Jump to content

Uvid u zemljišne knjige


aurorra

Preporučene objave

Imam jedno pitanje, nisam baš sigurna jesam li na pravom mjestu za odgovor, ali stvarno ne znam kome bih se trebala obratiti.

 

Dakle, radi se o sljedećem. U mom kvartu postoji jedna kuća koja je već dugo napuštena, znam to jer dosta često tamo prolazim i zato jer mi se sviđa ta nekretnina.

Osobno sam zainteresirana za kupnju, ali na koji način bih ja mogla stupiti u kontakt s vlasnikom i općenito kako je moguće provjeriti knjižno stanje neke nekretnine, jer koliko znam potrebno je imati broj čestice.

A što ako ja to ne znam, a ne znam niti tko je vlasnik, znam recimo samo adresu. Je li moguće ipak nekako doći do podataka iz zemljišne knjige, kontaktirati eventualnog vlasnika?

 

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Otiđite u ured za katastar ,i tražite kopiju plana za taj predio ,ulicu i sl. U katastru Vam mogu reći tko je posjednik ili više posjednika , zatim u gruntovnici lako tražite vlasnički list .Usporedite vlasnike i posjednike svi imaju adresu u izvodima .

Moguće je da vlasnici nisu posjednici , već da su posjednici vanknjižni vlasnici.Kontaktirajte posjednike .Ako je međutim stanje isto u posjedovnom listu i u katastru tada je puno lakše.

 

Pozdrav 1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Učinite kako Vam savjetuje ude, ali svi ti podatci iz katastra i zemljišnih knjiga u ovakvom slučaju uglavnom su beskorisni .

Oni prikazuju stanje otprije 30, 40 ili više godina. Vlasnici su uglavnom davno umrli, a nasljednici ne mare za nekretninu (zato je i zapuštena). Sve adrese su se izmijenjale,kao i mnoga prezimena. Ako su nasljednici i upisani, uglavnom se radi o adresama izvan Hrvatske.

Ovo je iz mog bogatog iskustva u takvim predmetima.

 

Bolji put je porazgovarati sa susjedima. Uvjek će se naći netko stariji tko poznaje neku familiju bivših vlasnika, ili nasljednike.

 

 

Inače, savjetovao bih Vam da se ne upuštate u takve kupnje.

Sada je na tržištu jako puno povoljnih ( i vlasnički čistih) nekretnina, pogledajte po oglasnicima i na netu. A tražene cijene su relativne , idu i po 15 - 30 % dolje kada se pojavi pravi kupac.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

...ali svi ti podatci iz katastra i zemljišnih knjiga u ovakvom slučaju uglavnom su beskorisni .

Oni prikazuju stanje otprije 30, 40 ili više godina. Vlasnici su uglavnom davno umrli, a nasljednici ne mare za nekretninu (zato je i zapuštena). Sve adrese su se izmijenjale,kao i mnoga prezimena. Ako su nasljednici i upisani, uglavnom se radi o adresama izvan Hrvatske.

 

ovo je čest slučaj, istina, ali nije pravilo.

Katastarski i Zk podaci temelje se na podacima zadnje katastarske izmjere i otada se ažuriraju. Prema zakonu, svaki je vlasnik/posjednik dužan prijaviti promjenu nastalu na njegovoj nekretnini, tako da je ažurnost podataka za pojedine nekretnine ovisna o tome koliko su njeni vlasnici bili ažurni u prijavljivanju promjhena.

Naprimjer, postoji jedna kuća u mom susjedstvu koja ja zapuštena već 25 godina, ali ima čisto vlasništvo i čak uporabnu dozvolu (Nažalost, puno su češći slučajevi gdje je situacija ovvakva kako je opisuje felixx)

 

gospođu neće koštati puno vremena ni truda da ode u katastar i sazna broj katastarske čestice za objekt koji ju zanima. Na istom mjestu će odmah dobiti na uvid i podatke o posjednicima. Podaci o posjednicima i vlasnicima mogu se danas vidjeti i preko interneta.

 

A jedan od koraka koje bi svakako trebalo obaviti je i razgovor od susjeda. Oni vam mogu reći puno stvari, a u tom razgovoru možete saznati činjenice koje ne pišu ni u katastru ni u zemljišnoj knjizi. Npr. da li su vlasnici u sporu sa susjedima oko međa. Ili, npr. možete saznati da susjedi nisu baš tip ljudi koje biste voljeli gledati svaki dan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

aurorra je napisao:

...

A što ako ja to ne znam, a ne znam niti tko je vlasnik, znam recimo samo adresu. Je li moguće ipak nekako doći do podataka iz zemljišne knjige, kontaktirati eventualnog vlasnika?

 

Unaprijed zahvaljujem!

 

Ako se radi o nekretnini u Zagrebu, do katastarskih i zemljišnoknjižnih podataka možete na temelju same adrese putem katastra na stranicama www.zagreb.hr.

 

Možda i neki drug grad ima nešto slično, nisam tražio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija