Jump to content

Nadhipoteka


Cleopatre

Preporučene objave

lav_strasni je napisao:

Objekt nadhipoteke jest HIPOTEKA. Znači to bi bilo kad netko ko ima založno pravo na nekoj stvari (nepokretnoj ili pokretnoj) dalje založi to pravo! :-D

 

 

 

Samo mala dopuna:

 

 

Zakon o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima:

 

 

Dobrovoljno podzaložno pravo

 

Članak 315.

 

...

 

(2) Vjerovnik tražbine osigurane založnim pravom na nekretnini može, u granicama svojega prava na namirenje iz te nekretnine, osnovati na postojećem založnom pravu (hipoteci) hipoteku u korist treće osobe (nadhipoteku) i bez pristanka založnoga dužnika, a na pravnom temelju i na način određen za osnivanje dobrovoljnoga založnoga prava na nekretninama; učini li to, osnovana je na hipoteci nadhipoteka kao podzaložno pravo podzaložnoga vjerovnika.

 

(3) Bude li založni dužnik obaviješten da je zalog dalje založen podzaložnom vjerovniku, može podmiriti dug svomu vjerovniku samo ako na to pristane onaj koji ima podzaložno pravo, ili tako da položi dug u sud; inače zalog ostaje založen za podzaložnoga vjerovnika.

 

 

sto znaci, da ako hipotekarni duznik isplati dug hipotekarnom povjeriocu a da prije toga nije dogovorio isplatu sa nadhipotekarnim vjerovnikom, hipoteka se ne bi ugasila vec bi nastavila postojati u korist nadhipotekara.

 

Kao hipoteka i nadhipoteka mora biti upisana u z.k. ili drugi registar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, hvala što ste izdvojili vrijeme i odgovorili mi na pitanje :-D:palac: Znam da je hipoteka oblik dobrovoljnog podzaložnog prava, ali zanima me konkretan primjer. Recimo, ja imam založno pravo na nečijem zemljištu, tj. hipotekom je osigurana neka moja tražbina, i ja podignem hipoteku na to zemljište, da li je to onda nadhipoteka ili??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cleopatre je napisao:

Prije svega, hvala što ste izdvojili vrijeme i odgovorili mi na pitanje :-D:palac: Znam da je hipoteka oblik dobrovoljnog podzaložnog prava, ali zanima me konkretan primjer. Recimo, ja imam založno pravo na nečijem zemljištu, tj. hipotekom je osigurana neka moja tražbina, i ja podignem hipoteku na to zemljište, da li je to onda nadhipoteka ili??

 

 

Sta mislite stim "i ja podignem hipoteku"?

 

 

Ako je osoba A povjerilac a osoba B duznik, te osoba A ugovori sa B da B odgovara svojom nekretninom ukoliko ovaj ne izmiri dugovanje na vrijeme, onda se govori o hipoteci na nekretnini lica B.

Medjutim, osoba A moze u nekom drugom ugovornom odnosu biti duznik, npr. prema osobi C koja je prema njoj sada povjerilac. Radi osiguranja potrazivanja osobe C, osoba A ugovori da mu garantuje sa svojim hipotekarnim potrazivanjem ugovorenim prema B, pri cemu se osoba C pojavljuje kao "nadhipotekar". Za ugovor o nadhipoteci izmedju A i C ne treba saglasnost osobe B, medjutim, nadhipoteka se upisuje u z.k ili drugi registar, pri cemu hipotekarni duznik pri izmirenju svoga duga prama A treba imati kontakt sa C ( ranije napisano u prijasnjem postu). :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija