Jump to content

Prekršajni sud odbio primiti prigovor na prometni prekršaj


primoseq

Preporučene objave

Jedan moj prijatelj primio je prekršajni nalog od policije(vozio je 100 na sat a znak je dozvoljavao 60 km). Kazna je bila 2.000,00 kuna.Uputio je prigovor na prekršajni nalog,navodeči da je nezaposlen,da nikad nije kažnjavan te da smatra da je kazna prevelika.U kratkom roku dobio je Presudu od strane prekršajnog suda.Presuda glasi da nema olakšavajućih okolnosti,te da se kažnjava sa 2.000,00 kuna plus jedan mjesec oduzimanja vozačke dozvole.a na kraju presude stoji da nema prava na žalbu.

Uputio je odmah novi prigovor Prekršajnom sudu navodeći Ustav republike Hrvatske :

Članak 5. U republici Hrvatskoj zakoni moraju biti u

suglasnosti s Ustavom,a ostali propisisi s

Ustavom i sa zakonom.Svatko je dužan držati

se Ustava i zakona i poštovati pravni

poredak republike Hrvatske.

Članak 18. Jamči se pravo na žalbu protiv pojedinačnih

pravnih akata donesenih u postupku prvog

stupnja pred sudom ili drigim ovlaštenim

tijelom.

Članak 20. Tko se ogriješi o odredbe Ustava o

ljudskim pravima i temeljnim slobodama

osobno je odgovoran i ne može se

opravdati višim nalogom.

 

 

Ovaj prigovor,sekretarica koja radi u pisarnici prekršajnog suda,odbila je primiti.Stvarno mi nije jasno.kako sekretarica ima prava da odbije primiti prigovor upućen sudu.Imate li kakav savjet...

 

primoseq

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Amo ovako, što bi vi učinili da su vam i taj prigovor uzeli i odgovorili na njega negativno? Podnijeli još jedan prigovor, treći?

E pa ne može tako, naš prekršajni postupak je dvostupanjski,

iskoristili ste sve pravne lijekove, presuda je pravomoćna.

Mislim da citiranje Ustava nije bilo potrebno, oni ga dovoljno dobro poznaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da nema mogućnosti žalbe, redovni postupak je okončan pa ako smatrate da vam je povrijeđeno ustavno pravo, možete podnijeti ustavnu tužbu.

 

Pozivanje na odredbe Ustava u sudskom postupku je besmisleno, jer sudovi, osim u vrlo iznimnim slučajevima, postupaju po zakonu a ne po Ustavu. Ako smatrate da Prekšajni zakon nije u skladu s Ustavom, možete podnijeti prijedlog Ustavnom sudu za ocjenu suglasnosti toga zakona s Ustavom, ali to s vašim konkretnim slučajem nema nikakve veze.

 

Međutim, postupak činovnice je potpuno pogrešan i za svaku osudu. Radi se o goloj samovolji jednog činovnika. Ona uopće nije ovlaštena ocjenjivati može li primiti neko pismeno ili ne i dužna je primiti sve što je na taj sud naslovljeno. I osobno mi se to događalo kod različitih institucija, ali sam kad god sam mogao na to upozoravao nadležne osobe. Postupak je i besmislen jer uvijek možete, s nešto više troška, poslati preporučenu pošiljku istog sadržaja koju će prvo primiti i uvesti u knjigu pošiljaka a tek onda otvoriti, pa se prema tome radi o najobičnijem kapricu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija