Jump to content

Najam stana besplatno na neodredjeno vrijeme ?? HITNO !!


Skydiver

Preporučene objave

Poštovani,

 

dali je moguće napisati na papir da ta i ta osoba drugoj daje stan u najam bez naknade i na odredjeno vrijeme te da se s tim papirom ide kod javnog bilježnika koji to ovjeri s potpisima oba dvije osobe? Jeli to legalno?

 

Jeli moguće preko ugovora u najmu "iznajmiti" stan na neodredjeno vrijeme i bez naknade?

 

Puno hvala na brzom odgovoru !! Molio bih hitan odgovor pošto mi je prijatelj pred gubitkom kuće i jedino na gore naveden način moze trenutno si rjesiti situaciju preko prijatelja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skydiver je napisao:

Poštovani,

 

dali je moguće napisati na papir da ta i ta osoba drugoj daje stan u najam bez naknade i na odredjeno vrijeme te da se s tim papirom ide kod javnog bilježnika koji to ovjeri s potpisima oba dvije osobe? Jeli to legalno?

 

Jeli moguće preko ugovora u najmu "iznajmiti" stan na neodredjeno vrijeme i bez naknade?

 

Puno hvala na brzom odgovoru !! Molio bih hitan odgovor pošto mi je prijatelj pred gubitkom kuće i jedino na gore naveden način moze trenutno si rjesiti situaciju preko prijatelja.

 

Ako sam razumio, pitanje s odnosi na zakljucivanje ugovora o najmu na odredjeno ili neodredjeno vrijeme gdje se navodi da najmodavac ne prima nikakvu naknadu.

 

Ovakav naziv ugovora ne bi bio skladu s pravnom normom koja predvidja obavezu najmoprimca da placa najamninu (Zakon o obveznim odnosima:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/288230.html)

 

Plaćanje najamnine

 

Članak 563.

 

(1) Najmoprimac je dužan plaćati najamninu u rokovima određenim ugovorom ili zakonom, a u nedostatku ugovorne ili zakonske odredbe, kako je uobičajeno u mjestu predaje stvari najmoprimcu.

 

(2) Ako nije drukčije ugovoreno ili propisano, najamnina se plaća nakon isteka vremena najma, odnosno polugodišnje ako je najam sklopljen na jednu ili više godina.

 

(3) Ako je ugovor sklopljen na neodređeno vrijeme, a drukčije nije ugovoreno, najamnina se plaća mjesečno.

 

 

Medjutim, moguce je razmisliti o sklapanju ugovora o posudbi:

 

Članak 509.

 

Ugovor o posudbi nastaje kad posuditelj preda posudovniku određenu stvar na besplatnu uporabu, a ovaj se obveže

vratiti je nakon uporabe.

 

 

 

Iz koje formulacije proizilazi da Vam ne treba nikakav pismeni ugovor, iako, svakako, moze biti sacinjen u pismenoj formi!

 

(Pa da vidimo sto drugi forumasi misle o ovom !) :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"Ugovor" je sklopljen na sljedeći način te potpisan sa oba dvije strane i ovjeren kod javnog bilježnika:

 

 

 

................., OIB: ............ i ........................., OIB: ................., sklapaju dne 28.05.2010.

 

UGOVOR

 

 

................. svojim potpisom dozvoljava ................. i .................... da žive u njezinom stanu, ............... na neodredjeno vrijeme bez naplate najma, od datuma potpisa ovog ugovora.

 

................... se obvezuje na ..................... prebaciti broj telefona .................. koji je prijavljen na .......................

 

...................... se obvezuje da neće svojim prisustvom smetati ............... i ..................... na adresi .........................

 

 

 

............... .................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Takodjer bi se moglo razmisliti o ugovaranju besplatne sluzbenosti " prava stanovanja" ukoliko nisu odgovarajuce one odredbe iz Zakona o obveznim odnosima.

 

 

Iz Zakona o vlasnickim i drugim stvarnim pravima:

 

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/265285.html

 

c/ Pravo stanovanja

 

Članak 217.

 

(1) Pravo stanovanja je osobna služnost koja svojega nositelja (stanovatelja) ovlašćuje da se služi nečijom stambenom zgradom ili njezinim dijelom namijenjenim stanovanju (poslužna stvar) u skladu s tom namjenom, a čuvajući njezino sućanstvo.

 

(2) Pravo stanovanja prosuđuje se po pravilima o uporabi, ako nije što drugo određeno.

 

(3) Ovlašćuje li pravo stanovanja svojega nositelja da se služi svim dijelovima zgrade koji su za stanovanje tako da ih, čuvajući sućanstvo, u cijelosti uživa, tad je to plodouživanje stambene zgrade, pa se prosuđuje po pravilima o plodouživanju.

 

(4) U svakom slučaju vlasnik zadržava pravo raspolagati onim dijelovima nekretnine koji nisu namijenjeni stanovanju a i stambenim dijelovima koji nisu predmetom stanovateljeva prava stanovanja, ali ne tako da time spriječi izvršavanje prava stanovanja.

 

(5) Izvršavanjem prava stanovanja ne smije se vlasniku onemogućiti ili otežati potrebno nadgledanje cijele njegove nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skydiver je napisao:

"Ugovor" je sklopljen na sljedeći način te potpisan sa oba dvije strane i ovjeren kod javnog bilježnika:

 

 

 

................., OIB: ............ i ........................., OIB: ................., sklapaju dne 28.05.2010.

 

UGOVOR

 

 

................. svojim potpisom dozvoljava ................. i .................... da žive u njezinom stanu, ............... na neodredjeno vrijeme bez naplate najma, od datuma potpisa ovog ugovora.

 

................... se obvezuje na ..................... prebaciti broj telefona .................. koji je prijavljen na .......................

 

...................... se obvezuje da neće svojim prisustvom smetati ............... i .....................

na adresi .........................

 

 

Ugovor o pravu sluznosti stanovanja

 

"da zive" treba zamjeniti rijecima: "da stanuju"

 

"bez naplate najma" treba zamjeniti "bez naknade".

 

 

Nisu mi jasne odredbe o broju telefona.

Jeli to prijateljev telefon?

 

 

............... .................

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

a da pokušate s davanjem stana na korištenje i čuvanje .

naravno na određeno vrijeme.

 

Prosljediti cu Vase odgovore mojem prijatelju koji ima dotični problem. Stvar je u tome sto je cijeli slučaj podosta kompliciran, a nazalost ni ja sam neznam sve detalje koje bi mi mogli pomoći u formuliranju pravnih pitanja preko kojih bi mogao nači pravi put k rješavanju cijelog problema.

 

Prijatelj kojem pokusavam pomoci nema vise novaca za odvjetnika, zadnje sto je imao iz "rezerve" za njegov slučaj je potrošeno a odvjetnik nije u potpunosti napravio svoj posao pa se na ovaj način pokušavamo informirati, nešto preko mailova, nešto preko proučavanja zakona, itd.

 

Svakako Vam hvala jos jedanput na detaljnom odgovoru ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Telefon je na ime gospodje koja ima pravo korištenja tog stana dokle je živa (kako se u medjuvremenu ustanovilo) , znači nije vlasnica istog.

 

Prijatelj je pokušao navesti da telefon prebaci na njega dokle on bude zivio u tom stanu. Problem je u tome sto su svi ti odnosi izmedju te gospodje, vlasnice stana, cijele familije itd.itd. jako zategnuti i meni je u toj cijeloj priči teško uopce pohvatati konce jer podosta ključnih stvari nisu pismeno rješene.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skydiver je napisao:

Telefon je na ime gospodje koja ima pravo korištenja tog stana dokle je živa (kako se u medjuvremenu ustanovilo) , znači nije vlasnica istog.

Prijatelj je pokušao navesti da telefon prebaci na njega dokle on bude zivio u tom stanu.

Problem je u tome sto su svi ti odnosi izmedju te gospodje, vlasnice stana, cijele familije itd.itd. jako zategnuti i meni je u toj cijeloj priči teško uopce pohvatati konce jer podosta ključnih stvari nisu pismeno rješene.

 

Ako gospodja nije vlasnica stana teze bi joj bilo ugovarati ono sto ste naveli o besplatnom stanovanju. Cinjenica uzivanja/koristenja stana dok je ziva, ima mozda ograniceni karakter njenog "rapolaganja".

Cini mi se da ova nova okolnost koju ste sada iznijeli, znatno mijenja prirodu cijelog pravnog odnosa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako gospodja nije vlasnica stana teze bi joj bilo ugovarati ono sto ste naveli o besplatnom stanovanju. Cinjenica uzivanja/koristenja stana dok je ziva, ima mozda ograniceni karakter njenog "rapolaganja".

Cini mi se da ova nova okolnost koju ste sada iznijeli, znatno mijenja prirodu cijelog pravnog odnosa.

 

Tek jučer smo doznali za vlasništvo, nakon što je potpisala ugovor.

 

Dobro u cijeloj priči je to što ta druga gospodja koja ima vlasnički list je upravo danas mojem prijatelju dala suglasnost da moze sa svojim sinom stanovati u tom stanu.

 

Problem je što njegova uskoro ex žena koja živi sa svojim novim, njemu na vrata dolazila svako toliko u kuću (koju su zajedno napravili u braku ali ju je "izbacio" iz iste zbog prevare, a i sama je išla živjeti kod susjeda), i doslovce terorizirala. Čovjek nije mogao više trpiti teror s njezine strane i pokušao je napraviti što je moguće da otidje van iz te kuće, negdje gdje ga moze pustit na miru. Njega ne interesiran niti kuća niti bilo što materijalno što su zajedno u braku stekli, njemu je najvaznije da dobije sina u skrbništvo.

 

Problem je i u tome što njezin novi dečko ima novaca i veze u policiji, tako da mojem prijatelju nije nimalo lako, pošto novaca nema za advokate a ovo što policija radi je nedopustivo, pa smo lijepo napisali Ministarstvu pismo u kojem smo objasnili situaciju. Ziva sramota da je tako nesto moguće ..

 

Ironija je dodatna što ta žena nikad nije svojem sinu doslovce išta skuhala npr., niti se pretjerano za njega brinula, što sada pak gotovo uopce ne radi. Tu i tamo vidi sina, na Božić mu je kupila čokoladu i to je to, gotovo nevjerovatno .. Sada da prkosi svojem mužu radi sve da ga doslovce uništi i da ga izbaci na ulicu ..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Skydiver je napisao:

 

 

....Problem je što njegova uskoro ex žena koja živi sa svojim novim, njemu na vrata dolazila svako toliko u kuću (koju su zajedno napravili u braku ali ju je "izbacio" iz iste zbog prevare, a i sama je išla živjeti kod susjeda), i doslovce terorizirala. Čovjek nije mogao više trpiti teror s njezine strane i pokušao je napraviti što je moguće da otidje van iz te kuće, negdje gdje ga moze pustit na miru. Njega ne interesiran niti kuća niti bilo što materijalno što su zajedno u braku stekli, njemu je najvaznije da dobije sina u skrbništvo....

 

 

Prebacite pitanje na "Obiteljsko" pravo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija