Jump to content

Rimsko pravo- HITNO!


senorita

Preporučene objave

Pozdrav! Zanima me može li mi tko pomoći u vezi par pitanja. Na završnom ispitu iz Rimskog prava profesor je postavio pitanje ovako:

"Rimljanin obećaje Rimljanki da će prodat roba ako se uda za njega i s tim kupit joj nakit:

a) to je kupoprodaja uz potestativni uvjet

b) simulacija

c) emptio rei sperate

d) kauzalni uvjet

 

I još jedno slično pitanje.

 

"Muž obećaje ženi da će kupiti vilu kad mu rodi sina:

a) emptio rei sperate

b)kauzalni uvjet

c)dies incertus an incertus quando

d) suspenzivni uvjet

 

Odgovori mogu biti svi, više njih nijedan točan.

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Objava iz 2010., korisnik senorita moguće na Vrhovnom sudu već do sad i ne sjeća se pitanja uopće.. Al zaintrigiralo me.

 

Mislim da kod prvog pitanja nije niti jedan točan. a) i c) isključujem jer u njihovom odnosu uopće nema kupoprodaje (kupoprodaja s trećom osobom je tek dio danog obećanja). b) nije, odnosno barem nemamo dovoljno podataka da zaključimo da bi se radilo o simulaciji. Ali nije ni d) jer kauzalni uvjet mora ovisiti o prirodnom događaju ili volji nekog trećeg (ovdje ovisi o volji ''suugovaratelja'').

 

Na drugom pitanju su b), c) i d) točni. a) nije jer opet nema kupoprodaje. b) je točan jer ovisi o prirodnom događaju, c) jer se ne zna ni kada ni da li će se dogoditi, a d) jer se učinak odgađa do ispunjenja uvjeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U 2.pitanju rođenje sina jest prirodan događaj,dakle kupit ce vilu ako se dogodi taj prirodan događaj(rođenje sina) jer prirodan događaj(smrt,rođenje,protek vremena) je pravna cinjenica kojoj pravni poredak priznaje ucinak.

 

Kod 1. Pitanja postoji mogucnost da nije niti jedan tocan,no,isto tako nebih iskljucio mogucnost da je odgovor d) tocan,jer kauzalni uvjet ovisi o trecoj osobi ili o visoj sili,u ovom slucaju supruzi jer ce joj kupiti nakit ako se uda za njega,dakle uvjet proizlazi iz radnji trece osobe

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija