Jump to content

Ovrha na plaću


Gabi22

Preporučene objave

Kolegica kojoj sam bila jamac za kredit mi javlja da će mi iz banke najvjerojatnije poslati ovrhu na plaću. Postoji li ikakva mogućnost da tu ovrhu izbjegnem (osim da otplatim njezin kredit) budući da imam kredit za stan u visini 2/3 plaće. Nemam po tom kreditu obustavu na plaći, nego samo imam trajni nalog. Molim Vas da mi odgovorite ukoliko postoji kakvo rješenje za mene. Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odite u svoju banku i sve im to ispričajte, ako budu htjeli dati će Vam savjet. Koliko vidim već ste zaduženi sa 2/3 plaće pa možda ne bi bilo loše da sa tim svojim kreditom opteretite plaću.

Znam slučaj gdje je čovjek podigao kredit iako mu nije trebao samo da se zaduži da nemora otplaćivati tuđi kredit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam slicnu situaciju: naime sudoskom odlukom mi je zablokiran racun u banci.

Jamac sam na kreditu dignutom u PBZ-u a racun je u Zagrebackoj. Drugi sam jamac. Ista je stvar s duznikom i prvim jamcem.

I pitanje: svima nam je racun blokiran iako sam duznik (koji je u medjuvremenu umirovljen i ima troje maloljetne djece; vec jedan kredit u zagrebackoj koji iznosi 1500 kuna a primanja od mirovine 3500) ima na racunu sredstva dovoljna za otplatu pristiglog duga. Kako rijesiti da se dug naplati od njega? I hoce li se u konacnici naplacivati od nas jamaca?

Sta je dizanje bespotrebnog kredita jedini nacin?

Kredit je osiguran i nekretninom.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

dobar dan javljam se za pomoć!!!

RVI sam 50%----mirovina 6086,ookn

kredit na mirovini 2500,00 kn

sjela mi ovrha od 2200 kn

zanima me dali smiju staviti ovrhu preko trćine mirovine jer ja sad nemam od čega živjeti(NEZAPOSLENA SUPRUGA I DVOJE DJECE ŠKOLARACA)

NAPOMINJEM DA SAM OSOBI BIO SUDUŽNOK ZA KREDIT ZA KUPNJU STANA ALI JE I TA OSOBA BILA MENI SUDUŽNIK ZA KUPNJU KUĆE :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako vam ovrha sjeda na mirovinu ili plaću i sudska zabrana je poslana kod mirovinskog odnosno poslodavca može vam biti terećeno najviše 1/3 mirovine/plaće, osim u slučaju uzdržavanja do najviše 1/2 pa do isteka otplate duga. spretni odvjetnici saznaju za vaše račune kod banaka te traže onda ovrhu nad njima te tada ostajete bes cijelog iznosa koji se u trenutku ovrhe nađe na vašem računu. makar vam to bila i plaća. da vam se to ne desi, obratite se sudu za dokazom da na dotični račun primate plaću i sud će skinuti ovrhu ali tada postoji mogućnost da vam ovrha stigne u firmu odnosno na mirovinski ako je riječ o mirovini. no kako sam već prije spomenuo da su odvjetnici spretni i lukavi oni već znaju da nemaju šanse da vam skinu sa plaće/mirovine jer je već terećena pa pribjegavaju ovoj soluciji sa bankama. u tom slučaju dok vi dokažete da vam na ovršeni račun stiže plaća/penzija i sud donese odbijenicu ovrhe, oni već poberu barem jednu do dvije plaće/mirovine, a nekada i više. sve ovisi o vašoj brzini i brzini suca koji vodi vaš postupak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

treba vidjeti kakav ima kredit i kad je sklopljen, možda je potpisan u vrijeme kad se moglo sjedati i na više od 1/3 mirovine, možda si tako nešto potpisao a da toga nisi ni bio svjestan. Ne bi bio ni prvi ni posljednji kojem uzimaju cijelu mirovinu. Pa gdje god otvorite novine uvijek neki umirovljenik koji "živi od 30 kn mirovine" a u biti sva mu je mirovina pod ovrhama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam polako razocarana u ljude.

dakle, muz je 2001. potpisao se kao solidarni jamac kojem mogu plijeniti 1/3 imovine (place), a kako sam ranije napisala duznik je kredit prestao placato.- stvorio se dug od 7000 kuna zbog kojeg je blokiran suprugov racun. ostale stranke (duznik, suduznik i jamac) su u mirovini i opterecene. kako bi izbjegao ovrhu place, otvorili smo racun u drugoj banci na koji je muz primio placu. istu je kod poslodavca (administrativna zabrana)opteretio vlastitim kreditom (polovica primanja).

konacno smo dosli u posjed ugovora o kreditu, te smo vidjeli da je banka na predmetnoj nekretnini upisana. a naknadno je kao teret na nekretninu upisana i xy osoba na iznos podignutog kredita putem ugovora o zajmu sklopljenog dan nakon sklapanja ugovora o kreditu!? kako se to moglo dogoditi kada banka provjerava "cistocu" nekretnine?

moram napomenuti kako od duznika ne mozemo saznati nista konkretno.

moja su pitanja

kako natjerati banku da se naplati prodajom nekretnine a ne ovrhama (s obzirom da su sve place svih sudionika opterecene 10 i vise godina), te kako odblokirati originalni racun bez pokretanja oduzimanja sredstava?

znam da mozda nismo trebali otvarati drugi racun no novac nam je trebao...

lijep pozdrav i zahvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja imam ovakav slučaj:

imam dug po master kartici 14.000kn i došao mi je poštom prijedlog za ovrhu od odvjetnika...nisam se žalila...moja greška i sjeli su mi na tekući račun...od plaće,s obzirom da imam kredite na njoj već dobivam oko 2,000kn i sada mi ta ovrha oduzima sve!

e sad kome da se je žalim kad neznam niti kojem sudu a niti kojem sucu,sve šta imam je taj prijedlog od odjetnika...jer mi nije baš zgodno živjeti još 7 mjeseci bez 1 kune!

nemam ja ništa protiv neka oni uzimaju dio ali nemogu sve!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

fakincina je napisao:

Ovrhom plače se može plijeniti najviše 1/3 plače ili više ukoliko je plača veča od prosjeka RH. Ukoliko se nekome plijene sredstva sa tekučeg računa potrebno je podensti banci u kojoj je otvoren račun prigovor protiv nedopuštene ovrhe tj. zaplijene novčanih sredstava.

 

fakincina ti si car, pregledao sam dosta tema ali nisam nasao odgovor na sta mene zanima. Pa ako mozes mi odgovoriti na pitanje :

Vec imam jednu ovrhu na placi 1/3 a sada mi dolazi druga ovrha zbog minusa ...

prijavljen sam i radim na pola radnog vremena .

 

Sada me zanima, kada mi sjedne ova druga ovrha na placu...

dali to znaci da ce mi oduzimati isti iznos kao do sada samo podjeljen na 2 dijela 50%/50% ili ce mi ova druga ovrha uzeti jos jedan dio place kao da prva ovrha ne postoji ?

 

Hvala ti unaprijed :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

druga ovrha će čekati da se naplati prva. nemogu ti uzimati više od 1/3 o.d. (osim u iznimnim slučajevima-alimentacije, skrbništva ili ako imaš o.d. iznad prosjeka, a i tada ne više od 1/2 o.d.)i to oni u firmi ili na mirovinskom znaju.

banka ne mora odblokirati račun ako joj podneseš prigovor o nedopuštenoj ovrsi. meni to nisu učinile rf, poštanska i splitska. tek kada sam se obratio sudu i sud im poslao rješenje o nedopuštenoj ovrsi, odblokirale su mi račune.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

LAZAR je napisao:

druga ovrha će čekati da se naplati prva. nemogu ti uzimati više od 1/3 o.d. (osim u iznimnim slučajevima-alimentacije, skrbništva ili ako imaš o.d. iznad prosjeka, a i tada ne više od 1/2 o.d.)i to oni u firmi ili na mirovinskom znaju.

banka ne mora odblokirati račun ako joj podneseš prigovor o nedopuštenoj ovrsi. meni to nisu učinile rf, poštanska i splitska. tek kada sam se obratio sudu i sud im poslao rješenje o nedopuštenoj ovrsi, odblokirale su mi račune.

 

Lazar,

Hvala ti na odgovoru.

Koliko je vremenski trebalo sudu da reagira ?

Nadam se da kod mene nece doci do toga :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija