Jump to content

Prekovremeni rad u Oružanim snagama


anonimno

Preporučene objave

O vašem sam se pitanju malo raspitala kod ljudi koji se bave time. Tek negdje prošle godine počelo je plaćanje prekovremenih sati u OS. Ono se obavlja po uzoru na američki SSP ali u našem obliku. Dakle, godinu dana unaprijed planiraju se u postrojbama sredstva za različite potrebe, između ostaloga i za prekovremene sate. Znači sada se već radi plan za 2007.

 

Da bi se rad preko radnog vremena platio, potrebna je o tome zapovijed zapovjednika postrojbe i da postoje predviđena sredstva za tu svrhu. Međutim, kada se predviđena sredstva za tu godinu potroše nastaje problem. Tada se nude u zamjenu slobodni dani, ali ako to nije moguće vrlo često ne dobiješ ništa.

 

Prema praksi američke vojske, koju i mi preuzimamo, godišnji proračun za takve svrhe po postrojbi, ako se ne varam, kod njih iznosi oko 20.000 USD te se on ne prekoračuje ni za jedan jedini dolar jer im ne gine zatvor. Obično isplate 19.999 USD i tada od više instance traže uputu za daljnje djelovanje i rad.

 

Kod nas ne totalno neujednačena praksa, što naravno nije dobro. Dosta se zapovjednika u hrv. OS zapravo boji isplatiti naknadu za prekovremeni rad, osobito ako su prekoračili dozvoljena sredstva. Na kraju ispada da sve ovisi o vašem zapovjedniku. Ima slučajeva kada ljudi rade u ime HV do kasnih večernjih sati, obavljaju se i poslovi nevezani uz redovni posao već rade za HV poslove za civilne pravne osobe i ne dobiju niti kune preko onoga što im ide redovitim primanjem.

 

Situacija u praksi je ovakva. Ne ulazim u pravnu osnovanost takve prakse, već samo prenosim ono što su mi rekli ljudi iz OS. Nadam se da vam to barem malo pomaže.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovorima ali ovdje se radi o prekovremenim satima koji su dosta veliki i ti sati nisu kao što ste naveli da je netko ostao raditi da bi završio nekakav posao, ovdje se radi o satima koji su se morali odraditi a nije bilo moguće refundirati slobodnim danima. Koliko sam ja shvatio kolega mora raditi prekovremeno koliko god se to od njega traži a platiti mu se ne mora. Jer će netko reći da nema novaca… DALI JE TO MOGUĆE ????? Kako on može ostvariti svoja radna prava unazad 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prekovremeni rad se može dokazati sa zapovijedima na koje pravo uvida ima sudski vještak, preraspodjela radnoga vremena da je bila ne bi došlo do prekovremeni, karticu na ulazu ne postoji ali postoji popis radnih sati koji se vodi, a postoje i liste radnih sati koje se potpisuju i koje su dostupne svima a na kojima točno stoji broj radnih sati.

 

Ja ljudi ne znam u čemu je ovdje problem, ma svi koji imamo vezu sa takvim ljudima znamo da rade prekovremeno, očito je ljudima takvoga rada 15 godina dosta, znate što ti ljudi vele?

„ kada je bio rat znali smo za čega radimo i nitko ništa nije pitao, radili smo koliko je trebalo i to sa ljubavlju ali danas 10 godina nakon rata ljudi se pitaju za čega i za koga radimo, ako radimo za državu neka se veli“ Ovdje se radi o ljudima koji su od 1990. i 1991. u vojsci

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi pa zar se vi koji ste stvarali ovu državu i borili se za nju sada morate biti žrtve, tužite ih jer ste bar vi zaslužili dostojanstvena prava koja su propisana zakonom..

Oficiri JNA su imali sve moguće privilegije u državi i nikome nije padalo na pamet da ih netko maltretira na ovakav način, dobivali su i ono što ih nije sljedovalo.. A da ne govorim o borcima NOB-e pa oni su bili zaštićeni bolje nego medvjedi i još su uvijek zaštićeni, a vi koji ste stvorili državu vas sada zajebavaju.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 mjeseci kasnije...

Imam jako puno kolega koji su DVO i znam da su imali ista iskustva...na pitanje nadređenima o ovom problemu bili su naknuti na druga radna mjesta sa nižim rangom....znate jako dobro da MORHom vladaju zakoni MORHa i da po tom pitanju bolje je ne raditi ništa več čekati plaču i moliti boga da ne postanete nepotrebni višak osobito sada pred ulazak u NATO....Kad se već ne mogu riješiti svi problemi sa stradalnicima rata kako če se riješiti Vaš....u svemu pa i u Vašem problemu,jedini problem ovoj državi su novci...a kako svi znamo njih nema...stoga....mirno,jezik za zube...itd...do mirovine....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se ne bi složio sa vama, to što država nema novaca to nije razlog da krši zakon kako ima novca za putne troškove saborskih zastupnika. Mi smo se borili da nam bude bolje a ne da nas se iskorištava i pravi budalama. Ja sam pošteno došao braniti ovu državu i pošteno radim a želim samo da mi se pošteno plati..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne mogu vjerovati da nema ni jedna stručna osoba koja će nešto reći o ovome, pa zar je zakon kod nas stvarno toliko kompliciran ili osobe koje bi trebale znati ne znaju ništa, DI STE PRAVNICI ??? recite dali vojne osobe imaju pravo na prekovremeni rad ili nemaju, da moraju raditi prekovremeno to znamo a dali se to mora platiti to je pitanje????????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija