Jump to content

Procjena vrijednosti nasljeđene imovine


karlo

Preporučene objave

Kao nasljednik nasljedio sam zemljište u vrijednosti 15000 Eura.Platio sam porez u iznos 5% od vrijednosti zemljišta što je procijenila porezna uprava.Nakon izvijesnog vremena pojavili su se vjerovnici ostavitelja koji su tražili podmirenje dugova koje je isti ostavio.Do sada sam isplatio dugove dvjema bankama u vrijednosti 1/3 vrijednosti ostavine.Zanima me da li da se oslonim na procjenu porezne uprave te da dugove vračam do vrijednost koju su oni procijenili ,te nakon toga budem siguran da me sljedeći vjerovnici više ne mogu teretiti.Ili da se postavim tako da ako bi se pojavio sljedeći vjerovnik (spomenio sam da sam do sada vratio dugove uvrijednosti 1/3 naslijeđene imovine)da tražim da "sjedaju" isključivo na naslijeđenu imovinu.Odnosno da li vjerovnici mogu birati između nasljeđene i moje osobne imovine ako im se spomenuto zemljište ne svidi.Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odsjek 6.

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

trebao si se prvo dobri informirati o dugu.

nije svaki dug dug kojeg vrača nasljednik.

u poreznom rješenju je navedena vrijednost nekretnine i prema toj procijenjenoj vrijednosti je plaćen porez na promet nekrtninama.

 

VII. PRIZNANICA

Izdavanje

Članak 180.

(1) Tko ispuni obvezu potpuno ili djelomično, ima pravo zahtijevati da mu vjerovnik o tome izda priznanicu o svom trošku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pomoć, molim....

"Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika."

"Osobna svojastva" i "osobna sposobnost" dužnika - šta to ustvari znači u kontekstu dugova....

Hvala....

 

p.s. totalna sam neznalica :-(

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda jednostavnije pitanje.Da li banka ima pravo sjesti na moju imovinu, plaću i sl. ako im ja prvenstveno nudim da se namire iz nasljeđene imovine.Te drugo da li je procjrna vrijednosti imovine što je odredila porezna uprava dovoljan argment u slućaju da banka traži više od onoga što sam nasljedio.Odnosno da li oni mogu tražiti svoju procijenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

karlo je napDa li banka ima pravo sjesti na moju imovinu, plaću i sl. ako im ja prvenstveno nudim da se namire iz nasljeđene imovine.Te drugo da li je procjrna vrijednosti imovine što je odredila porezna uprava dovoljan argment u slućaju da banka traži više od onoga što sam nasljedio.Odnosno da li oni mogu tražiti svoju procijenu.

molim odgovor....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemaju - ne može banka ići na imovinu koju niste naslijedili - osim naravno ako vi niste bili suglasni i prihvatili cjelokupni dug - tj. potpisali izjvu

- na vama je da procijenite da li je za vas povoljnije isplatiti dug ili ponudite zemlju banci -

hm , teoretski mogu tražiti novu procjenu ali na svoj trošak i teško će im proći obaranje već procijenjene nekretnine s obzirom na sadašnje stanje na tržištu -

 

nemojte im dozvoliti da vas plaše

pozdrav :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HVALA,ali od ovog nasljedstva imam samo noćne more,najsretniji bih bio kada bi mogao nastaviti normalno živjeti,planirati a ne biti u bojazni da će mi neko za par godina zakucati na vratima sa nekom ovrhom.Nasljedstvo ne trebam i nadam se da će se vjervnici u budućnosti, ako ih još ima namiriti se iskljućivo iz njega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Da li banka ima pravo sjesti na moju imovinu, plaću i sl. ako im ja prvenstveno nudim da se namire iz nasljeđene imovine.Te drugo da li je procjenjena vrijednosti imovine što je odredila porezna uprava dovoljan argment u slućaju da banka traži više od onoga što sam nasljedio.Odnosno da li oni mogu tražiti svoju procijenu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li banka ima pravo sjesti na moju imovinu, plaću i sl. ako im ja prvenstveno nudim da se namire iz nasljeđene imovine.Te drugo da li je procjenjena vrijednosti imovine što je odredila porezna uprava dovoljan argment u slućaju da banka traži više od onoga što sam nasljedio.Odnosno da li oni mogu tražiti svoju procijenu.

 

Unaprijed isprika što ponovno postavljam ovo pitanje,budući da za njega nisam dobio konkretan odgovor.

 

Po zakonu ispada da je za banke ovo da: nasljednik za dugove odgovara i vlastitom imovinom još bolje, jer imaju veći izbor za naplatu potraživanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Kod utvrđivanja ukupne visine nasljedstva,,,kako se računa automobil koji je u kreditu (otplačeno tek par rata,preuzelo osiguranje).U rješenju o nasljeđivanju pored ostalih nekretnina naveden je i automobil ali nigdje ne piše da je pod kreditom.Stoga zanima me u slučaju sporova sa vjerovnicima da li se taj automobil pribraja u ukupnu vrijednost ostavine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vozilo bi se procijenilo prema trzisnoj vrijednosti,medjutim vozilo mora nekom pripasti,jer je podjela takve imovine neizvodljiva,izuzev prodaje i podjele novca,odnosno namirenja potrazivanja vjerovnika.,ili da na osnovu pravomocnog rjesenja o nasljedjivanju,dug preuzme onaj nasljednik koji je naslijedio vozilo.

 

Koliko je JAKA procijena od strane porezne uprave o vrijednosti nekretnine koja se utvrđuje prilikom plačanja poreza na promet nekretninama,u slučaju da ju vjerovnik osporava,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam "Matrix",barem da da imam orjientacionu viziju koliko se još moram zaduživati,,,,,od ove ostavine konkretno nemam ništa automobil u kreditu koji su u osiguranju prodali sigurno ispod cijene,zemljište na kojem nije dozvoljena nikakva gradjna,,,niti za njega ne mogu dobiti nikakvo zamjensko,,,,,uglavnom dugove koje sigurno neću pokriti nasljeđenim,,,još nešto konkretno što se tiće pojma "osobnog duga",,,,,mislim da to neće niko sažvakati,,,,,,,jedino što znam da moram vratiti sve dugove ostaviteljeve ,osim novčanih kazni,,,,,te da dugovanja odgovaram cjelokupnom svojom imovinom,,,,to je poanta svega.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija