (isto za poslodavca)

 

Sada izneses cijelo svoje cinjenicno stanje

dopustena je umjetnicka sloboda ;)

slodobno napomeni da nemas para za odvjetnika, imat ce sudac razumjevanja

 

I na kraju

Predlazem da sud donese slijedecu presudu:

Nalaze se tuzenom..... da isplati tuzeniku.... neisplacenu svotu place od ....kuna zajedno sa zakonskim zateznim kamatama u roku 15 dana od donosenja presude.

 

Dana........2006. Potpis :

(rukom ime i prezime)

 

 

ispravite me iskusniji forumasi ako grijesim

to sve moras predat u 3 primjerka sudu

sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

eh da i treba ispod tuzba navesti vrijednost predmeta spora, to zbrojim ukupno plaće

neznam kolika je zakonska zatezna kamata niti kako se obracunava ??

Pise u ZPP-u da sud moze u radnom sporu izvoditi i dokaze koje stranke nisu navele, to je iznimka od raspravnog nacela, pa ako neki dokazi ne budu navedeni ne moram se brinut, jos moze sud izvodit dokaze sam, Jel tako?

I pise u Zpp-u da presuda u radnom sporu moze biti ovrsna zbog vaznih razloga odmah,bez obzira na zalbu- E pa koji bi to razlozi bili? Jel moze to ovdje tuzitelj traziti?

 

I pise da se radni spor mora rijesiti u roku 6mj od podnosenja tuzbe- jel to funkcionira? Ne nadam se previse

 

PS. imam iz gppa kod Dike jedva dva :)

Jos pomorsko pa sam gotova!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odgovoriti cu na dijelove koje znam...u prijedlogu presude navedu se sve zaostale place po mjesecima i navede sa zakonskim zateznim kamatama koje se ne obracunavaju,

-za 10. mj 5005. 10.000,00 kn sa zakonskim zateznim kamatama do isplate,

-za 11. mj 2005.........

 

Zakonske zatezne kamate su 15% mjesecno, a nacin obracuna sam opisao na http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=4335&forum=28&8

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

izgleda mi da si ti pravnik

pa zasto si postavio topic kao da neznas napisati sam tuzbu :-?

 

thanks za obracun kamate

sejvala sam si :coffe:

a jel sigurno 15% jer je mene to pitao prof na testu, onako turisticki da vidi jel znam ali ak neznam nije bed pa sam, ja rekla 15 a on je rekao da je manje

 

i za boga miloga pa od ceg zivis ako nisi dobio placu od 2002

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Patsy...nisam pravnik, ali sam zbog svojih problema proucio masu zakona i zapitkivao sve zive koji bi mogli nesto znati...

Posto sam vidio da su ljudi vecinom skrti u davanju informacija...odgovorim na svako pitanje kad sam siguran u odgovor...

 

Sto se tice zatezne kamate ona je sigurno 15%.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 27. listopada 2004. godine donijela, u cilju sprječavanja lihvarenja, Uredbu o visini najviših dopuštenih ugovornih kamatnih stopa, po kojoj najviša dopuštena ugovorna kamatna stopa u novčanim obvezama pravnih osoba iznosi 17%, a fizičkih osoba prema pravnim osobama 19% godišnje. Istovremeno je donijela i Uredbu o visini stope zatezne kamate, koja iznosi 15% godišnje za dužnike koji zakasne s ispunjenjem novčane obveze, te 7,5% na više plaćene iznose javnih prihoda.

I sve to prema ZOK čl.2. NN 94/04.

 

Sto se tice tvog pitanja od cega zivim...radim dodatno svaki posao koji mi se ponudi...umoran sam od svega...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

i jesi li tuzio

zbiva li se sto ?

 

Znas da zbog neisplate place mozes podnijet i prekrsajnu prijavu a ne samo tuzbu

ali neznam tocno kome,znam samo da to stoji u Zakonu o radu kao prekrsaj poslodavca

 

TKO ZNA???

 

ps. sto se tice mog pitanja nisam htjela da grubo zvuci, nisam zlobna vec djetinje naivna

 

PSps. dadoh pomorsko!!!!

predivno je znati da vise nikad nemoram na ispit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok patsy, predao sam tuzbu na sud i sada cekam da mi posalju ocitovanje tuzenika.

Sto se tice prekrsajne prijave, to podnosi Drzavni inspektorat. U mom slucaju prekrsajna prijava je podnesena, ali je prekrsajna sutkinja donijela odluku da prijavu odbaci kao neosnovanu zbog nedostatka dokaza?????????a nije pozvala za svjedoka niti jednog od 5 radnika koji su podnijeli prijavu...tako ti je to...

Sada mi se samo nadati da poslodavac nema neku vezu i na Opcinskom sudu!!!!!!

...i naravno CESTITAM na polozenom ispitu !!!!

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija