Jump to content

darovanje stana


anonimno

Preporučene objave

Postovani,

Novi sam na ovim stranicama i imam jedno pitanje ako mi mozete pomoci. Naime, moji starci su vlasnici stana koji je pod hipotekom banke do kraja otplate kredita za otkup (upisano u vlasnickom listu), a sad planiraju taj stan meni darovati.

 

da li je to izvodljivo i treba li se banci obratiti za neku dozvolu, odnosno molim savjet sto i kako :-?

 

Hvala unapriijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je tako samo u teoriji. U praksi, banke u ugovorima o kreditu redovito ugovaraju zabranu otuđenja bez njihovog pristanka, pod prijetnjom otkaza kredita. Prema tome, ako ne želite riskirati da se kredit otkaže i time dospije u cijelsoti, treba tražiti dozvolu banke - ali naravno, treba prije provjeriti što piše u ugovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

opet ja s pitanjem

 

Provjerio sam ugovor o kupoprodaji, moze se darovati, prodati, sto bilo, banka zadrzava svoju hipoteku, novi vlasnik preuzima obavezu placanja.

 

E sad nesto drugo, kupio sam formulara ugovora o darovanju nekretnine u Narodnim novinama i ispunjavam, ali molim da mi savjetujete trebam li kod darovanja s roditelja na sina ispuniti slijedece stavke tog ugovora:

 

1. "Porez na darovanje snosi primatelj" - obzirom da ce bit oslobodjeno poreza, treba li to pisati?

 

2. "Ugovorne strane izjavljuju da je trzisna vrijednost darovane nekretnine iz tocke 1. ovog ugovora......." - isto tako, obzirom da ce biti oslobodjeno, trebam li to pisati? I koliku vrijednost staviti, otkud ja znam kolika je trzisna vrijednost..

 

Unaprijed hvala svima na pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možeš slobodno napisati sam ugovor, potpisujete ga kod bilježnika i on ovjerava potpise. Ugovor ne mora sadržavati odredbu o porezu, a ne morate ni označiti tržišnu vrijednost.

Morate točno odrediti nekretninu koja se daruje, stranke ugovora (gdje ćete navesti npr. XY i XX daruju svome sinu XZ...), tabularnu izjavu podobnu za uknjižbu vlasništva u zemljišnim knjigama, predaja posjeda-odmah, suglasnost volja itd.

Uzmite si šprancu kao vodilju, ali odredbe za koje pitate nisu nužne.

U poreznu ćete morati slati rodni list, kao dokaz da su upravo darovatelji vaši roditelji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija