Jump to content

f 43 ili f62


beni

Preporučene objave

veća sam polako na rubu živaca,

psihijatar moi kaže da imam promjenu osobnosti ali me vodi kao ptsp jer se boji da bi mi mogli uskratiti prava koja sam dobio na ptsp i opet ponoviti postupak 5 godina....

a pravnik u centru tvrdi da mi je bolje imati f 632 pa opet na komisiju za hrvi i dobiti veći postotak...

ko je tu pametan?

menije svejedno što se liječenja tiče jer pijem iste lijekove bez obzira na dijagnozu ali bih isto htio postupiti onako kako je pravno za mene najbolje, kad sam već bolestan zašto da ne dobijem najbolje što mogu???

ima li ko neka stvarna saznanja o ovoj problematici?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

F 62 je teži oblik a ukoliko si se kontinuirano liječio i iz medicinske dokumentacije je vildjivo da je isti poljedica f 43 ne bi smjelo biti problema.

Pitaš što je bolje po tebe, po tebe bi bilo najbolje da imaš temperaturu , odeš na bolovanje, uzdraviš i nastaviš dalje živjeti i raditi kao da ništa nije bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvi puta sam se pojavio kod psihijatra 21.12.1991. i za ovih devetnaest godina mi nije palo napamet sa njime razgovarati kakvu bi ja trebao imati dijagnozu.Puno smo na ovom forumu upotrebljavali riječ "pojačavanje papira".zakaj onaj ima onu dijagnozu a ja nemam.Sva ta pitanja spadaju u medicinu a s obzirom da forum čitaju i korisnici koji nisu branitelji,to baca loše svjetlo na nas.Ne želim nikoga od forumaša kritizirati,svjestan sam da je svaki papir bitan ali ne treba o tome javno govoriti.Nemože pravnik u centru preporučavat nekome tako ozbiljnu dijagnozu,to je posao liječnika.Za tebe bi bilo najbolje da nemaš ni temperaturu,Presvetli,naj bolesti preporučivat :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beni je napisao:

 

na komisiju za hrvi i dobiti veći postotak...

 

F62.0 vam je jača dijagnoza na komisiji ako je vezana i neposredna posljedica nakon F43.1 chr .

 

Pravno gledajuči je tako .

 

Žalosno je što moramo gledati koja nam je dijagnoza upisana ali izgleda da je takvo došlo vrijeme da se svak za sebe mora snaći kako najbolje zna i ako ima mogučnosti jer nitko drugi to neće učiniti.

 

http://www.blog.hr/print/id/1621216392/klasifikacija-po-siframa.html

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neznam zašto netko čita forum a ne kuži što piše. ja sam jasno naglasio da je psihijatar zaključio a to je potvrdio i psiholog kako imam trajnu promjenu osobnosti što je i sasvim očekivano za onog tko se 16 godina liječi od ptsp-a a nije ozdravio, ALI da se boji to upisati jer ne zna kako bi se odrazilo na moj status.

e sad, ja nisam ni doktor ni pravnik i samo želim na ovaj način saznati što je bolje, ne za moje zdravlje jer naravno da bih volio svakome tko želi trajno posuditi svoja sjećanja na rat i sadašnja prava a on meni zdravlje, "problem" je samo u tome što ima liječnika koji ti žele dobro ne samo sa medicinske već i socijalne strane.

pa sad ako tko zna nek pomogne a kritike me ne zanimaju jer sam ih već prožvakao dovoljno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moje iskustvo pregledalo me 12 psihijatra,i nikad nisam dozivio da je psihijatar zaključio a to je potvrdio i psiholog da to nije napisano bilo na papir,ovo meni zvuci kao babe na pijaci hoces neces,kod takvih doktora nikad ne govore sta bi trebali ili ce napisat,znaci ti ces otici kod psihijatra i reci mu ja hocu tu sifru ili tu necu,tu malo nema logike kolega ti nisi dobro razumio doktora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moje iskustvo pregledalo me 12 psihijatra,i nikad nisam dozivio da je psihijatar zaključio a to je potvrdio i psiholog da to nije napisano bilo na papir,ovo meni zvuci kao babe na pijaci hoces neces,kod takvih doktora nikad ne govore sta bi trebali ili ce napisat,znaci ti ces otici kod psihijatra i reci mu ja hocu tu sifru ili tu necu,tu malo nema logike kolega ti nisi dobro razumio doktora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mamabathory je napisao:

pozdrav !!!!mene isto zanima šta se dešava kad rvi trajno pokrene ponovno postupak za povečanje postotka rvi zbog pogoršanja bolesti.dali mu mogu smanjiti postotak ili je ono trajno -trajno, a u obzir dolazi samo povečanje ili ostane isti postotak.jer svi znamo da se svaki dan nešto smanjuje i mjenja. :-?

Ako pokrečeš novi postupak za utvrđivanje novog,večeg postotka oštečenja organizma to podrazumijeva da posjeduješ novu medicinsku dokumentaciju koja pokazuje pogoršanje dosadašnje ili pojavu nove bolesti i ja ne mogu zamisliti na osnovu čega bi ti smanjili dosadašnji postotak oštečenja organizma.Pravo je branitelja na obnovu postupka i ako netko ima pogoršanje ima pravo ponovo ići na komisiju bez obzira kakva je atmosfera u vezi braniteljskih prava u državi.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beni je napisao:

psihijatar moi kaže da imam promjenu osobnosti ali me vodi kao ptsp jer se boji da bi mi mogli uskratiti prava koja sam dobio na ptsp i opet ponoviti postupak 5 godina....

a pravnik u centru tvrdi da mi je bolje imati f 632 pa opet na komisiju za hrvi i dobiti veći postotak...

ko je tu pametan?

menije svejedno što se liječenja tiče jer pijem iste lijekove bez obzira na dijagnozu ali bih isto htio postupiti onako kako je pravno za mene najbolje, kad sam već bolestan zašto da ne dobijem najbolje što mogu???

ima li ko neka stvarna saznanja o ovoj problematici?

 

S obzirom da su liječnici zauzeli stav da PTSP i trajna promjena osobnosti (Trajna promjena osobnosti poslije doživljene katastrofe) ne mogu biti u komorbiditetu, % oštećenja organizma ovisi o tome da li se radi o lakšem, srednjem, težem ili majtežem obliku oštećenja organizma:

 

238. Psihički poremećaji vezani uz ratnu traumu (posttraumatski stresni poremećaj i trajne promjene osobnosti nakon ratnog PTSP) ako se utvrdi da prije rata nije bolovao od psihičkih poremećaja te ukoliko se tijekom ocjene oštećenja organizma isključe druga traumatska iskustva osim zadobivenih za vrijeme sudjelovanja u obrani suvereniteta Republike Hrvatske.

(...)

a) lakog stupnja…………………………………..manje od 20%

b) srednjeg stupnja …………...…………………….20 do 30 %

c) teškog stupnja …………………………………....30 do 40 %

c) teškog stupnja s komorbiditetom (psihički i psihosomatski) 30 do 40%,

privremeno do 3 godine, a nakon toga trajno.

 

Dakle, s obzirom da su počevši od 2005. godine oba oboljenja Pravilnikom izjednačena, te s obzirom da liječnici PLP-a i DLP-a u pravilu ne potvrđuju komorbiditet PTSP i Trajne promjene osobnosti, svejedno vam je koju dijagnozu imate. Može biti ili jedna ili druga, a postotak če ovisiti jedino o ocjeni navedenih povjerenstava da li se radi o lakšem, srednjem, težem ili majtežem obliku oštećenja organizma.

 

dr. Vera Folnegović Šmalc:

"Daleko više razlika među tim dvjema klasifikacijama nalazi se u opisu i kvantifikaciji simptoma i znakova, a glavne razlike su u činjenici da američka klasifikacija (DSM-IV - op. MW) navodi jednu dijagnostičku kategoriju i za akutni PTSP i za kronični (F43.1), dok MKB-10 navodi dvije dijagnostičke kategorije: PTSP pod šifrom F43.1 i Trajna promjena ličnosti nakon katastrofalnog doživljavanja pod šifrom F62.0. Primjer "prelaska" jedne dijagnostičke kategorije u drugu kao prirodni tijek nije čest u psihijatriji, i jedva da nalazimo nekoliko primjera (npr. prelazak shizofrene slike u Restzustand njemačkih autora), pa je vjerojatno i zbog toga u kliničkoj praksi "prijelaz" PTSP-a u trajne promjene ličnosti nakon katastrofalnog doživljaja teško prihvatljiv. Vrlo često u rutinskoj kliničkoj praksi nalazimo na istom dokumentu i u isto vrijeme navedeno obje dijagnoze, i F43.1 i F62.0, što dakle prema izričitoj preporuci nije moguće. Slijedeći razvoj kliničke slike PTSP-a u kliničkoj praksi vidimo dosta često promjenu pojedinih simptoma, njihov razvoj ali i transformaciju, koje su promjene uvelike ovisne o liječenju oboljeloga, njegovim premorbidnim crtama ali i stavu okoline i situacijama u koje oboljeli ulazi. Slijedeći preporuke MKB 10 u praćenju bolesnika s dijagnozom PTSP-a moguće ih je "izgubiti" na slijedeća dva načina:

* one koji su izliječeni

* oni koji su "prešli" u dijagnostičku kategoriju trajnih promjena ličnosti (F62.0)"

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. hm, zanima me da li ce postotak invalidnosti recimo srednjeg stupnja (f48, f43.1) utjecati na visinu prijevremene mirovine u policiji? .. uocavam da dosta kolega ima utvrdjenu invalidnost na gore narecene osnove, a ne odlaze u invalidsku nego cekaju uvjete za prijevremenu mirovinu ..

 

 

unaprijed zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To što je wuk naveo je iz pravilnika o utvrđivanju postotka oštećenja organizma HRVI iz Domovinskog rata.To je pravilnik po kojem radi komisija za utvrđivanje statusa HRVI i visina postotka oštečenja organizma ne utječe na visinu mirovine.

Visinu određuju oni u mirovinskom,a samo kaj već imaš status HRVI pomaže u visini mirovine ali ne i postotak.Bok!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.. nisam napomenuo, nije rijec o hrvi, doduse svi su bili u ratu tijekom '91, ali nisu predavali papire za hrvi-a do 11.mj.2009, stoga nisu niti vise mogu ostvariti to pravo, koliko se ja sjecam .. zato me zanima sto s tim lijecenjem i papirima koje su prikupljali, ali nisu iz straha od gubitka ovlastenja .. zato sada preostaje jedino opcija prof.invalidnosti? - moguca kombinacija s prijevremenom?

 

 

unaprijed zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fango je napisao:

.. nisam napomenuo, nije rijec o hrvi, doduse svi su bili u ratu tijekom '91, ali nisu predavali papire za hrvi-a do 11.mj.2009, stoga nisu niti vise mogu ostvariti to pravo, koliko se ja sjecam .. zato me zanima sto s tim lijecenjem i papirima koje su prikupljali, ali nisu iz straha od gubitka ovlastenja .. zato sada preostaje jedino opcija prof.invalidnosti? - moguca kombinacija s prijevremenom?

 

 

unaprijed zahvalan!

 

Čim u MUP-u saznaju da isti djelatnici imaju dijagnozu PTSP-a isti ostaju bez ovlaštenja tj. zdfravstvena komisija MUP-a če ih proglasiti nesposobnim za policijskog službenika .

Nakon toga, njihov liječnik opće prakse će ih poslati na vještačenje u mirovinsko a poradi utvrđivanja da li kod istih postoji preostala radna sposobnost ili ne.

 

Najbolje bi bilo za te djelatnike da doguraju u mirovinu po zakonu po kojem idu policijski službenici, pravosudni policijaci i djelatne vojne osobe, milsim da bi im ta mirovina bila veća od obične civilne invalidske mirovine koju bi dobili na vještačenju u mirovinskom u slućaju da ih vještaci proglase radno nesposobnim ( bez obzira da dobiju i profesionalnu i opću nesposobnost ).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morsky ja imam 43,2 ,33,3 i 33,2 znači poremečaj prilagodbe i reaktivni depresivni poremečaj imam još jedan izlazak na povjerenstvo za trajno po tvome iskustvu kako bi moj slučaj mogao završiti malo je to sve čudno svi mi imamo slične simptome svi smo na neki način sa zdravljem poremečeni dali se ono zvalo poremečaj:stresni ,prilagodbe ili depresivni,kod svih je uglavnom pojava simtoma počela ratnim događajima kako sada klasificirati što je za koga bolje najbolje bi bilo da smo zdravi ali to je nemoguće znam jednog kolegu koji ima 41,2 osječa se grozno dobiva osipe po tjelu svađe u obitelji itd.sve mi to nije jasno hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

depresiva je napisao:

mamabathory je napisao:

pozdrav !!!!mene isto zanima šta se dešava kad rvi trajno pokrene ponovno postupak za povečanje postotka rvi zbog pogoršanja bolesti.dali mu mogu smanjiti postotak ili je ono trajno -trajno, a u obzir dolazi samo povečanje ili ostane isti postotak.jer svi znamo da se svaki dan nešto smanjuje i mjenja. :-?

Ako pokrečeš novi postupak za utvrđivanje novog,večeg postotka oštečenja organizma to podrazumijeva da posjeduješ novu medicinsku dokumentaciju koja pokazuje pogoršanje dosadašnje ili pojavu nove bolesti i ja ne mogu zamisliti na osnovu čega bi ti smanjili dosadašnji postotak oštečenja organizma.Pravo je branitelja na obnovu postupka i ako netko ima pogoršanje ima pravo ponovo ići na komisiju bez obzira kakva je atmosfera u vezi braniteljskih prava u državi.

 

u redu da pojasnim malo....suprug mi je dobio 30 %rvi 1995.trajno 2001.na osnovu oboljenja PTSP.(drugačije se zvalo 95.)usput je nosio (isto od 95.)nalaze o oštečenju sluha na obadva uha H 90.3.da bi mu to priznali negdje 97.i digli mu postotak rvi na 40 % 98.mu skidaju oboljenje za sluh i vračaju samo za ptsp na 30%.iako je bio na raketnom bacaču 2.5 god(barotrauma)....stanje sa sluhom se nije mjenjalo ,ni bolje ni gore.sad zanima me dali bi na osnovu toga dugotrajnog ne-izlječenja .mogao opet ići na povečanje postotka rvi.dosad je radio ,a prošle god.je dobio mirovinu 40rat 60civilno.profesionalno.ostao je raditi našli su mu lakše radno mjesto taj sluh su mu stavili kao civilno oboljenje i to mi je jako krivo.mislim nosi aparatiče na oba uha a oni tako.ima li tu pomoći?????dali se može dobit veči postotak od 30 %na pogoršanje za ptsp?ako pokrene postupak dali onda opet(npr.ako svejedno ostane 30%)ima 5 g. privremeno,a sad je trajno ????????pomagajte!!!!!!!!!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

S obzirom da je vaš suprug zaposlen dobiva dio mirovine i plaću, a ako nije bio na čestom bolovanju u zadnje vrijeme ili odkako je zaposlen na tom radnom mjestu i nema novu medicinsku dokumentaciju u kojoj je evidentirano pogoršanje psihičkog stanja (isto vrijedi i za sluh), teško da ćete bez te dokumentacije nešto bitnije (povoljnije) uraditi glede povećanja postotka stupnja HRVI, kao i u mirovinskom na ev. novoj procjeni radne sposobnosti.

 

Treba novu medicinsku dokumentaciju za sve bolesti kao i ponovno psihološko testiranje (mora biti evidentirano pogoršanje zdravstvenog stanja tj. bolesti), barem jednom u dnevnu bolnicu ili grupne psihoterapije (ne vjerujem da mu je prema vašem pisanju potrebno ležanje) da bi postojali izgledi da se nešto uradi.

 

Isplati li se za nekih 10% HRVI prolaziti i forsirati sve nove preglede, kontrole, komisije, čekati u bolnici u redovima, a opet bi dobio privremeno rješenje o statusu HRVI najmanje dvije godine, a staro "stalno" rješenje o statusu HRVI bi bilo "izvan snage" do ishođenja novog "stalnog" rješenja.

 

U međuvremenu, kao što već napisah, nekoliko godina morao bi biti prilično aktivan po pitanju liječenja tj. počnimo od čekanja u redovima itd.... (a vi najbolje znate koliko mu je potrebna takva vrsta liječenja...).

 

Nisam baš siguran da biste postigli neki "napredak" u svemu tome.

 

S obzirom da je zaposlen, vjerojatno ima profesionalnu radnu nesposobnost, a u najboljem ili po vas gorem slučaju može dobiti opću nesposobnost ali onda vjerojatno taj posao na kojem je sad zaposlen više po zakonu ne bi smio raditi, a mirovina bi mu se možda (ponavljam - možda, iako u ova nova recesijska vremena, teško) povećala 20-25%.

 

Pa sad sve to stavite na vagu i razmislite.

 

330721h.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala Mrljavče !

 

međutim on je dobio lakše radno mjesto(upola manja plača ),ali to mjesto ne udovoljava njegovim zdravstvenim problemima.buka je preko 90 db,a glavobolje stalne inače neznaju od čega su glavobolje,ptsp,kralježnica ili sluh ili sve pomalo.obavio je sve preglede išao i privatno.

na 100 % bolovanju je već skoro 2.godine (sa jednim manjim prekidom od 20 dana)

koliko znamo da se na bolovanju može biti do 3.g.ima svu m.dokumentaciju,2 dnevne bolnice,savjetovanja kontrole.....nekoliko puta završio na hitnoj.ima pogoršanje ptsp. sutra ide ponovno na vještačenje u mirovinsko.

uredno ide kod orl (samo kažem niti poboljšanja,niti pogoršanja sto se sluha tiće)

kad bi mu priznali sluh kao 97.sigurno bi mu bilo lakše dobit opču al neznamo ni sami dali vrijedi sad po tome kopati kad ima za stalno :misli: vjerojatno ne kako i sam kažeš.a kad se vrati sa bolovanja čeka ga otkaz..... :pravila:

pozdrav !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija