Jump to content

priznavanje troskova vozila u obrtu


jacob

Preporučene objave

Auto je kupljen na privatno ime, financiran putem dugogodisnjeg zajma, te privatna osoba placa racun za zajam svaki mjesec.

 

Ako je ta osoba u medjuvremenu osnovala obrt i taj isti auto koristi za potrebe poslovanja, da li se taj auto smatra troskom i na koji nacin (postotak ili nesto drugo)?

 

Konkretno, da li se otplata tog zajma (zajam je na ime obrtnika) smatra troskom (barem neki dio), da li je gorivo trosak, servisi, gume, itd?

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kupljeni automobil je vaše vlasništvo, neovisno koristite li ga u poduzetničke svrhe ili ne. U Hrvatskoj postoje dva načina pravdanja troškova korištenja automobila obrtnika u poduzetničke svrhe.

 

1) Temeljem obračuna korištenja automobila u poduzetničke svrhe (tzv. obračun locco vožnje u mjestu sjedišta obrta i obračun po putnom nalogu za vožnju izvan mjesta sjedišta obrta), neoporezivo najviše do 2 kune po prijeđenom kilometru. U ovom slučaju ne možete pravadti trošak goriva po računu INA-e i drugih. Kod putnog naloga možete pravdati trošak cestarine i parkinga (uvjetno). Kod tzv. locco vožnje možete pravdati trošak parkinga uvjetno. Druge troškove - pranje auta, servis, kupnja guma, ulja, tehnički pregled, AO i AK osiguranje ne možete pravdati.

 

2) temeljem odluke obrtnika o unosu automobila u svoju poduzetničku djelanost (obrt) - evidentiranjem u obrasac DI. Vrijednost može biti procijenjena ili prema nabavnoj vrijednosti (ako nije prošlo puno vremena od kupnje). U troškove se priznaje amortizacija, gorivo, cestarina, servis, auto gume, ulje, AO i AK. Morate voditi evidenciju o prijeđenim kilometrima kojima dokazujete da je automobil korišten samo za poduzetničke svrhe.

 

Otplata zajma (tj. kredita) nije izdatak u obrtu kao ni iznos kamate iskazane u otplatnoj rati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

daprojekt je napisao:

evo još jedno pitanje vezano uz temu

imam registrirani obrt i zaposlena sam kod poslodavca, koristim privatni auto, da li mogu obračunavati loko vožnju za obrt s obzirom da sam u radnom odnosu?

došla sam do saznanja da nemogu! :misli:

 

u slučaju bavljenjem obrtne djelatnosti uz radni odnos, obrtnik može priznavati izdatke za korištenje automobila za locco vožnju i službena putovanja. Također, može priznati izdatak za dnevnice i trošak smještaja na službenom putu. vidi članak 10. točka 10. Zakona o porezu na dohodak i članak 25. stavak 1. točka 8. Pravilnika o porezu na dohoak.

 

Osobe koje ostvaruju drugi dohodak, a plaćaju porez na dohodak temeljem vođenja poslovnih knjiga kao za samostalne djelatnosti (čl. 47. Pravilnika o porezu na dohodak), ne mogu priznavati prethodno navedene izdatke u svojim poslovnim knjigama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

molim vas za još 2 informacije:

1. s obzirom da nemogu pravdati nikakve troškove privatnog automobila u službene svrhe (jer ostvarujem dohodak od nesamostalne djelatnosti), da li mogu prebaciti automobil na obrt (auto kupljen 04/2010 imam račun u iznosu od 80.000kn)pa koristiti trošak amortizacije na kraju godine?

Da li bi to bio kompliciran-neisplativ postupak?

2. da li mogu koristiti ubrzanu stopu otpisa na 2 godine ili moram otpisivati trošak na 5 god?

Upss, to bi bilo 3 pitanja! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

daprojekt je napisao:

molim vas za još 2 informacije:

1. s obzirom da nemogu pravdati nikakve troškove privatnog automobila u službene svrhe (jer ostvarujem dohodak od nesamostalne djelatnosti), da li mogu prebaciti automobil na obrt (auto kupljen 04/2010 imam račun u iznosu od 80.000kn)pa koristiti trošak amortizacije na kraju godine?

Da li bi to bio kompliciran-neisplativ postupak?

2. da li mogu koristiti ubrzanu stopu otpisa na 2 godine ili moram otpisivati trošak na 5 god?

Upss, to bi bilo 3 pitanja! :misli:

 

da. možete. sve ovisi je li vam automobil potreban za obavljanje djelatnosti vašeg obrta. možete max. 40% godišnje. vidi čl. 12 Zakona o porezu na dobit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne razumijem zašto mislite da kao obrtnik nemate pravo na prikaz troškova prijevoza vlastitim automobilom zato što istovremeno radite kod drugog poslodavca po ugovoru o radu?

Ako se u svrhu obavljanja obrtničke djelatnosti vozite vlastitim automobilom, pišite si putne naloge na kojima možete prikazivati i trošak cestarine i dnevnica, a trošak prijevoza dozvoljeno je obračunato 2 kune po kilometru, preko toga je oporezivo. Ako želite automobil prebaciti u obrt da postane dio dugotrajne imovine, tada su moguće dvije varijante: ako je automobil osobni, imate pravo na 70% svih troškova (gorivo, tehnički pregled, popravci, rezervni dijelovi) i 100% troška osiguranja vozila. Ako je auto teretni, a vama takav treba za vašu obrtničku djelatnost (npr.kamion ili kombi za građevinsku djelatnost), tada imate pravo na 100% svih troškova koji se odnose na to vozilo. Stopa otpisa može se udvostručiti, a o tome treba dostaviti odluku nadležnoj poreznoj upravi zajedno s godišnjom prijavom poreza na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Molim za pomoć u mom slučaju. Osobni automobil je kupljen

prije 5 god na obrt, priznali pretporez 100%. Na ime

vlastite potrošnje obračunavali PDV na 30% amortizacije i sl

troškova. Sad je amortizacija istekla. E sad, automobil je koristi i u privatne i poduzetničke svrhe. Trebam li pisati

kakav primitak u naravi s osnove korištenja auta!?

Da li sad samo pravdam 70% troškova goriva, održavanja i sl.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne, nije potrebno da prikazujete primitak u naravi. To se radi u slučaju kad se troškovi automobila u ukupnom iznosu prevaljuju na poslodavca, a osoba automobil koristi temeljem menadžerskog ugovora (najčešći slučaj) i to korištenje predstavlja dio plaće u obliku primitka u naravi. Onda takav primitak ima tretman plaće i obveza je obračuna i poreza i doprinosa na njega, a osnovica se utvrđuje temeljem podataka o vrijednosti automobila, opsegu korištenja i štojaznam što još, no čini mi se da to nije vaš slučaj. Vi lijepo po svakom računu (osim osiguranja) priznajte 70% troška i isto toliko pDV-a i priča je za vas završena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lijep pozdrav

Imam i ja par pitanje vezano uz auto i njihove troškove

 

Uzela sam auto na obrt i to operativni leasing za što dobivam R1 račune na firmu za mjesečni najam.

Moje pitanje je

1. kako te račune pravdam,da li samo 70% ili nikako?

idu li u pdv ili samo troškove

2. kako unosim račune za benzin

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Temeljno je pravilo za obračun PDV-a kod troškova osobnih automobila koji su u imovini gospodarskog subjekta - samo 70% se priznaje. Puni iznos mogu priznavati npr.taksisti kojima je osobni auto sredstvo za rad. Svi ostali priznaju 70% troškova i prema tome i PDV-a ne mogu priznati 100%.

Vi ste obrtnik i ako vodite jednostavno knjigovodstvo samo možete "zaboraviti" 30% računa, a ako ste veliki obrtnik koji vodi dvojno knjigovodstvo, tada će se razraditi račun na dio koji ide u trošak i onaj drugi dio koji će na kraju godine uvećati osnovicu za porez na dobit.

Znači - dobijete račun na 123,00 kn, odmah zaboravite 30% tog računa a iz ostatka priznate si dio koji otpada na PDV (16,00 kn) i onaj koji otpada na osnovicu i ide u trošak razdoblja (70,00 kn).

Gore navedeno odnosilo se na troškove benzina, a vrijedi i za održavanje, nabavu guma i slično. Jedino se iznos osiguranja priznaje u punom iznosu (što li radi dobro lobiranje).

Za nabavu dugotrajne imovine vrijedi pravilo da se u popis dugotrajne imovine unose dobra neovisno o tome jesu li plaćena, a prava se unose u popis DI samo ako su plaćena. Ako vi dobivate račune za najam auta, to nije temelj za unos u popis DI, i s takvim računima postupate jednako kao s onima za benzin - razdvojite na 70 i 30% i tako knjižite taj trošak i priznajete PDV.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija