Jump to content

Carinski harač zvan 'odokativno'


damir29

Preporučene objave

1) Znam da je po osobi dozvoljen uvoz robe u vrijednosti do 1000 kuna. Znači, idem u Sloveniju, kupim tenisice za 70 Eura i ne plaćam carinu, PDV i ostalo.

2) Vrijedi li pravilo 1000 kuna i za robu naručenu poštom?

 

O čemu se zapravo radi...

Nedavno je kolega naručio stručnu literaturu iz Amazon-a u vrijednosti 70 US dolara i poštar mu je knjige donio na vrata. Carinu i PDV nije bilo potrebno platiti.

 

Iz nekog razloga, knjige koje sam osobno naručio iz Amazon-a i čija je vrijednost bila 50 US dolara sa poštarinom, koštale su me ekstra 150 kn zbog - carinskih troškova.

OK, preživio sam taj izdatak.

 

Jučer su mi stigle tenisice čija vrijednost sa poštarinom iznosi 69 eura uz obavijest o plačanju dodatnih 204 kn carinskih troškova.

Roba ima deklaraciju i proizvedena je u EU, a račun o vrijednosti robe i troškovima dostave zaljepljen je na kutiji.

 

Postoji li itko osim dragog boga da vrši kontrolu nad radom carinskih službi i službenika u ovoj državi?

Koja su moja prava u ovakvom slučaju osim da platim robu koju sam već jednom uredno platio?

Do kada će se takozvani carinski troškovi određivati odokativno?

 

Iskreno, gadi mi se cijeli sistem jer je očito da ne postoji nešto zvano 'red'. Za očekivati je da na web stranicama hrvatske carine postoje tarife prema kojima pravne ili barem fizičke osobe mogu dobiti uvid o tome KOJI SU TO ZAPRAVO CARINSKI TROŠKOVI, te koji su kriteriji po kojima se pojedina roba carini. Prema vrijednosti? Sigurno nije!

 

Da imam love tužio bi ih sve redom. Prosurfajte malo internetom pa da vidite kakve su sve neugodnosti ljudi imali sa ovom državnom službom. Pitam se samo ko štiti interese 'malog' čovjeka u ovoj državi. Nitko. Bitno da se plaća porez i puni državna blagajna - prema direktivi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odredba o gornjem limitu od 1000 kn ne vrijedi za robu naručenu poštom. Ako je roba skuplja od 160 kn (!!!) na nju se plaća carina od 10% i PDV od 23%. Osnovica na koju se izračunava carina i PDV je vrijednost kupljene robe + vrijednost troškova poštarine.

 

Evi i članak iz Novog lista o tome:

 

http://www.novilist.hr/2010/01/26/preko-granice-bez-carine-postom-.aspx

 

I stranica Carinske uprave (postupak carinjenja poštanskih pošiljaka):

 

http://www.carina.hr/Putnici/Postupak.aspx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

knjige su oslobođene svih uvoznih davanja - i carine i pdv-a

ako vam je naplaćeno pošaljite prigovor na web stranici carine i tražite po kojem su vas zakonu oderali - pazite da se radi stvarno o knjizi a ne o stripu ili periodičnom izdanju nekoga magazina , u tom slučaju plaćate pdv

-ako su pogriješili dužni su vratili naplaćeno

-

što se tiče patika trebate platiti pdv i manipulativne poštanske troškove - iznos je uobičajeno nerealan i po mojoj procjeni opet se radi o naplati vrlih kurira dhl-a fedexa i sličnih , koji nemaju veze s carinskim postupkom već se šlepaju i u nekoj sivoj zoni deru građane RH plašeći neuke stranke strogom carinskom procedurom i pri tome pune svoj džep a državni proračun nema ništa od toga

 

 

pozdrav

 

c :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija