Jump to content

Izjava o odricanju od nasljedstva


anonimno

Preporučene objave

Poštovanje. Zanima me da li se izjava o odricanju od nasljedstva može samo ovjeriti kod javnog bilježnika ili se može i prije ovjere sastaviti kod njega. Tj.,da li moram doći s izjavom u pismenom obliku ili ju bilježnik sastavlja na licu mjesta. I je li to onda skuplje od same ovjere?

Isto me zanima i za ugovor o doživotnom uzdržavanju.

hvala unaprijed na odgovoru.

pozdrav ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o izjavi prije smrti roditelja. Naime,mislim ulagati u kuću roditelja u kojoj živim pa hoću srediti imovinsko-pravna pitanja. Braća su voljna dati izjavu o odricanju od nasljedstva,a ja sam rekao da ću s roditeljima sklopiti ugovor o doživotnom uzdržavanju. Koliko znam tim ugovorom se ne isključuje njihovo pravo na nužni dio, već se to može riješiti izjavom. Ulažem dosta novaca pa da ne bi bilo kasnije nismo znali.

Znači zanimalo me da li moram doći s pismenom izjavom kod javnog bilježnika ili on sastavi ispravu kod davanja izjave.I da li se isto može s ugovorom?

hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZAKON O NASLJEĐIVANJU

 

Odricanje od naljedstva koje nije otvoreno

 

Članak 134.

 

(1) Odricanje od naljedstva koje nije otvoreno nema pravnog učinka.

(2) IZNIMNO, potomak koji može samostalno raspolagati svojim pravima može se UGOVOROM s pretkom odreći nasljedstva koje bi mu pripalo nakon smrti pretka. Isto vrijedi i za slučaj kad se bračni drug odriče nasljedstva koje bi mu kao bračnom drugu pripalo nakon smrti njegova bračnog druga.

(3) Ugovor o odricanju od nasljedstva VALJAN je samo ako je sastavljen u pisanom obliku i:

- ovjeren od suca nadležnog suda, ili

- sastavljen u obliku javnobilježničkog akta, ili

- potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku.

(4) Ovlaštene osobe iz stavka 3. ovoga članka dužne su pročitati ugovor i upozoriti ugovornike na posljedice ugovora.

(5) Ovo odricanje vrijedi i za potomke onoga koji se odrekao, ako ugovorom o odricanju ili naknadnim sporazumom nije što drugo određeno.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li ugovor o odricanju od nasljedstva jedini način da se osoba u ovoj situaciji osigura od kasnijeg traženja nužnog dijela od strane braće? Naravno ako je ugovor valjan. Svi znamo da svi za života roditelja kažu da ništa neće tražiti i onda netko uloži puno novaca u kuću i najednom bi svi nužni dio mada postoji oporuka ili ugovor o doživotnom uzdržavanju koji ne iskljkučuju nečiji nužni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ustvari nikako niste sigurni mnogi su sklopili ugovore pa su isto izvisili.Istina je ako imate ugovor o dozivotnom uzdrzavanju da nema nuznog dijela.ALI moze vam se dogoditi da roditelji promijene svoje misljenje i zele raskinuti ugovor.Znaci ni to nije 100% sigurno.Najbolje vam je da vam to roditelji prodaju i da platite porez< na to onda ste tek sigurni vlasnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija