Jump to content

Ovrha na pokretninama - hitno trebam pomoć


Pao_Smarsa

Preporučene objave

Prošli tjedan bili ovrhovoditelji kod mene radi duga koji mama ima prema njima i popisali par stvari s tim da sam im rekao da su stvari moje i da imam račune. Oni su me uputili da podnesem prigovor treće osobe u roku osam dana. Prigovor sam odmah napisao i šesti dan odnio na sud, znači u roku. Kad ono taj dan kada sam podnio prigovor, doma mi dođe zključak o oduzimanju i otpremanju stvari koje su popisali. Sad mi nije jasno da li će moj prigovor zaustaviti otpremanje stvari ili će ovrhovoditelj stvari odnjeti pa ću ga morati tužiti i povlačiti se po sudovima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Već kad nitko ništa ne odgovara pokušati ću svima Vama koji čitate ovaj post opisati sve radnje koje sam poduzeo i rezultate koje sam dobio tako da drugima koji se nađu u ovoj situaciji (a sam Bog zna da ih ima i da će ih biti sve Više) bude lakše. A ne bi bilo na odmet da neki od stručnjaka sa foruma da kakav savjet.

 

Znači napisao sam prigovor treće osobe i zajedno sa kopijama R1 računa na moje ime odnio u sudsku pisarnicu. E sad dalje mi baš nije jasno, da li će sud automatski pokrenuti odgodu ovrhe na stvarima za koje tvrdim da su moje ili moram ja slati zahtjev za odgodom ovrhe. Ako ja moram slati zahtjev za odgodu, kada ga trebam slati, odmah nakon prigovora ili nakon što dobijem očitovanje suda o mome prigovoru.

 

Nemorate biti pravnici da mi odgovorite, možete i iz vlastitog iskustva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Evo još uvijek čekam odgovor suda na moj prigovor. U međuvremenu sam bio u potrazi za informacijama vezanim za podizanje tužbe od strane treće osobe pa kako mi se na forumu nitko nije javio otišao sam u gradsku knjižnicu.

Pronašao sam dvije knjige koje mogu poslužiti svima koji imaju problema sa ovrhama.

 

1. Ovršni zakon u praktičnoj primjeni : sudska praksa, poveznice, primjeri / Tomislav Gračan.

Priručnik prenosi iskustva prakse širem krugu stručne javnosti. Pravnim stručnjacima prikazuje Ovršni zakon prvo kroz pročišćeni tekst, zatim kroz natuknice upućuje na međusobnu povezanost nekih propisa unutar strukture tog Zakona. Također ukazuje i na druge propise koje valja imati na umu ako se taj Zakon želi odgovarajuće primijeniti.

 

2. Sam svoj odvjetnik / Marko Babić.

Knjiga na jednostavan i detaljan način opisuje pravo i pravne postupke i akte koji su najčešće predmet sporova u pravnom sustavu Republike Hrvatske. Obrađeni su kazneni postupak, parnični i ovršni postupak, Zakon o radu, Zakon o nasljeđivanju, imovinskopravni odnosi, Zakon o trgovačkim društvima, Stečajni zakon i postupak, prekršaji i ugovori. Važan je i završni dio knjige u kojem je detaljno prikazano poslovno dopisivanje na brojnim primjerima.

 

U ove dvije knjige možete pronaći primjere prigovora, žalbi i tužbi te kako ih ispravno napisati, a ima ih svaka gradska knjižnica.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Zahvaljujem na popisu literature zbilja mi je pomoglo, ja imam sličan problem kao i Vi. Ujak bio kod mene u stanu prijavljen jer mu je trebalo prebivalište zbog posla, i negdje prije mjesec dana došao sudski ovršitelj i ovrhovoditelj kojem je ujak bio dužan (mene nije bilo doma) i popisali sav namještaj u stanu. I normalno ja napisao prigovor treće osobe i priložio račune, i nikakav odgovor od suda do danas nisam dobio, ali je stigao zaključak o oduzimanju popisanih stvari, trebaju doći idući tjedan. I sad neznam što bi radio ako mi pokupe sav namještaj, pa ja nemam na čemu spavati. Dali da jednostavno ne otvorim vrata kada dođu, možda s time dobijem na vremenu, pa mi ipak stigne odgovor na prigovor tako da ih mogu tužiti i zatražiti odgodu ovrhe.

Više ni sam neznam što ću, ako netko zna neka javi, zahvaljujem na svakom savjetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Neznam što bih Vam savjetovao jer ni za sebe nisam siguran. Čitao sam ovršni zakon i po njemu Vam ne bi smjeli odnjeti stvari nužne za svakodnevni život, ali evo niti ja još nisam dobio odgovor na svoj prigovor a poslao sam ga u roku.

Valjda su suci otišli na more, a mi neka se snalazimo kako znamo. A za ovo sa neotvaranjem vrata, ne znam kako će sud gledati na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnio sam ja i "prijedlog treće osobe o odgodi ovrhe" dok ne dobijem očitovanje suda o prigovoru i evo danas stigne na ujakovo ime koverta od suda i u njoj jedan primjerak prijedloga, valjda da se očituje o prijedlogu. Odmah je napisao da se slaže sa prijedlogom o odgodi i odnio taj dopis na sud. I sad će mo vidjeti što će biti, u srijedu je dan D, kada trebaju doći po stvari.

 

Zar nitko nezna što bi bilo da jednostavno ne otvaram vrata stana, da se pravim da nema nikoga. Jer zaključak suda je glasio na ujaka, moje ime se nigdje ne spominje i mislim da nisam dužan čekati ih da im otvorim vrata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako im ne otvorite zvati će policiju i bravara e sad neznam da li odmah ili će zakazati uredovanje za neki drugi dan sa istima. Niti ja još nisam dobio odgovor na prigovor, sad mi se čini da je prijetnja jednog odvjetnika bila istinita:

 

"Odnjet ćemo mi Vama sve stvari koje imate pa onda Vi nas tužite"

 

to je izjavio kada sam rekao da je kuća u mojem vlasništvu i da su sve pokretnine moje. Da se čovjek zamisli.

 

Izgleda da općinski sudovi daleko ažurnije rade na zahtjevima i prijedlozima ovrhovoditelja nego što paze na prava ovršenika i trećih osoba koje su uključene u postupak.

Koliko vidim u zaključku koji ste mi poslali na PM Vama su zbilja zaplijenili stvari koje bi inače po OZ trebale biti izuzete od ovrhe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napravio je on odjavu, međutim sud je ovrhu ipak poslao na moju adresu. Najgore je što mene nije bilo doma kada je došao sudski ovršitelj, ujak je otvorio vrata. Lijepo je on objasnio da njegovo prebivalište više nije tu već samo povremeno boravi radi posla, i novu osobnu je pokazao. Međutim sudski ovršitelj mu je rekao da on mora popisivati pošto ga je zatekao na adresi na koju glasi ovrha, a ukoliko će mu netko smetati pozvati će policiju, te mu je objasnio da ako netko od stanara ima prigovor da ga napiše i pošalje na sud.

Prigovor treće osobe sam napisao i poslao zajedno sa računima a daljnji tijek priće znate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obavjesti sud da ujak više ne živi na navedenoj adresi .

da je bio prijavljen kao podstanar.

kao dokaz izvaditi potvrdu iz policije (i dostaviti sudu)

koje su osobe porjavljene na Vašoj nekrtnini (prebivalište).

pismeno preporučeno i sa povratnicom ili da na kopiju pismena u pisarnici suda potpisom i žigom potvrde primitak pismena.

 

ili da ujak sam javi sudu za promjenu prebivališta (pismeno...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Napisao sam dopis sudu sa potvrdama iz MUP-a o osobama koje žive na mojoj adresi, međutim u sudskoj pisarnici su mi rekli da dopis vrijedi samo za ovrhu na koju se odnosi.

 

Međutim kako ja neznam koje su još ovrhe pokrenute protiv ujaka zanima me kako da sudu pošaljem nekakvu općenitu obavijest koja će vrijediti za sve predmete koji su s njim u vezi. Jer koliko sam shvatio sud neprovjerava adresu nego uzima adresu koju je dostavio tužitelj pa postoji mogućnost da i u skoroj budućnosti netko tuži ujaka i navede moju adresu sa koje je sad odjavljen.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema objasnio sam ...rekli su mi...

 

obavjest sudu pošalji pismeno preporučeno i sa povratnicom s prijavama o prebivalištu za one koje žive u nekretnini.

ili na kopiju obavjestu da uruđbeni suda

pečatom i potpisom potvrde primitak obavjesti.

 

ujak pismeno preporučeno i sa povratnicom (navest adresu na kojoj sad živi)obavjestiti sud o promjeni adrese.

ili na kopiju obavjesti

pečatom i potpisom na uruđbenom suda potvrde primitak obavjesti o promjeni adrese.

 

u obavjesti obvezno navesti poslovni broj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Evo napokon sam dobio odgovor na prigovor te me je sud uputio da u roku 15 dana podnesem tužbu protiv stranaka u postupku.

Nije mi jasno ovo "protiv stranaka u postupku" na netu sam našao primjere tužbi i u njima se uvijek tužilo samo ovrhovoditelja tj. vjerovnika da li moram tužiti i dužnika iako je on već izjavio sudu da popisane stvari nisu njegove?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pao_Smarsa je napisao:

Već kad nitko ništa ne odgovara pokušati ću svima Vama koji čitate ovaj post opisati sve radnje koje sam poduzeo i rezultate koje sam dobio tako da drugima koji se nađu u ovoj situaciji (a sam Bog zna da ih ima i da će ih biti sve Više) bude lakše. A ne bi bilo na odmet da neki od stručnjaka sa foruma da kakav savjet.

 

Znači napisao sam prigovor treće osobe i zajedno sa kopijama R1 računa na moje ime odnio u sudsku pisarnicu. E sad dalje mi baš nije jasno, da li će sud automatski pokrenuti odgodu ovrhe na stvarima za koje tvrdim da su moje ili moram ja slati zahtjev za odgodom ovrhe. Ako ja moram slati zahtjev za odgodu, kada ga trebam slati, odmah nakon prigovora ili nakon što dobijem očitovanje suda o mome prigovoru.

 

Nemorate biti pravnici da mi odgovorite, možete i iz vlastitog iskustva.

 

iz vlastitog iskustva mogu reći da je sud nakon prigovora treće osobe i predočenih dokaza o vlasništvu nad ovršenim stvarima odbacio ovrhu i to je sada pravovaljano. u prigovoru ste morali navesti da zahtijevate s obzirom da imate nepobitne dokaze da su ovršene stvari vaše, poništenje ovrhe.

ako niste, možda je sud shvatio da nemate ništa protiv ovrhe pa vas sada upućuje da tužite svoju mamu kako bi naknadili izgubljeno.

možda je u pitanju isto kućanstvo, pa vam nije zato prošao dokazni postupak.( kod mene su dva kućanstva na istoj adresi pa sam mogao muljat.

bilo bi najbolje pitati odvjetnika ili malo pričekati da se neko mjerodavniji javi. sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

LAZAR je napisao:

iz vlastitog iskustva mogu reći da je sud nakon prigovora treće osobe i predočenih dokaza o vlasništvu nad ovršenim stvarima odbacio ovrhu i to je sada pravovaljano. u prigovoru ste morali navesti da zahtijevate s obzirom da imate nepobitne dokaze da su ovršene stvari vaše, poništenje ovrhe.

ako niste, možda je sud shvatio da nemate ništa protiv ovrhe pa vas sada upućuje da tužite svoju mamu kako bi naknadili izgubljeno.

možda je u pitanju isto kućanstvo, pa vam nije zato prošao dokazni postupak.( kod mene su dva kućanstva na istoj adresi pa sam mogao muljat.

bilo bi najbolje pitati odvjetnika ili malo pričekati da se neko mjerodavniji javi. sretno

 

Evo bio sam na sudu, dobio sam presudu u svoju korist tj. sud je ovrhu proglasio nedopuštenom, tužio sam samo ovrhovoditelja. Inače u prigovoru sam naveo dokaze (račune) i zatražio poništenje ovrhe međutim eto sud me je uputio u parnicu.

 

Zahvaljujem svima koji su mi pomogli, a oni koji pomoć trebaju neka pitaju rado ću odgovoriti, dolje imate i popis literature o prigovorima, tužbama isl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija