Jump to content

Gradnja na ravnom krovu


avladis63

Preporučene objave

naime, razmisljamo o kupovini stana koji se nalazi u novom zagrebu, u potkrovlju novoizgradjenog objekta sa 2 kata. stan ima izlaz na terasu, koja je zapravo uvedena u knjige kao ravni krov. isplativost ulaganja ovisi o tome da li se na tom ravnom krovu mogu vrsiti adaptacije, konkretno, tvrdim zidom napraviti jedna soba?

da li razliku pravi ako se gradi zimski vrt? koje su tocno pravne razlike izmedju prave gradnje ciglama ili slicnim materijalima i gradnje za potrebu zimskog vrta?

pretpostavljamo da bi dobili suglasnost stanara,a povrsina ravnog krova aneksom ugovora bi bila nase vlasnistvo.

da li je ta gradnja pravno izvediva i koju proceduru bi to moralo proci? koliko si troskovi te procedure i dozvola?

i na kraju, da li smatrate da bi gradnjom na takvom objektu bez dozvole bio kaznjen i o kakvoj kazni se radi (raspon mogucih novcanih kazni, oblik)?

mnogi su mi rekli da se cesto progleda kroz prste.

 

 

 

unaprijed iskreno zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne upuštajte se u takav poduhvat.

 

Za takav zahvat potrebna je dozvola.

Takav zahvat mijenja vlasničke udjele, pa je potrebno napraviti novi elaborat etažiranja građevine.

I za jedno i drugo potrebna je suglasnost svih suvlasnika zgrade. Znatni su i troškovi, prelaze korist od takvog zahvata.

 

Urbanistički planovi propisuju koliko se maksimalno BRP (kvadrata građevine) smije sagraditi na parceli određene veličine. Investitori idu u gradnji do maksimuma, pa bi ovom dogradnjom vjerojatno 'probili' limit, što isključuje dobivanje dozvole ili legalizaciju.

 

Dogradnja bez dozvole najgore je rješenje, a najveća kazna rušenje dograđenog.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako bi se mjenjao vlasnicki udio kad bi ja vec bio vlasnik tog ravnog krova?

i zasto bi morao traziti suglasnost sustanara ako jedino ja imam izlaz na krov koji je MOJE vlasnistvo?

 

opasku o BRP cestice razumijem, ali mi se cini da ako se to zadovolji (da cestica nije max urbanizirana) onda nebi trebalo biti problema pri dobivanju dozvola, zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U elaboratu etažiranja građevine m2 terase obračunava se sa koeficjentom 0,25 , a soba sa koeficjentom 1.

Ako se 20 m2 dogradi u sobu, obračunski je stan 15 m2 veći. Tako Vaš stan neće više imati 65, nego 80 m2, i biti će te suvlasnik npr, ne više 13/100, nego 16/100 dijela građevine.

Promjenu je potrebno uknjižiti da bi sve bilo legalno.

 

Sukladno Zakonu o vlasnišvu i stvarnim pravima, vlasnici stanova ujedno su i suvlasnici (ne sustanari!)cijele građevine i pripadajućeg zemljišta u odgovarajućim udjelima.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi neki prostor zadržao status 'terasa' , bitno je da se stranice - zidovi mogu otvoriti (klizne stijene, harmo, ili sl.

Tako npr. prostor pizzerije Baschiera kod Jadranskog mosta ima status terase.

 

Što se takvih malih zahvata općenito tiče - bitno je da si siguran da te neće prijaviti prvi susjed, ili suvlasnik objekta , ako nisi samovlasnik.

 

Pomaže i ako je objekat 'montažni' iako je svima jasno da ga nemaš namjeru maknuti. Inspektori imaju pametnijeg posla nego da dave nekog za par kvadrata diskutabilne strehe (osim ako ti prvi susjed stalno šalje prijave).

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija