Jump to content

Nasljeđivanje duga


lacrimac

Preporučene objave

Poštovani,

prošli tjedan dobila sam od porezne uprave rješenje da tebam platiti pola duga za mirovinsko i zdravstveno osiguranje iza oca obrtnika koji je preminuo skoro prije 5 godina (navršava se 5 u 7.mjesecu).

Sve bi to bilo OK da sam ja i nasljednik. Naime, na ostavinskoj raspravi, na koju sam jedva i otišla jer sa cijelom svojom obitelji zbog užasnih obiteljskih problema nisam u nikakvom odnosu već 17 godina, javni bilježnik nije naglasio mogućnost da se mogu i ne prihvatiti nasljedstva, jer nsam ništa željela naslijediti iako je sama kuća koja se dijelila između brata i mene ogromne vrijednosti. Nasljedstva sam se prihvatila, ali sam nedugo nakon rasprave otišla istom javnom bilježniku i napravila darovni ugovor da sve naslijeđeno, tj. taj moj bio kuće dajem bratu i tako je on postao sam vlasnik. On, kako ne bi morao odmah platiti porez na moj dar (bio u gruntovni i odustao da produži rok plaćanja) , u grountovni tek 1,5 godinu poslije prijavljuje darovni ugovor. Sve to nema veze jer je ionako bio vanknjižni vlasnik. Ja sam taj darovni ugovor uglavnom napravila brzo tako da se na mene niti ne prenosi naslijeđeni dio kuće. za sve to postoji i darovni na kojem je sve vidljivo i imam čak i porezno rješenje prema kojem on mora platiti iznos na nekretninu i piše kada je darovni napravljen, isto tako i da je tek 1,5 godinu to prijavio.

Ja taj dio nekretnine niti sam uživala niti mi to išta znači i da je u mojem vlasništvu drage volje bi odmah prepisala tj. darovala poreznoj upravi! Znam da to grubo zvuči, ali svatko u mojoj situaciji i sa takvom obitelji napravio bi isto. Brata nemam namjere zvati niti bi to imalo kakvog efekta, jer za ovaj "dar" nije rekao niti hvala, nakon što je darovni dobio poštom!

Ja po svemu ovome smatram kako nisam vlasnik niti sam praktički bila da me ne spada niti ovaj dug!

Najljepše zamoljavam za mišljenje i savjet, jer moram hitno napisati žalbu poreznoj! A porezna naravno sve kopa kako bi iskopala bilo kome ne dati povrat poreza!

Išla sam na razgovor kod voditelja porezne uprave u Petrinji gdje i spadam i naravno da me žena otpilila bez da me saslušala!

 

Najljepše zahvaljujem na brzom odgovoru!

Anita

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednik plaća dugove ostavitelja do vrijednosti nasljeđenog djela.

prihvačanjem nasljedstva dobiješ i obvezu vračanja duga ostvitelja a to što si nasljedstvo darovala nije bitno

trebala si se odreči nasljedstva u korist drugih nasljedenika ili neprihvatiti nasljedstvo.

 

ali Zakon o obveznim odnosima NN 35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

-porezni dug i dug mirovinskom ima osobno svojstvo.

 

VRIJEME POTREBNO ZA ZASTARU

Opći rok zastare

Članak 225.

Tražbine zastarijevaju za pet godina ako zakonom nije određen neki drugi rok zastare.

 

osporavajte dug s obzirom na osobna svojstva i obzirom na zastaru potraživanja

(predpostavljam da je dospjelost računa bila prije 7-8 godina,datum i godina kad je račun trebalo platiti)

u svakom slučaju osporavajte i kamate.

 

u svakom slučaju nikako potpisati priznanje za dug.

ako se potpiše priznanje za dug ili otplati dio duga

onaj ko prizna dug u obvezi je isti vratiti .

priznanjem duga se prekida zastara.

 

proučiti i čl.240,241,242

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru!

Samo jedno pitanje da razjasnim zastaru - kako imam dosta povrata poreza, da li porezna to smije odmah prebiti sa dugom dok traje žalbeni rok i da li, ako naprave prebijanje sa povratom poreza za osobni dohodak prestaje i zastara?

Znači pišem žalbu na samo rješenje, a da li nešta pišem i za provjeru/zastaru duga? Porezna je već otpisala sva davanja koja su bila u dugu osim ovog mirovinskog, zdravstvenog i turističke članarine.

 

Hvala još jednom!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Kod mene je problem taj da mi suprug ima dug na poreznoj na obrt,koji je privremeno zatvoren,pa me zanima koliko treba proči do zastare ako dug je od 2007.povečavaju se kamate,i da se nedaj bože što mu dogodi,porezna mu je več sjela na pokretninu i nekretninu,da li ja nasljeđujem taj dug ili se porezna nadmiruje nekr. i pokretninom.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

nasljednik za dugove ostavitelja odgovara do vrijednosti nasljeđene imovine.(nije nužno nasljeđenom imovinom ali i može .izbor dužnika)

bilo bi bolje banku ili onoga kome se duguje uputiti da svoja potraživanja vrši putem suda i u parnici.

 

ako dužnik ne posjeduje imovinu zakonski nasljednici

koji ništa ne nasljeđuju nisu dužni vračati dugove.

 

dužnik koji preduzima dug nije dužan vračati i kamate dospijele prije preuzimanja duga.

 

ne potpisivati papir kojim se priznaje dug

niti ustupati bilo šta od nasljeđene imovine kao povrat duga .

svako priznanje duga povlači i obvezu vračanja istog duga i to bez da sud odluči o dugu.

 

Zakon o obveznim odnosima NN35/05

SMRT

Članak 213.

Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

 

Sporedna prava

Članak 99.

(1) Sporedna prava koja su dotle postojala uz tražbinu ostaju i nadalje, ali jamstva te zalozi koje su dale treće osobe prestaju ako jamci i zalogodavci ne pristaju da odgovaraju i za novog dužnika.

(2) Ako nije što drugo ugovoreno, preuzimatelj ne odgovara za nenaplaćene kamate koje su dospjele do preuzimanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija