Jump to content

Kontinuitet poslovanja


Ajvar

Preporučene objave

Postao sam ovo i na jednom drugom forumu pa nisam dobio odgovor...

 

Pripremam magisterij iz područja održavanja kontinuiteta poslovanja (vezano uz IT) pa imam nekoliko pitanja vezanih uz pravni okvir.

 

Može li me netko uputiti na zakone koji eksplicitno ili implicitno traže od poslovnih subjekata da imaju nekakvu pripremu za slučaj nepredviđenih i neželjenih događaja (katastrofe - poplave, požari, terorizam, hackerski napadi i sl.)? Posebno me zanimaju zakoni, podzakonski akti, upute i smjernice koje se odnose na financijski sektor.

 

Znam da u SAD postoji veći broj "papira" koji određuju to područje:

Za financijske institucije: FFIEC priručnici, Paper on Sound Practices to Streghten the Resilience of the US Financial System.

Zatim Basel II koji će se primjenjivati u cijelom svijetu pa i u Hrvatskoj.

 

Međutim neznam da li postoje u HR postoje zakoni koji to eksplicitno implicitno propisuju. Primjerice, Zakon o računovodstvu propisuje:

Unos podataka u poslovne knjige ustrojava se i obavlja tako da osigurava:

- zahtjeve kontrole unesenih podataka,

- ispravnost unosa podataka,

- čuvanje podataka,

- mogućnost uporabe podataka,

- mogućnost dobivanja uvida u promet i stanje konta glavne knjige,

- mogućnost uvida u kronologiju obavljenog unosa poslovnih događaja

Ovi zahtjevi se naravno reflektiraju i na zahtjeve koje mora ispunjavati softversko rješenje koje će podržati poslovne procese.

 

Koji propisi se odnose primjerice na sigurnost zaposlenika (npr. zaštita na radu)?

 

Zanima me i (ako postoji) obaveza održavanja poslovnih procesa. Primjerice, za bankarstvo su to obaveze u platnom prometu (NKS, HSVP, SWIFT), pa zatim obveze prema SDA vezano uz mirovinske fondove...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija