Jump to content

saznanje o počinjenju kaz. djela


dpunos

Preporučene objave

Da li državno odvjetništvo ako u svojem djelokrugu ili prilikom obavljanja svoje djelatnosti sazna za okolnosti i podatke koji upućuju na neko kazneno djelo (u konkretnom slučaju iz čl. 337. , čl. 304. i čl. 312 KZ) za koje se osnovano sumnja da su ga počinili službenici državnih tijela koje oni zastupaju tj. brane u sudskom postupku za naknadu štete, je dužno službeno podnijeti kaznenu prijavu ili obavijestiti USKOK radi pokretanja službene istrage? :-?:misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da preciziram pitanje.

 

Poznato pravilo u radu državnih odvjetnika je da u skladu s odredbama Zakona o državnom odvjetništvu i Zakona o kaznenom postupku državni odvjetnik je dužan postupati i kada do njega samo dopre glas da je počinjeno kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti. Dakle, državni odvjetnik ne mora čekati formalni primitak kaznene prijave od oštećenika, policije ili drugog državnog tijela on će postupati kada je saznao da postoje osnovi sumnje da je kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti počinjeno.

 

 

Službena ili odgovorna osoba koja ne prijavi počinjenje težeg kaznenog djela za koje je saznala obavljajući svoju dužnost, a radi se o kaznenom djelu za koje pokretanje kaznenog postupka nije prepušteno privatnoj tužbi ili povodom prijedloga, čini kazneno djelo iz članka 300. stavak 2. Kaznenog zakona.

 

Zanima me slijedeće;

 

 

Da li je zamjenik državnog odvjetnika u xy gradu dužan po službenoj dužnosti prijaviti počinitelja kaznenog djela opisanog u čl. 312. st. 1. KZ, odnosno da li je dužan dalje službeno postupati kada u sudskom postupku za naknadu štete sazna da je počinitelj navedenog kaznenog djela odgovorna osoba unutar tijela kojeg isti zamjenik državnog odvjetnika kao zakonski zastupnik brani u parnici i kada mu se u istoj parnici na glavnoj raspravi pruže direktni dokazi o počinjenju navedenog kaznenog djela i direktnom počinitelju?

 

Ako to ne učini, da li je time i sam zamjenik Državnog odvjetnika počinio kazneno djelo opisano u čl. 300. st. 2. Kaznenog zakona?

 

Ovo pitam iz razloga jer se osobno spremam podnijeti kaznenu prijavu protiv službene osobe koja je svjesno ovjerila službenim pečatom ispravu sa neistinitim sadržajem u namjeri da oteža dokazivanje pred sudom i oslobodi se odgovornosti za nastalu štetu. Moram li prilikom podizanja kaznene prijave prijaviti i navedenog zamjenika državnog odvjetnika zbog zataškavanja i službenog ne reagiranja na ukazivano počinjenje kaznenog djela i počinitelja istoga( čl. 300. st. 2. KZ)?

 

Spriječimo korupciju i organizirani kriminal!!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija