Jump to content

Da li isplata dobiti mora biti upisana u godišnjoj prijavi poreza


gradjanin

Preporučene objave

Poštovani

 

U 2008. isplacena je dobit firme za godine od 2001. do 2004. Pri tome ja placen porez drzavi po stopi od 15%.

Da li je primatelj isplacene dobiti (osoba koja je ujedno i suosnivac i suvlasnik firme) morao tu dobit upisati u poreznu prijavu za 2008. ?

Da li se isplaceni udio u dobiti smatra dohotkom ?

 

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Ipak, molim za pojašnjenje tvrdnje da je primitak od udjela u dobiti za godine od 2001. do 2004. dohodak i da mora biti iskazan u poreznoj prijavi građanina.

 

Naime, članak 9. Zakona o porezu na dohodak izrijekom kaže da se dohotkom NE smatraju "primici od dividendi i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu".

 

Istina, članak 68. kaže, između ostalog, i ovo:

 

"Iznimno od članka 30. ovoga Zakona, dividende i udjeli u dobiti na temelju udjela u kapitalu koji su ostvareni u razdoblju od 1. siječnja 2001. do 31. prosinca 2004. godine, a isplaćuju se nakon početka primjene ovoga Zakona, oporezuju se po stopi od 15%."

 

Međutim, ja, kao laik, taj članak 68. ne mogu protumačiti tako da on automatski stavlja van snage članak 9. ! Ja iz tog članka 68. ipak ne "vidim" da je i isplaćena dobit iz tih godina također dohodak fizičkoj osobi, zato što je firma na tu isplatu morala platiti porez.

 

Gdje griješim u razmišljanju ?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija