Jump to content

Državna škola za pravosudne dužnosnike


balota

Preporučene objave

Danas u Jutarnjem listu izašao je natječaj za prijam kandidata u Državnu školu za pravosudne dužnosnike:

- 40 kandidata za suce

- 20 kandidata za državne odvjetnike.

 

Natjecaj se raspisuje na temelju plana potrebnoga broja sudaca i zamjenika državnih

odvjetnika, koji donosi Ministarstvo pravosuda za svaku kalendarsku godinu. Je li itko vidio taj plan?

 

Zašto u natječaju ne pišu zamjenici DO, a ne DO?

 

Pravilnik o provodenju pisanog ispita i nacinu ocjenjivanja tog

ispita donosi Upravno vijece (Pisani ispit za sve koji su položili pravosudni ispit po starom zakonu). Je li uopće donesen i gdje je objavljen taj Pravilnik?

 

Pravilnik o provodenju usmenog ispita i ocjenjivanju tog ispita donosi Upravno vijece. Je li uopće donesen i gdje je objavljen taj Pravilnik?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja se pridružujem ovoj zamolbi.

Pogotovo me zanima kakav to može biti psihološki test, i je li donešen Pravilnik o polaganju usmenoga ispita.

 

Još jedna stvar mi nije jasna - trenutno sam nezaposlen. Na pravosudnom sam ostvario 81 bod. Ako recimo zadovoljim na psihološkom testu i na usmenom, i budem uvršten među ovih 60 sretnika - kako to dalje funkcionira?

Npr. Članak 30. Z. o Pravos. akademiji propisuje da

kandidati koji su primljeni u Školu postaju zaposlenici sudova ili državnih odvjetništava.

http://www.zakon.hr/z/236/Zakon-o-Pravosudnoj-akademiji

www.pak.hr

 

E sad, gdje to bivam zaposlen?

Da li oni odrede gdje moram raditi, na kojem sudu ili DO, ili kandidat može birati?

Provodi li se natječaj, s obzirom na citirani članak 30.?

Uopće to ne kužim...

Ako netko ima neka saznanja, molio bih da to podjeli ovdje s nama.

I još jedno pitanje - hoćete li ići na neke pripreme za to, npr. rješavanje psiholoških testova kod psihologa i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi moji kaj se sekirate???

 

oni koji trebaju, imaju sve informacije ;-)

 

upisati će se ionako postojeći savjetnici koji već rade i koji će ostati na svojim dosadašnjim radnim mjestima, dok ne postanu sucu ili zodo...

 

ne mislite da će primiti autsajdere koje će onda zaposliti na sudovoma/odo (gdje, kako?)dok će ljudi koji već jesu u sustavu izvisiti!?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nigdje ne piše da već zaposlene osobe imaju prednost!

Rang lista za upis sastavlja se na temelju 2 kriterija: 70% se gleda uspjeh na pravosudnom ispitu, a 30% uspjeh na usmenom ispitu (gdje se ocjenjuje motiviranost za rad u pravosuđu, osjećaj za pravdu itd.).

Dakle, nigdje ne piše da već zaposleni imaju prednost, gleda se isključivo rang lista!

Naprijed nezaposleni! :idemo::jupii::boksac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

UDRUGA HRVATSKIH SUDSKIH

 

SAVJETNIKA I VJEŽBENIKA

 

 

 

Zagreb

 

Vladimira Ruždjaka 8

 

 

 

Ministarstvo pravosuđa

 

 

 

Dražen Bošnjaković, dipl. iur.

 

ministar

 

 

 

Oglas za prijem u državnu školu za pravosudne dužnosnike

 

 

 

Poštovani,

 

 

 

ovim putem obraćamo Vam se povodom natječaja za upis u Državnu školu za pravosudne dužnosnike (dalje u tekstu: Državna škola ) objavljen u Narodnim novinama, dana 29. rujna 2010. godine, pod brojem 112/10.

 

U predmetnom natječaju objavljeno je da se u Državnu školu upisuje 40 kandidata za suce, bez da je navedeno za koje točno sudove se natječaj raspisuje i koliki broj sudaca se prima na određeni sud.

 

Smatramo da je ovako raspisani natječaj nije u skladu s Ustavom, Zakonom o sudovima i Zakonom o pravosudnoj akademiji iz slijedećih razloga:

 

1) Člankom 54. stavak 2. Ustava propisano je da «svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakome je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost«.

 

Budući u navedenom natječaju nije specificirano za koje sudove je isti raspisan, potencijalni kandidati su dovedeni u situaciju da se prijavljuju za sudačka mjesta, a da ne znaju na koje se sudove prijavljuju.

 

Iskustva s dosadašnjih natječaja za suce pokazuju da se kandidati nisu javljali na sve sudove za koje je natječaj bio raspisan, već samo na neki ili neke, ovisno o svojim željama i mogućnostima.

 

Međutim, u konkretnoj situaciji, kandidatima je to onemogućeno i isti su dovedeni u neizvjesnost na kojem sudu ( redovnom ili specijaliziranom ) te na kojem području Republike Hrvatske će im na kraju biti ponuđeno obnašanje sudačke dužnosti te, u konačnici, koje su posljedice ukoliko ponuđeno mjesto odbiju.

 

Posebice treba uzeti u obzir da se pojedini kandidati specijaliziraju za određene grane prava kroz postdiplomski studij ili su specijalizaciju već završili kao i da većina kandidata zbog svoje obiteljske situacije nije u mogućnosti preseliti se u neko drugo mjesto.

 

Zbog svega navedenog, smatramo da ovako raspisani natječaj predstavlja povredu gore citiranog ustavnog prava na slobodan izbor zaposlenja.

 

U tom smislu nije prihvatljivo tumačenje da kandidati «pravo na izbor zaposlenja« konzumiraju samim javljanjem na natječaj budući je takvo tumačenje neživotno i nelogično, jer niti jedan pravnik nije jednako zainteresiran za sve grane prava, posebice kada se uzme u obzir njihova raznolikost, a isto tako vrlo je malen broj onih kojima životne prilike omogućavaju promjenu mjesta prebivališta.

 

 

 

2) Članak 23. stavak 1. Zakona o Pravosudnoj akademiji propisuje da natječaj za prijam u Državnu školu raspisuje Upravno vijeće Pravosudne akademije, a člankom 23. stavak 3. istog Zakona propisano je da se natječaj raspisuje «na temelju plana potrebnog broja sudaca, koji donosi Ministarstvo pravosuđa za svaku kalendarsku godinu «.

 

 

 

Iz navedenih zakonskih odredbi jasno proizlazi da raspisivanju natječaja za Državnu školu prethodi donošenje plana potrebnog broja sudaca. Budući članak 23. stavak 3. Zakona o Pravosudnoj akademiji obvezuje Ministarstvo pravosuđa da unaprijed izradi projekciju slobodnih sudačkih mjesta te budući je upravo taj plan prva i temeljna faza u postupku prijama, bez istog natječaj niti ne može biti raspisan.

 

Stoga nije jasno zašto isto nije učinjeno ili ukoliko je učinjeno zašto u sklopu natječaja nije objavljeno.

 

Nadalje, člankom 30. Zakona o pravosudnoj akademiji propisano je da «kandidati koji su primljeni u Državnu školu postaju zaposlenici sudova«, a što je u skladu i s odredbom članka 119. stavak 5. Zakona o sudovima koji propisuje da se polaznici Državne škole zapošljavaju kao viši sudski savjetnici u sudu za koji su primljeni u Državnu školu.

 

Budući je gore navedenim zakonskim odredbama jasno propisano da polaznici Državne škole ne ostaju na svojim dosadašnjim radnim mjestima, već postaju zaposlenici upravo onog suda za koji su upisali Državnu školu, razvidno je da već u trenutku raspisivanja natječaja mora biti utvrđeno za koje se točno sudove isti raspisuje.

 

Postavlja se pitanje, kako će Državno sudbeno vijeće rasporediti kandidate na sudove za koji su primljeni ako se u trenutku prijama u Državnu školu ne zna za koje se sudove kandidati uopće primaju.

 

Iz svih gore navedenih razloga jasno proizlazi da je ovako raspisani natječaj protivan gore navedenim Zakonima, a samim time dovodi u pitanje kvalitetu i mogućnost provedbe Zakona o Pravosudnoj akademiji i Zakona o sudovima obzirom do dana raspisivanja natječaja Ministarstvo pravosuđa nije izradilo projekciju potrebnih sudačkih mjesta za 2013. godinu (unatoč tome što je Zakon o Pravosudnoj akademiji donesen prije godinu dana), kao temeljni preduvjet.

 

Budući je projekt Državne škole najavljen kao velika novina hrvatskog pravosuđa te predstavljen kao značajan zaokret u postupku imenovanja sudaca, a sve u cilju reforme pravosuđa, smatramo da je nedopustivo u isti krenuti u suprotnosti s Zakonskim odredbama uz povredu prava potencijalnih kandidata.

 

Stoga Vas molimo da se navedeni nedostaci uklone na način da se, sukladno Zakonima, izradi plan potrebnog broja sudaca za 2013. godinu, a potom u Narodnim novinama objavi natječaj koji će sadržavati naziv sudova i broj sudaca za koji se isti raspisuje te omogući svim zainteresiranim kandidatima da se prijave na sud odnosno sudove koji odgovaraju njihovim profesionalnim željama i životnim prilikama.

 

Ukoliko je predmetna projekcija već napravljena, tada molimo da se ista objavi kao dopuna natječaja prije isteka roka za prijavu (natječaj je raspisan 29. rujna 2010. godine, a rok prijave je 15 dana od dana raspisivanja).

 

 

 

U Zagrebu, 5. listopada 2010.

 

 

 

S poštovanjem,

 

 

 

Predsjednik UHSSV

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:palac: amen! baš sam danas to komentirala i svi su blijedo gledali u stilu "pa šta?", a svi će se javiti, nema veze što bi dobili. stvarno kvalitetni kandidati kad bi u pravosuđu radili samo zato da se može reći da se radi u pravosuđu, a što se radi nije bitno. drže se kao veliki znalci, gledaju s visoka one izvan, a u biti... :smijeh:

 

neki ne znaju što bi rekli kad ih pitate koje područje ih zanima. pazite, to su ljudi koji već neko vrijeme rade u struci i položili su pravosudni. a ne znam...ako to nikome nije čudno, onda valjda nije bitno niti kako tko radi. kada se to spomene, dobijete pogled u stilu "ke?"

 

 

 

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao sudski savjetnik radim već 5 godina i izuzetno sam razočarana cijelom ovom pričom oko škole za pravosudne dužnosnike.

Ponajprije, ispred nas koji imamo dugogodišnje iskustvo na savjetničkom poslu po Zakonu o pravosudnoj akademiji prednost imaju pripravnici koji su netom položili pravosudni ispit sa više od 70 bodova. Oni ne moraju polagati pismeni ispit - mi koji već godinama radimo kao savjetnici moramo. Pitam se tko je pisao taj zakon i ima li tvorac istog uopće završen pravni fakultet kad je mogao uvrstiti u odredbe takvu nebulozu.

Drugo - ja sam se zajedno sa ostalim kolegama prije dvadesetak dana natjecala za sudačko mjesto i pri tom smo izrađivali presude pa mi nije jasno zbog čega se rezultati sa tog ispita ne mogu uzeti u obzir prilikom upisa u "školu" nego se ljude maltretira da se nekoliko puta zaredom dokazuju pisanjem radnji.

Treće - ovaj zakon dira u stečena prava svih nas koji smo položili pravosudni ispit tijekom prijašnjih godina jer se naš pravosudni ne vrednuje kao pravosudni onih pripravnika koji su ga položili od 2009. naovamo. Ukoliko se reforma pravosuđa sastoji od zadiranja u stečena prava savjetnika, zašto se onda ne bi diralo i u stečena prava dosadašnjih sudaca jer ih ima pristojan broj koji obnašaju tu dužnost a da joj uopće nisu dorasli. Gospođo iz Ministarstva pravosuđa, podvrgnite i njih ovakvom rigoroznom testiranju!

Četvrto - dosadašnji rezultati rada uopće se ne uzimaju u obzir. Dakle, ne samo što se pravosudnom ispitu dosadašnjih sudskih savjetnika oduzima svaki značaj, nego se nitko nije dosjetio niti tome da bi možda trebalo uzeti u obzir i rezultate njihova dosadašnjeg rada na savjetničkom mjestu. Primjera radi, ja kao savjetnik Županijskog suda već godinama mjesečno rješavam isti broj predmeta iste vrste kao i sudac Županijskog suda, i sad sam u poziciji u kojoj po prvi puta vidim da se marljivost i rad uopće u ovakvom sustavu reforme ne isplate.

Zaključno - ja i nekoliko mojih kolega koji, bez lažne skromnosti, spadamo u kvalitetan savjetnički kadar na našem sudu, nećemo upisati "školu" iako smo svjesni da ćemo se time dovesti u poziciju da ljudi koji imaju manje savjetničkog iskustva od nas ili ga uopće nemaju upisom steknu status "višeg sudskog savjetnika" i na taj način postanu bolje rangirani od nas, sa perspektivom skorašnjeg sudskog zaposlenja. Smatramo da to nije nešto za što smo mi odgovorni nego je za takvu novonastalu situaciju isključivo odgovoran zakonodavac koji je dosadašnje sudske savjetnike strpao u isti koš sa ljudima bez ikakva radna iskustva u poslovima sudskog savjetnika. Zbog ovakvog reguliranja napredovanja u struci svoju budućnost trenutačno ne vidimo u pravosuđu nego u odvjetništvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga Kolegice Savjetnice, Vašem postu se nema što dodati, istina živa, al na žalost izgleda da je netko našvrljao te zakone bez da je pitao ljude iz prakse. Na stranu sad što nitko naš trud i rad ne cijeni, al mi nije jasno zar doista misle kako će ljude u 2 godine koji niti jednu raspravu samostalno nisu proveli obučiti da budu suci?! Živi bili pa vidjeli!

Btw, gore spomenuti pravilnik još nije donesen, a kad će ne zna se...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hm, ništa od dopune natječaja čini se...

Uopće ne razumijem na koje sudove i DO će se ljudi primati...

Evo ja sam iz Osijeka, i prihvatio bih posao u Osijeku, Vukovaru, Đakovu, Belom Manastiru i Valpovu, ali npr. ne bih se selio u Zagreb, Gospić, Dubrovnik itd.

 

A od ovih pravilnika još ni p...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zvao sam danas državne institucije koje bi mogle imati informaciju o tome na kojim će sudovima zapošljavati koliki broj sudaca. Redoslijed ministarstvo-akademija-ministarstvo-DOV-DSV-ministarstvo. Svi prebacuju jedni na druge, nitko ništa ne zna. Na kraju u ministarstvu kažu da tu informaciju još ne mogu ni dati jer da to još nije ni određeno.

 

Kažu da će se to tek naknadno točno odrediti. Znači imaju broj, ali nemaju podatak gdje bi tko mogao raditi.

 

Vjerojatno će prvi s liste moći birati sud na kojem će raditi, a kako će se lista spuštati to će oni s dna imati manji izbor. Sve u svemu bit će teških odluka i mogućih selidbi po RH ;-) .

 

Isto tako su rekli da se nadaju da će do 1.1. obaviti i psihotest i usmeni, ali svaka im čast ako to uspiju organizirati i provesti u 2 i pol mjeseca ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala kolega na obavijesti, tako nešto sam i ja načula - doduše iz druge ruke, da će samo najbolji i to možda!!! moći birati sud, a ostai će biti raspoređeni diljem zemlje.

To se valjda odnosi i na postojeće savjetnike koji već rade na nekom sudu???

U svakom slučaju još jedan dobar način eliminacije jer neće svatko biti spreman prihvatiti posao u drugom gradu, pogotovo oni koji već imaju zaposlene supružnike, djecu koja idu u školu itd...

Tko voli nek izvoli.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se osvrnem na ovo što je bila tema, iako ne spadam u grupu sudskih savjetnika, mislim da nije fer da se izjednačava njih sa nama koji smo položili pravosudni po novom sustavu.

 

Naime ima savjetnica koje stvarno dugo i kvalitetno rade (na mom sudu ih ima podosta takvih) i koje dugo čekaju na mjesto suca. Tako da koliko god to nama vježbenicima ne ide u prilog, mislim da će ipak uzimati prvenstveno savjetnike, pogotovo imajući u vidu da usmeni donosi čak 30 posto bodova, što je mnogo, a ako se ne varam na usmenom razgovoru za vježbenike, usmeni je 10 posto bodova.

 

Kako je samo 60 mjesta, a broj prijavljenih bi pretpostavljam mogao biti i oko 1000 (nisam siguran koliko ima savjetnika u RH, negdje oko 300 ako se ne varam i ako se svi oni jave biti će stvarno veliki broj kandidata za tako malo mjesta).

 

Mada s obzirom kako je natječaj bio objavljen moguće da ih i dobar dio njih nije niti obavješten o tome da je natječaj raspisan.

 

Tako da smatram da će posao uglavnom dobiti već postojeći savjetnici, što je u krajnjoj liniji i fer. A opet to će dovesti do toga da će se u budućnosti otvoriti i dosta savjetničkih mjesta, što će opet omogućiti mlađim sudskim kadrovima da se zaposle ;-) .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objavljeni natječaj je natječaj za upis u Državnu školu za pravosudne dužnosnike, a ne natječaj za imenovanje suca, odnosno državnog odvjetnika.

 

Zakon o DSV-u

 

Članak 53.

 

Oglas o slobodnim sudačkim mjestima objavljuje Vijeće u »Narodnim novinama«, a po potrebi i na drugi način, a sadrži poziv kandidatima da u roku, koji ne smije biti kraći od 15 dana, a niti dulji od 30 dana, podnesu prijavu s dokazima o ispunjavanju uvjeta propisanih za imenovanje suca, kao i podatke o svom radu.

 

Članak 56.

 

Kada Vijeće za suca imenuje kandidate koji su završili Državnu školu za pravosudne dužnosnike, izbor mora biti utemeljen na završnoj ocjeni koju su kandidati ostvarili u Državnoj školi.

 

Dakle, natječaj će se raspisivati kao i do sada, u NN, kandidat koji je završio školu, može se, ali i ne mora prijaviti za određeni sud. Pretpostavljam da će se prijeviti za onaj koji mu odgovara. Suca imenuje DSV pri čemu uzima u obzir uspjeh u školi. Državno sudbeno vijeće je bilo, ali i ostaje tijelo koje imenuje, razrješuje i odlučuje o stegovnoj odgovornosti sudaca. Nema nikakvog direktnog raspoređivanja na radna mjesta po završenoj školi.

 

Glede plana potrebnog broj sudaca:

 

(1) Ministarstvo pravosuđa najkasnije do kraja kalendarske godine donosi za sljedeće dvije godine plan popunjavanja slobodnih sudačkih mjesta u svim sudovima i dostavlja ga predsjedniku Vrhovnog suda Republike Hrvatske i predsjedniku Vijeća.

 

(2) Plan iz stavka 1. ovoga članka izmijenit će se ako se tijekom godine činjenice na temelju kojih je donesen bitno izmijene.

 

Mislim da je riječ o okvirnom planu i da je nemoguće u potpunosti specificirati o kojim se točno sudovima radi, budući se(kako i sam članak kaže)plan može i izmijeniti..Teško je za pretpostaviti da će se unaprijed dvije godine moći pretpostaviti na kojim će se sudovima otvoriti slobodno sudačko mjesto (npr. sudac bude razriješen i sl.)..Oni će donijeti plan, ali vrlo vjerojatno da će se izmijeniti...

 

Ako griješim.......javite!!!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o pravosudnoj akademiji:

 

Članak 23.

Upravno vijeće Akademije raspisuje natječaj u »Narodnim novinama« za prijam kandidata u Školu.

 

Natječaj se raspisuje jedanput godišnje, najkasnije do 1. listopada kalendarske godine.

 

Natječaj se raspisuje na temelju plana potrebnoga broja sudaca i zamjenika državnih odvjetnika, koji donosi Ministarstvo pravosuđa za svaku kalendarsku godinu.

 

Natječaj za prijam u Školu raspisuje se za kandidate za suce ili zamjenike državnoga odvjetnika, i to za općinske, prekršajne, trgovačke i upravne sudove, općinska državna odvjetništva za područje jedne županije ili više županija.

 

 

Članak 26.

 

Na natječaj za prijam u Školu mogu se javiti kandidati koji su na pravosudnom ispitu ostvarili najmanje 70 bodova.

Na natječaj se mogu javiti i kandidati koji su položili pravosudni ispit prije stupanja na snagu Zakona o vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu (»Narodne novine«, br. 84/08. i 75/09.), koji polažu pisani ispit pred Povjerenstvom iz članka 25. ovoga Zakona.

 

i odredba koja je ključna:

 

Članak 30.

 

Kandidati koji su primljeni u Školu postaju zaposlenici sudova ili državnih odvjetništava.

 

 

Članak 31.

 

Stručno usavršavanje za pravosudne dužnosnike traje dvije godine.

Stručno usavršavanje sastoji se od teorijskoga dijela i stručnih radionica koje se provode u Školi te praktičnog dijela koji se provodi na sudu i državnom odvjetništvu, a prema potrebi i u državnim tijelima.

 

Dakle, zaključak je da se u Školu mogao prijaviti svatko tko je na pravosudnom ostvario najmanje 70 bodova, kao i oni koji su pravosudni polagali po starom, uz uvjet da prethodno polože prijemni na kojem će ostvariti najmanje taj broj bodova.

 

Nadalje, onaj tko bude primljen u Školu, POSTAJE zaposlenik suda ili državnog odvjetništva. Na tom sudu ili državnom odvjetništvu obavlja praktični dio naobrazbe sukladno članku 31. ZPA.

 

Prema tome, osobe koje uđu u Školu POSTAJU ZAPOSLENICI (sukladno Zakonu o sudovima i Zakonu o drž. odvjetništvu kandidati koji budu primljeni u Školu postaju viši sudski odnosno viši savjetnici u državnom odvjetništvu) suda odnosno državnog odvjetništva.

 

Nagradno pitanje glasi:

 

POSTAJE se zaposlenik - KOJEG suda odnosno KOJEG državnog odvjetništva?

 

Stoga smatram da je trebalo odmah odrediti te sudove i ta državna odvjetništva sa njihovom teritorijalnom pripadnošću, te da ne drži vodu teza jednog od forumaša da će se nakon završetka škole kandidati prijavljivati po svom izboru na sudove na kojima budu raspisani oglasi za suce, jer je svrha Državne škole da unaprijed pripremi kandidata za određeni sud i određeni sud za točno određenog kandidata.

 

Određivanjem konkretnih sudova i konkretnih državnih odvjetnišatava u samom natječaju dobila bi se prava koncentracija ljudi koji su doista spremni otići raditi kao suci i zamjenici bilo gdje u RH.

 

Ovako imamo veliki broj prijava na natječaj a ne znamo za što smo se prijavili.

 

Ima li vremena da se taj propust ispravi? Po mom mišljenju - ima, prije provođenja prijemnog ispita za kandidate koji su po pravosudni polagali po starom sustavu.

 

U tom slučaju bi kandidati mogli odlučiti hoće li pristupiti testiranju ili ne, odnosno jesu li spremni napuštati svoja prebivališta da bi otišli kao potencijalni suci i zamjenici raditi bilo gdje u Hrvatskoj.

 

Isto tako bi mi koji preskažemo ovaj prvi stupanj (jer smo pravosudni polagali po novom) mogli odlučiti hoćemo li pristupiti drugom stupnju prijema - psihološkom testiranju, odnosno jesmo li mi spremni napustiti svoje prebivalište da bismo kao suci radili bilo gdje u Hrvatskoj.

 

Ne vidim drugi način saniranja ovog propusta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo jedan zanimljiv članak iz Vjesnika vezano za ovu temu: http://www.vjesnik.hr/html/2010/10/17/ClanakTx.asp?r=unu&c=8

 

Još jedna stvar mi nije jasna - kad sam se prijavio na natječaj, nisam naveo da li se prijavljujem za suca ili zamjenika DO, jer bih prihvatio oba posla.

A valjda su moju prijavu proslijedili i DSV-u i DOV-u, vald ovi gore u ministarstvu kuže da su ljudi 100% zbunjole što se tiče ovoga natječaja... :-?:-?:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Također nisam napisao da li se prijavljujem za suca ili za državno odvjetništvo. Al mislim da nije ni većina ljudi ;-)

 

Valjda će nas proslijediti i jednima i drugima, a da neće iz životopisa gledati gdje je tko radio prije prijave.

 

Čitao sam one izjave bošnjakovića jučer, izgleda da će stvarno sve početi 1.1., dok treba nešto pokrenuti radi ulaska u EU može se raditi i brzinom svjetlosti :-P .

 

Još 2 mjeseca i kusur, živo me zanima dal će uspjeti zaživjet do onda, kako god gledam na kalendar čini mi se da je to premalo vremena. Treba provesti psihotest, usmeni, pismeni za savjetnike, sve to posložiti, rang listu... Stavio bih prije okladu na 1.2. ili 1.3.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

ja sam položila pravosudni po starom sistemu i danas su me zvali iz dsv-a da im na mail do kraja dana javim jesam li kandidat za sud ili državno odvjetništvo i koju radnju biram za treću na pisanom dijelu ispita :-( navodno bi taj ispit trebao biti čak do kraja mjeseca!

 

ja sam se tako nadala da ni neće doći do toga svega...užas..čak sam i pitala postoji li mogućnost pisanja toga ispita po regionalnim centrima jer mi nije zgodno ići u zg - naravno da ne postoji ta mogućnost, i sve će biti u zg

 

samo mi nije jasno zašto smo mi polagali taj pravosudni, zašto smo se uopće mučili, kad sad to opet trebamo pisati..i kako bi oni trebali rangirati ljude koji su položili po starom i one koji su po novom...divno...ja ću uskoro steći uvjete za suca po aktualnom sistemu, pa ću onda opet dvije godine u školu i to ako budem imala "sreće" pa upadnem...ne mogu vjerovati i dalje... :glavomozid:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

http://www.dsv.pravosudje.hr/index.php/dsv/novosti/termin_pismene_provjere_znanja_kandidata_za_drzavnu_skolu_za_pravosudne_duznosnike

 

evo, izašlo na stranicama DSV-a

 

Ima li itko ikakvih saznanja što dalje, mislim u slučaju da se bude primljen u školu? Raseljavanje? Život u Zagrebu 2 godine? Zapošljavanje na drugom sudu (za one koji već rade?). Išta???

 

Meni je još uvijek sve toliko nedorečeno da mislim da neću čak ići ni na pismenu provjeru znanja.

 

Drugima svima sretno! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

oscar je napisao:

A šta je s pričom da u slučaju ako se ne položi završni ispit, da nam prestaje radni odnos. Da li se to odnosi samo na one koji zasnivaju radni odnos time što su upali u školu kao i na one koji su već sada savjetnici.

 

Mislim da ti dosadašnji savjetnički radni odnos nema veze sa onim savjetničkim radnim odnosom u kojem ćeš biti kao polaznik škole - odnosno da ćeš, da bi krenuo u školu, morati najprije dati otkaz (ili sporazumni raskid) na dosadašnjem radnom mjestu (makar i savjetničkom).

 

Tako jednom kad ti prestane radni odnos u okviru škole, nema osnove da se automatizmom opet vratis na ranije radno mjesto - osim naravno ako to ne odluci tvoj ex poslodavac (a u slučaju suda bi valjda za to bio nužan standardni natječaj...).

 

Ovo su pak samo moja nagađanja naravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam mislila da sam završila sa Legalisom za sva vremena kad sam položila pravosudni, kad ono evo me opet ovdje.... :(

Nemam što za reći, kolege su ovdje sve rekle, apsolutno se slažem sa svim navedenim, pogotovo u pogledu polaganja pismenog dijela ispita odnosno ponovnog polaganja pravosudnog jer bi se to i tako moglo nazvati......

Poslala sam prijavu i samo me zanima ako mi netko može odgovoriti: ne namjeravam izaći na testiranje pa kako se to ima smatrati, ima li kakvih posljedica i sl? ili je to kao i kad ne izađeš na pravosudni, smatra se da si povukao prijavu i ponovno je šalješ idući put kad bude raspisan natječaj? hvala i nadam se da ovo neće zaživiti bar ne na ovakav način u pogledu nas koji smo polagali pravosudni po starom zakonu....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

MacMahone je napisao:

oscar je napisao:

A šta je s pričom da u slučaju ako se ne položi završni ispit, da nam prestaje radni odnos. Da li se to odnosi samo na one koji zasnivaju radni odnos time što su upali u školu kao i na one koji su već sada savjetnici.

 

Mislim da ti dosadašnji savjetnički radni odnos nema veze sa onim savjetničkim radnim odnosom u kojem ćeš biti kao polaznik škole - odnosno da ćeš, da bi krenuo u školu, morati najprije dati otkaz (ili sporazumni raskid) na dosadašnjem radnom mjestu (makar i savjetničkom).

 

Tako jednom kad ti prestane radni odnos u okviru škole, nema osnove da se automatizmom opet vratis na ranije radno mjesto - osim naravno ako to ne odluci tvoj ex poslodavac (a u slučaju suda bi valjda za to bio nužan standardni natječaj...).

 

Ovo su pak samo moja nagađanja naravno.

 

Kolegice a azašto nagađate umjesto da pročitate Zakon o sudovima i Zakon o pravosudnoj akademiji.

 

Ovo što ste napisali naravno da nema veze sa istinom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi, nemojte se nervirati.

Ako ste simpatizeri HDZ-a ili su vam članovi obitelji istaknutiji guzonje u toj stranci postat ćete suci i prije nego što škola zaživi.

Ako niste - onda vam ni sto škola pomoći neće.ZNA SE tko se prima u pravosuđe.Pogledajte samo zadnje natječaje koji su provedeni u mjesecu rujnu.

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ProtivStruje je napisao:

Ljudi, nemojte se nervirati.

Ako ste simpatizeri HDZ-a ili su vam članovi obitelji istaknutiji guzonje u toj stranci postat ćete suci i prije nego što škola zaživi.

Ako niste - onda vam ni sto škola pomoći neće.ZNA SE tko se prima u pravosuđe.Pogledajte samo zadnje natječaje koji su provedeni u mjesecu rujnu.

Pozdrav.

 

Očito, više se niti ne skrivaju, to je pod "normalno".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde da i ja malo dodam na ulja na vatru.

 

Smatram da se za suca ne bi smjela moći niti kandidirati osoba koja nije radila 15tak godina u odvjetništvu/ gospodarstvu/ ...drugo... jer bi i životno iskustvo i istaknutost u struci trebalo osigurati određenu dozu "životnosti".

 

Pa se ne bi dogodilo da sudski savjetnik na raspravi govori strankama šta će vam odvjetnici oni vam samo uzimaju pare.*** I na kraju završe na sudu višeg stupnja. Ili taj isti savjetnik nagovara jednu od stranaka da odustane od parničnog troška, jer je onda lakše donijeti odluku.

 

Da se zna da je parnični trošak stvarno potrošen novac ne bi se takve gluposti govorile.

 

***možda odvjetnici i ne trebaju strankama i možda im stvarno samo i uzimaju pare, ali je u najmanju ruku to neprofesionalno.

 

****

svaka sličnost sa stvarnim osobama slučajna

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mistral je napisao:

Ajde da i ja malo dodam na ulja na vatru.

 

Smatram da se za suca ne bi smjela moći niti kandidirati osoba koja nije radila 15tak godina u odvjetništvu/ gospodarstvu/ ...drugo... jer bi i životno iskustvo i istaknutost u struci trebalo osigurati određenu dozu "životnosti".

 

Pa se ne bi dogodilo da sudski savjetnik na raspravi govori strankama šta će vam odvjetnici oni vam samo uzimaju pare.*** I na kraju završe na sudu višeg stupnja. Ili taj isti savjetnik nagovara jednu od stranaka da odustane od parničnog troška, jer je onda lakše donijeti odluku.

 

Da se zna da je parnični trošak stvarno potrošen novac ne bi se takve gluposti govorile.

 

***možda odvjetnici i ne trebaju strankama i možda im stvarno samo i uzimaju pare, ali je u najmanju ruku to neprofesionalno.

 

****

svaka sličnost sa stvarnim osobama slučajna

 

 

Apsolutno :palac: Strašno je čega sve ima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Mistral je napisao:

Ajde da i ja malo dodam na ulja na vatru.

 

Smatram da se za suca ne bi smjela moći niti kandidirati osoba koja nije radila 15tak godina u odvjetništvu/ gospodarstvu/ ...drugo... jer bi i životno iskustvo i istaknutost u struci trebalo osigurati određenu dozu "životnosti".

 

Pa se ne bi dogodilo da sudski savjetnik na raspravi govori strankama šta će vam odvjetnici oni vam samo uzimaju pare.*** I na kraju završe na sudu višeg stupnja. Ili taj isti savjetnik nagovara jednu od stranaka da odustane od parničnog troška, jer je onda lakše donijeti odluku.

 

Da se zna da je parnični trošak stvarno potrošen novac ne bi se takve gluposti govorile.

 

***možda odvjetnici i ne trebaju strankama i možda im stvarno samo i uzimaju pare, ali je u najmanju ruku to neprofesionalno.

 

****

svaka sličnost sa stvarnim osobama slučajna

 

Ja smatram da se za suca ne bi smjela kandidirati osoba koja je uopće bilo kad radila u odvjetništvu a svi mi koji radimo u pravosuđu vrlo dobro znamo zašto, i to sa bilo kog aspekta.

 

A što se tiče navedenog primjera savjetnika za tako nešto u životu nisam čuo pa ako i jest istina onda je totalna iznimka u promilima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma da, još najbolje da pitaju zakone i Ustav nakon završenoga fakulteta i položenoga pravosudnoga ispita!

Strava je to jedna...

Trebali su onda kao na pravosudnom napraviti lijepo kartice, pa nek ljudi izvlače, bar bi tada slučajnim odabirom nekoga zapala osobna pitanja, a nekoga stručna...

Sve mi to smrdi na umješanost politike...

Netko je jednom rekao "I poslije Tita - Tito", a ja kažem "i poslije pravosudnoga - pravosudni" hehe :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pinjurice je napisao:

Mistral je napisao:

Ajde da i ja malo dodam na ulja na vatru.

 

Smatram da se za suca ne bi smjela moći niti kandidirati osoba koja nije radila 15tak godina u odvjetništvu/ gospodarstvu/ ...drugo... jer bi i životno iskustvo i istaknutost u struci trebalo osigurati određenu dozu "životnosti".

 

Pa se ne bi dogodilo da sudski savjetnik na raspravi govori strankama šta će vam odvjetnici oni vam samo uzimaju pare.*** I na kraju završe na sudu višeg stupnja. Ili taj isti savjetnik nagovara jednu od stranaka da odustane od parničnog troška, jer je onda lakše donijeti odluku.

 

Da se zna da je parnični trošak stvarno potrošen novac ne bi se takve gluposti govorile.

 

***možda odvjetnici i ne trebaju strankama i možda im stvarno samo i uzimaju pare, ali je u najmanju ruku to neprofesionalno.

 

****

svaka sličnost sa stvarnim osobama slučajna

 

Ja smatram da se za suca ne bi smjela kandidirati osoba koja je uopće bilo kad radila u odvjetništvu a svi mi koji radimo u pravosuđu vrlo dobro znamo zašto, i to sa bilo kog aspekta.

 

A što se tiče navedenog primjera savjetnika za tako nešto u životu nisam čuo pa ako i jest istina onda je totalna iznimka u promilima

 

 

poštovani pinjurice, ne znam u kojem dijelu pravosuđa vi radite, ali pretpostavljam na onom dijelu koji dobiva novac iz državnog proračuna redovito svaki mjesec bez obzira koliko taj mjesec radi ili ne radi. budući da su izjave vrlo neprofesionalne i uvredljive za svakog koji radi kao odvjetnik ili vježbenik, mogu samo reći da očito ne razumiješ prirodu posla odvjetnika i prirodu posla suca i drž.odvjetnika. odvjetnici,naime moraju raditi ono što stranke žele da uspiju u sporu, a na sucima je da procijene koliko je to pravno i činjenično ispravno.. a da suci nisu namještani na svoja mjesta direktivama iz središnjice.možda guranje prsta u anus nebi bilo okarakterizirano kao rukovanje, gaženje pješaka na pješačkom prijelazu sa smrtnom posljedicom od strane uglednog poduzetničkog djeteta bi možda zaslužilo bezuvjetnu kaznu a državni odvjetnici bi možda i istražili malo više kriminala u pojedinim županijama gdje je bastion stranke na vlasti.. pa onda nemojte pričati o onome što očito ne razumijete, odvjetnici su plaćenici koji rade za novac, ali suci i državniodvjetnici su oni čija sposobnost se vidi u parnicama protiv takvih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo o čemu vi pišete nema veze sa temom...

i kad vas već nitko neće upozoriti, ja ću si uzeti za pravo pa ću vam reći da su ova vrijeđanja i podbadanja sa obje strane iznimno ružna i bezobrazna...ali pripisat ćemo to frustraciji sa trenutnom situacijom kroz koju svi prolazimo ZAJEDNO!! dakle, koliko sudski savjetnici toliko i odvjetnički vježbenici...osobno sam bila i jedno i drugo i svatko bi lagao kad bi rekao da nema istine u svemu što je tu napisano, ali ovakav način komunikacije iznimno je nekulturan i nekolegijalan..

nadam se da se nitko nije osjetio uvrijeđenim, jer mi to nije bila namjera...ali eto...stvarno je bilo ružno za pročitati (barem ja to osobno mislim) :palacdolje: a vjerujem da bi se i mnogi s time složili...

 

inače, da se vratim na temu...navodno će rezultati biti objavljeni na netu idući tjedan...pa eto, onda će valjda svima biti bar malo lakše...

 

SRETNO :kavica:

 

p.s. ovo je forum i mislim da je malo jadnjikavo komentirat nečiji pravopis na ovom mjestu, a uz navedeno nadam se da se ne razgovarate i privatno na način kao što pišete odluke-podneske :misli: malo crnog humora za kraj :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jedna sramota hrvatskog pravosuđa!

 

Osoba koja nije trebala biti pozvana na testiranje (64 na listi) imala je pola boda manje od praga...sad je upala u školu. Kako je to moguće????

prema izracunu starih bodova i novih bodava dolazim do jednog neobičnog saznanja...navedena osoba je na usmenom osvojila 31,15 bodova...od mogućih 30! Vidite da su čuda ipak moguća!

 

S druge strane osoba koja je bila prva na pismenom...na usmenom je bila zadnja i na kraju je ispala sa liste za suce...čudno...jako čudno....

 

Zaključak:Najlošiji kandidat (od 64) na pismenom je sada najbolji na usmenom...Najbolji kandidat na pismenom je sada najgori na usmenom (ukupno 50)...

 

Zar netko vjeruje u takve podudarnosti?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cjelokupni taj postupak je sramotan i iskarikiran zbog europske unije i davanja nijima podataka da su nešto napravili.

 

na sudovima im radi preko 400 savjetnika, koji većinom rade duže od 4 godine i koji nose i više od 35 % norme sudova, a oni raspišu oglas za 40 sudaca kao to im je dosta.

 

većina ih radi jako dobro, jako malo slabo, no te se ne cijeni već se rade ovakvi stvari koje ljude izbezumljuju i koji i dalje čekaju nekakav peokret u životu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šlažem se!

 

Cijeli proces je bio užasno loše organiziran, ali najgore od svega što je bio nepravedan!

 

Savjetnici su na kraju imali veliku prednost tako da netko sa strane nije mogao upasti jedino uz vezu!

Rezultati usmenog sve govore.

 

Pozdrav!

 

P.S.

 

Nadam se da će nova godina biti puno pravednija za sve jadne i napaćene ljude naše zemlje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

savjetnici koji rade na sudovima su bili u određenoj prednosti no to samo zbog toga što rade taj posao svakodnevno i pišu takve presude. no i tu je bilo propusta obzirom da je većina savjetnika specijalizirana na sudovima tj.rade određenu materiju i oni su imali određenih problema. neki savjetnici koji rade na sudovima i ostvaruju normu u svojoj grani prava preko 200 % nisu uspijeli dobiti dovoljan broj bodova za školu.

 

dok se na sudovima traži da budeš specijaliziran za određeno područje na testiranju te opet traže da znaš sve, da su upućeni u svu praksu, a što je u biti nemoguće.

 

 

DORBRO SU PROŠLI ONI KOJI SU USPIJELI SAZNATI ŠTA ĆE SE PISATI I PRIPREMITI SI PRIMJERKE PRESUDA I PRAKSU, OSTALI SU IŠLI NA POGAĐANJE

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cijeli postupak oko provedbe natječaja je blago rečeno nepravedan.

Od uvjeta u kojima smo pisali presude, do činjenice, da smo kao građanski spis dobili spis kolegice koja je bila na popisu za testiranje, preko ocjenjivanja kako pismenog tako i usmenog dijela ispita, do konačnih rezultata.

Išla sam vidjeti svoje presude. Građanska i radna nemaju ni crticu na sebi, niti što precrtano, niti kakav komentar. Ništa! Uspjela sam iskamčiti bodove (čujem da ih baš nisu davali) i ustanovila da je razlika u bodovima između dva ocjenjivača, za jednu presudu čak 7. Malo su im puno različiti kriteriji.

Nisu mi dali infomaciju tko me je ocjenjivao, kao niti odobrili uvid u presude kandidata koji su ostvarili najviše bodova.

Transparentno, nema šta.

Smatram da je samim time što nas sve nistu ocjenjivali isti članovi DSVa, ocjenjivanje nepravedeno. Uostalom, da je sve radnje ocjenjivala ista osoba, nemoguće je ih ocijeniti jednako. Obzirom na značaj ovog natječaja i interes kandidata, morao je biti proveden puno pravednije.

 

Očito se, u konačnici, sve svodi na "umjetnički dojam", a tko zna koliko su vremena zapravo i posvetili ocjenjivanju četristotinjak ili više presuda.

 

Psihološko testiranje, koje smo prepisali od Francuza (oni isto imaju Školu, ali zato što kod njih može zavaršiti bilo koji faks pa ići u školu za suca), oni su izbacili kao besmisleno.

 

Što se tiče usemenog i promjena na rang listi nakon njega sve je već rečeno.

Mislim da bi oni koji su za malo izvisili trebali pokrenuti upravni spor, ako ništa zbog 64. koja je pozvana na razgovor iz samo DSVu poznatih razloga, i vrlo uspješno preskočila mnoge,dobivški maksimalan broj bodova na usmenom.

 

Uglavnom, sva ova glupost oko škole napravljena na zahtjev EU, kojoj je bila namjera da se suci biraju na pravedniji i transparentiji način.

Samo EU nije imala u vidu, kakvi smo i da uvijek nađemo prostor za izvrdavanje.

 

Iskreno se nadam da će Škola biti ukinuta prije objavljivanja slijedećeg natječaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DBR je napisao:

Išla sam vidjeti svoje presude. Građanska i radna nemaju ni crticu na sebi, niti što precrtano, niti kakav komentar. Ništa!

 

Pa naravno da nemaju kolegice. Na ovom forumu ste mogli pročitati da je takav način ocjenjivanja i pisanih radnji koje se pišu po novom sustavu pravosudnog.

Vaša (niti bilo čija) radnja ne smije sadržavati nikakve crtice, biti prekrižena u bilo kojem dijelu i tome slično iz razloga što tu radnju ocjenjuju dva ispitivača. Što mislite koliko bi bodova dao drugi ispitivač (ispravljač) kad vidi da je njegov prethodnik križao radnju kandidatu? Bi li mogao biti u cijelosti pravedan i zanemariti te ispravke? To se niste zapitali. Radnja mora biti čista a ispitivači ocjenjuju radnju po elementima navedenima u zakonu, odnosno podzakonskom aktu, pri čemu za svaki od elemenata daju određeni broj bodova (pogledajte malo Pravilnik objavljen na stranicama Akademije).

 

 

 

DBR je napisao:

Uspjela sam iskamčiti bodove (čujem da ih baš nisu davali) i ustanovila da je razlika u bodovima između dva ocjenjivača, za jednu presudu čak 7. Malo su im puno različiti kriteriji.

 

Zapravo to i nije velika razlika, ako imamo u vidu da se za radnju može dobiti 40 bodova.

 

 

DBR je napisao:

Očito se, u konačnici, sve svodi na "umjetnički dojam", a tko zna koliko su vremena zapravo i posvetili ocjenjivanju četristotinjak ili više presuda.

 

Ako se već pozivate na brojke onda se nemojte razbacivati njima. Ukupno je bilo prijavljeno 379 kandidata, od toga 80-ak koji su polagali po novom sustavu, a više od 100 prijavljenih kandidata koji su trebali pisati presude nije se odazvalo pisanom testiranju. Dakle, radi se o upola manjoj brojci.

 

DBR je napisao:

Psihološko testiranje, koje smo prepisali od Francuza (oni isto imaju Školu, ali zato što kod njih može zavaršiti bilo koji faks pa ići u školu za suca), oni su izbacili kao besmisleno.

 

Tko je psihološko testiranje eliminirao kao besmisleno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam pravosudni polagao po novom zakonu, i izvršio sam uvid u presude, bile su i križane, i podvlačene, čak je i upitnika bilo na jednom mjestu.

I dobio sam informaciju tko mi je ispravljao presude!

Samo se pojavite u ministarstvu, i budite dosadni ko sam vrag, i dat će vam uvid i sve druge podatke!

A ova tzv. škola je jad da ne može biti jadniji...

Ne bi oni uspjeli organizirati ni državni vrtić za pravosudne dužnosnike, a kamoli ovo...

J.... ih Europska unija, bar znam kako ću glasovati na referendumu... :beee:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kaže kolega floki da 7 bodova nije puno. i jedan bod je puno kad nisi upao u školu i o tome ovisi tvoja daljnja karijera.

ocjenjivanje presuda je katastrofalno, mnogi savjetnici su svjesni da ne pišu savršene presude no to ne rade ni suci, a prema poznatom, ocjenjivanje kakvo je sad provedeno je za čistu osudu.

ocjenivanje prema elementima iz pravilnika nije primjenjeno nikako: 4 osobe napišu skoro istovjetno presudu, pozovu se na iste članke,isto presude o troškovima i svim dijelovima, a razlika u bodovima preko 10 bodova. i gdje je tu pravednost

 

i naravno ponavljam. neki su već znali i prije šta ce se pisati na testiranju.curenje informacija.za očekivati

 

preporuka: ukinite školu prije nego je počela jer ovo je diskriminacija i nikuda ne vodi

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i da šta se tiče psihološkog testiranja.kad smo bili na psihološkom testiranju među ostalim su nam rekli i da je to testiranje samo formalnost jer su nam u biti dali testove Za Građevinske radnike!!!!!

naime akademija je uplatila samo osnovni paket psiho testa koji uopće nije strukturiran za naš stupanj znanja i radno mjesto. uputa je bila da se ne daju preteški testovi a i na tima je bilo ljudi koji su tek jedva prošli granicu za zadovoljavajući rezultat( za građevinskog radnika).

predložili su im drugu vrstu testiranja i razgovora kakvi se obično provode za kakve bolje firme no to je sve ispalo smijurija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da se osvrnem na ono što je Floki napisao/la kao komentar na moje izlaganje;

 

- ne stoji komentar da presude nisu ispravljane označavanjem, precrtavanjem i sl. da to ne vidi drugi ocjenjivač. Zašto se onda na kaznenoj presudi fino vidi što nije dobro? Zato što su ocjenjivači kaznenih radnji stavili svoje primjedbe. A zašto to nisu napravili oni koji su ocjenjivali građanske, odgovor u DSV-u je; pa znate svaki ocjenjivač ima svoj sistem rada?!

 

- ne stoji niti primjedba da 7 bodova nije velika razlika. Pogotovu kad ti jedan iz formalne potpunosti i sadržaja odluke da 8 bodova a drugi 5. E pa to je bar konkretno, ima li presuda sve elemente i je li odluka pravilna. Osim toga malo sam se raspitala i dobila informaciju da na pravosudnom bude najviše par bodova razlike kod dva ocjenjivača.

 

- još moram prokomentirati i broj presuda koje su se ispravljalje, pošto kolega/ica kaže da se razbacujem brojevima. Dakle, ako je kandidata bilo 379- 80 (položili pravosudni po novom) - cca 100 (odustali), ukupan broj kandidata u konačnici je 199. To znači da je bilo toliko kaznenih radnji i dvostruko više građanskih (uključujući i radne). Kako su ove potonje ocjenjivali isti ljudi, i dalje stojim iza brojke 400!!!!!

 

- I konačno, Francuzi su odustali od psihološkog testiranja, što je razumljivo iz teksta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolegice dbr, naravno da po novom pravosudnom razlika između dva ispitivača u ocjeni jedne radnje može biti samo par bodova, jer se presude na novom pravosudnom ocjenjuju od 0 do 10, a oni koji skupljaju bodove na 3 presudice ocijenjeni su ocjenom od 0 do 40, pa tih 7 bodova razlike između dva ispitivača u ocjeni jedne presude doista nije značajno.

 

Iz Vaše rečenične konstrukcije nije jasno da su Francuzi izbacili psihološko testiranje, već takva konstrukcija kakvu ste upotrijebili sugerira drugi zaključak.

 

Pozdrav! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

položaj sviju je jadan i nezadovoljstvo je na vrhuncu. mnogi savjetnici sa sudova su najavili odlazak jer traže bolju priliku jer se vidi da nemaju šta više čekati u sustavu koji se raspada.

blagajnica u Dm-u ima veću plaću nego li sudski savjetnik na sudu.

 

naročito su nezadovoljni savjetnici na županijskim sudovima koji rade normu županijskog suca te dok oni dobivaju oko 5,700 kn županijski suci( poneki čak i ne istvaruju normu što im se tolerira) dobivaju 15,000,00kn pa ti budi motiviran za rad u našem pravosuđu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kolega i ja sam čula da je puno savjetnika najavilo odlazak...ali vjerujte mali broj njih će uistinu otići...i mislim da su takve izjave u najmanju ruku preuranjene i bahate (obzirom na stanje zaposlenosti u državi)...a smatram da i većina i to velika većina ne bi niti znala kak kako je to raditi za privatnika, do 20,21, pa i 22h..vikendom i blagdanom...nema rada skraćeno i sličnih prava koja im se tamo pružaju..kao i sigurnost koju imaju... :-? (tu naravno ne ubrajam one kojima su stričevi, tete, mame itd odvjetnici kao niti 1/100 odvjetnika koji je korektan i solidaran).. (ja se jako dobro sjećam čekanja ispred gruntovnice od pola 6, i rada u uredu do 21h :palacdolje: )

 

plaće su male to je sigurno...ali mislim da to nema veze sa državnom školom (ona čak omogućava i nešto veću plaću) :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 6 mjeseci kasnije...

Dragi kolege ne želim vas obeshrabriti jer ću i ja pokušati na natječaju,ali mislim da je on obična farsa.

 

Prvo, nudi se iznimno malen broj mjesta.

Drugo sam postupak ocjenjivanja kako pisanja presuda,tako i psihološkog testiranja,a o usmenome razgovoru da ne govorim je vrlo netratsparantan i omogućava velike manipulacije.

Štoviše rekao bih da su kriteriji vrlo rastezljivi i napravljeni da bi se omogućilo pogodovanje i upadanje "preko veze".

 

Treće iako nigdje ne piše,ali ne treba se zavaravati postojeći sudski savjetnici će sigurno imati prednost.

I sam znam koliko je pravosudni sustav zatvoren i koliko je teško upasti u njega nama autsarderima.

 

Stoga se bojim da će se većina teško razočarati.

 

Evo ja kao izvrstan student,stipendist i čovjek s pravosudnim vjerujem da će ovaj natječaj na kraju ispasti sprdačina.

 

Napadnite me ali to je moje mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Objavljen natječaj na stranici akademije.

 

35 kandidata za zamjenike DO, 20 za suce, i nije puno manje nego prošle godine.

 

Samo me zanima jedna stvar: kakva je situacija ako npr. netko radi kao savjetnik na sudu, a bude primljen za državno odvjetništvo? Jer prema propisima ispada da taj nastavlja raditi na sudu kao viši savjetnik :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

caribou je napisao:

Objavljen natječaj na stranici akademije.

 

35 kandidata za zamjenike DO, 20 za suce, i nije puno manje nego prošle godine.

 

Samo me zanima jedna stvar: kakva je situacija ako npr. netko radi kao savjetnik na sudu, a bude primljen za državno odvjetništvo? Jer prema propisima ispada da taj nastavlja raditi na sudu kao viši savjetnik :misli:

 

Sudski savjetnik koji bude primljen u Školu kao kandidat za zamjenika državnog odvjetnika ne ostaje raditi na sudu, već postaje viši državnoodvjetnički savjetnik. Iskustvo od prve generacije polaznika Škole.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi kolege,

 

Počela sam se pripremati za ovogodišnji natječaj, pa vas molim, ukoliko itko ima za posuditi presude iz građanskog i/li radnog, u digitalnom ili tiskanom obliku, javite se za moguću razmjenu dobara :) Nudim presude iz kaznenog!

 

Molim zainteresirane, čim prije - javite se!

 

lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Malo sam pročitao prijašnje komentare i zgrozio se.

 

Stvarno moraš biti žešći kreten za izbaciti biser da su postojeći savjetnici u cijelom ovom cirkusu oko ove idiotske škole protežirana stranka.

 

Najbolje bi bilo da svi oni koji već godinama rade taj podcijenjeni posao po sudovima kolektivno dadu otkaze i ponude svoje mjesto vama, koji ste jučer položili pravosudni.

 

Fuj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kolegice, šprance se je nedavno moglo pronaći na stranicama SUDAČKE MREŽE, trebalo se samo registrirati i mogla se je pregledavati baza sudske prakse s presudama po pravnim granama i pravosudnim tjelima, kako je u međuvremenu mreža osvježila i promjenila svoju stranicu nisam siguran dali je to još moguće ali pokušajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ljudi,

može li mi netko odgovoriti kako je moguće da su ljudi na prvom natječaju za državnu školu imali manje bodova nakon svih testiranja nego nakon početnih bodova(bodovi s pravosudnog za nove, odnosno bodovi nakon pisanja testiranja za stare)???? Ili ja sve krivo čitam, tumačim?!?!?!?!?!

Evo linkovi: lista kandidata za upis, http://www.dsv.pravosudje.hr/index.php/dsv/lista_kandidata/lista_kandidata_za_upis_u_drzavnu_skolu_za_pravosudne_duznosnike

 

lista upisanih kandidata za odo i sud

http://www.dsv.pravosudje.hr/index.php/dsv/novosti/lista_upisanih_kandidata_za_suce_u_drzavnu_skolu_za_pravosudne_duznosnike

 

http://www.dorh.hr/LISTAKANDIDATAZADRZAVNUSKOLU

 

Kako su takvi minimalni bodovi i to na decimale na usmenom, a propisano je da se najviše može ostvariti na usmenom 30 bodova??? Je moguće da nitko nije ostvario niti 15 bodova????

 

:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:-?:misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije bitno da li se ja želim prijavit ili ne nego me samo sustav bodova zanima, konkretno da li postoje negativni bodovi obzirom da su ljudi nakon usmenog imali po deset bodova manje nego nakon pismenog, barem tako proizlazi iz naprijed navedenih lista (usporedite npr. osobe Klenović Irena, Ercegović Darija, Matenčić Ivan, Vukšić Pavle, svi su prije psihološkog testiranja imali više bodova nego na krajnjim upisnim listama). Ne kuzim. :misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

patak_frka je napisao:

Nije bitno da li se ja želim prijavit ili ne nego me samo sustav bodova zanima, konkretno da li postoje negativni bodovi obzirom da su ljudi nakon usmenog imali po deset bodova manje nego nakon pismenog, barem tako proizlazi iz naprijed navedenih lista (usporedite npr. osobe Klenović Irena, Ercegović Darija, Matenčić Ivan, Vukšić Pavle, svi su prije psihološkog testiranja imali više bodova nego na krajnjim upisnim listama). Ne kuzim. :misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli::misli:

 

čl.29. Zakona o pravosudnoj akademiji:

Lista prvenstva sastavlja se na temelju zbroja bodova koje su kandidati ostvarili na pravosudnom ispitu, ili pisanom ispitu iz članka 26. stavka 3. ovoga Zakona, te na usmenom ispitu pred Državnim sudbenim vijećem, odnosno Državnoodvjetničkim vijećem.

 

Broj bodova ostvarenih na pravosudnom ispitu ili pisanom ispitu iz članka 26. stavka 3. ovoga Zakona, može iznositi najviše do 70% u ukupnom zbroju bodova za listu prvenstva, a broj bodova ostvaren na usmenom ispitu pred Državnim sudbenim vijećem, odnosno Državnoodvjetničkim vijećem može iznositi najviše do 30% ukupnoga zbroja bodova za listu.

 

 

Odnosno, ako imaš 100 bodova na pravosudnom, ne zbrajaju se tim bodovima bodovi s usmenog, nego tih 100 bodova čini 70% ukupnog broja bodova, dakle 70 bodova kojima se onda zbrajaju bodovi s usmenog- maksimalno 30 bodova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija