Jump to content

Proširenje djelatnosti?!


elv

Preporučene objave

Poštovani!

Imam otvoren obrt za trgovinu, konkretnije imam suvenirnicu. Obrt je cjelogodišnji, ali zbog sezonskog karaktera(turizam) planiram od 1.11 obrt stavit u mirovanje.

Prvo me zanima dali se ja kako samostalni obrtnik mogu zaposliti u vrijeme mirovanja mog obrta?

I drugo zanima me proširenje djelatnosti, odnosno željela bi tokom zimskih mjeseci baviti se i proizvodnjom suvenira pa bi željela obrt pored trgovine proširiti i na proizvodnju. Kakav je postupak oko tog proširenja djelatnosti?

 

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da, Vi kao obrtnica, vlasnica obrta imate pravo zaposliti se kod drugog poslodavca i to ne samo za vrijeme mirovanja obrt već i u razdoblju aktivnog obavljanja obrta.

 

Dopuna djelatnosti je jednostavan postupak: otiđite u ured za gospodarstvo (gdje ste i otvorili obrt, tražite dopunu djelatnosti u obrtnicu, popunit će Vam određene obrasce, dati nalog za plaćanje upravnih pristojbi i potom izvršiti promjene u obrtnom registru, nakon čega će te dobiti novu obrtnicu sa dopunjenim djelatnostima).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.Zanima me još ako se ja zaposlim kod drugog poslodavca a samostalni sam obrtnik koji si sam uplaćuje doprinose ,nakon zapošljavanja šta je sa mojim doprinosima da li ih ja i dalje moram plaćat ili to radi poslodavac kod kojeg sam zaposlen ?? Nisam znao da se obrtnik može zaposliti kod drugog poslodavaca a da mu je obrt još aktivan (ne mislim na paušalni obrt).Molim Vas da mi malo bolje pojasnite . Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svaki obrtnik (bez obzira radi li se o paušalnom,"nepaušalnom",stalnom ili sezonskom) ima pravo zaposliti se kod drugog poslodavca.

 

Kada sklopite ugovor o radu s poslodavcem (koji je dokaz da ulazite u radni odnos), morate izvršiti odjavu na HZMO/HZZO sa statusa samostalnog privrednika-uplatitelja doprinosa.

Tada podižete radnu knjižicu iz mirovinskog i nosite je poslodavcu koji Vas prijavljuje na HZMO/HZZO i obveznik je uplate Vaših doprinosa iz radnog odnosa.

Također morate u poreznoj upravi otvoriti poreznu karticu (budući da je obrtnici nemaju) i dostaviti je poslodavcu.

 

U razdoblju zapošljavanja kod drugog poslodavca ne plaćate redovite ,mjesečne obrtničke doprinose već u idućoj godini (nakon predanog DOH obrasca) porezna Vam uprava obračuna doprinose (obrtničke)-temeljem ostvarenog dohotka iz obrta (ukoliko budete imali dohotka iz obrta).

 

Svakako morate predati DOH (do 28.02.2011.), i u njemu iskazujete dohodak od nesamostalnog rada (IP obrazac-plaća ostvarena kod poslodavca) + dohodak od samostalne djelatnosti obrta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Možete li mi molim Vas dati neki savjet, pošto nitko od nadležnih institucija ne to ne želi :)

 

Otac mi je vlasnik trgovačkog obrta (boje, lakovi i keramika). Koju doregistraciju obrta napraviti da bih ja u sklopu toga mogla organizirati pripreme za polaganje državne mature?

Prostor i profesore imam :)

 

Puno Vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dopuna djelatnosti po Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti (NKD 2007):

 

85.32.-Tehničko i strukovno srednje obrazovanje

Ovaj razred uključuje obrazovanje koje obično naglašava usku specijalizaciju te teoretsku i praktičnu poduku uglavnom povezanu sa sadašnjim ili budućim zaposlenjem.Svrha programa može varirati od opće pripreme za zaposlenje do pripreme za vrlo specifičan posao.

 

85.59.-Ostalo obrazovanje i podučavanje, d.n.

Ovaj razred uključuje:

- pripremne tečaje za polaganje ispita radi stjecanja profesionalnih diploma ili svjedodžba

- obrazovanje koje nije definirano razinama

- privatnu poduku za učenike i studente

- djelatnosti centara za obuku

razna druga usavršavanja i poduke...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani, Legalis. Imam obrt frizerski saloni i saloni za uljepšavanje(96.02) već 7g. i htio bi dopisati šifru 47.91 internet trgovina. U Uredu za gospodarstvo su mi reki da moram prijaviti trgovinu na malo i tražiti MTU i u Stambenom razdvojiti subjekte. Po Vašim odgovorima na forumu vidio sam da ako mi promet po toj djelatnosti ne prelazi 51% nemoram ni registrirati djelatnost, a da nekažem da svakako tu šifru po Vama mogu dopisati bez svega navedenog iz Ureda, jer robu bi kupovao kao posrednik. Vidio sam da također mogu i dalje ostati paušalac. Što mi je činiti?

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Dopunu djelatnosti morate upisati u obrtnicu, ali ako se bavite posredovanjem a ne prodajom na malo tada Vam MTU definitivno ne treba.

 

Niste naveli koju vrstu robe bi ste prodavali.Ukoliko se radi o robi koja je vezana uz Vašu djelatnost, npr.šamponi,balzami,kreme ili sl. i to u manjem obimu, tada ne morate registrirati dopunu djelatnosti.

 

Isto je kao npr.kod automehaničarskih obrta: obrtnik može prodavati auto dijelove koje ugrađuje ili dijelove po narudžbi (bez ugradnje) a da pri tome nema registriranu djelatnost trgovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani, imam pitanje u vezi proširenja djelatnosti.

Imam otvoren obrt sa slijedećim djelatnostima:

62.01 računalno programiranje

62.03 upravljanje računalnom opremom i sustavom

18.13 usluge pripreme za tisak i objavljivanje

70.22 savjetovanje u vezi s poslovanjem i ostalim upravljanjem

73.11 agencije za promidžbu

74.10 usluge grafičkog dizajna

62.02 savjetovanje u vezi s računalima

62.09 ostale uslužne djelatnosti u vezi s informacijskom tehnologijom i računalima

 

Zanima me moram li proširiti djelatnost ako želim prodavati robu koja je u vezi s već upisanim djelatnostima? Konkretno: mogu li uz uslugu grafičkog dizajna reklamnih materijala (posjetnice, katalozi) prodavati te iste reklamne materijale u manjim količinama (npr 200 posjetnica ili 200 kataloga). Od tiskare bi naručio tisak materijala i iste prodao klijentu.

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Imam obrt stolarski zanima me jedno ako moze pomoc? Htio bih od nove godine pausalno raditi jer smanjen je posao a i manji su doprinosi nikakvi u biti ,ali ne mogu otvoriti pausalno jer mi je u obrtnici proizvodnja a to nemoze za pausal,trebo bi u obrtnicu stviti kao popravak namjestaja ili slicno tog tipa,,jel mogu promjeniti to u obrtnici a izbrisati proizvodnju ako oze pomoc oko toga pitanja hvala unaprijed?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Bok,

Imam pitanje vezano za proširenje obrta.

Imam obrt za iznajmljivanje plovila i prodaju na štandu. Htio bih to proširiti na davanja poduke tj. držanje nautičkih tečajeva.

Zanima me pod koju djelatnost to ide i da li su potrebne neke dodatne kvalifikacije za to?

Nautički tečajevi bi bili samo za Voditelja brodice A i B kategorije,

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Poštovani

Molila bih za pomoć.Imam obrt registrirana djelatnost je popravci i prepravci odjeće,a željela bi izrađivati jednostavne platnene vrećice koje bi kucpi  mogli osim u prostoru obrta, kupvati i preko društvenih mreža..Što moram uraditi da bi sve bilo po zakonu,dali moram dopuniti djelatnostu obrtnici i sta se tice prodaje preko dr.mreža dali  kupci jednostavno mogu samo uplatiti iznos na račun obrt..a ja onda u kasi izdajem račun ili kako to funkcionira..dosad sam svoje usluge naplacivala isključivo gotovinom u poslovnom prostoru.

lp

uređeno: od GORANA R
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, GORANA R je napisao:

Poštovani

Molila bih za pomoć.Imam obrt registrirana djelatnost je popravci i prepravci odjeće,a željela bi izrađivati jednostavne platnene vrećice koje bi kucpi  mogli osim u prostoru obrta, kupvati i preko društvenih mreža..Što moram uraditi da bi sve bilo po zakonu,dali moram dopuniti djelatnostu obrtnici i sta se tice prodaje preko dr.mreža dali  kupci jednostavno mogu samo uplatiti iznos na račun obrt..a ja onda u kasi izdajem račun ili kako to funkcionira..dosad sam svoje usluge naplacivala isključivo gotovinom u poslovnom prostoru.

lp

Doregistrirati djelatnosti:

15.12.proizvodnja putnih i ručnih torbi(tu ulazi i i tekstil)-ovdje nažalost treba stručna sprema galanterist

47.91.-trgovina na malo preko pošte ili interneta

63.99- ostale informacijske uslužne djelatnosti-usluge informacijskog društva

evo ovdje dosta toga ima dobro napisano pa se informirajte!

https://smind.hr/sto-inspektori-provjeravaju-u-web-trgovini-stvari-na-koje-morate-paziti/

https://smind.hr/razmisljate-o-pokretanju-vlastite-online-trgovine-evo-sto-prvo-morate-uciniti/

https://smind.hr/web-trgovci-oprez-porezna-inspekcija-narednim-danima-provodi-nadzor/

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 30 minuta, vodovod1 je napisao:

Doregistrirati djelatnosti:

15.12.proizvodnja putnih i ručnih torbi(tu ulazi i i tekstil)-ovdje nažalost treba stručna sprema galanterist

47.91.-trgovina na malo preko pošte ili interneta

63.99- ostale informacijske uslužne djelatnosti-usluge informacijskog društva

evo ovdje dosta toga ima dobro napisano pa se informirajte!

https://smind.hr/sto-inspektori-provjeravaju-u-web-trgovini-stvari-na-koje-morate-paziti/

https://smind.hr/razmisljate-o-pokretanju-vlastite-online-trgovine-evo-sto-prvo-morate-uciniti/

https://smind.hr/web-trgovci-oprez-porezna-inspekcija-narednim-danima-provodi-nadzor/

 

Hvala puno

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija