Jump to content

HRT pretplata - podstanari


nbdav

Preporučene objave

Nedavno sam se preselio unutar istog grada iz starog u novi stan. Oba stana su u mom vlasništvu. Prilikom preseljenja, javio sam HRT-u da sam promijenio adresu.

Stari stan sada namjeravam iznajmiti, ali tako da podstanaru ja osiguravam TV i plaćam sve režije.

 

Jesam li dužan plaćati još jednu HRT pretplatu za taj stan?

 

Hvala na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

Ovo je tema na koju nije na vrijeme odgovoreno, dignuta je iz pepela i sad mi ovdje samo razglabamo što bi bilo kad bi bilo.

 

U sličnoj sam situaciji, vlasnik sam stana sa najmoprimcima, pa iznosim svoje mišljenje:

 

- plaćanja preplate su oslobođeni samo ostali prijemnici u istom kućanstvu i to samo ako je član kućanstva.

 

- drugi stan u gradu nije isto kućanstvo, podstanar u tom drugom stanu nije ukućanin.

 

Shodno tome pristojba se ipak mora plaćati.

 

Pristojbu plaća osoba koja ima prijemnik u vlasništvu ili u posjedu.

 

Najmoprimci su ovlašteni posjednici stana, zajedno sa svom opremom i namještajem, dok im traje ugovor o najmu stana.

 

Vlasništvo televizora u stanu u kojem se živite ne mora se dokazivati, ali vlasništvo televizora u vašem stanu u kojem žive najmoprimci se može dokazati računom ili zapisnikom o primopredaji stana.

 

Dakle, ukoliko upadne kontrola, oni neće puno razglabati čiji je stan, čija je koja šesnestina stana, sa kim imaju ugovor i da li je taj opće ovlašten da iznajmi taj stan i slično, neće ih zanimati vlasnički list i ostalo, već će po kratkom postupku popisati osobe koje su ispred toga televizora i poslati čestitke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kontrola nemože upasti .stanar odlučuje o tome dali ih pustiti u stan ili ne

upasti može policija u posebnim slučajevima (bez sudskog naloga)

prilikom prijave rtv prijemnika

uz kontrolora prijavu treba potpisati i osoba naznačena kao osoba koja plaća pristojbu .

niko nemože biti natjeran da nešto potpiše.

a prijava nije valjana bez potpisa platežno odgovorne osobe.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Proučio sam propise prije pisanja ovog teksta.

 

Platežnost stranke procjenjuje sud u prekršajnom postupku.

 

Inspektor je dužan voditi računa o dobi stranke.

 

Nije nužno da stranka potpiše zapisnik, inspektor će navesti u zapisniku razloge zbog kojih je potpis uskraćen.

 

Na optužni prijedlog uopće ne ide potpis stranke, može (a nije nužno) da potpis bude u zapisniku koji mora biti naveden kao dokaz u optužnom prijedlogu.

 

Baš i ne vidim neki spas nakon što uđu u kuću.

 

Čini mi se je najbolji lijek dobar susjed koji će javiti da dolaze ili kvalitetna širokokutna "špijunka" na vratima.

 

Inspektorat je ovlašten od suda tražiti nalog za pretragu tuđeg doma, a prekršajni sud je o tome dužan odlučiti u roku od 24 sata, tako da dugoročno ne može pomoći ni susjed ni "špijunka".

 

Dva inspektora mogu već dežurati na sudu sa spremnim zahtjevima za pretragu doma, dežurni sudac će im sve odmah odobriti, nalog se odmah dostavi ekipi na terenu i eto ih nazad za pola sata - sat.

 

Baš i ne vjerujem da će inspektori sa visokim plaćama permanentno trčati za sirotinjom koja ne prijavljuje televizore, osim u kampanjskim/tematskim akcijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Inspektorat je ovlašten od suda tražiti nalog za pretragu tuđeg doma, a prekršajni sud je o tome dužan odlučiti u roku od 24 sata, tako da dugoročno ne može pomoći ni susjed ni "špijunka".

 

Dva inspektora mogu već dežurati na sudu sa spremnim zahtjevima za pretragu doma, dežurni sudac će im sve odmah odobriti, nalog se odmah dostavi ekipi na terenu i eto ih nazad za pola sata - sat.

 

 

 

"S HRT-a ističu kako njihovi kontrolori ne smiju prijetiti, no imaju pravo upozoriti na mogućnost prijavljivanja Državnom inspektoratu, ali samo kad su u pitanju pravne osobe, odnosno tvrtke i obrti.

 

Ako postoji sumnja na kršenje Zakona o HRT-u prema kojem je “svatko tko ima u vlasništvu ili posjedu radijski i TV prijamnik...dužan HRT-u plaćati mjesečnu pristojbu”, kontrolori tu pravnu osobu mogu prijaviti Državnom inspektoratu."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija