Jump to content

povrat kapare za nekretninu


marojana

Preporučene objave

Dobar dan.

Brzo molim pomoć....

 

Tata je umro i kuću nasljeđuje mama, predugovor je napravljen na mamino ime a kuća je glasila na ime tate koji je umro jedan mjesec prije predugovora. Napravljen je predugovor o kupoprodaji nekretnine prije šest mjeseci, u kojem je kapara (2500€)za prodaju kuće 10% od ukupnog iznosa, navedeno je u predugovoru da ON vrijedi do novog vlasničkog lista zato jer smo čekali ostavinsku raspravu. Ostavinska je sada gotova i mama je vlasnik kuće 1/1, čekamo vlasnički list za cca 1-2.mj.

 

No kupac sada odustaje od kupnje i traži povrat minimalno 1/2 kapare.

 

U predugovoru piše da ukoliko kupac odustane od prodaje, kapara ostaje prodavatelju....

 

Kupac sada bezobrazan i arogantan, traži cijelu kaparu ili će nas slati na sud i tužiti. Ja mislim da nema osnove za tužbom ili sudom. On tvrdi da zakonski predugovor vrijedi 6.mj. a ja mislim da vrijedi do tada kada piše u predugovoru a piše "do novog vl.lista". Sve piše po zakonu u predugovoru.

 

Ja smatram da kapara ostaje nama i da on nema nikakve osnove za tužbu. Da li sam u pravu? Molim Vas za pomoć...hitno nam je :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po Vama ispada kao da smo mi babaroge!

 

Kupac je znao da se čeka ostavinska i da će to trajati prije nego je potpisao predugovor, bio je upućen u sve i rekao je da mu nije hitno i da će čekati. A sada se izmotava i zagorčava nam život. Mama mi je još u žalosti...i ovo joj netreba...da je kupac ČOVIJEK vratila bi mu svu kaparu ali...je bezobrazan, arogantan i velik ko stijena pa zato misli da se bojimo i da ću popustiti..

 

Ako traži povrat kapare sudskim putem, tko snosi troškove tada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana !

 

Troškove snosi onaj koji izgubi spor.Odnosno troškovi ovise o uspjehu u sporu i računaju se procentualno uspjehu .

 

Uspjeh u sporu ovisi o onome što je i kako ugovoreno .

 

Ako Vi niste u stanju ispuniti svoju preuzetu obvezu u roku

tada kupac ima pravo povrata kapare i to u dvostrukom iznosu ,sa pripadajućom zateznom kamatom od dana podizanja tužbe do isplate .

Nemojte dozvoliti da dođe do sudskog spora rađe vratite ,i osigurajte si dokaze da ste vratili da se zaštitite od štetnih posljedica .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru no imam još jedno pitanje.

 

Ako je predugovor sklopljen prije točno 6.mj, da li je on istekao ili vrijedi onako kako u njemu piše ; da predugovor vrijedi do novog vlasničkog lista!? A vlasnički bi trebao doći za 1-2.mj.(sada je ostavinska završila) i kupac je u to upučen?

 

Kupac tvrdi da ima osnove za tužbu jer mu trebam vratiti kaparu u cijelom iznosu jer predugovor vrijedi 6.mjeseci! To u predugovoru nigdje ne piše...osim ako je takav zakon u HR!

 

Molim Vas pomozite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Članak 268 ZOO

 

Predugovor

 

 

1. Predugovor je ugovor kojim se preuzima obveza da se kasnije sklopi drugi , glavni ugovor .

 

2. Propisi o obliku glavnog ugovora važe i za predugovor ako je propisani oblik pretpostavka valjanosti ugovora.

 

3.Predugovor obvezuje ako sadrži bitne sastojke glavnog ugovora.

 

4. Na zahtjev zainteresirane strane sud će narediti strani koja odbika sklopiti glavni ugovor da to učini u roku koji će joj to odrediti.

 

 

5.Sklapanje glavnog ugovora može se zahtjevati u roku od šest mjeseci od roka predviđenog za njegovo sklapanje,a ako taj rok nije predviđen,onda od dana kad je prema naravi posla i okolnostima ugovor trebao biti sklopljen.

 

6. Predugovor ne obvezuje ako su se okolnosti od njegova sklapanja toliko izmjenile da ne bi bio ni sklopljen da su takve okolnosti postojale u to vrijeme .

 

 

 

 

 

Prema Vašim navodima Vi još uvijek možete sklopiti

glavni ugovor.

Pismenim putem i povratnicom obavijestite kupca da ste spremni potpisati glavni ugovor odmah nakon što zemljišno-knj.O provede rješenje o nasljeđivanju.

 

Kao dokaz dostavite presliku rješenja o nasljeđivanju i zahtjev za prijenos vlasništva na temelju rješenja o nasljeđivanju.

 

 

Upozorite ga da ukoliko bez izmjenjenih okolnosti i razloga ne želi sklapanje glavnog ugovora da po ZOO Vi niste dužni njemu vratiti kaparu .

 

vratiti kaparu .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana!

 

Članak 268 ZOO

 

Predugovor

 

 

1. Predugovor je ugovor kojim se preuzima obveza da se kasnije sklopi drugi , glavni ugovor .

 

2. Propisi o obliku glavnog ugovora važe i za predugovor ako je propisani oblik pretpostavka valjanosti ugovora.

 

3.Predugovor obvezuje ako sadrži bitne sastojke glavnog ugovora.

 

4. Na zahtjev zainteresirane strane sud će narediti strani koja odbija sklopiti glavni ugovor da to učini u roku koji će joj to odrediti.

 

 

5.Sklapanje glavnog ugovora može se zahtjevati u roku od šest mjeseci od roka predviđenog za njegovo sklapanje,a ako taj rok nije predviđen,onda od dana kad je prema naravi posla i okolnostima ugovor trebao biti sklopljen.

 

6. Predugovor ne obvezuje ako su se okolnosti od njegova sklapanja toliko izmjenile da ne bi bio ni sklopljen da su takve okolnosti postojale u to vrijeme .

 

 

 

 

 

Prema Vašim navodima Vi još uvijek možete sklopiti

glavni ugovor.

Pismenim putem i povratnicom obavijestite kupca da ste spremni potpisati glavni ugovor odmah nakon što zemljišno-knj.O provede rješenje o nasljeđivanju.

 

Kao dokaz dostavite presliku rješenja o nasljeđivanju i zahtjev za prijenos vlasništva na temelju rješenja o nasljeđivanju.

 

 

Upozorite ga da ukoliko bez izmjenjenih okolnosti i razloga ne želi sklapanje glavnog ugovora da po ZOO Vi niste dužni njemu vratiti kaparu .

 

vratiti kaparu .

 

 

Pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 9 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija