Jump to content

Bonus/malus i darovanje auta


crniroko

Preporučene objave

Pozdrav svima na forumu,

 

Imam jedno pitanje, tj ideju koja mi je pala na pamet, pa mislim da bi mi vi mogli razjasniti par nedoumica.

 

Naime, vlasnik sam osobnog automobila, s kojim sam imao blagu prometnu nesrecu prije nekog vremena. Premiju osiguranja automobila od osobne odgovornosti nisam "sređivao" već sam bio odlučio platiti kompletnu (nekih 4,5 tisuce kn za moj auto).

Zbog prometne, i prijavljivanja štete na drugom automobilu, sam presao u negativnu stranu premije, tj u malus, od 130%.

 

Buduci da mi je to poprilicno nepovoljno, mogu li ja automobil prenijeti (darovati) na oca/majku/brata (svi imaju 50% bonusa, s tim da otac trenutno nema automobil na sebe), te osiguranjem auta na njih ostvariti bonus od 50% (otac) ili 25% (slucaj brata ili majke)?

 

Vjerujem da u tom slucaju moram platiti porez pri darovanju od 5%?

 

Hvala na odgovorima, pozdrav.

 

Hrvoje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Hvala puno na odgovoru. Jos mi je jedna, dvije stvari interesantna, ako ce netko znati:

- u uvjetima za obvezno osiguranje od aut. odg. pise da osiguranik gubi pravo na zaracunavanje premije viseg stupnja ako pravo nije iskoristio u roku od 3 godine. Jasno je da bi se to pravo trebalo odnositi na bonus samo, no bonus se u tockama prije spominje kao nizi stupanj, a ne visi.

Malo sam mozda zakomplicirao: naime zanima me ostaje li moj malus (od sada 15%) meni zauvijek vezan uz mene, dok ne registriran ponovno vozilo na sebe?

 

- imam li moguce neke pravne/porezne poteskoce ukoliko nakon nekoliko godina isti auto mama meni daruje natrag? Koliko znam i tada se ne zaracunava neki porez njoj, no ne bih htio imati problema s poreznom.

 

Hvala puno, pozdrav.

Hrvoje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija