Jump to content

navodni prolazak kroz crveno svjetlo


kristinam

Preporučene objave

pozdrav svima,

 

Stvarno hitno trebam savjet jer neznam što mi je činiti.

Prije par dana negdje oko pola 9 naveče dolaze mi dva operativca na vrata i traže podatke o tome tko vozi moj automobil. tj automobil je registriran na supruga alija ga samo vozim.

 

Evo i razloga::::::

navodno sam prije tri tjedna provezla na crveno svjetlo u 07:46 ujutro i to je vidio policajac koji me napominjem nije zaustavio niti je bio u službenom vozilu ( oni su mi to neslužbeno rekli )već je u tom trenutku išao na posao u svom civilnom automobilu. prvo u 14 godina vožnje imam jednu kaznu za parkiranje koju sam uredno platila i to je to! nikada nisam brzinu prekoračila a ne ovo.

 

izjavila sam da nisam prošla kroz crveno da bi mi jučer stigao dopis iz policije i uplatnica na 2000,00 kuna i oduzimanje vozačke na tri mjeseca. naravno da ću uložititi prigovor u roku i čekati dalje.

 

auto mi je prijeko potreban za posao i vožnju djeteta na terapije (suprug ne vozi )

 

da li postoji šansu nekakvog smanjenja ili slično oduzimanja vozačke jer su mi svi rekli da će se vjerovati policajcu na sudu a ne meni jer je on službena osoba bez obzira što tada nije radio!

 

molim pomoć!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Itekako je bitno da li je policijski službenik bio u službi. Policajac izvan službe nije ovlašten za podnošenje izvješća po kojem nadležna policijska postaja piše prekršajni nalog.

 

Obavezno pisati prigovor.

 

U prigovoru detaljno navesti tko vam je uručio prekršajni nalog i što vam je pritom rekao.

 

Poreći sve navode iz prekršajnog navoda i izričito tražiti suočenje sa tim policijskim službenikom. Zatražiti objašnjenje da li je tome policijskom službeniku stvarno zadaća da vrši kontrolu prometa ili se radi o nekom od visokopozicioniranom koji je svojim podređenim naredio da pišu kaznu.

 

Ali, treba imati u vidu da sud nema pravo ulaziti u službene stvari policije, tipa tko je što negdje radio, te da su sudu ruke vezane.

 

Očito da netko koristi službeno vozilo u privatne svrhe, te se upravljajući njime izvan radnog vremena osjeća kao dežurni policajac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i meni je bilo čudno, kako to da me taj policajac nije zaustavio ako je bio u službenom vozilu tj. zašto nije vozio zamnom? policajci koji su došli vidjeti tko je vozio automobil opet naglašavam neslužbeno su rekli da nije mogao ići zamnom zato jer je bio u svom automobilu i u tom je trenutku išao na posao - znači nije bio na dužnosti!!!!!

 

Prigovor obavezno šaljem!!!

 

Savjetuju mi da navedem nekog da je bio samnom u autu ali ne želim jer nitko nije ni bio, neću lagati!

 

Strašno me frustrira činjecica da nas može prijaviti netko tko uopće nije na dužnosti, vozim po gradu kao po ratištu, stalno se osvrćem oko sebe!

 

Da li postoji mogućnost da mi sud to odobri ili barem smanji - neznam šta ću bez vozačke?

 

unaprijed Vam hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Kristina, ja te u cijelosti razumiojem jer imam slicno iskustvo, doduse mene su zaustavili u sluzbenom vozilu i slozili se da sam prosao kroz zuto ali "zuto je kao i crveno" pa su mi ipak urucili zapisnik u kojemu je pisalo da sam prosao kroz crveno... Poslao sam prigovor i cekam poziv od suda ali bojim se da sud po definiciji vjeruje policajcima i da me vjerojatno ceka 2000 kuna kazne i 3 mjeseca bez vozacke... Ocajan sam, a sudovi u sprezi s Policijom pune rupe u proracunu...

A mozda sam i u krivu ali sumnjam.

 

Ne znam kako dokazati svoju nevinost ako ne postoji niti jedan drugi dokaz osim rijeci policajca...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni su svi rekli da će biti moja riječ protiv njegove, a zna se kome sud vjeruje...sigurno ne tebi ili meni!

Neznam kakva je praksa da li je moguće dobiti manju kaznu ili nešto slično s obzirom da nisam prije kažnjavanja osim jedne kazne za parkiranje koju sam uredno platila i to u periodu u zadnjih 14 godina?

Meni je nevjerovatno da policajac koji nije na dužnosti dođe na posao i naredi kolegi koji uopće nije bio prisutan da napiše kaznu tj. prekršajni nalog!!!!!!!!!!!

Sve smo to napisali u prigovoru pa ćemo vidjeti što će biti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kristinam je napisao:

Meni je nevjerovatno da policajac koji nije na dužnosti dođe na posao i naredi kolegi koji uopće nije bio prisutan da napiše kaznu tj. prekršajni nalog!!!!!!!!!!!

 

Ovo je sasvim novo.

 

Ili ne znate objasniti što se dogodilo ili počimate izmišljati stvari.

 

U svakom slučaju, ja sam završio sa odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

citat:

vidio policajac koji me napominjem nije zaustavio niti je bio u službenom vozilu ( oni su mi to neslužbeno rekli )

 

Ovo nije ništa novo, napisala sam to na samom početku!!!!!!!

 

znači policajac koji je išao raditi(nije na dužnosti), dolazi u postaju i govori kolegi da napiše prijavu....neznam zašto nisam bila jasna, možda se nisam dobro izrazila!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kristinam kao policajac ću ti reći sljedeće

-nije važno da li je policajac radio ili nije. policijski službenik je dužan u svako doba provoditi svoje ovlasti radio on ili ne. ukoliko te je i vidio, odnosno vozilo koje je prošlo kroz crveno on piše izvješće sa podacima koje ima znači reg oznaka i marka vozila sa činjeničnim opisom uz napomenu da se u trenutku kada je vidio prekršaj nije nalazio u službi. tada se to izvješće predaje dežurnom koji zaprima prijavu. tako recimo i ti kao civil možeš napisati ne izvješće već bilješku ukoliko vidiš prekršaj i predati policiji koja po tome mora postupati. dežurni policajac piše ili ne piše prijavu zavisi što je utvrdio a pol. sl koji je prekršaj uočio se navodi kao svjedok. s obzirom da nisi rekla tko je vozio kazna ide vlasniku vozila. tvoje je pravo da se žališ i tražiš suočenje, a onda ćeš vidjeti što sudac odluči.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Policajac izvan službe nije ovlašten za podnošenje izvješća po kojem nadležna policijska postaja piše prekršajni nalog.

 

 

Oprostite mi što sam ponekad malo i dosadan, ali temeljem kojeg propisa (odredbe) postoji takva zabrana. Ja sam bio u uvjerenju da upravo obrnuto policajac ne samo da je dužan svjedočiti o nečemu (uostalom i svaki drugi građanin), već da je dužan i reagirati - čak primjeniti i ovlasti u svakoj prilici. Čini mi se da i najnoviji Zakon o pol.posl.i ovl. tako nešto propisuje, kao i Zakon o policiji, a i bivši Zakoni o unut.poslovima. Istina je da su sindikati o tome nešto pokušavali (činjenica je da to nije samo problem prekovremenog, već je i nešto kao "polurob"), ali mi nije poznato da im je obveza reagiranja ukinuta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste dosadni i izuzetno mi je drago odgovarati na ovakva potpitanja. Dapače, volim kad se uključi još netko sa drugačijim mišljenjem.

 

Dakle, svaki građanin je dužan prijaviti kazneno djelo za koje je propisana kazna dugotrajnog zatvora.

 

Svaki državni službenik, bio u službi ili izvan službe, je dužan prijaviti kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti.

 

Policajac izvan službe je obični državni službenik, sa razlikom da je izvan službe dužan poduzeti radnju spašavanja života i zaštite osobne sigurnosti ljudi i imovine.

 

Policijski službenik obavlja policijski posao po službenoj dužnosti.

 

Vožnja po gradu izvan radnog remena i snimanje tko kako vozi ne spada u službenu dužnost.

 

Nadzor prometa na cestama vrši se u odori i u službenim vozilima, iznimno u građanskom odjelu i to po posebnom nalogu.

 

Policajac izvan službe, kao i svaki drugi građanin, može kao oštećenik protiv svakog podnijeti optužni prijedlog, sa zahtjevom da mu sud izda prekršajni nalog prije prekršajnog postupka.

 

Svaki policajac u službi je dužan, uz obveze za državne službenike, raditi one poslove koje su u njegovoj nadležnosti. Ukoliko policijski službenik uoči neke nepravilnosti koje nisu u njegovoj nadležnosti postoje mogućnosti podnošenja obavjesti o počinjenom prekršaju, sačinjavanja službene zabilješke i operativne informacije. Dakle, načini postoje, samo treba poznavati granice ovlasti i poslova.

 

Ako je točno ono što je opisano pod #1 ove teme, u navedenom slučaju je izdat prekršajni nalog protiv vozača, a na osnovu izvješća policijskog službenika. Za sada je nepoznato da li je izvješće usmeno ili pismeno, ali svakako to izvješće mora biti u spisu predmeta.

 

Postoji mogućnost da okrivljenik bude i pravomoćno osuđen, a to se može dogoditi ukoliko propusti iznijeti vještu obranu i ukoliko sudac ne prepozna kako se došlo do prekršajnog naloga. Prva rečenica svjedoka policijskog službenika prilikom davanja iskaza na sudu mora biti objašnjenje što je tada radio u službi, kuda se kretao i u kojem smjeru, kojim prijevoznim sredstvom i sve ostalo od važnosti za prekršajni postupak.

 

PREKRŠAJNI ZAKON

Članak 231.

Tijelo državne uprave koje vodi prekršajni postupak može izdati prekršajni nalog ako su ispunjeni svi sljedeći uvjeti:

1. da je ovlašteni tužitelj iz članka 109. stavka 1. točke 1., 2., 3. i 4. (u slučaju iz članka 229. stavka 2.) ovoga Zakona podnio optužni prijedlog, ili je zaprimilo prijavu o počinjenju prekršaja,

 

ZAKON O POLICIJSKIM POSLOVIMA I OVLASTIMA

Članak 3.

(1) Prema ovom Zakonu policijski poslovi su:

6. nadzor i upravljanje cestovnim prometom,

(2) Policijski poslovi obavljaju se primjenom policijskih ovlasti.

Članak 4.

(1) Policijski službenik obavlja policijski posao i primjenjuje policijske ovlasti:

1. po službenoj dužnosti,

Članak 6.

(2) Policijski službenik će i izvan službe poduzeti radnju spašavanja života i zaštite osobne sigurnosti ljudi i imovine.

Članak 13.

(1) Prema ovom Zakonu policijske ovlasti su:

11. zaprimanje prijava, podnošenje kaznenih prijava i izvješća,

Članak 16.

(1) Policijski službenik dužan je nositi odoru kad obavlja poslove održavanja javnog reda i mira, nadzora i upravljanja prometom na cestama, nadzora državne granice ili druge poslove prema propisima o načinu postupanja policije.

(2) Poslove iz stavka 1. ovog članka policijski službenik može po zapovijedi nadređenog, obavljati u građanskom odijelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na svim odgovorima!!!!

Ne znam da li vam se ikad dogodilo nešto slično kao meni, ali ja nakon ovog svega ( kao što sam rekla ) vozim kao netko tko je položio vozački prije mjesec dana.Jako sam nesigurna i cijelo vrijeme se pokušavam opustiti za volanom. U sklopu posla mi je i odlazak u obližnji grad jer tamo vršim prijave i odjave djelatnike i kad to moram napraviti ...muka mi je.

 

Mislim da bih trebala napomenuti i da mi je otac policajac u mirovini i da stvarno cijenim te ljude i poštujem njihov rad, pretpostavljam da me je zato taj cijeli događaj još više uznemirio.

 

Vjerovatno sam bila i pomalo nejasna ( jer sam neke događaje u vezi ovoga ) kao što sam rekla saznala naknadno.

 

Prigovor će biti poslan sutra. U njemu je napisano sve ovo što sam dosada napisala i vama. Policajac koji ide raditi, nije u službi dolazi u postaju i naređuje da se napiše prekršaj koji je on navodno vidio, kolegi koji je u tom trenutku bio u smjeni.

 

 

Nadam se pozitivnom rješenju svega ovoga, i hvala vam puno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaka čast. Međutim i dalje mi, a posebno s obzirom na ove "kauštik" pravne norme nije jasno vidljiva takva zabrana.

Primjerice:

- čl 6 st.2 PS će i izvan službe poduzeti radnju... zaštite osobne sigurnosti ljudi i imovine, (pojam "će" ga obvezuje),

međutim što podvesti pod "kauštik":"osobna sigurnost ljudi i imovine". Složiti će te se da se pod tim svakako trebaju podvesti sve one radnje kojima počinitelj krši javni red i mir (tuče nekog, drsko se ponaša,viče...)jer mora zaštititi ostale građane (žrtve nasilnika, čak mislim da je u nekom starom propisu izričito stajalo jrm), ali da li onda mora i reagirati ako neki sudionik u prometu ugrožava ne samo ljude, već i samo imovinu(skoro svaki prek. iz ZSPNC).

 

E onda naši "kauštik nomotehničari dodaju

- čl.16 st.1 PS dužan je nositi odoru kad obavlja poslove održavanja javnog reda i mira, nadzora i upravljanja prometom na cestama, nadzora državne granice ili druge poslove prema propisima o načinu postupanja policije.

 

Ja sam zbunjen, a vi? Ovo bi se zlurado moglo tumačiti da i u "neradno" vrijeme trebaju nositi odoru.

 

 

 

:-?:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gledajte kristina ne može policajac koji je van službe doći u postqaju i nekome narediti da nešto piše. postoji procedura u vidu pisanog izvješća. znači on mora sačiniti izvješće i time opravdati ono što je vidio. U Zakonu o policiji stoji sljedeće: Članak 10.

 

Policijski službenik dužan je u svako doba poduzeti nužne radnje radi zaštite života i osobne sigurnosti ljudi i imovine.

Prolazak kroz crveno svjetlo se smatra ugrozom po tuđi život i imovinu jer se tom radnjom može izazvati prometna nezgoda.

No svatko je nevin dok mu se ne dokaže krivnja stoga tražite suočenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čl. 5 ZPO

(2) Policijski službenik će uvijek primijeniti policijsku ovlast kojom se u najmanjoj mjeri zadire u slobode i prava čovjeka, a postiže svrha obavljanja policijskog posla.

čl. 6 ZPO

(2) Policijski službenik će i izvan službe poduzeti radnju spašavanja života i zaštite osobne sigurnosti ljudi i imovine. :kavica::kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija