Jump to content

Molim savjet-osobni odbitak


Zuza

Preporučene objave

Prilikom obračuna povrata poreza primjetila sam da su mi obje firme, ona iz koje sam došla i ona u koju sam došla, uzele cijeli osobni odbitak.Što znači da sam u jednom mjesecu duplo iskoristila odbitak.Kako obje firme provizorno obračunavaju plaću jer svaki mjesec u lipu dobivam istu plaću, ograđuju se sa pričom da je radnik (ja)dužan reći kako želi da mu se koristi odbitak.Prelazak je bio točno na pola mjeseca.Kaj da sad radim i tko je u pravu.Propada mi par sto kuna povrata poreza.

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

I mene zanima tko je dužan voditi brigu o tome kod prelaska radnika iz jedne firme u drugu jer konkretno radim na obračunu plaća za poduzeće od 200 radnika gdje je jako velika fluktuacija iz mjeseca u mjesec. Zar bi ja za svakog radnika morala ispitati da li mu je prošla firma koristila odbitak za taj mjesec ili nije. U principu radnici nam ne moraju govoriti da li su došli iz druge firme ili sa zavoda za zapošljavanje.

Molim mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prilikom zasnivanja radnog odnosa svaki je radnik dužan poslodavcu donijeti porezni karton kojeg izdaje porezna ispostava prema mjestu prebivališta.

U poreznom kartonu nalaze se svi podaci prema kojima se poslodavac, prilikom obračuna plaće, ravna.

Za polodavca je nebitno što je bilo prije, je li osoba već prije negdje radila ili je došla sa Zavoda.

On obračunava plaću od datum zasnivanja radnog odnosa, a koji je naveden, naravno, u ugovoru o radu i od tog datuma obračunava i porez.

Znači, oko je radni odnos zasnovan negdje sredinom mjeseca, visina plaće ovisit će o broju odrađenih sati toga mjeseca pa će i porez biti razmjeran plaći.

Vidjet ceš na kraju godine, kad dobiješ PK, kako stoje stvari, jesi li dužna poreznoj i koliko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Dobar dan,

Imam sličan problem sa duplim korištenjem osobnog odbitka prilikom promjene poslodavca.

Možete li me molim Vas uputiti što da napravim.

Priča je sljedeća:

Nakon isteka otkaznog roka (sporazumni prekid radnog odnosa) isplaćana je plaća ali bez naknade za neiskorišteni godišnji odmor. Tu naknadu je bivši poslodavac isplatio naknadno, te je ponovo iskoristio osobni odbitak. Smije li to napraviti? Na koji način mogu tražiti pravnu zaštitu i od koga?

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija