Jump to content

pristranost sutkinje-imenovanje punomoćnika laika

REGA

Preporučene objave

Sin je dobio tužbu za razvod braka. Javio se na ročište. Tužiteljica nije bila prisutna već samo njezina odvjetnica. Pripremili smo kod kuće njegovu izjavu, odnosno očitovanje na tužbu prema točkama u tužbi.Tako je stajalo i u uputi sutkinje na pozivu,tj. treba donijeti sve isprave koje služe kao dokaz.....str. su dužne iznijeti sve činjenice na kojima temelje svoje zahtjeve, priložiti dokazeo činjenič. navodima itd. Kada je počeo čitati što je pripremio,dakle svoje očitovanje, te počeo prilagati dokaze te navoditi svjedoke sutkinja je rekla da neće od suđenja raditi cirkus. Dokazi su bili: preslčika tužbe da se protiv tužiteljice vodi kazneni postupak po čl. 98 KZ-A,preslika žalbe na prekršajnu presudu gdje je sin proglašen krivim, navedeni svjedoci koji trebaju svjedočiti o tome da je obitelj tužiteljice u kojoj živi sa zajedničkim djetetom nepodobna za odgoj djeteta, tj. da u njoj vlada nasilje te da su svi skloni nasilju, da je tužiteljica u nekoliko navrata pokušala obračune oštrim predmetom, da je otac tužiteljice fizički kažnjavao tužiteljicu kao dijete, te je želio priložiti cd sa snimljenim dokazima na kojim tužiteljica javno vrijeđa tužitelja, iznosi sramotne podatke o njemu i članovima njegove obitelji te koji potvrđuju nemoralnost kompletne tužiteljicine obitelji a isto tako upitnost završetka njezinog školovanja. Sutkinja je cijeli postupak vodila sam bez ikakvok mješanja pravne zastupnice tužiteljice odbiti primiti sve dokaze: tužba i žalba joj ne trebaju, za cd je rekla da se zna kakva je danas informatika,za svjedoke je rekla da joj neće oni određivatišto je dobro za dijete da za to postoji mišljenje stručnjaka. uzela si je i ostavila sinovo napisano očitovanje bez ikakve potvrde za to. Sve što je dobio je riješenje da se za posredovanje određuje taj i taj centar. Dali je to ispravni postupak i dali sutkinja može ovako postupiti?

Dali se već na tom prvom pripremnom ročištu nazire pristranost sutkinje?

Ima li temelja da traži izuzeće sutkinje?

Mogu li ja nastupiti uz sina kao njegov punomoćnik, s obzirom da je mlad ( 20g), nesiguran u nastupu i sa malo životnog iskustva i znanja?

Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o parničnom postupku:

Članak 89.a

Stranku kao punomoćnik može zastupati samo odvjetnik, ako zakonom nije drukčije određeno.

Stranku može kao punomoćnik zastupati osoba koja je s njome u radnom odnosu, ako je potpuno poslovno sposobna.

Stranku kao punomoćnik može zastupati srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra ili bračni drug – ako je potpuno poslovno sposoban i ako se ne bavi nadripisarstvom.

Članak 90.

Ako se kao punomoćnik pojavi osoba koja ne može biti punomoćnikom prema odredbama članka 89.a ovoga Zakona, sud će takvoj osobi uskratiti daljnje zastupanje i o tome obavijestiti stranku.

Žalba protiv rješenja o uskrati zastupanja ne zadržava provedbu rješenja.

Ako utvrdi da punomoćnik koji nije odvjetnik nije sposoban obavljati tu dužnost, sud će upozoriti stranku na štetne posljedice koje mogu nastati zbog nepravilnog zastupanja.

Članak 96.

Ako stranka u punomoći nije pobliže odredila ovlaštenja punomoćnika, punomoćnik koji nije odvjetnik može, na temelju takve punomoći, obavljati sve radnje u postupku, ali mu je uvijek potrebno izričito ovlaštenje za povlačenje tužbe, za priznanje ili za odricanje od tužbenog zahtjeva, za zaključenje nagodbe, za odricanje ili odustanak od pravnog lijeka i za prenošenje punomoći na drugu osobu te za podnošenje izvanrednih pravnih lijekova.

Zakon o parničnom postupku ima puno detalja zbog kojih je za nekoga tko sa sudovima nema iskustva bolje da uzme odvjetnika, ako ikako može.

Suci ne vole kad se stranke zastupaju same jer im to komplicira posao, a prema kolegama po struci se i ne usuđuju biti nepristojni kao prema pravno neukim strankama.

Iz vašeg opisa ne može se zaključiti da je sutkinja, bez obzira na način ponašanja, bila pristrana. Detalji koje se pravno neukim strankama čine bitnima često to nisu, i obratno.

Što se tiče podnesaka, jedan savjet: podneske treba kad je god moguće dostavljati predajom na urudžbeni zapisnik ili preporučenom poštom, i u njima točno navesti priloge koji se prilažu. Ako sudac odbije neki dokument na raspravi, o tom dokumentu ne ostaje u spisu nikakvog traga, a imajte na umu da žalbeni sud odlučuje isključivo na temelju podataka u spisu i da ne saslušava stranke.

Ako dokument dostavite unaprijed, sudac ga ne može samo tako isključiti iz spisa.

To isto vrijedi i ako niste vični usmenim izjavama, jer se izjave unose u zapisnik tako da ih sudac diktira i pri tome se nerijetko iskrivi smisao izjave stranke. Zato ono bitno dostavite pismeno podnescima. No, to ne znači da trebate sud zatrpavati papirima - dugačke podneske sudac će vjerojatno samo površno pročitati, ili čak uopće neće u cijelosti pročitati.

S takvim postupovnim "sitnicama" su odvjetnici dobro upoznati, a neiskusna stranka može zbog nepoznavanja toga puno izgubiti.

Puno vam hvala na iscrpnom odgovoru, ali pitanja nikada dosta, tako da mi još nije jasno što je sa cd-om, dali se on smatra elektroničkom ispravom i dali se isto može i treba podnijeti na urudžbiranje? i još, dali je sutkinja trebala sina upozoriti da ima pravo na protutužbu, u stvari dali ga i ima? Unaprijed zahvaljujem.

Dodat ću još da vas sin može opunomoćiti na zapisnik na samoj raspravi, pa nije potrebno da trošite novac za ovjeru punomoći kod javnog bilježnika.

Što se tiče dodatnih pitanja, nije moguće odgovoriti bez poznavanja detalja, a osim toga osobno nemam nikakvih iskustava s brakorazvodnim postupcima. Pravo je suca da ocijeni hoće li nešto prihvatiti kao dokaz ili ne, a vaše je pravo da se na takvu odluku žalite.

Ako CD sadrži tonsku snimku koja nije pribavljena u skladu sa zakonom odnosno s pristankom snimljenoga, onda ne može biti dokaz.

Pitanje pomoći suca pravno neukoj stranci u toku postupka je dosta osjetljivo, jer sudac treba upozoriti stranku na njezina procesna prava, ali joj istovremeno ne smije pomagati jer bi bio pristran.

Moje je mišljenje da pitanje protutužbe ne spada u procsna prava tuženika na koje treba upozoriti, jer se protutužbom postaje i tužitelj. Da li je rok istekao, ne znam.

Ipak, s obzirom na ova pitanja mislim da biste trebali odvjetnika. Ako nemate novaca za zastupanje, pokušajte se barem savjetovati i platiti izradu pojedinih ključnih podnesaka. Možete se informirati i o besplatnoj pravnoj pomoći - o tome ne znam detalje.

Ne radi se o tonskoj snimci već o sadržaju koji je tužiteljica objavljivala javno na svom profilu facebooka,to mi je već utjerivač zakona objasnio da može poslužiti kao dokaz.Isto je prihvatila policija, tj. snimku na kojoj tužiteljica prijeti po život tuženom, na istom profilu.

Iden pokušati sa besplatnom pravnom pomoći, hvala još jednom.

• 1 mjesec kasnije...

REGA je napisao:

Sin je dobio tužbu za razvod braka. Javio se na ročište. Tužiteljica nije bila prisutna već samo njezina odvjetnica. Pripremili smo kod kuće njegovu izjavu, odnosno očitovanje na tužbu prema točkama u tužbi.Tako je stajalo i u uputi sutkinje na pozivu,tj. treba donijeti sve isprave koje služe kao dokaz.....str. su dužne iznijeti sve činjenice na kojima temelje svoje zahtjeve, priložiti dokazeo činjenič. navodima itd. Kada je počeo čitati što je pripremio,dakle svoje očitovanje, te počeo prilagati dokaze te navoditi svjedoke sutkinja je rekla da neće od suđenja raditi cirkus. Dokazi su bili: preslčika tužbe da se protiv tužiteljice vodi kazneni postupak po čl. 98 KZ-A,preslika žalbe na prekršajnu presudu gdje je sin proglašen krivim, navedeni svjedoci koji trebaju svjedočiti o tome da je obitelj tužiteljice u kojoj živi sa zajedničkim djetetom nepodobna za odgoj djeteta, tj. da u njoj vlada nasilje te da su svi skloni nasilju, da je tužiteljica u nekoliko navrata pokušala obračune oštrim predmetom, da je otac tužiteljice fizički kažnjavao tužiteljicu kao dijete, te je želio priložiti cd sa snimljenim dokazima na kojim tužiteljica javno vrijeđa tužitelja, iznosi sramotne podatke o njemu i članovima njegove obitelji te koji potvrđuju nemoralnost kompletne tužiteljicine obitelji a isto tako upitnost završetka njezinog školovanja. Sutkinja je cijeli postupak vodila sam bez ikakvok mješanja pravne zastupnice tužiteljice odbiti primiti sve dokaze: tužba i žalba joj ne trebaju, za cd je rekla da se zna kakva je danas informatika,za svjedoke je rekla da joj neće oni određivatišto je dobro za dijete da za to postoji mišljenje stručnjaka. uzela si je i ostavila sinovo napisano očitovanje bez ikakve potvrde za to. Sve što je dobio je riješenje da se za posredovanje određuje taj i taj centar. Dali je to ispravni postupak i dali sutkinja može ovako postupiti?

Dali se već na tom prvom pripremnom ročištu nazire pristranost sutkinje?

Ima li temelja da traži izuzeće sutkinje?

Mogu li ja nastupiti uz sina kao njegov punomoćnik, s obzirom da je mlad ( 20g), nesiguran u nastupu i sa malo životnog iskustva i znanja?

Evo javljam daljnji razvoj situacije. Danas, točno nakon 1 mjesec i dvadest dva dana pozvani u centar na posredovanje.

Od 08.04.2010. kada je bilo prvo ročište tužitljica je poslala poruku majci od tužitelja ( znači meni) da joj mala nije u rodu, u nekoliko navrata to je objavila na svojem internetskom profilu, te je i danas to isto ponovila u centru. Ukratko, rekla je da mu neće dati da vidi djete (nakon što ju je na to upozorio djelatnik centra), rekla ja da sin nije otac od djeteta i jel mu to treba na pismeno, ( što su djelatnici centra komentirali da oni nemaju veze sa očinstvom i da se to riješava na sudu ).Hoće li ovakvo ponašanje utjecati na procjenu centra.?

Nakon toga sin odlazi kod odvjetnika, sa kopiranom porukom i ostalim izjavama gdje tužiteljica tvrdi da sin nije otac djeteta, a kaže on da onda neka traži dnk analizu. Da je jedino vjerodostojno ako ona to izjavi i na sudu. U jednoj je izjavi na inter. profilu čak navela ime(samo ime) čovjeka za kojeg smatra da je otac djeteta.

I, što nije manje važno,odvjetnik mu je rekao da je razgovarao sa sutkinjom, i da je ljuta na sina!!!!??????

To objašnjavamo sa onim da ne želi od suđenja raditi cirkus.

Ma može li mi netko reći, gdje je tu pravda ????????

Ima li sutkinja, jedan sudac koji treba biti nepristran biti ljut na bilo koga???? Možemo li se pouzdati u ovog odvjetnika?? Nebi li on trebao odmah predložiti i zatražiti izuzeće takve sutkinje??

Mogu li se na sudu odbiti kopije sa profila tužiteljice u kojima tvrdi da sin nije otac djeteta? Nebi li ipak na njih trebalo obratiti pozornost i imati razumjavanja za oca kojem zaista više nije svejedno kad je u pitanju očinstvo?

I neka mi nitko ne odgovori da sin može tražiti dnk analizu jer neželi to plaćati. Kada bih bio siguran da djete nije njegovo tražio bi je, naravno, jer na kraju troškovi idu na račun tužiteljice. Ali ovako, sav je izgubljen i nezna što dalje.

Ima li ikakave šanse da se postigne sa dobrim radom odvjetnika da se kopirane izjave tužiteljice uzmu u obzir na sudu te da se na temelju toga krene u dnk analizu.

Zašto svi bježe od toga i takvog načina dokazivanja?

Da pojasnim, sinu je odvjetnik dodjeljen od odvjetničke komore, ali isti onaj koji mu već vodi dva slučaja, a obadva u vezi tužiteljice (znači prekršajni, koji je povela policija kada ga je tužiteljica ranila nožem , a i kazneni koji je sin sam poveo radi nanošenja tjelesnih povreda). Međutim, kada je bilo prvo ročište, još nije došlo riješenje od odvjetničke komore pa se sin branio sam kako je znao i umio( već opisano), te se radi toga sutkinja na njega razljutila. Ma, može li i smije li ona to?

Ne znam u kojem ste mjestu u Hrvatskoj i ne znam možete li si priuštiti odvjetnika. Bilo bi dobro imati dobrog odvjetnika, mislim da nije dobro da sina Vi zastupate.

Da, sutkinja može sve, jer okrugli žig pokriva sve. Dakle, može biti i 'ljuta', ali Vaš sin može sve svoje dokaze urudžbirati na sudu uz podnesak, tako da ih ne mora davati na ročištu. Za dobar Vam podnesak opet treba odvjetnik.

Svakako bi bilo dobro učiniti DNK analizu, jer ako dijete nije sinovo, on onda i nema nikakva prava kao otac djeteta. Dakle, i o tome treba dati podnesak, da se utvrdi početna pozicija. Ako dijete nije njegovo, cijela se procedura o odlučivanju o sadržajima roditeljske skrbi čini bespredmentna.

Javite mi se na pm.

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

• Napravi novi...

Važna informacija