Jump to content

Isplata osiguranja prometne nesreće

Worf73

Preporučene objave

Imam jedno pitanje. Moje dijete maloljetnik prije pet godina stradao je kao pješak na pješačkom prijelazu. Auto mu je prešao preko noge i imao je prijelom obje potkoljenične kosti.

Moj susjed odvjetnik, ponudio se za pravnu pomoć prilikom dobivanja odštete od osiguravajućeg društva koje je osiguralo automobil od odgovornosti.

Dvije godine trajao je sudski postupak i presudom je odlučeno da moje dijete ima dobiti 43.000 kuna odštete.

Osiguravajuće društvo žalilo se na taj iznos pa nam je isplaćeno 33.000 kuna. Ostatak od 10.000 sud će presuditi treba li nam isplatiti ili ne. (to pričam po riječima susjeda/odvjetnika)

Sada je eto prošlo 2 godine od toga i kad ga sretnem u prolazu pitam ima li šta novog vezano za naš slučaj, on sliježe ramenima i kaže, to je u postupku, mi smo naše napravili i sada treba čekati. Kad ga pitam otprilike da mi kaže koliko teba čekati govori mi da ne zna.

Koliko je uobičajeno da traje taj period kada se osiguravajuće društvo žali na iznos presude?

Idu li kakve kamate na taj iznos ako sud presudi u našu korist?

Može li se nekako saznati gdje je ''predmet''? Odnosno koliko će mu trebati da dođe na red?

Hvala.

Dijeli na drugim stranicama

Evo odgovorit cu ja.

1. Kad se donese prvostupanjska odluka (presuda na Općinskom sudu), ta gdje vam je dosuđeno 43.000 kn, suprotna strana se žali unutar roka. Ako se osiguravajuće društvo žalilo na odluku, onda je osporavaju u cjelosti, ili djelomično (morate vidjeti presudu) što znači da kompletan predmet sa njihovom žalbom, presudom, i odgovorom na žalbu od Vašeg odvjetnika (ako je uložio odgovor), ide na drugostupanjski sud (županijski sud).

U prosjeku predmeti na Županijskom sudu traju po par godina, više od 4 ... nažalost.

2. Što se tiće toga kako Vi možete saznati što se dešava sa predmetom

Odite na općinski sud i odite na parničnu kancelariju (pitajte na porti gdje se to nalazi). Postoji uredovno vrijeme kad primaju stranke, a kad davaju informacije telefonom - pa prvo to saznajte.

Provjerite u parničnoj pod kojim brojem se vodi vaš predmet (kažete ime tužitelja i tuženika), kad dobijete broj predmeta, vi kao stranka možete obaviti uvid u spis (predmet), to ukoliko je predmet još na tom sudu, odnosno da nije išao na drugostupanjski - županijski.

Ukoliko je predmet otišao na drugostupanjski sud povodom žalbe, fino će te nazvati Županijski sud u vašem gradu (kad saznate broj predmeta sa Općinskog suda), saznati kad i kojim danima možete nazvati na telefon za dobivanje informacije o statusu predmeta na županijskom sudu. Nazvat ćete kad vam kažu, zatražiti Gž kancelariju, zatražiti broj predmeta (Gž)... morate im reći prvostupanjski da bi vas našli, dobit ćete broj i voila.

Tada bi trebali znati što vam se dešava s predmetom.

3. Kamate idu od dana presude do isplate.

Vi možete još i podnijeti Vrhovnom sudu Zahtjev za zaštitu prava zbog nedonošenja odluke u razumnom roku, ali u prosjeku Vrhovni ne dodjeljuje ništa ako nije prošlo barem 3,5 godine od kad je predmet stigao na sud - županijski. Ovo govorim u slučaju da se predmet nalazi na županijskom sudu i više od 3 godine nije donesena odluka.

Eto, nadam se da sam bila od pomoći.

Svakako vama je taj susjed trebao pokazati presudu da vidite koliko Vam je dosuđeno. :)

Jednako tako Vam je trebao pokazati izvod iz banke ili dokaz o uplati dosuđenog iznosa. Nadam se da niste samo vjerovali na riječ. :)

Nadam se da sam pomogla. :-)

Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

• No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

• Napravi novi...

Važna informacija