Jump to content

Pravosudni ispit


Zex

Preporučene objave

  • Odgovora 461
  • Tema pokrenuta
  • Zadnji odgovor

najviše su sudjelovali

Uostalom, reci ti to ispitivacima..npr. Vicicu! Neko vrijeme ne pitaju, onda neko vrijeme toleriraju (prijelazni period) i znanje samo starog zakona, a odnda iskljucivo novo. Slucajno sam ispit polozila i vidjela da ne cekaju nikakvih 6 mjeseci.

 

A kako ces saznati osnovne izmjene ako neces uzeti novi zakon u ruke i uciti ga??

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa radi se o tako aktualnim izmjenama da jednostavno ne možeš ne znati o čemu je riječ posebno ako radiš bilo što vezano za pravosuđe, a pogotovo ako si na sudu jer se već neko vrijeme suci navikavaju na nove odredbe pa od svakog možeš nešto naučiti.A slažem se da ima pametnjakovića koji će odmah nešto pitati jer je to kao aktualno. Mislim da to ipak nije u redu jer kad suci imaju vremena do 1.1. da svladaju nove odredbe onda bi i nama to trebali omogućiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A tko ti brani da ucis novi ZOO??? Mozes ga uciti od veljace, kao i svi drugi.

 

Bitno je od kad se pita po novom, a to ti vec pise dolje. Tko ce ti cekati lipanj 2006. da pocen ispitivati novi ZOO? Ili cak 2008., kad stupa na snagu dio odredaba novog ZOO???

 

S obzirom da je sve receno sve bitno...dosta zachatavanja ovog topica jednom te istom temom.

. :closed:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Petrićka ti je profesorica za pravnog fakulteta i kao što ti sama riječ kaže tako i pita. Ja sam je slušala i imala je i ona svojih bisera. Ona ti voli postaviti pitanja koja te sigurno nitko drugi osim nje neće pitati i koja se pitaju na faksu. npr. načelo monetarnog nominalizna i izuzeci od njega, učinci posjeda, pertinencija, vrste nepravih uvjeta. Takva ne pita niti jedan sudac u komisiji, a ja sam zaista slušala dosta ispita.

Međutim sve koje je pitala prošli su osim jednog kolege kojeg je rušila ali on zaista nije cijeli ispit otvorio usta, doslovno je šutio. Ne brini ako si radila po klarićevoj knjizi prolaz nije neostvariv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 5 tjedna kasnije...

Komadinu sam slušala na ispitu u siječnju.Bilo je dvoje polagača,obojicu je vratio.Ljudi nisu bili pripremljeni-izmijenila im se komisija,i u novoj ekipi-Komadina!Pita sve zakone koji su u službenoj literaturi,ali zbilja samo najosnovnije iz njih.ZOUP i ZUS pita,naravno,detaljnije.Tip je ok,nije zajedljiv,spreman je i pomoći.Nije mi se učinilo da ide za tim da ih obori.Naravno,iz pozicije slušača stvari izgledaju drukčije,tko zna kako su se kolege osjećale dok su odgovarali.Uglavnom-moj je dojam da on nije čudovište,samo što obuhvati cijelu materiju na ispitu,na što čovjek ima potpuno pravo-ma koliko to nama neodgovaralo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

da, silvija petrić je profesorica građanskog prava ( obveznog ili kako smo ga mi zvali građansko II).zena nije losa, tako ju je barem vecina koje ja znam dozivjela.ja nisam imala najbolja iskustva sa njom, ali ocito sam u manjini. jednom sam g.p.II pala, ali drugi put kad sam bila u nje bila mi je ok., cesto daje vise ocijene, sto kod profesofa na splitskom pravnom faksu nije slucaj!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Tek na kraju svega.

 

KAd te svi ispitaju, onda te zamole da izadjes i cekas rezultate.

 

Okupi se cijela komisja. Ako si nesto pao ili si pao cijeli ispit, zovu te prvog odvojeno. Onda ti kazu sto si i eventualno zasto pao, pa onda ti ides van, a ulaze oni koji su polozili. I ti medju njima, ako imas srece. :-)

 

Uvjerenja su u tom trenutku vec ispintana, s tvojim imenom i sve ;-) I onda stanes sa ostalim supatnicima u vrstu, ispred clanova komisije i tajnika ministarstva koji cijeli ispit prati, svi stoje za katedrom, i jedan clan komisije (predsjednik valjda) vam obznani da ste prosli, i uruci vam uvjerenja, jednom po jednom.

Prvo se rukujes s njim/njom, pa onda s ostalim clanovima komisije i svi vam tako redom jednom po jednom cestitaju. Poslije toga napuste prostoriju zeleci vam sve najbolje u buducem radu i opcenito sve to bude tako teatralno i sladunjavo da se osjecas jednostavno savrseno :-D

 

4 mjeseca ucenja - patnja. Ooooo, patnja. :-(

Nabava literature, printanje, mobiteliranje, visenje po internetu u iscekivanju objave komisije, prikupljanje dojmova, savjeta, presuda i pitanja ispitivaca - skupo i krajnje frustrirajuce.

 

Dodjela uvjerenja i cestitanje - neprocjenjivo. :-D

 

Sve to skupa ostavlja neki dojam inicijacije po sistemu sadisticke sok-terapije poslije koje dobijes od svojih tiranina velikju, lijepu kocku secera. Nesto u stilu "Sad si nash, dobrodosao" ili tako nesto.

 

Ali, doduse, mozda je sve to samo moje ispaljenje potaknuto prozivljenom traumom. Vrag ce ga znat. :-?

 

U svakom slucaju... Sad kad sam polozila, prosla sve to, uvjerila se u opseg svog znanja (i neznanja :-( ), mislim da bih ja to opet polagala za par godina. Mislim da to uopce ne bi bilo loshe. :vjeruj::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slusaj ako nemas vise vremenena a ucis kvalitetno i imas dobro pamčenje , mozes poloziti.

Ja sam polozila, prije par dana:) ....ja sam međutim ucila malo vise od 2 mjeseca...iscitavala sam oko mjesec dana svu potrebnu literaturu, i oko 3 mjeseca kvalitetno ucila... iako je bilo jos tu dana kad sam 'pokusavala uciti' ali takvo ucenje mi nije bas ostajalo u glavi:)pa sam se odlucila ozbiljnije prihvatiti!

Ali ti ako imas samo 2 mjeseca i stisnes mozes uspjeti....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Dakle, ljudi moji... Svi vi koji trenutno učite i proživljavate sagu pravosudnog - pročitajte ovo - BIT ĆE VAM LAKŠE!

 

Legalis je, naime, trebao biti taj na kojem će se pronalaziti i objavljivati pitanja i koji će donekle olakšati cijelu stvar. Mislim da je to i bila prvotna namjera ekipe koja je cijelu stvar pokrenula. Međutim, na kraju Legalis ispada još jedna u nizu Jadikovki od kojih nam je svaka dobro poznata - sjetimo se naziva istih: pr. Kurtović, pa Metelko, pa Horvatić, pa Tatjana Josipović.... I svaka je prošla, a svaka je svojevremeno bila nemoguća i zbog apsolutno svake se pronalazio razlog napuštanja faksa. Sada dolazi krunska Jadikovka - Pravosudni. Ipak smo sad svi pravnici pa trebamo i kukati na nivou, zar ne?

 

Koliko se uči, koliko dnevno, iz kojih skripti....

 

Komentare o ispitivačima na ovom siteu želim zaboraviti prije nego bilo koje drugo sjećanje na moj pravosudni.... Izvjesna pripadnica kaste pravnika napisala je baš ovdje crticu o Arnu Vičiću i to baš u vrijeme kad sam ja saznala da mi je baš on u komisiji... smrt, pomislih.. dolazi po mene... sledih se... zamrzih dan kad se rodio Arno Vičić i ja skupa s njim....

Dođoh gore na " rendes vous" i čašicu razgovora s Arnom Vičićem koji ispade jedan sasvim u redu tip koji traži znanje i pravnički izgovor, pametno i razgovijetno pričanje s razumijevanjem... što je sasvim u redu s obzirom da smo mi ipak pravnici, a ne ratari....

 

i tako vam ja umrijeh prije odlaska gore zahvaljujući Jadikovci.... apsolutno nepotrebno.... i bez razloga... hvala našim kolegama koji imaju dobre namjere pa od svega i uvijek moraju napraviti dramu.

 

Savjet vama koji učite - vjerujte mi, PRAVOSUDNI SE M.O.Ž.E. POLOŽITI. i to lijepo, jasno, sa prekriženim rukama i jasnim pogledom uperenim prema ispitivaču, sa sigurnim stavom jer ste vi pravnici i jer vi to znate...MOŽE SE!!!! I to za dva i pol mjeseca učenja... pravog učenja koje rezultira jako lijepim rezultatom....i ogromnim ponosom na samog sebe... vizualizirajte si to...

 

nađite si nekog s kim ste dobri a tko je to netom polagao i tko će vam biti potpora kao prijatelj i kolega (ja sam to zvala Pravosudni guru - i, hvala mom guruu i ovim putem)... i to je jedino što vam treba... Pravi guru će znati što se uči a što ne...

i, zaboga, ljudi - zaboravite skripte iz građanskog ili kaznenog - jednom za svagda budimo i postanimo odrasli ljudi.

 

Legalis si ostavite samo za pitanja!!!!! i to neka vam ih guru isprinta da opet ne naletite na neku priču o Arnu Vičiću i doživite moždani udar dva dana prije dana "D"...

 

A vi koji objavljujete uznemiravajuće priče i dojmove o Vičićima, Vlahinjama i inima - sjetite se da je dojam nešto jaaaaako subjektivno i jaaaako vaše, jednako kao i količina skripti kojima ste zamijenili literaturu zakona pa je Arno Vičić ispao kriv za to - i ako nemate pametnijeg posla - pišite ljubavne Jadikovke!!!

 

njih barem nikad nije dosta!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ne znam za 21.02.2008. ali vam mogu reći za kandidate 26.02.2008.

dakle, po dolasku na ispit je ustanovljeno da je dvoje članova komisije promijenjeno u zadnji tren - umjesto Jesenkovića došao Jug a umjesto Ivaniševićke došao Marković. Ako tome dodate činjenicu da je taj dan po prvi puta dolazio g. Klier ispitivati kaznenu grupu predmeta, a što je značilo da ga apsolutno nitko ne pozna, možete samo zamisliti šok kandidata.

Mislim da je to dovoljna pouka svima koji planiraju učiti po pitanjima. Ljudi, ni za živu glavu. Ne učite za ispitivače, učite za sebe (da znam da glupo zvuči ali je fakat tako). I da ne mislite da se ne može - 2,5 mjeseca je više nego dovoljno za naučiti pravosudni ispit - PO NIKAKVIM SKRIPTAMA (osim naravno ustava i organizacije pravosuđa - to su po meni najteži predmeti jer zahtijevaju samo bubetanje bez imalo logike), SVE ZAKONE I PONEKU KNJIGU U RUKU I STIGNE SE.

Nemojte čekat da vidite komisiju pa se koncentrirati samo na ta pitanja - komisija se promijeni i gdje ste onda?

Samo par riječi o g. Klieru - dakle, g. je zamjenik Glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske i mislim da je najugodnija i najfinija osoba koju sam imala čast slušati - i odgovarati kod njega! :)

Pitanja su bila pretežno iz općeg dijela kaznenog zakona (načelo zakonitosti, krivnje, in dubio pro reo, sastavni dijelovi pojma krivnja, ubrojivost, Frankova formula, počinjenje kaznenog djela, pokušaj - ukratko sve po redu od početka do kraja + pitanje o kaznenom djelu iz posebnog dijela kz-a koje vam je bilo u zadaći.)

Iz kaznenog postupka je pitao, ako se dobro sjećam - sadržaj rješenja o provođenju istrage, sadržaj optužnice, apsolutno bitne povrede kaznenog postupka, sadržaj žalbe, žalbene razloge...

Sve u svemu, jaaako fin, kulturan, nasmijan, prepun razumijevanja situacije u kojoj se nalazite.

Moja ocjena 5+.

Inače, moj doživljaj pravosudnog ispita koji se temelji na par puta slušanja i polaganju naravno - svi su ispitivači ugodni, nitko nije došao na ispit s misijom da nekoga baci, što smo nažalost svi doživaljavali na fakultetu. Ali, morate znati - nismo više studenti, to nam je posao i neke stvari se nikako ne mogu opraštati. Pazite na svoj stav, budite jasni, odgovarajte na konkretna pitanja a odgovori neka vam imaju početak, sredinu i kraj, nemojte zbrda-zdola lupetat odgovore.

Mislim da ih jako živcira ako ste preplašeni toliko da gotovo padate u nesvjest. Ne govorim da nikoga nije strah - SVI UMIRU od straha, ali zadržite to u sebi (pa makar riskirali srčani ili barem čir na želucu :)).

To bi bilo to.... Ako ima kakvih pitanja, što se sjetim - naravno da ću odgovoriti.

Glavu gore i ne dajte se! I kao što je Damica napisala - NAĐITE SI GURUA!!!! Ja sam je poslušala i našla si inačicu - imala sam Maxima koji je pucao po meni pitanja tjedan dana kao da sam kakva vražja divizija po kojoj treba pucat!

:-D:-D:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

tek sad si krenuo sa učenjem a misliš izaći u 10. mjesecu.svaka čast.ja nisam tako hrabra,ja izlazim u prvom.uzela sam si ZPPz za učiti,sad je bilo i jako puno izmjena pa ću prvo to usavršiti :misli: ,nakon toga građansko materijalno.za to sam si uzela cijeli mjesec jer mi tako teeško ide.ajd sretnoo :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja radim na jednom općinskom sudu,jad i bijeda inaće,dovoljno da ti kažem da u godinu i po nisam dobila niti jednu presudu niti rješenje za napisati i da većinu vremena gukim u gruntovnici slažući spise.tako da apsolutno ništa nisAM USPJELA NAUČITI PA MORAM RANIJE POČETI sa učenjem jer se ne mogu uspoređivati sa vježbenicima koji su radili i nešto naučili kroz rad.a vjeruj mi da bi bila jako sretna da sam i ja jedna od njih jer kod nas na sudu vježbenici su pomoćna radna snaga za najgore poslove

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sukki je napisao:

ja radim na jednom općinskom sudu,jad i bijeda inaće,dovoljno da ti kažem da u godinu i po nisam dobila niti jednu presudu niti rješenje za napisati i da većinu vremena gukim u gruntovnici slažući spise.tako da apsolutno ništa nisAM USPJELA NAUČITI PA MORAM RANIJE POČETI sa učenjem jer se ne mogu uspoređivati sa vježbenicima koji su radili i nešto naučili kroz rad.a vjeruj mi da bi bila jako sretna da sam i ja jedna od njih jer kod nas na sudu vježbenici su pomoćna radna snaga za najgore poslove

 

katastrofa za sud :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ej ljudi!!!

ja sam isto na jednom općinskom sudu već devet miseci, i napisala sam koju presudu, 4 rastave braka, 2 isplate, 1 prestanak uzdržavanja i jedno povečanje uzdržavanja. u kaznenom sam davno jednu napisala, al ne sičam se o ćemu. šta se tiće ostavina, napisla sam dosta rješenja. al u tih famoznih 9 miseci sam poslušala doslovno 4 rasprave. uvim me uvate da pomognem negdi. bilo u parnici, ostavini il negdi drugo. sad se nadam da ću bar malo počet. moj je problem reć ljudima da neću nešto napravit. koliko ranije triba počet učit za pravosudni. zapravo ne mislim još učit. nego bar skupit literaturu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Dogodilo se: ZBOGOM PAMETI! :-o

 

A do ispita tko zna kakvo će stanje biti. Morat će me moji prislilno dovesti i postaviti stražu da ne bih :bjezi:

 

Stanje - totalna debilana. Trebam krenuti novi krug ponavljanja i evo me sjedim i buljim u zid jer se ne usudim otvoriti - šta ako opet bude "e, ovo se ne zna, a niti ovo, oho krhko je znanje". Pa puknut ću. Toliki sati i više mi je dosta same sebe.

 

Nemam riječi. :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma overdose moguce je moguce..znam jednog kolegu koji je spremao ispit dva mjeseca uz posao..pa i ovdje na legalisu imas svakakvih kombinacija u kojima su se ljudi nasli i snasli..sve je moguce samo treba upregnuti!!.i ovisi o tome kako stojis s ucenjem,netko moze dnevno i 12 sati..a netko jedva 4-5....

ja sam pocela pred mjesec dana i presla sve jednom..i na dane mi se cini ma nema sanse..ovo je nemoguce....sad sam u fazi kad treba opet sve...natrag na pocetak..priznajem,,strah me hvata..suociti se sa neznanjem!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mozes odradit gdje god hoces, s time sto ti kod odvjetnika, na sudu ili u drz. odvj. treba jos 6 mj., a ako ides radit van tih tijela onda bi morala nazvati Ministarstvo pa ti oni izracunaju koliko ti staza treba na drugim pravnim poslovima kad imas odrađenu godinu kod jb-a. To ce ti biti jos vise od godine dana na drugim poslovima (npr. u nekoj firmi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

marijanaj je napisao:

ima li razlike glede ispitivanja odvj. vježbenika , sudačkog vježbenika ili volontera.........na pravosudnom ispitu??? je li se kod ispitivača osjeti kakva razlika u postavljanju pitanja..???

 

hvala !!! :tilt::tilt:

Možda male, ali to nikako nije presudno. Ipak se od ljudi koji su vježbenici na trgovačkom ili općinskom sudu očekuje da znaju ZPP bolje od nekoga iz državne uprave, pa ako se ne znaju neke stvari može se desiti komentar tipa ...kolega pa ipak ste vi vježbenik na sudu mogli bi znati na što sudac upozorava svjedoka prije saslušanja... ili tako nešto, no nitko neće rušiti sudskog vježbenika zato što nije znao bolje od nekoga iz državne uprave. Naravno da ako je znao lošije da je pad moguć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slazem se, ali nije presudno, tolerira se i nesigurnost i neznanje, cak i odvjetnickih vjezbenika.

kad sam slusala ispit, imala sam dojam da je miljevic malo vise pitao jednu kandidatkinju iz odo, dok je drugoj postavio manje pitanja, a i osnovnija pitanja, kandidatkinja je bila odvjetnicka vjezbenica i radi samo parnicno. obje su dobro znale, pa je bio jako zadovoljan, no na ta pitanja bi mogao odgovoriti bilo tko jer nisu bila iz prakse, tipa nabroji mjere osiguranja nazocnosti okrivljenika, kad se donosi odbijajuca presuda, itd., nista strasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici




×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija