Jump to content

Apsolutna zastara izvrsenja kazne


anonimno

Preporučene objave

evo prvo jedan copy/paste iz Kaznenog zakona:

 

Zastara izvršenja kazne

Članak 21.

Ako u ovom Zakonu nije drukčije određeno, izrečena se kazna zbog zastare ne može izvršiti kad protekne:

- dvadeset i pet godina od izrečene kazne dugotrajnog zatvora,

- petnaest godina od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od deset godina,

- deset godina od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od pet godina,

- pet godina od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od tri godine,

- tri godine od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od jedne godine,

- dvije godine od izrečene kazne zatvora u trajanju do jedne godine ili novčane kazne kao glavne ili sporedne kazne.

 

Izrecena je kazna od 3 godine. Koja se zastara odnosi na tu kaznu? i jos... u medjuvremenu su mjenjani (djelo je pocinjeno 1995 a pravomocna presuda je iz 2002. ili 2003.) rokovi. Koji se zakon primjenjuje, stari (ovaj iz kojeg je citat) povoljniji ili novodoneseni iz 2003.?

 

I za kraj jos

Članak 23.

(5) Zastara izvršenja kazne i primjene sigurnosnih mjera nastupa u svakom slučaju kad protekne dvaput onoliko vremena koliko je prema zakonu određena zastara izvršenja ili primjene.

 

Po nekojoj mojoj laickoj logici kazna od 3 godine ulazi u:

- tri godine od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od jedne godine, (jer 3 godine nije PREKO tri godine ako se ne varam)

a apsolutna zastara za to bi onda bila dva puta po tri godine tj. sest godina?

Ako grijesim ispravite me i bit cu zahvalan na informaciji koji je tocno apsolutni rok za izvrsenje kazne od 3 godine zatvora.

 

Hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

imam sličnu situaciju, optužnica 1999., opć. presuda 2002, pa županijska 2003., ovako nešto. uglavnom to je sve pravomoćno od 12/2004. Kazna je na manje of tri godine, djelo počinjeno 1999.

Uglavnom zastara ide tri godine od pravomoćnosti ili zadnje promjene, žalbe itd. ako si se zadnji put žalio jučer, onda rok zastare teče od jučer, mislim, isto sam laik i nemam pojma. A ovo aposlutna valjda isto ide od toga datuma. Bilo bi super da mi netko pojasni, bez cinizma, ako može.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

primjenjuje se - tri godine od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od jedne godine

 

počinje teći - od dana pravomoćnosti presude kojom je izrečena

 

zastara izvršenja nastaje - uvijek kad istekne 2 x onoliko vremena koliko se prema KZ zahjeva (konkretno to je 6 godina)..

 

pazite na moguće prekide zastare nakon kojih zastara počinje ponovo teći - npr. upućivanje poziva na izvršenje, raspisivanje tjeralice i sl.

 

okolnost da se osoba nalazi negdje u inozemstvu na nepoznatoj adresi - predstavlja nemogućnost izvršenja kazne, ali to nije pravna smetnja i NE utječe na prekid zastare..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prethodniku sam već nešto odgovorila što se može odnositi i na vas, ali evo i ovo što pitate:

 

-od pravomoćnosti, što kod vas znači - od dana donošenje odluke Županijskog suda u postupku odlučivanja po žalbi

 

ako je izrečena kazna zatvora u trajanju DO 1 godine ili novčana kazna - zastara izvršenja je 2 godine, apsolutna 2x2

 

ako je izrečena kazna zatvora u trajanju OD 1 DO 3 - zastara izvršenja je 3 godine, apsolutna 3x2

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Xsara na brzom odgovoru i ako te mogu zamoliti za malo pojašnjenje. Tocno 3 godine, u koju to ide kategoriju?

Po mojoj logici u ovu **kazna zatvora u trajanju OD 1 DO 3 ** Ali zelim biti siguran i jos pojasnjenje..

pisala si da se zastara prekida svakom pravnom radnjom, pozivom, potjernicom ect.. apsolutna zastara, odnosno njen rok se ne prekida? (inace to onda moze ici u nedogled). Da pojasnim.

Ajmo teoretski..izrecena je kazna od tocno 3 godine zatvora i postala je pravomocna 2000. godine (radi lakseg racunanja) Dolazi poziv za odsluzenje kazne, kaznjenika nema, salje se tjeralica itd itd...(pretpostavljam da izvrsni sudac nece zaboraviti odradjivati svoj posao). Kad se kaznjenik moze pojaviti i reci - sad sam cist? 2006?

(to je po mojoj logici da 3 godine zatvora ide u kategoriju 1-3 i da je apsolutna zastara2x3 godine) ili se moze 31.12. 2005. poduzeti neka pravna radnja pa da pocinje sve ispocetka? To onda ne bi bila apsolutna zastara? Oprosti sto sam malo konfuzan po tom pitanju, no da sam prije bio pazljiviji danas ne bih ovo ni morao pitati..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
primjenjuje se - tri godine od izrečene kazne zatvora u trajanju duljem od jedne godine počinje teći - od dana pravomoćnosti presude kojom je izrečena zastara izvršenja nastaje - uvijek kad istekne 2 x onoliko vremena koliko se prema KZ zahjeva (konkretno to je 6 godina)..

 

Ovo ne kuzim. Kakva je razika izmedju "primjenjuje se " i "zastara nastaje" Kkao jedno moze biit 3 god a drugo 6. god.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija