Jump to content

Da li je ovo zakonit otkaz? (prilično mi je hitno)


zabelezni

Preporučene objave

Vratio sam se s godišnjeg i dočekao me vlasnik firme sa otkaznim pismom.

 

U toj "Odluci o redovitom otkazu ugovora u radu" u obrazloženju piše:

"Ugovor o radu otkazuje se bez navođenja opravdanog razloga budući da poslodavac ima zaposlenih 15 radnika /čl.106.st.5.ZOR-a/."

 

Koliko vidim čl. 106 ZOR-a nema stavak 5. nego glasi:

Članak 106.

Poslodavac i radnik mogu otkazati ugovor o radu.

 

Iz tog proizlazi da se poslodavac pozvao na dio zakona koji ne postoji pa pretpostavljam da je ovo nezakonit otkaz. Da li postoji neka procedura kako ovo osporiti? Koliko bi to moglo potrajati? Da li se to meni uopće isplati ili ne? Kakva su vaša iskustva sa sličnim kršenjima zakona u otpusnim pismima?

Inače, ja sam tu odluku potpisao pa me zanima da li ta činnjenica nešto mijenja na stvari?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

 

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz),

 

2) ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz), ili

 

3) ako radnik krši obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika).

 

(2) Poslovno i osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može zaposliti radnika na nekim drugim poslovima.

Moraš mu poslati zahtjev za zaštitu prava u roku 15 dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno tvoje pravo, odnosno od saznanja za povredu prava.iz posta se ne vidi jasno koju vrstu otkaza si dobio,al pretpostavljam poslovno uvjetovani otkaz...al istina je da čl.106. nema 5 stavak.ako je poslovno uvjetovani otkaz on ne smije na tvome mjestu zaposliti drugog radnika 6 mj.Neznam šta imate u pravilniku u radu il u kolektivnom ugovoru??dosta ti je nejasan post..al ako i dobiješ otkaz imaš pravo na otpremninu.ako ti je odbije isplatiti isto češ mu poslati zahtjev za zaštitu prava u kojem češ zahtijevati da ti isplati otpremninu.

-a da li ti se isplati to ti najbolje znaš?ovisi kako ti je na poslu,jel želiš ostati raditi il ne?to moraš sam procijeniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam u čemu sam bio nejasan, ali evo probat ću biti malo detaljniji.

Dakle, na papiru piše:

Ime firme i adresa, kojeg zastupa Ime i Prezime, datum, donosi:

 

ODLUKU O REDOVITOM OTKAZU UGOVORA O RADU

 

Ugovor o radu zaključen na neodređeno vrijeme (datum)između tvrtke ... kao poslodavca i

mene kao radnika, za obavljanje poslova ..., otkazuje se.

Ugovor o radu prestaje istekom otkaznog roka u trajanju od mjesec dana, s tim da otkazni rok počinje teći od (datum).

 

OBRAZLOŽENJE

 

Poslodavac i radnik dana (datum) sklopili su ugovor na neodređeno vrijeme za obavljanje poslova ...

Ugovor o radu otkazuje se bez navođenja opravdanog razloga budući da poslodavac ima zaposlenih 15 radnika /čl.106.st.5.ZOR-a/.

Radniku pripada pravo na otkazni rok u trajanju od mjesec dana, do (datum), budući da je kod poslodavca bio zaposlen na neodređeno vrijeme, ugovor o radu na neodređeno vrijeme od (datum)

Radniku ne pripada pravo na otpremninu, obzirom da nije bio zaposlen duže od 2 godine u tvrtki ...

 

To je to, dakle pozvali su se na neki članak kojim po njima ne trebaju ni navesti razlog otpuštanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sorry mislio sam da si radio više od 2 godine kod njega.ak nisi nemaš pravo na otpremninu...a ovaj članak odnosno stavak na koji se pozivaju ne postoji tako da bi taj otkaz bio nezakoniz..u svakom slučaju mu moraš poslati zahtjev za zaštitu pravu u kojem češ navesti da je otkaz nezakonit.ak ti ne odgovori u roku 15 dana, ti češ se u daljnjem roku od 15 dana obratiti sudu ako imaš interesa za to...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MarioSB je napisao:

sorry mislio sam da si radio više od 2 godine kod njega.ak nisi nemaš pravo na otpremninu...a ovaj članak odnosno stavak na koji se pozivaju ne postoji tako da bi taj otkaz bio nezakoniz..u svakom slučaju mu moraš poslati zahtjev za zaštitu pravu u kojem češ navesti da je otkaz nezakonit.ak ti ne odgovori u roku 15 dana, ti češ se u daljnjem roku od 15 dana obratiti sudu ako imaš interesa za to...

 

@Mario,

pitatelj u ZZP-u nebi smio navoditi da je otkaz nezakonit. Da li je otkaz zakonit ili nije,određuje sud, ako do njega dođe. Pitatelj može smatrati da je zakinut za svoje pravo te da otkaz NIJE DOPUŠTEN

 

@zabelezni,

ti ćeš uputiti poslodavcu ZZP kako je rekao mario i to poštom,preporučeno sa povratnicom. U istom ćeš ZZP-u navesti kako je poslodavac nije obrazložio svoju odluku opravdanim razlozima što je njegova obveza prema čl.107.st1. zakona o radu pa njegov otkaz (Mario! pazi ovo) smatraš nedopuštenim te ukoliko ne povuće svoju odluku u najkračem roku da ćeš biti prisiljen obratiti se Inspektoratu za radne odnose i u konačnicu sudu.

Poslodavac bi ti trebao odgovoriti u roku od 15 dana. Ako ne odgovori ili odgovori negativno.,ideš na inspektorat i tužiš ga preko odvjetnika.

To kaj je navel čl.106 koji zapravo govori samo da ti može otkazati nema nikakvu težinu. Bit je da je njegov otkaz nedopušten i tako mu zaruži.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad ja moram ispraviti cigu :-D

 

Nema nikakve zapreke da osoba čije je pravo povrijeđeno navede zbog kojih razloga smatra da je otkaz nezakonit. Dapače, ona je to ovlaštena učiniti i ukazati poslodavcu zbog kojih razloga njegov otkaz nije zakonit (npr. jer nije proveo proceduru otkazivanja propisanu ZOR-om).

 

Sud će samo deklarirati nezakonitost (tj. nedopuštenost otkaza), no taj otkaz bit će nezakonit od trenutka kad je dan a ne od trenutka kada je sud to izrekao u svojoj presudi.

 

:namiguje:

 

Inače, ako je u odluci o otkazu navedeno tako kako upitopostavljač navodi (da se otkaz daje "bez opravdanog razloga"), onda je taj poslodavac zafrknuo samoga sebe, jer se za otkaz traži opravdan razlog. Kako on sam priznaje da nema opravdan razlog da radniku otkazuje, takav je otkaz nezakonit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Floki je napisao:

E sad ja moram ispraviti cigu :-D

 

Nema nikakve zapreke da osoba čije je pravo povrijeđeno navede zbog kojih razloga smatra da je otkaz nezakonit. Dapače, ona je to ovlaštena učiniti i ukazati poslodavcu zbog kojih razloga njegov otkaz nije zakonit (npr. jer nije proveo proceduru otkazivanja propisanu ZOR-om).

 

Sud će samo deklarirati nezakonitost (tj. nedopuštenost otkaza), no taj otkaz bit će nezakonit od trenutka kad je dan a ne od trenutka kada je sud to izrekao u svojoj presudi.

 

:namiguje:

Floki,

e sad moram ić tražit post de si me upravo radi toga de sam rekel da je otkaz nezakonit, ispravil i rekel mi da to ja ni pitatelj nemremo tvrditi i da je za takvo kaj nadležan sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo,

sud je jedini ovlašten u t v r đ i v a t i nezakonitost. Međutim, svaka osoba može t v r d i t i da je otkaz nezakonit. Je li - u t v r d i t će sud.

 

Nema, međutim, zapreke, da osoba koja je dobila otkaz t v r d i u ZZP-u da je njezin otkaz nezakonit iz određenih propusta i da na taj način ukaže poslodavcu da će izgubiti spor i da će sud deklarirati nezakonitost njegove odluke ukoliko otkaz ne stavi izvan snage.

 

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@Floki

Ma ...Si....g. Sudec...samo....malo mi je to....onak....fiškalski....jemput nemre ovo...treba ono...drugi put obrnuto :-D al dobro....

@Marijo

eto vidiš sudac je vdrapil z batom....i presudil...znači može "nezalkonit"...može "nedopušten"...sve je "jasno" u pravu...tak da se ispričavam na netočnom ispravku...od sad bumo pustili suca da nas ispravlja....samo mora pazit da ga lavovi na safariju ne pojedu...ko bu nas onda ispravljal... :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MarioSB je napisao:

(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

 

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz),

 

2) ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz), ili

 

3) ako radnik krši obveze iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika).

 

(2) Poslovno i osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može zaposliti radnika na nekim drugim poslovima.

 

 

 

Mario, ovdje nisi naveo cijeli članak 107 - postoje još stavci 2-5. Molim tumačenje stavka 5. Pretpostavljam da on ipak ne govori o tome da se ne mora navesti opravdan razlog otkaza ako ima manje od 20 zaposlenih.

 

 

(2) Poslovno i osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može zaposliti radnika na nekim drugim poslovima.

 

(3) Pri odlučivanju o poslovno i osobno uvjetovanom otkazu, poslodavac mora voditi računa o trajanju radnog odnosa, starosti, invalidnosti i obvezama uzdržavanja koje terete radnika.

 

(4) Poslovno ili osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može obrazovati ili osposobiti radnika za rad na nekim drugim poslovima, odnosno ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da obrazuje ili osposobi radnika za rad na nekim drugim poslovima.

 

(5) Odredbe stavka 2. do 4. ovoga članka ne primjenjuju se na otkaz ako poslodavac zapošljava manje od dvadeset radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo da napišem što je bilo nakon što sam podnio ZPP u kojem sam sam naveo sve što sam smatrao nezakonitim. Uslijedio je razgovor u kojem mi je ponuđeno da pristanem na neku vrstu sporazumnog otkaza, u smislu da niti njima niti meni nije u interesu povlačiti se po sudovima i sporiti se. Pristali su povući odluku o otkazu i žele da dogovorimo nove uvjete otkaza. Nakon svega ja niti ne želim boriti se da ostanem raditi tamo gdje me ne žele, te želim samo ovo okončati na način da izvučem najviše što mogu. Sporazumni otkaz ne dolazi u obzir jer onda gubim pravo na naknadu za nezaposlene, što znači da mi onda moraju dati poslovno uvjetovani otkaz, te moraju obrazložiti da sam npr. tehnološki višak. Kako su prethodnu odluku o otkazu stavili van snage, u međuvremenu ću ispuniti uvjete da mi moraju isplatiti otpremninu. U novoj odluci o otkazu stoji da se ugovor o radu otkazuje zbog smanjenja obima posla itd, isplatit će mi otpremninu, i iskoristit ću preostali dio godišnjeg odmora uz mjesec dana otkaznog roka. Podnošenjem ZPP uspio sam "kupiti" vrijeme i dobiti bolje uvjete otkaza. E sad, od mene još traže da potpišem izjavu da se na ovakvu odluku o otkazu više neću buniti, neću podnositi novi ZPP i prijetiti sudom, te da ih oslobađam obveze da mi ponude novi ugovor o radu ako se pojavi potreba za zapošljavanje na tom radnom mjestu. Ovim se očito žele zaštititi od ovog:

 

(7) Poslodavac koji je poslovno uvjetovanim otkazom otkazao radniku, ne smije šest mjeseci na istim poslovima zaposliti drugog radnika.

 

(8) Ako u roku iz stavka 7. ovoga članka nastane potreba zapošljavanja zbog obavljanja istih poslova, poslodavac je dužan ponuditi sklapanje ugovora o radu radniku kojem je otkazao iz poslovno uvjetovanih razloga.

 

jer imaju nekoga koga će zaposliti umjesto mene, a mene ne žele. Moje pitanje je može li takva moja izjava "osloboditi" poslodavca gore navedenih zakonskih obaveza ili njemu ta obveza ostaje bez obzira na moju izjavu? Mislim da je njima problem čekati 6 mjeseci da zaposle nekog drugog i zato to traže. Na koji način se uopće kontrolira poštuju li poslodavci gornje dvije odredbe? Što da napravim vezano uz tu izjavu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ce ti dati otpremninu,godišnji, poslovno uvjetovani otkaz nemoj mu stvarati više probleme ako je imalo bio pošten prema tebi.ostvario si što si htio i sad idi dalje..svaki novi poslodavac se raspituje o radniku kojeg zapošljava i ako sazna da si se natezao sa bivšim poslodavcem vjerovatno će dati prednost nekome drugom.(ovo je samo moje mišljenje,jer svaki poslodavac želi "dobrog i poslušnog" radnika.a i sam si rekao da se tamo više ne želiš vratiti..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MarioSB je napisao:

Ako ce ti dati otpremninu,godišnji, poslovno uvjetovani otkaz nemoj mu stvarati više probleme ako je imalo bio pošten prema tebi.ostvario si što si htio i sad idi dalje..svaki novi poslodavac se raspituje o radniku kojeg zapošljava i ako sazna da si se natezao sa bivšim poslodavcem vjerovatno će dati prednost nekome drugom.(ovo je samo moje mišljenje,jer svaki poslodavac želi "dobrog i poslušnog" radnika.a i sam si rekao da se tamo više ne želiš vratiti..

 

zabelezni,

u potpunosti se slažem sa Marijom. Ni poslodavci danas nisu u zavidnom položaju. Niste našli zajednički jezik. Izborio si se za svoje pravo i to bi te trebalo zadovoljti. Osim toga lijepo je pokazati da si iznad "niskih" udaraca koje ti je smjestio poslodavac iako smatram da bi ti bez obzira na takav sporazum o odricanju mogao "zagutiti poslodavaca" Takav je sporazum u principu ništetan jer je protiv an prpisu Zakona o radu.Osim toga je iznuđen. Ti možeš ako malo želiš "zakuriti poslodavacu reći to i usmeno. Pa nek si malo misli. Jedamput je "popušio" od tebe pa će se bez oobzira na sporazum bojati zaposloti drugog radnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško je ovdje govoriti o poštenju, pogotovo od strane poslodavca. Ja sam se uspio (ponajviše zahvaljujući ovom forumu) izboriti za bolje uvjete otkaza - ne bi mi on to nikad ponudio da nisam podnio ZPP. Očito mu je prije onakav otkaz prolazio. Bez obzira na te bolje uvjete, otkaz je ipak otkaz. Moguće je da neću tako brzo pronaći drugi posao tako da sam ja ipak gubitnik u cijeloj priči. Ne želim ja nikome stvarati probleme niti se sporiti na sudu, zanimalo me samo koliku težinu bi imala takva potpisana izjava. Još samo jedno me zanima: tko i kako može utvrditi je li poslodavac zaposlio drugoga prije isteka zakonskog roka?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zabelezni je napisao:

Teško je ovdje govoriti o poštenju, pogotovo od strane poslodavca. Ja sam se uspio (ponajviše zahvaljujući ovom forumu) izboriti za bolje uvjete otkaza - ne bi mi on to nikad ponudio da nisam podnio ZPP. Očito mu je prije onakav otkaz prolazio. Bez obzira na te bolje uvjete, otkaz je ipak otkaz. Moguće je da neću tako brzo pronaći drugi posao tako da sam ja ipak gubitnik u cijeloj priči. Ne želim ja nikome stvarati probleme niti se sporiti na sudu, zanimalo me samo koliku težinu bi imala takva potpisana izjava. Još samo jedno me zanima: tko i kako može utvrditi je li poslodavac zaposlio drugoga prije isteka zakonskog roka?

 

zabelezni,

ja ti nebum pomogel u tvom "osvetničkom" pohodu. Rekao sam kakv je moj stav. Ti moraš shvatiti da poslodavci ćesto ne daju otkaze zato jer im se to hoće nego zato jer nemeju izbora. Osim toga ni radnici nisu baš cvijeće,rjeđe ali je tako. radio sam cjeli život sa ljudima i bio srednji rukovodioc u proizvodnjama. Uvjek između onog gore i onoh dole i znam da radnici počesto traže prava a obeze zaboravljaju. Dakle po mojem uvjerenju ti si ostvario svoje pravo i tu bi treba biti kraj. A osveta nije neka osobina kojom bi se trebao dićiti. A ti izvoli ako hoćeš. Tuži se.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo1, krivo si me shvatio, ili nisi pažljivo pročitao moj post. Rekao sam da ne želim stvarati probleme niti se namjeravam sporiti. Krećem dalje. Odgovor na pitanje koje sam postavio zanima me čisto informativno, ja ih sigurno ne kanim prijaviti za kršenje zakona (ako ga bude).

Znam da možeš sumnjati u objektivnost moje izjave, ali moj poslodavac nije jedan od onih o kojima ti govoriš. On me nije otpustio jer sam višak, nego želi zaposliti nekog "svog".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok zabelezni,

ako jest tako kako kažeš ajde reci ti meni ,ali iskreno,da si ti na poslodavčevu mjestu u bi li ti u svojoj vlastitoj firmi rađe zaposlio "nekog svog" ili kog "tuđeg"? Zabelezni,budimo realni. Na stranu što je bio nepošten i htio te se riješiti na nepropisan način. :namiguje: Znaš i daleko smo mi još od švaba ili zapadnjaka di deca i rodbina mogu u tvrtkama svoih očeva ,djedova,stričev napredovati isključivo posposobnostima i zaslugama. Mi smo još uvijek na "balkanu" kaj se toga tiće i monogo čega drugog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija