Jump to content

besplatni udžbenici za 2010/11


hakela9

Preporučene objave

novi sam u ovome,tj po prvi puta cu predavati dokumentaciju za besplatne udžbenike,ali me zanima nesto imam dvoje klinac a jedno ide 5 raz osnovne a drugo upisalo 1raz srednje,da li za oboje mogu ostvariti isto pravo i da li uz sve papire trebaju i racuni iz knjizare o kupljenim udžbenicima.

i jedno jos vaznije posto mi je RVI jos uvijek privremen i cekam rjesenje sa DLP-a da li sve papaire saljem pa onda sa "malim" zakasnjenjem i to rjesenje ili kako .molim iskusnije znalce da mi odgovore HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prošećite do ispostave Ministarstva hrv.branitelja u vašem gradu gdje ćete dobiti sve potrebitu dokumentaciju za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na besplatne udžbenike i zamolite referenta istoimenog ministarstva da pošalje požurnicu ministarstvu hrv.branitelja za vaše drugostupanjsko rješenje o statusu HRVI.

 

Ako do sada niste ostvarivali pravo na besplatne udžbenike potrebni su vam sljedeći dokumenti:

 

1. Kopija rodnih listova za sve članove kućanstva

2. Vjenčani list

3. Konačno rješenje o statusu HRVI

4. Potvrda o prvom upisu u određeni razred tekuće školske godine za učenike osnovnih i srednjih škola

5. Uvjerenje HZMO za sve punoljetne članove da nisu korisnici prava HZMO, a isto za suprugu i za 2008. godinu

6. Potvrda Porezne uprave o visini dohotka ostvarenog u prethodnoj godini za sve članove kućanstva

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne. Sama ti rečenica kaže: uvjerenje HZMO za sve punoljetne članove da nisu korisnici prava HZMO, a isto za suprugu i za 2008. godinu.

 

To im treba da vide da tvoji članovi obitelji ne koriste neka druga materijalna prava koja bi se mogla uvrstiti u dohodovni cenzus.

 

To što si u mirovini ne znači da nemaš pravo na besplatne udžbenike.

 

Postoji dohodovni cenzus po čl. obitelji (1900 i kusur kuna) i ako imate manje od tog iznosa imate pravo na besplatne udžbenike.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Prošećite do ispostave Ministarstva hrv.branitelja u vašem gradu gdje ćete dobiti sve potrebitu dokumentaciju za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na besplatne udžbenike i zamolite referenta istoimenog ministarstva da pošalje požurnicu ministarstvu hrv.branitelja za vaše drugostupanjsko rješenje o statusu HRVI.

 

Ako do sada niste ostvarivali pravo na besplatne udžbenike potrebni su vam sljedeći dokumenti:

 

1. Kopija rodnih listova za sve članove kućanstva

2. Vjenčani list

3. Konačno rješenje o statusu HRVI

4. Potvrda o prvom upisu u određeni razred tekuće školske godine za učenike osnovnih i srednjih škola

5. Uvjerenje HZMO za sve punoljetne članove da nisu korisnici prava HZMO, a isto za suprugu i za 2008. godinu

6. Potvrda Porezne uprave o visini dohotka ostvarenog u prethodnoj godini za sve članove kućanstva[/quote

Oprosti, pitanje!

U mojoj obitelji je dohodovni cenzus oko 800kn po članu obitelji, ali nemam status HRVI (iako sam u mirovini po ZOPHBDR). Da li to znači da nemam pravo na besplatne udžbenike za djecu?

Hvala! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester, pročitaj čl.57 Zakona o pravima hrvatskih branitelja:

Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i njihova djeca i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata imaju pravo na besplatne obvezatne udžbenike za potrebe redovitoga ili izvanrednog školovanja u osnovnim i srednjim školama, te na visokim učilištima ili veleučilištima pod uvjetom da to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima i ako im redoviti prihodi mjesečno po članu kućanstva ne prelaze dvostruki iznos cenzusa redovitih novčanih prihoda iz članka 88. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je u predhodnim postovima citirao clanak 57. zakona o hrvatskim braniteljima gdje se vidi tko ima pravo na besplatne udzbenike i napisao je koja je dokumentacija potrebita za ostvarivanje tog prava.Ukoliko te interesira mogucnost stipendiranja preko fonda hrvatskih branitelja mozes se raspitati dali tvoj otac ispunjava uvjete na broj telefona 01/2308-730 (call centar za upite vezane za Fond hrvatskih branitelja i clanova njihovih obitelji)Natjecaj za stipendiranje ce biti raspisan,a kad ce to biti saznat ces sigurno prateci ovaj forum ili na web stranicama MOBMS-a

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Prošećite do ispostave Ministarstva hrv.branitelja u vašem gradu gdje ćete dobiti sve potrebitu dokumentaciju za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje prava na besplatne udžbenike i zamolite referenta istoimenog ministarstva da pošalje požurnicu ministarstvu hrv.branitelja za vaše drugostupanjsko rješenje o statusu HRVI.

 

Ako do sada niste ostvarivali pravo na besplatne udžbenike potrebni su vam sljedeći dokumenti:

 

1. Kopija rodnih listova za sve članove kućanstva

2. Vjenčani list

3. Konačno rješenje o statusu HRVI

4. Potvrda o prvom upisu u određeni razred tekuće školske godine za učenike osnovnih i srednjih škola

5. Uvjerenje HZMO za sve punoljetne članove da nisu korisnici prava HZMO, a isto za suprugu i za 2008. godinu

6. Potvrda Porezne uprave o visini dohotka ostvarenog u prethodnoj godini za sve članove kućanstva

 

još samo ako mi možete pojasniti, tu piše konačno rješenje HRVI, da li to znači da privremeni HRVI nisu u tom bubnju, bez obzira imaju li i privremeno rješenje DLP-a, drugim riječima da li tek nakon ostvarivanja TRAJNOG statusa HRVI imamo pravo na besplatne udžbenike :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

p.lav je napisao:

40% sam HRVI,moje dijete ide ove godine u 1.razred osnovne skole,mirovina mi iznosi 2900 Kn.dijete zivi sa svojom majkom,odnosno ne zivimo zajedno te MOLIM sve koji nesto znaju da mi pomognu svojim odgovorima. :moli::moli: da li ima pravo na besplatne udzbenike,hvala

 

Uvjet da je tata HRVI očito je zadovoljen. Međutim, za potpun odgovor treba znati majčin prihod i broj članova njenog kućanstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sta tata ocito zadovoljen???ako mislis provocirat o...,sa 40% invaliditeta i primanjima 2900 "tata zadovoljen",ajde daj molim te...ako nemas odgovora na pitanje,a pitanje je postavljeno za moje DIJETE onda molim te ne baljezgaj...molio sam samo za pomoc oko ostvarivanja prava...e zato i nam je tako kad jedni druge j... umjesto da si pomazemo...hvala ti na nicemu,odnosno na tom odgovoru...u svakom slucaju ako ti treba neki savjet samo pitaj...nismo opet svi nezadovoljeni po tvom!?!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

p.lave nisi upravu kad se ljutiš na morskog vuka jer je on jedan od najvećih znalaca na ovom forumu i izuzetno fina osoba.Dobro ti je odgovorio da ispunjavaš osnovni uvjet tj imaš status hrvi.Da nemaš taj status,bez obzira na mala primanja,nebi imao pravo na besplatne udžbenike.Drugi uvjet je da ti prihod po članu domaćinstva ne prelazi cenzus mjesečno od negdje 1995 kuna.Kod tebe je specifična situacija jer ne živiš sa djetetom pa bi bilo najbolje da odeš u u ured državne uprave tamo gdje si rješavao status hrvi,jer ionako tamo podnosiš zahtjev,i tamo će ti reći dali imaš pravo i koja ti je dokumentacija potrebna za ostvarivanje istog.Pozdrav tebi i svim istinskim hrvatskim braniteljima gdje god da su!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imate jedino pravo obratiti se zakladi hrvatskih branitelja 01/2308-730.Ceka se raspisivanje natjecaja,pripremite dokumentaciju potrebitu za predavanje zahtjeva(stipendiranje).Zelim na kraju napomenuti da je broj koji sam naveo od Fonda hrvatskih branitelja,ali posto je nasa problematika vise vezana za zakladu hrvatskih branitelja,ona se nalazi u Zagrebu,Bogoviceva 2,telefoni,01/4876-750 i 01/4876-348,detaljne informacije zaklada-branitelja.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja imam jedno pitanje u vezi ovog prava na besplatne udžbenike.

Naime supruga mi je nezaposlena ali je prosle godine primala naknadu sa zavoda za zaposljavanje, i ta naknada je prikazana na potvrdi koju smo digli a koja je potrebna.

Sad zanima me ako mi moze netko objasniti da li ta visina naknade ulazi isto u obracun za racunanje cenzusa, jer iskreno nema mi logike da ulazi jer to je bilo prosle god a sada nema nikakvo primanje.

Hvala i lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Ne znam, možete me prozvati i crnom ovcom i bilo kako drugačije, ali u redu je da ulaze svi prihodi ostvareni tijekom prethodne godine, ne vidim zašto bi neki prihodi bili izostavljeni od toga.

Osim toga tko god ima stipendiju po mojem ne bi imao pravo na udžbenike ali bi uveo za svu djecu HRVI tko nema pravo na socijalnu pomoć za školovanje (koja je veća nego vrijednost udžbenika) taj bi imao pravo na besplatne udžbenike, jer po čeu je rana jednog liječnika manje vrijedna od rane nekog drugog. Samo zato jer se školovao i ima veću plaču.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

Ulaze sve naknade koje ste primali u prethodnoj godini.

 

Pitanje:Naknade koje su primljene ili naknade koje su ostvarene?

 

Prvi put podnosim ovaj zahtjev, došlo je do gustog...jedan osnovnoškolac i jedan srednjoškolac.

Nisam nikad podnosio ni zahtjev za dj.doplatak.

 

Danas mi u HZMO izdali potvrdu o primljenim naknadama.

Baš naknada jer sam primao naknadu plaće za vrijeme prof. rehabilitacije.

 

Zadnja naknada isplaćena je u 12/1009 za 11/2009. i računaju mi 12 naknada za 2009 godinu (dakle ubrajaju i onu isplaćenu u 1/2009 za 12/2008).

Za 12/2009 pa na dalje nemam primanja (čekam upr. sud.

 

PRAVILNIK

O DODJELI BESPLATNIH UDŽBENIKA

 

Članak 8.

Pod redovnim novčanim prihodima iz članka 5. stavka 1. ovoga Pravilnika smatraju se: – prosječna mjesečna neto-plaća, odnosno naknada s osnova zaposlenja ostvarena u prethodnoj kalendarskoj godini, odnosno ostvarena za prvi cijeli mjesec po zaposlenju u tekućoj godini – mirovina ili novčana naknada u prosječnom mjesečnom iznosu ostvarena u prethodnoj kalendarskoj godini, odnosno u mjesečnom iznosu za prvi cijeli mjesec tekuće godine po ostvarenju

 

Nije problem, i ako mi računaju 12 naknada u prošloj godini, još uvijek sam ispod cenzusa

(2.50kn:-D uz primanja supruge, nego je li to ispravno računanje?

Moram još sutra provjeriti i u poreznoj.

 

morskiwuk, unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DelBoy je napisao:

Pitanje:Naknade koje su primljene ili naknade koje su ostvarene?

 

Danas mi u HZMO izdali potvrdu o primljenim naknadama.

Baš naknada jer sam primao naknadu plaće za vrijeme prof. rehabilitacije.

...

Zadnja naknada isplaćena je u 12/1009 za 11/2009. i računaju mi 12 naknada za 2009 godinu (dakle ubrajaju i onu isplaćenu u 1/2009 za 12/2008). Za 12/2009 pa na dalje nemam primanja (čekam upr. sud.

...

Nije problem, i ako mi računaju 12 naknada u prošloj godini, ... nego je li to ispravno računanje?

 

Bez obzira na odredbu iz Pravilnika, mislim da su vam u HZMO-u izdali dobru potvrdu.

Bit će jasnije na primjeru: ukoliko ostvarite pravo na mirovinu počevši od 01.10.2009. godine, po rješenju koje je postalo izvršno npr. u 05./2010. godine, a uplate vam zaostatke (znači i za razdoblje od 01.10.2009. do 31.12.2009. godine) u 06./2010. godine, sigurno je da vam taj iznos neće ući u prihode ostvarene u 2009. godini jer ste ga primili tek 2010. godine. I u potvrdi Porezne uprave za 2009. godinu taj zaostatak neće biti prikazan kao ostvaren u 2009. godini.

Usput, HZMO izdaje potvrdu ovisno o tome kako formulirate upit:

- iznos mirovine / naknade koju je osoba primila u razdoblju od 01.01.2009. do 31.12.2009. godine (gdje ulaze primanja isplaćena za razdoblje od 12/2008. do 11./2009. godine).

- iznos mirovine / naknadu koju je osoba primila za razdoblje od 01.01.2009. do 31.12.2009. godine (gdje ulaze primanja isplaćena za razdoblje od 02/2009. do 01./2010. godine).

S obzirom da ste naveli da vam je svejedno koji iznos će se uzeti u obzir, pokušajte barem dobiti da iznos iz Porezne potvrde bude isti kao u potvrdi HZMO-a.

Prema tome, ukoliko u potvrdi Porezne uprave o ostvarenim prihodima za 2009. bude prikazan različiti iznos primljenih naknada za 2009. godinu od onoga koji je prikazao HZMO, zatražite novu potvrdu HZMO-a u kojoj mora biti isti iznos kao i u potvrdi od Porezne (kako sam gore naveo, bitno je samo pravilno formulirati upit prema HZMO-u).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno.

Nisam ni primjetio ona sitna slova "u/za" koje je moguće odabrati na onom obrascu koji ispunjavaju u HZMO.

Dakle, moguće je odabrati "isplaćene u razdoblju" ili "isplaćene za razdoblje". U mom slučaju, službenica je odabrala "u razdoblju".

 

Problem je što se u Pravilniku govori o "ostvarenoj" plaći ili mirovini u kalendarskoj godini, a izdaje se potvrda o "isplaćenoj" mirovini pa to zbunjuje. Prema tome, mirovina isplaćena u siječnju nije ostvarena u tekućoj, već u prethodnoj godini.

 

Logičan je ovaj tvoj primjer o zaostacima i da se iznos po osnovu zaostataka iz 2009, a primljen 2010. računa u 2010.

 

Problem je, međutim, što je takav način prikaza nepovoljan za korisnika.

 

Uzmimo za primjer (što jednostavniji radi lakšeg računanja) samohranog roditelja s jednim djetetom i mirovinom 3500kn.

Prihod po članu mu je 1750kn i ne prelazi cenzus od 1995kn.

Dakle ostvaruje pravo jer su 1750 kuna njegovi istinski i realni prihodi za kalendarsku 2010. godinu.

Međutim, ako su mu u toj kalendarskoj godini isplaćeni zaostaci X, i XI iz 2009. (XII/2009. po tom sistemu ubrajamo, a XII/2010. prelazi u 2011), proizlazi da je 2010. primio 14 mjesečnih isplata te mu primanja po članu iznose 2041kn pa je sada, umjesto 245kn ispod, 46 kuna iznad cenzusa!!!

 

Tako mu ni krivom ni dužnom propada pravo za 2010. godinu (naravno da nije kriv što primanja nisu isplaćena pravovremeno).

 

Isto tako, računam da je meni HZMO dužan između 50 i 80 tisuća kuna iz više prethodnih godina (nisu izvršili tzv. prevođenje).

Ove godine nisam primio ni lipe, no ako bi mi dug na temelju pozitivnog rješenja spora bio isplaćen sutra, bi li to bila primanja ostvarena u ovoj godini?

Ne, ta primanja sam ostvario davno a isplaćena su u ovoj godini.

Recimo da sam tih prethodnih godina prelazio kojekakve cenzuse za nekoliko kuna, a u ovoj godini, kad su mi stvarna primanja 0,00kn - također bih prešao cenzus. :-)

 

Nije mi bila namjera mlatiti praznu slamu (iako tako izgleda kad pogledam ovaj post :misli: ), samo sam želio ukazati na moguće nedostatke ako se računa primljeno umjesto ostvarenog.

 

Još jednom hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DelBoy je napisao:

Problem je što se u Pravilniku govori o "ostvarenoj" plaći ili mirovini u kalendarskoj godini, a izdaje se potvrda o "isplaćenoj" mirovini pa to zbunjuje. Prema tome, mirovina isplaćena u siječnju nije ostvarena u tekućoj, već u prethodnoj godini.

 

Po Anićevom riječniku riječ "ostvariti" ima značenje "učiniti da što zaživi", odnosno "pretvoriti u stvarnost (želje)". Prema tome, po meni, ona odredba iz članka 8. Pravilnika mogla bi se tumačiti tako da se prihod uzima u obzir onda kada se stvarno ostvario (isplatio/uplatio).

 

DelBoy je napisao:

Problem je, međutim, što je takav način prikaza nepovoljan za korisnika.

Uzmimo za primjer (što jednostavniji radi lakšeg računanja) samohranog roditelja s jednim djetetom i mirovinom 3500kn.

Prihod po članu mu je 1750kn i ne prelazi cenzus od 1995kn.

Dakle ostvaruje pravo jer su 1750 kuna njegovi istinski i realni prihodi za kalendarsku 2010. godinu.

Međutim, ako su mu u toj kalendarskoj godini isplaćeni zaostaci X, i XI iz 2009. (XII/2009. po tom sistemu ubrajamo, a XII/2010. prelazi u 2011), proizlazi da je 2010. primio 14 mjesečnih isplata te mu primanja po članu iznose 2041kn pa je sada, umjesto 245kn ispod, 46 kuna iznad cenzusa!!!

Tako mu ni krivom ni dužnom propada pravo za 2010. godinu (naravno da nije kriv što primanja nisu isplaćena pravovremeno).

Isto tako, računam da je meni HZMO dužan između 50 i 80 tisuća kuna iz više prethodnih godina (nisu izvršili tzv. prevođenje).

Ove godine nisam primio ni lipe, no ako bi mi dug na temelju pozitivnog rješenja spora bio isplaćen sutra, bi li to bila primanja ostvarena u ovoj godini?

Ne, ta primanja sam ostvario davno a isplaćena su u ovoj godini.

Recimo da sam tih prethodnih godina prelazio kojekakve cenzuse za nekoliko kuna, a u ovoj godini, kad su mi stvarna primanja 0,00kn - također bih prešao cenzus.

 

To je sve točno.

Ali ako pogledate ostali dio članka 8. Pravilnika koji nismo spominjali vidjet ćete da može biti i gore.

Naime, riječ je o prihodu (plaći / naknadi / mirovini) ostvarenoj za prvi cijeli mjesec po zaposlenju / umirovljenju u tekućoj godini.

Naime, prihod ostvaren za prvi cijeli mjesec po zaposlenju uzima se u obzir kada osoba nema prihoda u prethodnoj godini. Što ako taj korisnik dobije prvu plaću koja je tolika da prelazi cenzus, a dobije otkaz 1-2 mjeseca nakon zaposlenja?

Ni jedan propis nije idealan.

 

DelBoy je napisao:

 

Nije mi bila namjera mlatiti praznu slamu (iako tako izgleda kad pogledam ovaj post), samo sam želio

ukazati na moguće nedostatke ako se računa primljeno umjesto ostvarenog.

 

Ja ovu diskusiju ne doživljavam kao mlaćenje prazne slame, naprotiv, mislim da je korisna i da bi ovakvih razmišljanja trebalo biti više na ovom forumu.

Čak i dijametralno različiti stavovi oko nekog pravnog pitanja mogu pomoći nekome da bolje sagleda svoju poziciju i pravne mogućnosti.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

 

S obzirom da ste naveli da vam je svejedno koji iznos će se uzeti u obzir, pokušajte barem dobiti da iznos iz Porezne potvrde bude isti kao u potvrdi HZMO-a.

Prema tome, ukoliko u potvrdi Porezne uprave o ostvarenim prihodima za 2009. bude prikazan različiti iznos primljenih naknada za 2009. godinu od onoga koji je prikazao HZMO, zatražite novu potvrdu HZMO-a u kojoj mora biti isti iznos kao i u potvrdi od Porezne (kako sam gore naveo, bitno je samo pravilno formulirati upit prema HZMO-u).

 

btw, samo da dopunim: iznos na potvrdi Porezne uprave bio je 0,00kn (naknada plaće koju je isplaćivao HZMO)- kao što kažeš, ni jedan propis nije idealan, pa tako ne mora u svim slučajevima važiti ni ovo da se podaci Porezne uprave moraju poklapati s onim što je isplaćeno.

 

Prema Poreznoj upravi ova vrsta primanja ne smatra se plaćom - malo nespretno rečeno, ali tako oni to shvaćaju. (nisu jedini, takvo shvaćanje ima i banka kad, primjerice, pokušaš zatražiti kredit:-) ).

http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/place%20123_web.pdf

 

U svim ostalim slučajevima, naknada plaće jednako je vrijedna plaći ili mirovini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

danas išao na bankomat hpb gdje primam invalisninu i ostao iznenađen 2024 kn više na računu.taj sam račun predao i za knjige pa je možda to znači 1871 kn za knjige za 2. i 6. razred.da li je to tako?i da li ću dobiti nekakvo rješenje jer vidim da kolega piše da je dobio rješenje ali nema love?!pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

tako je !svi imaju jednako bez obzira koliko koštaju knjige,ali veči razred više novaca .mi smo npr.za 2.sš dobili 1537,57.

i da još nešto (malo kasno ali za iduču godinu )ako imate srednjoškolca sa riješenjem rvi odete kod tajnice ili ravnatelja/ice trebali bi vas oslobodit upisnine.mom sinu je škola platila upisninu koja je bila oko 186 kn.i osiguranje o svom trošku sve 4.godine,a u školi gdje mi ide kčer godišnja upisnina je 500 kn.oslobodili su je polovice.nije nešta ali svaka kuna dobro dođe....ostane za dobru torbu... :zivili:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zvao danas i dobio informaciju da je to lova za knjige da bi potvrdili pitali me koji razred kada sam rekao kažu 6 raz 1265 kn 2 raz 606 kn vidite da ne dobijemo svi isto pozdrav! e da knjige sam ukupno platio više plus njemački i informatika kao izborni predmeti i naravno likovne mape ali bolje i nekakav povrat nego nikakav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Manchini je napisao:

to je sramota ja neradim ni supruga a moram kupovati knjige za četvero djece i ja sam branitelj ili....

 

Nije to nikakva sramota, već pravo koje imaju djeca vaših ranjenih i oboljelih, poginulih i nestalih kolega branitelja, uz uvjet da im mjesečna primanja po članu obitelji nisu veća od 1900 i kusur kuna.

 

Napišite u koju od ovih kategorija spadate ?

Nadam se da ne razmišljate onom logikom: ako ja nešto ne mogu dobiti, ne mogu dobiti niti drugi, a to što su poginuli, ranjeni, oboljeli, nestali - nije me briga.

 

Nigdje u zakonu ne piše da su nečija djeca drukčija, odnosno da se radi o nekakvoj diskriminaciji.

 

čl.57 ZOPHB

Djeca smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata, HRVI iz Domovinskog rata i njihova djeca i hrvatski branitelji iz Domovinskog rata imaju pravo na besplatne obvezatne udžbenike za potrebe redovitoga ili izvanrednog školovanja u osnovnim i srednjim školama, te na visokim učilištima ili veleučilištima pod uvjetom da to pravo ne mogu ostvariti po drugim propisima i ako im redoviti prihodi mjesečno po članu kućanstva ne prelaze dvostruki iznos cenzusa redovitih novčanih prihoda iz članka 88. stavka 1. točke 5. ovoga Zakona.

 

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prijatelju ja nisam zavidan što su drugi dobili a ja ne,

kao što nisam bio zavidan kada sam ja išao među prvima na one iza mene

 

a što se tiće primanja od 1900 po članu uuufff

moja su ni 600 kn po članu

 

 

hoču reći svi smo mi zajedno bramili domovinu ja konkretno 4,5 g a nemam tu povlasticu, naravno treba pomoći poginulima,stradalnicima i sl ali mnogi zloupotrebljavaju to pravo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da prijatelju jesam ali su me odbili radi toga što mi morh nedaje potvrdu o statusu branitelja a ovi to zahtjevaju

pogledaj pod temu molim pomoć pri realizaciji prava pa češ vidijeti da je to malo zakomplicirana tema

imam braniteljsku iskaznicu na kojoj na poleđini piše da služi u dokazivanju statusa branitelja ali ovi iz zaklade to nepriznaju nego traže posebnu potvrdu.

neznam zašto su te iskaznice izdavali kada nigdje ne vrijede.

 

 

što se tiće onih 600

toćnije 4100 podjeli na 7 članova

a vjeruj mi 7 članova samo na hranu puno potroše

plus režije da ti neprićam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija