Jump to content

tablice odjavljene a stavljene ukrasne sa istim oznakama- Krivično djelo??


calibra

Preporučene objave

situacija je sljedeća:vozilo odjavljeno,al su napravljene -fake- tablice istih oznaka kao i one odjavljene ali se jasno vidi da to nisu prave tablice.oblik slova i brojki je različit.ima grb ali manji.znači dimenzije ne štimaju originalu.sad me zanima dal je krivično djelo ako me npr. policija posjeti i vidi te tablice na vozilu??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

desperado je napisao:

Dok Vi ili netko drugi ne upravlja tim vozilom u prometu nema govora o kaznenom djelu.U suprotnom se radi o kaznenom djelu krivotvorenja dokumenata.

 

Ne slažem se sa ovim.

 

Radi se o čistom kaznenom djelu krivotvorenja isprava opisanom u čl. 311 KZ-a.

Ma ok,ali ako auto stoji u dvorištu,baš ne znam :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ključna riječ kod krivotvorenja uz IZRADITI je UPOTREBITI krivotvoreno kao pravo.

 

Kontrola vozila se vrši samo na javnim cestama, dakle nije kažnjivo takvo što držati u garaži i sl., ali u pitanju nije spomenuto dvorište.

 

Inače praksa državnih odvjetništava je da odbacuju kaznene prijave ako vozilo nije bilo u prometu, čak i ako je bilo parkirano na javnoj cesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

 

Ne slažem se sa ovim.

 

Radi se o čistom kaznenom djelu krivotvorenja isprava opisanom u čl. 311 KZ-a.

 

 

nije to kazneno djelo krivotvorenja isprave !

 

i nije "Ključna riječ kod krivotvorenja uz IZRADITI je UPOTREBITI krivotvoreno kao pravo".

 

polazište svega je u tome da li je ovako napravljena reg. pločica lažna isprava, a to onda zahtijeva znanje pojma isprave i onda pojma lažne isprave.

 

lažnom se ispravom uvijek pripisuje izdavatelju izjava koju on nije dao, a što u ovom konkretnom slučaju tj. izrade duplikata pločice - nije slučaj. Takav duplikat i dalje sadrži izjavu stvarnog izdavatelja (policije) a ne majstora koji ga je izradio.

izradom duplikata nije doveden u pitanje identitet niti je izmijenjena njegova izjava, i iz duplikata se vidi kako policija tvrdi da određeni registarski broj služi za identifikaciju vozila kojemu je i namijenjen.

 

smanjenje ili promjena dimenzije pločice također ne utječe na sadržaj izjave sadržane u njoj, pa ovakvom fake pločicom nije promijenjen sadržaj originalne isprave.

 

nakon ovoga pojašnjenja, nepotrebno je dalje ocjenjivati da li se vozilo nalazilo u prometu ili nije, kaznenog djela nema, možemo govoriti o nekom od prekršaja zospc-a.

 

to bi bio odgovor na prvi post!

i tu nema dvojbe, a to što netko ne razumije pojam isprave i lažne isprave i što ne razumije bit ovoga kaznenog djela i njegova bitna obilježja, njegov problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

smanjenje ili promjena dimenzije pločice također ne utječe na sadržaj izjave sadržane u njoj, pa ovakvom fake pločicom nije promijenjen sadržaj originalne isprave.

O ovome se može diskutirati.

 

Registarska pločica je "lako pokvarljiva roba", koja 90 dana od odjave više ne postoji, dakle, ORIGINAL NE POSTOJI, a netko ga je ipak izradio i netko ga ipak koristi.

 

Stojim iza svojih navoda da jest bitna činjenica da li je vozilo korišteno u prometu i da li se kretalo javnom cestom. Iza ove moje rečenice stoji dugogodišnja praksa i žalim ako je netko nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Stojim iza svojih navoda da jest bitna činjenica da li je vozilo korišteno u prometu i da li se kretalo javnom cestom. Iza ove moje rečenice stoji dugogodišnja praksa i žalim ako je netko nema.

 

 

bitno bi bilo u slučaju da osoba koja je izradila takvu ispravu (reg. pločicu) nije ista osoba koja ju je

uporabila ili nabavila radi uporabe.

 

da bi bilo ostvareno obilježje dovoljno je da je ostvaren jedan od modaliteta , ne moraju biti kumulativno ispunjeni. zato i postoji ono "ili" između.

 

inaće, onaj tko izradi, već je ušao u kažnjivu zonu, nije nužno, i ne mora, i da uporabi (upusti se u promet sa takvim reg. pločicama).

 

zašto?

zato što je zaštitni objekt ovoga kaznenog djela - vjerodostojnost isprava, a ne promet i nešto vezano za njega. taj dio podliježe eventualno prekršajnoj odgovornosti.

 

u odnosu na "dugogodišnje iskustvo" i žaljenje koje osjećaš -

 

ovo je dio foruma (kazneno) gdje zasigurno tvoje iskustvo nije mome ni do koljena i sažalijevanje ti je promašeno. ne bih to rekao da ne pokušavaš nametnuti svoje krivo razmišljanje kao ispravno, što je potpuno pogrešno i nije u skladu sa teorijom više pravnih teoretičara, sudaca vsrh i praksom.

kako rade pojedini općinski sudovi i kakve odluke donose, to je nešto što bi trebalo biti predmet kontrole prilikom pregleda rada viših sudova. činjenica je da su pojedini sudovi "jači", drugi "slabiji" po znanju, po kvaliteti odluka, pa otuda vjerovatno i ovo tvoje iskustvo koje spominješ. možda je dugogodišnje, ali je loše i pogrešno, bar što se ovoga kaznenog djela tiče.

 

za razliku od tebe, ja se ne razmečem po forumu, ne bahatim, ne odgovaram posprdno ljudima.

misleći kako se ovaj forum (jer o pravnom portalu je riječ) može razviti u nešto za pravnike dobro, registrirao sam se, ali vremenom vidim da je ovo samo mjesto "besplatne pravne pomoći", i mjesto za narcisoidno pokazivanje svojevrsne nadmoći u odnosu na ljude koji nemaju pravnog obrazovanja, u čemu si ti vrlo aktivan.

o nekakvom razvijanju pravnog promišljanja, izgradnje prakse i sl. nema ni riječi što je razlog da ovdje zalazim sve rjeđe i rjeđe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(1) Tko izradi lažnu ispravu ili preinači pravu s ciljem da se takva isprava uporabi kao prava, ili tko lažnu ili preinačenu ispravu uporabi kao pravu ili je nabavi radi uporabe,...

 

Ako uzmemo prvi dio do zareza mislim da bi tu trebalo dokazat da je bio "cilj da se tablice uporabe kao prave" tj da se takvim vozilom i vozi po cesti.Da li će to DO dokazat na sudu je upitno.

 

Drugi dio je jasan jer se radi i o vožnji takvog vozila.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jazz031 je napisao:

što je razlog da ovdje zalazim sve rjeđe i rjeđe.

A to jest i najbolje.

 

Nemate strpljenja za argumentiranu raspravu, vidim niti znanja a pogotovo iskustva sa odrađenim slučajevima, ne razlikujete javni promet od natjecateljskog sportskog kretanja vozila što bitno utječe na postojanje bića kaznenog djela, drugima se obraćate sa "ti", nepristojno se izražavate u odgovorima, a za isto napadate ostale, pokušavate iznervirati sve oko sebe što ste već ranije pokušali u drugim forumima i nije vam uspjelo, a iz vaših odgovora se iščitava neuravnoteženost te vam je pametno razmišljati o stručnoj pomoći.

 

Više se sa vama neću raspravljati, ali ću svaki put ispraviti pogrešno.

 

Srdačan pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

..

Nemate strpljenja ....

vidim niti znanja ...

pogotovo iskustva ....

ne razlikujete ...

iz vaših odgovora se iščitava neuravnoteženost te vam je pametno razmišljati o stručnoj pomoći.

 

ovo sve govori o onome tko je napisao, ne onome kome je napisano.

papir trpi svašta, tako i ovaj prostor.

 

u realitetu bi se meni obraćao sa gospodine, naravno, u slučaju da uspiješ doći do mene.

 

uživaj u svojoj slici koju vidiš kada staneš pred ogledalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Ključna riječ kod krivotvorenja uz IZRADITI je UPOTREBITI krivotvoreno kao pravo.

 

Kontrola vozila se vrši samo na javnim cestama, dakle nije kažnjivo takvo što držati u garaži i sl., ali u pitanju nije spomenuto dvorište.

 

Inače praksa državnih odvjetništava je da odbacuju kaznene prijave ako vozilo nije bilo u prometu, čak i ako je bilo parkirano na javnoj cesti.

 

U potpunosti točno. Kao balavac sam kupio automobil. Nisam imao strpljenja čekati da prikupim novac za registraciju, pa sam stavio tablice od nekakve odbačene krntije koja se nalazila u mojoj ulici. Policija je isti zatekla parkiran pored ceste i podnijela kaznenu prijavu radi krivotvorenja javne isprave. Državno odvjetništvo prijavu nije proslijedilo nadležnom sudu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija