Jump to content

Kaufland ugovorna kazna 500Kn


Neno2

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

ako bi mi netko mogao objasniti da li je ovo po zakonu,naime KAUFLAND je uveo neko naplačivanje ugovorne kazne u iznosu od 500Kn ako zaštitar posumnja u nekog ili ako utvrdi da je netko nešto otuđio iz trgovine.Mene zanima jel to po zakonu dali zaštitar i trgovac imaju pravo nekog osuđivati i naplačivati kaznu koju sam odredi,pa zar za to nije nadležan sud koji osuđuje i dosuđuje kaznu?Ovo je dosta akutalna tema po novinama i forumima pa ako netko može dati konkretniji odgovor jer me zaintrigirao događaj u Splitu gdje su zaštitari kauflanda priveli ženu koja je imala komad čokolade u đepu koji nosi s sobom jer je dijabetičar i vršili pritisak na ženu dok nije potpisala preuzimanje ugovorne kazne od 500Kn ...

 

autor:matrixcore

 

http://www.reci.hr/forums/thread/941205.aspx

 

 

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kaznenopravnom smislu krađa do 1000 kn se rješava priavtnom tužbom.

To tvrtkama ne odgovara jer moraju platiti odvjetnika ili angažirati svog pravnika, platiti 250 kn sudske pristojbe itd.., a naplata od osmnjičenog je upitna.

Onda im je lakše ovako.

 

To bi više bila tema za forum obveznog prava jer je ovdje zapravo pitanje da li kupac ulaskom u trgovački centar samim time pristaje na "pravila", a time i ugovornu kaznu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što si neki uzimaju za pravo sami tumačiti (nepravilno) pravila građanskog, odnosno, obveznog prava - nema nikakve veze sa pozitivnim propisima. Naime, ugovorna kazna se UGOVARA između vjerovnika i dužnika što ne podrazumijeva da ulaskom u trgovački centar nastaje ugovorni odnos. Zatim, ugovorna kazna se ne može ugovoriti za novčane obveze jer u tom slučaju vjerovnik od dužnika može tražiti plaćanje zatezne kamate za nepravodobno plaćanje, a ne ugovornu kaznu. Ugovorna kazna se može ugovoriti u npr. ugovoru o građenju. Ponašanje nekih "subjekata" koji na prepad love ljude i naplaćuju im nekakve "ugovorne kazme" je van svake pameti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo da se samo nadovežem,gospoda u Kauflandu si čak uzimaju za pravo vršiti uhićenje i pretres uz neukusno zlostavlje i prisiljavanje da se potpiše izjava odnosno da se prestraši kupca koji će platiti tih 500Kn što god tih 500Kn značilo.

 

Sem tog evo još jedan primjer takvog napada od strane zaštitara Kauflanda na kupca koji nije htio platiti ugovorenu kaznu znači da slućaj gospođe u Splitu nije izdvojen slućaj slično se desilo i u Zagrebu...

 

http://www.croportal.net/crna-kronika/Zastitari_u_Kauflandu_napali_kupca-335012

 

uglavnom bitno je znati da se to nesmije raditi i naplaćivati ljudima neke ugovorne kazne nego da za sve postoji zakonska procedura koja regulira i riješava takove sporove i probleme.

 

Hvala još jednom svima na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam čitao linkove, odgovaram odmah nakon što sam pročitao topic - ako je to istina, radi se o najobičnijem kriminalu.

 

Ne samo da je sve što rade protupravno, nego sam uvjeren da se u ponašanju tih nasilnika i kriminalaca koji se formalno nazivaju "zaštitari" ostvaruju obilježja i nekog kaznenog djela.

 

Problem je u tome što nitko u ovoj državi na to ne reagira. Niti policija, niti državno odvjetništvo, nitko. Ne znam koliko ljudi će pročitati ovaj topic, ali sa 99.9%-tnom sigurnošću tvrdim da se ništa neće napraviti.

 

Evo što treba napraviti, ako se već ne može ništa legalnim putem: treba organizirati snažnu skupinu građana koji će reagirati kad "zaštitari" postupe protupravno. Inscenirati događaj, i kad oni protupravno upotrijebe fizičku silu, postupiti u nužnoj obrani.

Tek kad bude opasno kršiti prava građana za novac koji dobivaju od korporacije (jer će ih ti isti građani njihovim, nasilničkm metodama, a u skladu s propisima, jer postoji pravo na nužnu obranu i krajnju nuždu sastaviti sa zemljom) ti plaćenici će prestati obavljati svoju kriminalnu djelatnost.

Ili tako, ili legalnim putem - što se lagalnog puta tiče, nisam optimist. Premalo je stručnih, pametnih, dobronamjernih i energičnih ljudi koji su spremni nešto napraviti. Svuda samo birokracija i nezainteresiranost.

 

Protupravno postupanje, pa čak i činjenje kaznenih djela, masovna je pojava od strane raznoraznih "zaštitara", "izbacivača" i sličnih kriminalaca. Plaćaju ih i potiču na takvo ponašanje razni poduzetnici, od najmanjih, do velikih trgovačkih centara.

 

Treba inscenirati takav događaj, sve to snimiti skrivenom kamerom, ili barem dovesti dovoljan broj svjedoka koji će na sudu potvrditi što se dogodilo.

 

Već dugo želim osnovati udrugu za zaštitu ljudskih prava koja će se baviti raznoraznim kršenjima zakona kojim se nitko ne bavi (ni policija, ni državno odvjetništvo, ni sami građani), a najgrublje krše dostojanstvo građana, kao i dignitet države kao takve - kakva je to država koja tolerira protupravno postupanje? Ona samo formalno postoji, priznata je u međunarodnoj zajednici, ali unutra kao da je nema - bez vladavine prava, nema ni države.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

 

Ne sporim čak da trgovačkom lancu da naplati tih 500 kn zbog nastalih troškova (npr. satnica zaštitara itd..), ali se procedura za naplatu zna.

 

Ne slažem se s ovim. Zahvalan sam Utjerivacuzakona na brojnim konkretnim odgovorima kojima mi je pomogao, ali trgovački lanac ima pravo samo na nadoknadu konkretne štete koju je pretrpio ponašanjem štetnika, a u tu štetu ne spada satnica zaštitara. Naime, zaštitari su tamo bez obzira na postupanje konkretnog štetnika, njihovi troškovi su fiksni i oni će ih naplatiti bez obzira na to jesu li uopće postupali ili cijeli dan nisu imali posla.

Nadalje, čak i da naplate neki iznos prema odrađenom poslu (po načelu "što više ljudi izmaltretiraš više dobiješ"), trgovački lanac nitko nije tjerao da angažira zaštitare.

 

Da li to znači da ja mogu angažirati zaštitara koji će me pratiti u trgovački lanac, pa onda, u slučaju da u trgovačkom lancu doživim neku neugodnost (npr. živčani djelatnik trgovačkog lanca me bez razloga napadne, a moj zaštitar ga spriječi u napadu), potraživati od trgovačkog lanca naknadu za satnicu mog zaštitara?

Ovo vam vjerojatno izgleda apsurdno, ali i ja kao fizička osoba, i trgovački lanac kao pravna, imamo jednaki status kao subjekti građanskog prava (barem u ovom konkretnom slučaju).

Naravno da mi lanac ne bi trebao platiti zaštitara, jer me nitko nije tjerao da ga angažiram. Isto tako, ni njih nitko ne tjera. Ako ih zbog svog poslovanja žele angažirati, ok, njihova odluka, ali to nema nikakve veze sa štetom koju netko počini u trgovačkom lancu.

 

U konkretnim slučajevima radi se o maloj šteti koja se kreće u vrijednosti otuđene robe. A ako se postupa neosnovano, ili se prekorači načelo razmjernosti, onda su oni dužni nadoknaditi kontraštetu, koja je u pravilu golema u odnosu na šteticu u vrijednosti otuđene robe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

Što se može pravno napraviti s tom ugovornom kaznom? Naime, dogodilo se i meni da su me na prepad i obmanu naveli da potpisem jer sam mislila da je obavijest o dogadjaju, ali sam na drugim papirima izrazila nevinost i sada mi prijete zateznim kamatama i odvjetničkim i sudskim troškovima, a od policije jos nisam dobila nista i planiram dokazati nevinost. Trazila sam od njih i pregled kamera, napisala vec dvije zalbe Kauflandu, ali su odbili pregled kamera kada se to desilo i na moje zalbe ne odgovaraju.

MOLIM VAS POMOZITE!!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Mmaestral je napisao:

Što se može pravno napraviti s tom ugovornom kaznom? Naime, dogodilo se i meni da su me na prepad i obmanu naveli da potpisem jer sam mislila da je obavijest o dogadjaju, ali sam na drugim papirima izrazila nevinost i sada mi prijete zateznim kamatama i odvjetničkim i sudskim troškovima, a od policije jos nisam dobila nista i planiram dokazati nevinost. Trazila sam od njih i pregled kamera, napisala vec dvije zalbe Kauflandu, ali su odbili pregled kamera kada se to desilo i na moje zalbe ne odgovaraju.

MOLIM VAS POMOZITE!!! :-?

 

 

Napišite i pošaljite im u podnesku apsolutno sve što ste im do sada naveli u različitim žalbama i sl. te da ukoliko vas kroz 30 dana ne kontaktiraju radi mirnog i konačnog rješavanja spora da ćete podići protiv njih tužbu zbog uznemiravanja jer ne postoji ni jedna zakonska osnova na temelju kojih oni polažu svoja prava, a niti ste vi išta loše učinili u predmetnom događaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovoreno vam je, treba čitati!

Niste dužni platiti, ako pokrenu privatnu tužbu (što je teško, procitajte dolje zasto) te dodje do postupka, mozete sve poricati, posebno jer niste nista potpisali, a i bilo bi dobro ako imate svjedoke. (nesto slicno kso u prekrsajnom postupku.) Ukoliko se dokaze da ste ipak krivi, placate kaznu, kamate i troskove postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To sa Kauflandom je strasno. Znam 2 osobe koje su maltertirane u sobi za nadgledanje- to je soba iz koje prate sto kupci rade i kad uoce nekog sumnjivog onda ga odvedu u tu sobu.

Konkretno prvo sam cula za gđu koja je rastresena i senilan pa zna uzeti neki artikal pa se predomislit pa ga vratit nazad na policu i tako unedogled, nju su drzali u toj prostoriji jako dugo i pregledavali joj racun sa blagajne i to se podudaralo a kao olakotna okolnost joj je bila sto je dobrostojeca :-? pa kao nebi ona...a drugi slucaj je osoba sa PTSP koju su drzali 2 sata u toj sobi i zvali policiju koja nije htjela doci.

sramota sto sve postoji u nasoj drzavi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Evo da dignem temu,koliko sad vidim po kauflandu su poskidali table gdj eobavjestavaju kupce o svom naplacivanju 500kn takozvane kaze a sad se pripazite slijedećeg cijene koje su navedene na policama se ne poklapaju s cijenama na kasi i kad se pobunite onda samo kazu mozete ostaviti artikal ili platiti tu vecu cijenu i razliku novca dobijete na infopultu kad potpisete priznanicu da vam oni isplacuju naknadu u iznosu od xx kn pa zar je to po zakonu?i da kopiju te priznanice nemozete dobiti ukratko po meni pokradem te pa ako primjetis vratim ti novce i jos mi se moras potpisati da sam ti vratio novac koji sam ti ukrao?

Nije mi jasno kako se tako nesto nemoze sankcionirati?

Spomenuti problem se javlja u kaufland samobor... i još su drski i bezobrazni i čude se kako se uopće može doći prigovoriti na naplaćivanje veće cijene nego je iskazana?

 

Tko zna što je slijedeće...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Nedavno mi je sestra u Kauflanda ima 10 godina, ukrala čokoladicu. i zaštitar ju je odveo u sobicu gdje joj nije pozvao roditelje već dao ugovor i reko joj da mora potpisati i to uplatiti u roku 15 dana inače joj policija dolazi na vrata. mene zanima, pošto su nam roditelji veoma strogi da li policija dolazi na vrata ili pošalju prijavu jer iskreno govoreći radije ću ja to platiti nego da vide roditelji.

 

molim vas mi pomozite. da li policija dolazi?? :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krađa je kazneno djelo koje se kažnjava na sudu a ne u trgovačkom centru, i to još drugim kaznenim djelom - iznudom. Mnogi vlasnici krupnog kapitala koriste ovaj nered u funkcioniranju pravnog sustava, posebno bih u tom kontekstu naglasila ovrhe na Fini bez pravomoćnog sudskog rješenja i nezakonite pravilnike koji ne prolaze kroz nikakvu kontrolu dok se netko ne sjeti podići ustavnu tužbu za neki stavak. Udruge bi se trebale za ljudska i građanska prava boriti pravnim putem a ne kršenjem javnog reda i mira. Što se tiče zaštitara oni moraju imati licencu, i to na vidljivom mjestu, tako da vidite kako mu je ime. Njihove ovlasti propisane su Zakonom o tjelesnoj zaštiti a prekoračenje ovlasti pojedinih zaštitara trebate prijaviti policiji. Nažalost, mnogi zaštitari ne poznaju zakon i slijepo slušaju one koji ih plaćaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje mišljenje je, a mislim da sam u pravu, kad kažem da bez obzira jeste li potpisali, koliko godina imate itd. oni jednostavno nemaju nikakve osnove da vam naplate takvo što. Potpisi na ugovorima između fizičkih osoba, a mi svi to jesmo u ovakvom slučaju, moraju biti ovjereni kod javnog bilježnika, ili su mrtvo slovo. Tako logički ako gledate, i sam zaštitar bi vas mogao potpisati i uručiti vam (kaznu)tzv. ugovor, a vi znate da (je) ga niste potpisali...apsurd zar ne. Stoga nema razloga za strah. Ako ste što ukrali, teoretski vas mogu izmlatiti i prijetiti vam, ili vam uzeti novac iz novčanika, gdje oni pak čine k.djelo ili vas prijaviti policiji za krađu, pa postoji neka legitimnost u kažnjavanju vas kao kradljivca. Priroda ovoga što oni čine jest zastrašivanje kradljivaca, naravno, da isti ne bi krali, što trgovačkim centrima naravno nije u interesu, odnosno jest.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Istu situaciju sam i ja doživio u Kauflandu. Radi neke glupe oklade uzeo sam čokoladu i na izlazu mi je prišao inspektor i odveo me u nadzornu sobu. Tamo sam na prepad potpisao taj ugovor i dao mi je poziv na plaćanje ugovorne kazne od 500 kn. Sad baš neki dan mi je došla prva opomena za plaćanje ugovorne kazne od njihovog odvjetničkog ureda u kojoj piše da izvršim tu uplatu u roku od 15 dana jer inače ću morati platiti pripadajuće zatezne kamate. E sad me zanima, dal da ja to platim ili ću morati na sud ili što? Student sam, nemam svojih prihoda, dal mi mogu oni to kako naplatit?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
Što se može pravno napraviti s tom ugovornom kaznom? Naime, dogodilo se i meni da su me na prepad i obmanu naveli da potpisem jer sam mislila da je obavijest o dogadjaju, ali sam na drugim papirima izrazila nevinost i sada mi prijete zateznim kamatama i odvjetničkim i sudskim troškovima, a od policije jos nisam dobila nista i planiram dokazati nevinost. Trazila sam od njih i pregled kamera, napisala vec dvije zalbe Kauflandu, ali su odbili pregled kamera kada se to desilo i na moje zalbe ne odgovaraju.

MOLIM VAS POMOZITE!!! :-?[/QUO

 

Uvijek koristiti Državni inspektorat jer je trgovac dužan u roku 15 dana odgovoriti na pisani prigovor potrošača, u suprotnom se kažnjava za prekršaj. Zakon o zaštiti potrošača (pogledaj ga malo ako te zanima)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija