Jump to content

Prava vozača hitne pomoći


oljica

Preporučene objave

Poštovanje!

Zabrinuta za svog dečka, nadam se da će mi netko znati reći što ga očekuje.

Naime, zaposlen je na neodređeno kao vozač hitne pomoći u jednoj županijskoj ustanovi za hitnu medicinsku pomoć.

Običan vozač je, nije medicinski tehničar-vozač.

 

U pravilniku o uvjetima, organizaciji i načinu rada izvanbolničke hitne pomoći jasno piše

 

Djelatnost izvanbolničke hitne medicinske pomoći obavljaju:

1. Tim hitne medicinske pomoći koji čine: – liječnik, – dvije medicinske sestre/medicinski tehničari, od kojih je jedan vozač vozila hitne medicinske pomoći.

 

Iznimno, umjesto jedne medicinske sestre/medicinskoga teh­ničara član tima hitne medicinske pomoći može biti vozač zaposlen na tim poslovima na dan stupanja na snagu ovoga Pravilnika.

 

On je radio i imao ugovor na neodređeno na taj dan.

 

E sad... od 1. 1. slijedeće godine dolazi do reorganizacije i razdvajanja hitne pomoći i sanitetskog prijevoza.

 

Sanitetski prijevoz će se obavljati u sklopu doma zdravlja a ustanova za hitnu medicinsku pomoć te županije prestaje postojati i postaje zavod za hitnu medicinu te županije.

 

Kako se priča, trebat će možda 20% od broja zaposlenih vozača a ostali idu u dom zdravlja raditi sanitetski prijevoz koji je mnogo teži i 30-ak % slabije plaćen posao.

 

 

Zanima me sada sa pravne strane, može li njega firma samo tako prebaciti u drugu firmu, kada ustanova postane zavod, a s obzirom da će to onda biti druga firma, prestaju li obveze odnosno vrijediti ugovori na neodređeno prije potpisani i ako ga već prebace u dom zdravlja, može li tražiti kakvu naknadu, otpremninu, nešto?

 

On bi najprije ostao raditi kao vozač hitne pomoći u tom novom zavodu pa što pravno može učiniti da tu i ostane?

 

Iskreno se ispričavam na tako dugom postu, ali dragi mi je već danima u depri zbog toga i živčan je, pa i ja patim zbog toga :-(

 

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Zanima me sada sa pravne strane, može li njega firma samo tako prebaciti u drugu firmu, kada ustanova postane zavod, a s obzirom da će to onda biti druga firma, prestaju li obveze odnosno vrijediti ugovori na neodređeno prije potpisani i ako ga već prebace u dom zdravlja, može li tražiti kakvu naknadu, otpremninu, nešto?

 

 

 

 

1. samo tako ne može

2. postoji mogućnost prestanka obveze, odnosno važenje do tada potpisanih ugovora o radu

3. u slučaju pod 2. pripadaju mu sva prava uključujući i otpremninu, no to se vjerojatno neće dogoditi

4. treba pričekati i vidjeti na koji će se način provesti ovo o čemu govorite, pa vidjeti kakva će ponuda i način rješavanja ove stvari biti, a u svakom slučaju bilo kakva nervoza i varijante sada su preuranjene

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Evo, na žalost, moja tema je ponovno postala aktualna :-(

Izašao je i već je zatvoren natječaj za sklapanje ugovora o provođenju sanitetskog prijevoza. Možete ga vidjeti na stranicama HZZO-a

 

S obzirom da moj dragi radi kako sam već navela u županijskoj ustanovi za HMP, znači, hitna pomoć kao zasebna ustanova, ne u sklopu doma zdravlja kako je u nekim županijama, ta ustanova više ne može po zakonu raditi sanitetski prijevoz. Što sa tim viškom ljudi? Kako Nitko od nadređenih ništa ne želi reći, priča se svašta... od toga da će dio vozila i ljudi prijeći u dom zdravlja i raditi sanitet (zanima me je li to po zakonu moguće s obzirom da su obje ustanove u vlasništvu županije i što ako netko ne bude želio potpisati ugovor o prelasku u drugu ustanovu) Do toga da će sve ostati tamo gdje je, i tako kako je, samo da će jedni raditi hitnu, drugi sanitet (sada svi rade sve).

Nešto se načulo da su već napravili raspodjelu u nekim županijama i da se to radilo bez nekog reda i bez ikakvih kriterija... tko se kako sviđao nadređenima.

 

Molim Vas za utjehu :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i mene na istu temu. Identičan problem ima i moja bolja polovica. U velikom smo isčekivanju podjele na vozače hitne i vozače sanitetskog prijevoza. Nitko ništa točno ne zna, svašta se priča, a ponajviše tko ima koliko šansi (i veza) da upadne na hitnu. Prošli tjedan vozači su pisali provjeru znanja koja se kao boduje te predstavlja jedan od kriterija prema kojem će se raditi raspored. Ostali kriteriji bi bili: godine staža, ocjena voditelja službe, te ocjena doktora sa hitne. Ajde, test i godine staža još i mogu biti koliko-toliko objektivni, ali ocjene koje će davati pojedine osobe nikako. Tko si je s kim bolji, simpatičniji, tko se kome više ulizuje i slično će očito biti presudni. Zakulisnih igara već ima, rade se razno-razne križaljke i kombinacije u stilu kako se nekog riješiti. Uglavnom, čekamo rezultate i kanimo se žaliti ukoliko ga rasporede na sanitetski prijevoz. Isto tako kanimo tražiti argumentiranje ocjena koju će dobiti od voditelja službe i doktora jer će tu sigurno biti ogromnih manipulacija.

Sve u svemu, mislim da će biti veliki broj nezadovoljnih, zakinutih i prevarenih.

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

slažem se, marko64 da je problema i previše. pa i sama činjenica da je koeficijent za vozače saniteta toliko nizak da za neku sitnicu nadmašuje čistačice je sramotan. da se razumijemo, ne podcjenjujem čistačice i ljude na održavanju, ali odgovornost koju nosi posao vozača naspram odgovornosti čistačice je neusporediva. i to odgovornost prema ljudima koje vozi i prema vozilu. cijelo radno vrijeme na cesti, bez obzira na uvjete. eto, moj dragi prije nekog vremena za vrijeme hitne intervencije proklizio na cesti (snijeg, poledica,koma uvjeti), izvlačio ga traktor, nikakvih oštećenja lima i sl.,vozilo je i nadalje bilo u funkciji ali ga sad terete da je baš zbog tog događaja otišao neki dio na vozilu koji se morao tri tjedna (!!) nakon toga mijenjati i da je on odgovoran za štetu. kaj uopće reći na tak nekaj?!!! nema šanse da im to pustimo, borba do kraja!

 

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

i ja sumnjam da će uskoro biti bilo kakvih novosti. koliko sam ja pručavala ovu problematiku, županije su do kraja 2011. dužne osnovati (tj. donijeti odluke o osnivanju)županijske zavode za hitnu medicinu, pa dok se oni opreme... mislim da ostaje status quo do daljnjega, tj. barem idućih godinu dana. mislim da će sanitet uglavnom ostati pod domovima zdravlja (nitko drugi nema materijalne resurse da preuzme toliki posao), osim možda u zg gdje ima neki privatnik (firma "pacijent") koji bio mogao dobiti dio kolača.

 

pozz :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i ja sumnjam da će uskoro biti bilo kakvih novosti. koliko sam ja pručavala ovu problematiku, županije su do kraja 2011. dužne osnovati (tj. donijeti odluke o osnivanju)županijske zavode za hitnu medicinu, pa dok se oni opreme... mislim da ostaje status quo do daljnjega, tj. barem idućih godinu dana. mislim da će sanitet uglavnom ostati pod domovima zdravlja (nitko drugi nema materijalne resurse da preuzme toliki posao), osim možda u zg gdje ima neki privatnik (firma "pacijent") koji bio mogao dobiti dio kolača.

 

pozz :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...

Evo, da opet malo aktualiziram ovu temu. Kao što je opće poznato, reforma hitne pomoći je u tijeku, a s njom i brojne nepravilnosti u provođenju iste. Evo najnovijeg primjera: u domu zdravlja u tijeku je selekcija vozača koji će voziti samo sanitetski prijevoz i onih koji će biti vozači hitne. Za sada su svi oni još zaposlenici doma zdravlja, ali kad počne raditi zavod za hitnu medicinu, vozači hitne će samo prijeći u zavod, uz naravno veće plaće i beneficije. Način na koji su vozači odabirani za sanitet ili hitnu krajnje je dubiozan. Kriteriji su bili slijedeći: godine staža u domu zdravlja, bodovi postignuti na provjeri znanja, te ocjena rada dana od strane voditelja prijevoza i voditelja ispostave. I dok su prva dva kriterija egzaktna i objektivna, druga dva su totalno subjektivna i skrojena za manipulacije i rješavanje nepoželjnih. Tako se dogodilo da radnici s više od 15 godina staža u domu zdravlja na čiji rad se nitko nikad nije žalio budu ocjenjeni s najnižim ocjenama (nije motiviran za rad!!!), dok oni koji su netom došli raditi u dom zdravlja imaju najviše ocjene i visoko su motivirani za rad. Naravno, ocjene nisu uopće elaborirane. Da ne spominjem da je jedan od njih sin liječnika istog doma zdravlja, a drugi s političkim vezama. Još prije više od godinu dana se znalo točno kamo će biti tko raspoređen, jer je voditelj prijevoza javno favorizirao svoju "ekipu", uz, naravno, prešutnu podršku vodećih ljudi doma zdravlja.

I konačno, moje pitanje: kako se boriti protiv takve odluke, koje konkretne korake poduzeti?

 

Hvala na odgovorima i idejama!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija