Jump to content

Alimentacija-prestanak?


prvisusjed

Preporučene objave

To što se supruga ponovno udala ne utječe na termin prestanka uzdržavanja.

Ako je dijete punoljetno i počne odmah raditi, prestaje obveza uzdržavanja.

Ako nije počelo raditi, onda obveza traje maksimalno još godinu dana - dakle do napunjene 19-e godine.

Ako dijete studira, obveza traje do kraja studija, ali ne dulje od 26-e godine.

No, za očekivati je da će se ulasko u EU ukinuti zadnja stavka za tijekom studija, jer ne postoji u zemljama EU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 godina kasnije...

marko888 je napisao:

To što se supruga ponovno udala ne utječe na termin prestanka uzdržavanja.

Ako je dijete punoljetno i počne odmah raditi, prestaje obveza uzdržavanja.

Ako nije počelo raditi, onda obveza traje maksimalno još godinu dana - dakle do napunjene 19-e godine.

Ako dijete studira, obveza traje do kraja studija, ali ne dulje od 26-e godine.

No, za očekivati je da će se ulasko u EU ukinuti zadnja stavka za tijekom studija, jer ne postoji u zemljama EU.

 

Ne samo da se ponovo udala nego se bogato udala, djeca (stariji maloljetnici) su materijalno zbrinuti što mojom dosadašnjom revnošću plačanja uzdržavanja, što sadašnjom situacijom. Sada ta ista djeca najavljuju promjenu prezimena čim nastupi punoljetnost. Nije li to onda i kraj želje i potrebe za uzdržavanjem???

Do kada trpjeti takvo ponašanje i još plačati za to??? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

BTW koliko ja znam za prestanak uzdržavanja trebaš tužiti djecu pa onda ti sud donosi presudu da ne trebaš više plaćati. Ne mreš ti to sam tek tako reći neću i bok...opet parnica od godinu dvije, za koje vrijeme ti ko debil plaćaš aliomentaciju , pa makar uzdržavao punoljetnika koji zarađuje više od tebe, jer Bože moj, imaš samo staru presudu po kojoj moraš plaćati...nije mi to sve još jasno do kraja!Tko će ikada vratiti prekomjerno ulaćena sredstva?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ma jasno mi je pravni aspekt svega....i ako sam dobro shvatio, po "Bolonji" prestaje plaćanje do 27. godine ili prestanka školovanja nego će prestati s navršenih 18 godina života. Možda sam nešto krivo isčitao, neka me ispravi netko ako griješim.

 

Onako usput....po čemu je to njihova majka "samohrana majka" ako ja od prvog dana plačam uzdržavanje? I još plačam i porez na ono što ja ne primam. Tko je onda tu samohran???? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obiteljski zakon je jasan u pogledu skrbi za djete bez obzira da li roditelji djeteta žive ili ne žive u bračnoj ili obiteljskoj zajednici.

 

Članak 99.

(1) Roditelji bez obzira žive li zajedno ili odvojeno ravnopravno, zajednički i sporazumno skrbe o djetetu, osim ako je ovim Zakonom drukčije određeno.

(2) Samo jedan roditelj skrbi o djetetu ako je drugi umro, proglašen umrlim, lišen roditeljske skrbi, lišen potpuno poslovne sposobnosti, djelomice lišen poslovne sposobnosti u odnosu na roditeljsku skrb ili je spriječen.

 

Članak 209.

Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete.

 

Članak 210.

(1) Dijete koje se redovito školuje roditelji su dužni uzdržavati i nakon punoljetnosti.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo školovanje, a ne može se zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon školovanja.

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad, roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

 

Termin ''samohrana majka'' u slučaju da nisu ispunjeni uvijeti iz čl.99 stavak 2 OZ zakonski je neosnovan posebno u slučaju kada drugi roditelj (najčešće otac) uredno i na vrijeme izvršava svoju obvezu uzdržavanja djeteta/djece,a isto tako i ostali svoj udio u zajedničkoj skrbi za dijete/djecu.

 

Nekritička upotreba takvog termina,izvan zakonski određenih okvira,ima za ''svrhu i cilj'' neistinito prikazivanju životnih okolnosti roditelja s kojim dijete nastavlja živjeti nakon prekida bračne zajednice, kao bi se stvorilo društveno ozračje sažaljenja nad istim roditeljem,te kako bi isti iz toga mogao ''izvući'' korist i povlastice za sebe.

Nažalost i prestavnici institucija društvenog sistema koji bi zbog prirode svog posla i položaja trebali djelovati u okviru zakonskih odredbi i sami često koriste neadekvatne i u suoprotnosti s zakonom nazive,termine, te na taj način svjesno ili nesvjesno doprinose konfuziji u segmentu života koji se tiče majčinstva,očinstva,roditeljstva i obitelji..

 

Razne feminističke interesne skupine koriste takvu situacij u društvu kako bi kroz svoje djelovanje još snažnije manipulirale javnim mišljenjem zbog zadovoljenja vlastitih ciljeva....

 

Na vaše pitanje o dužini uzdržavanja punoljtnog djetetaa koje se redovito školuje odgovor bi trebao dati usvojeni prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Obiteljskog zakona koji stupa na snagu 01.01.2008.god.

 

Članak 10.Zakona o izmjenama i dopunama OZ:

 

Članak 210. mijenja se i glasi:

«(1) Roditelji su dužni uzdržavati punoljetno dijete koje se školuje u srednjoj školi odnosno

pohađa sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, te redovito i uredno ispunjava svoje

obveze.

(2) Punoljetno dijete koje je završilo obrazovanje iz stavka 1. ovoga članka, a ne može se

zaposliti roditelji su dužni uzdržavati godinu dana nakon prestanka obrazovanja.

(3) Punoljetno dijete koje zbog bolesti, mentalnog ili tjelesnog oštećenja nije sposobno za rad,

roditelji su dužni uzdržavati dok ta nesposobnost traje.

(4) Roditelj djeteta iz st. 1. ovoga članka ima pravo od djeteta, nadležnih tijela i pravnih osoba

tražiti i dobiti podatke o djetetovom obrazovanju odnosno zaposlenju.

(5) Smatra da se da učenik, odnosno student redovito i uredno ispunjava svoje obveze i kad

zbog opravdanih razloga (trudnoće, bolesti i sličnih razloga) nije uspio ispuniti obveze tekuće školske,

odnosno akademske godine.»

 

Sam ''Bolonjski proces'' je još u fazi implementacije u visokoškolskom sustavu tako da je najbolje obratiti se određenoj visokoškolskoj ustanovi i zatražiti podatke o načinu studiranja,zadržavanju i gubljenju statusa redovnog studenta,te konkretne podatke o studentskom statusu vašeg djeteta/djece.To vam omogućava stavak 4 prije navedenog članka Zakona o izmjenama i dopunama OZ.Naravno da trebate pričekati stupanje na snagu tog zakona,a to je još nepuna 2 mjeseca...

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema Zakonu o osobnom imenu (N.N.br.69/1992) osobno ime sastoji se od imena i prezimena.

Za promjenu osobnog imena maloljetne osobe (dijete) potrebna je suglasnost obaju roditelja.Dijete samo ne može zahtijevati i promjeniti osobno ime.

Vaše pravo kao roditelja sastoji se u tome da se možete suprostaviti zahtijevu za promjenu osobnog imena djeteta.

Međutim kada dijete postane punolljetna osoba može podnijeti zahtijev za promjenu osobnog imena i tada se ne traži suglasnost roditelja.

Nakon eventualne odobrene promjene osobnog imena od strane organa uprave kojem je zahtijev podnesen nema nikakvih konsekvenci u pravnom smislu u odnosu otac-dijete i obrnuto.

To bi bila pravna dimenzija promjene osobnog imena djeteta.

Naravno, u takvoj promjeni imena postoji i ljudska, posebno roditeljska dimenzija koju zakon ne može i vjerojatno nikada neće regulirati i u tome vas potpuno razumijem i suosjećam s vama...

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Eh canis..... majka djeteta je sve učinila da me odvoji od njega...i uspjela je, nažalost. Mislio sam kako se jednim mirnim stavom i ponašanjem može nešto postići, ali lakše je u bunaru upecati nešto. Sad je trenutno dijete u fazi negiranja mog postojanja i ne želi nikakve kontakte samnom. To je stvar odgoja. Pa ako želi tako...i imati će baš takav odnos. Plaćam od prvog dana, plaćati ću do kada mi bude zakonska obveza, ali sada ZNAM kako nemam dijete niti sam ga imao. Od prije mjesec dana kad me pitaju da li imam djece, odgovor je NEMAM.

Nema više ni gorčine, samo sažaljenje prema osobi koja ih je tako odgojila.

 

Ostaje još samo dvojba da li sudski "potjerati" dokazivanje očinstva, jer postoji sumnja i u to, pa da i pravno završim tu priču i bacim sve to iza sebe u zaborav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očinstvo možete osporavati do djetetove sedme godine života.Nakom tog perioda nije više moguće pokretati sudski postupak u tom smislu.

Dijete može osporavati očinstvo sudskom tužbom do dvadesetpete godine svog života.

 

Žao mi je da vam se događa to što ste napisali u svom postu.

 

Takvo ponašanje roditelja – majke djeteta ,je usmjereno protiv samog djeteta/djece.

Ona nije niti svjesna koliku štetu nanosi vlastitom djetetu.

 

Očito da mržnja i iracionalnost vladaju njenim ponašanjem i ista nije sposobna biti roditelj koji će svojim primjerom pokazati životni put djeci,već njima manipulira,djeca joj služe kao oruđe za ostvarenje nekih samo njoj poznatih ciljeva..

 

Navest ću u prilog tome,izjavu ugledne psihijatrice,stručne osobe koja se bavi psihoterpijom roditelja i djece kod kojih postoje emocionalni problemi,koja je vezana za uskraćivanje kontakta između djeteta i roditelja s kojim dijete ne živi,a odatle polazi glavnina problema koje ste naveli i koji su u vašem slučaju kulminirali potpunim odbacivanjem vas kako roditelja od strane vaše djece u ovom trenutku:

 

''Začeće svakog djeteta nemoguće je bez oca i majke. I za njegov razvoj

potrebna su oba roditelja. Duševnu razvoju djeteta podjednako trebaju i otac i

majka. Majka osigurava tzv. bazičnu sigurnost. Otac je nužan za proces sublimacije.

Otac pomaže djetetu u samokontroli te razvoju ideala i kreativnosti. Osoba koja

smatra da je za razvoj djeteta dovoljan samo jedan roditelj , bolesna je. Takva osoba

nije zrela i svojim stavom pokazuje da nije sposobna za prirodni odnos s drugim

spolom. Ona čezne za njim , ali ga se plaši. Ne dopuštajući očevu prisutnost , majka

izražava i svoju agresiju prema djetetu koje je 50 posto rezultat muškarčevih gena.

Odgoj djeteta bez oca razvija u djetetu nesigurnost , čežnju za muškim principom i

niz obrana , oponašjućii pritom majku.Majčino nastojanje da oca drži podalje od

djeteta zločin je nad djetetom. Ako je majka na taj način bolesna , otac treba sve

poduzeti da bude uz dijete. On mora znati da je u pravu .“

 

Kad ovo pročitate i o svemu razmislite ''hladne glave'' onda ćete znati da vaša djeca nisu ničemu kriva i da vaša ''vrata'' trebaju uvjek njima biti otvorena,a što će život donijeti u budućnosti nitko ne zna,ali je ipak važno sačuvati vlastito dostojanstvo i čist obraz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija