Jump to content

pokraden od strane suda


ale90

Preporučene objave

Molim savjet

Prije 5 godina bio sam osudjen za blaze kazneno djelo i dobio kaznu od 3500 kn.Uredno je otplatio na rate i sad nakon 5 godina dolazi pismo od suda da platim navedenu kaznu ili ce je zamjeniti kaznom zatvora.Ja naravno nemam uplatnice vise ali uspijevam naci preko jedne banke pola uplatnica da sam uplatio drugih pola je uplaceno vjerojatno po nekim drugim bankama.Cuo sam da po novom zakonu postoji zastara potrazivanja poslje tri godine pa me zanima kako dati zahtjev za tu zastaru i kome poslati.Isto tako da li oni mogu mjenjati kaznu novcanu za zatvorsku ako ja posaljem taj zahtjev.Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro ste čuli da zastara izvršenja nastupa tri godine nakon pravomoćnosti (kada je novčana kazna u pitanju, dakako). Međutim, postavlja se pitanje je li sud poduzimao kakve radnje od pravomoćnosti presude; primjerice pozivao vas da izvršite uplatu i slično. Ukoliko jeste došlo je do prekida relativne zastare pa ćete morati računati trogodišnji zastarni rok od posljednje radnje suda. Budući da je presuda postala pravomoćna u rujnu 2005. godine u vašem slučaju apsolutna zastara još nije nastupila (šest godina).

 

Ne podnosite zahtjev za zastaru. Na nju se pozovete ukoliko je sud propustio primijetiti da je nastupila zastara. Mada, to se rijetko događa pa pretpostavljam da je došlo do prekida.

 

Što se tiče uplatnica, banke su podatke o takvim transakcijama dužne čuvati pet godina ako se ne varam pa bolje provjerite u banci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona je napisao:

Bili ste dužni uplatnice dostaviti sudu.

 

 

I ovu tezu, ne samo da ponavlja veliki broj sudaca (i niz drugih državnih službenika i dužnosnika), već tu obvezu ponekad i unose napisanu na presudama i drugim odlukama.

 

E da mi je znati iz koje je odredbe i kojeg propisa izvlače. Nevjerojatno, ali ništa ne pomaže :place:

Vi niste dostavili, mi nemamo dokaz i točka. Žali se Svetom Petru. :misli:

 

Tko ima hrabrosti, valjalo bi odguliti zamjensku kaznu zatvora, a onda lijepo tražiti odštetu zbog neutemeljenog lišavanja slobode. Možda bi to bio i dobar način zarade.

 

No pustimo špekulaciju, ali je nevjerojatna inertnost gotovo svih državnih službenika i dužnosnika iz svih tijela, koji ne mogu shvatiti da bi "Državni proračun", koji uredno dobije obavijest od financijskih institucija o uplati, trebao dostaviti obavjest i onom državnom tijelu po čijoj je odluci izvršena određena uplata.

Uostalom, čemu se čuditi, Netko je nedavno rekao: "Psi laju, karavane prolaze".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tražbine utvrđene pred sudom ili drugim nadležnim tijelom

Članak 233.

(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

(2) Međutim, sve povremene tražbine koje proistječu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.

 

 

 

u žalbi na sudsku odluku (po pravnom lijeku) navedeš zastaru potraživanja.

na zastaru se moraš pozvati

na nju sud nepazi po službenoj dužnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

Tražbine utvrđene pred sudom ili drugim nadležnim tijelom

Članak 233.

(1) Sve tražbine koje su utvrđene pravomoćnom sudskom odlukom ili odlukom drugoga nadležnog tijela javne vlasti, ili nagodbom pred sudom ili drugim nadležnim tijelom, odnosno javnobilježničkim aktom, zastarijevaju za deset godina, pa i one za koja zakon inače predviđa kraći rok zastare.

(2) Međutim, sve povremene tražbine koje proistječu iz takvih odluka ili nagodbe, odnosno javnobilježničkog akta i dospijevaju ubuduće zastarijevaju u roku predviđenom za zastaru povremenih tražbina.

 

 

 

u žalbi na sudsku odluku (po pravnom lijeku) navedeš zastaru potraživanja.

na zastaru se moraš pozvati

na nju sud nepazi po službenoj dužnosti.

 

 

Ne primjenjuje se ZOO ovdje. Ovo je novčana kazna koja mu je izrečena presudom u kaznenom postupku. Da je u adhezionom postupku dosuđen imovinskopravni zahtjev, onda bi se imao primijeniti desetogodišnji zastarni rok (samo u odnosu na imovinskopravni zahtjev).

 

Sud pazi (barem bi trebao paziti) na zastaru po službenoj dužnosti. U parničnom postupku ne pazi ex offo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija