Jump to content

Novogradnja i parkirno mjesto


anonimno

Preporučene objave

Mislim da je to vječita tema. Jednom sam u Jutarnjem pročitala da po nekom novijem zakonu (prije 2-3 god.) uz novogradnju mora biti osigurano minimalno jedno parkirno mjesto uz svaki stan. Znate li nešto više o tome?

 

Konkretno, ja sam vlasnik, bar mi tako piše u vl. listu, sedam posto dvorišta. U tom dvorištu koje je zatvoreno od drugih su parkirna mjesta i svi susjedi (osim onih koji imaju garaže) imaju parkirno mjesto. Moje mjesto fali. Zašto? Zato što je trebala biti još jedna garaža (u prizemlju su sve garaže) koju je ilegalno pretvorio u stan.

 

Interesira me gdje je mojih sedam posto dvorišta i gdje je moje parkirno mjesto? Razmišljam o tužbi, ako imam osnova za to. Koliko je vrijeme zastare za to jer sam stan kupila prije 2 godine?

 

Svaka sugestija je dobrodošla...

 

On je meni htio "prodati" parkirno mjesto u dvorištu, a na što nisam pristala. Kako on meni može prodati zemljište koje već je moje po definiciji?

 

On je meni ponudio da kupim parkirno mjesto u dvorištu. Kako on meni može prodavati dvorište koje je ionako naše vlasništvo?

 

Jel znate neku dobru odvjetničku tvrtku za nekretnine, razmišljam o pravnoj proceduri. Kolika je zastara, stan sam kupila prije 2 godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Htjela aam dodati da u ugovoru piše da kupujem stan, ostalo ispušetno kao nepotrebno.

 

No, u vlasničkom listu mi piše da sam vlasnik stana i dvorišta.

 

Naime, zakon je ipak iznad (loše napravljenog) ugovora, pa me interesira imam li zakonske osnove za akciju?

 

Također, sve dozvole (i građevinska, lokacijska, uporabna) za zgradu izdane su na više osoba kako bi se izbjeglo plaćanje poreza. Svaka od tih osoba bila je vlasnik dijela zgrade. Pretpostavljam da bi i tužba išla na račun svih, a ne samo onoga koji je bio vlasnik kata na kojem je moj stan, jer su jednako odgovorni, jeli tako?

 

Znam da je komplicirano, ali strašno mi smeta što u ovoj državi svatko radi što hoće. I za to nema nikakvih ####nih posljedica! Baš nikakvih!

je napisao:

Mislim da je to vječita tema. Jednom sam u Jutarnjem pročitala da po nekom novijem zakonu (prije 2-3 god.) uz novogradnju mora biti osigurano minimalno jedno parkirno mjesto uz svaki stan. Znate li nešto više o tome?

 

Konkretno, ja sam vlasnik, bar mi tako piše u vl. listu, sedam posto dvorišta. U tom dvorištu koje je zatvoreno od drugih su parkirna mjesta i svi susjedi (osim onih koji imaju garaže) imaju parkirno mjesto. Moje mjesto fali. Zašto? Zato što je trebala biti još jedna garaža (u prizemlju su sve garaže) koju je ilegalno pretvorio u stan.

 

Interesira me gdje je mojih sedam posto dvorišta i gdje je moje parkirno mjesto? Razmišljam o tužbi, ako imam osnova za to. Koliko je vrijeme zastare za to jer sam stan kupila prije 2 godine?

 

Svaka sugestija je dobrodošla...

 

On je meni htio "prodati" parkirno mjesto u dvorištu, a na što nisam pristala. Kako on meni može prodati zemljište koje već je moje po definiciji?

 

On je meni ponudio da kupim parkirno mjesto u dvorištu. Kako on meni može prodavati dvorište koje je ionako naše vlasništvo?

 

Jel znate neku dobru odvjetničku tvrtku za nekretnine, razmišljam o pravnoj proceduri. Kolika je zastara, stan sam kupila prije 2 godine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro, možete li mi objasniti kako on suvlasnicima može prodati parking na zemljštu kojeg su oni vlasnici?

 

Što je s obavezom osiguravanja po jednog parkirnog mjesta za svaki stan?

 

Ja ću onda naslati ciglu na 7% dvorišta pa nek se škvadra parkira kak zna.

 

Nemate pojma! Ovdje stvarno svatko daje pravne savjete...!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, pogledajte malo bolje svoj ugovor i stanje u gruntovnici jer je moguće da ste vlasnik dijela dvorišta (ne samo vi nego i svi koji ste kupili stanove), a da je dijela dvorišta na kojom su kupljena parkirna mjesta bio isključivi vlasnik investitor-i odnosno tvrtka od koje ste kupili stan.

U svakom slučaju ukoliko ste zakinuti obratite se odvjetniku da vam kaze vasa eventualna prava.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po zakonu mora biti onoliko parkirališnim mjesta odnosno garaža koliko ima i stanova (najmanje, a može biti i više). Npr., moja firma gradi stanove i (obično u podzemlju) napravi parking mjesta. Njih također naplatimo od kupaca, legalno sa ugovorom. Međutim, ponekad kupac ne želi kupiti parking mjesto pa mu izađemo u susret jer netko uvijek želi kupiti dva. Međutim, ukupan broj je uvijek jednak broju stanova. Iz ovog ja zaključujem da Vaša zgrada MORA IMATI jednak broj parkirališta kao i stanova, ali nisam siguran da svaki vlasnik stana mora imati svoje mjesto. S obzirom da je Vama parking mjesto bilo ponuđeno na prodaju a odbili ste ga kupiti, možda je neki drugi stanar kupio dva parking mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na komentaru. znate li po kojem zakonu mora biti mjesta koliko i stanova?

 

to je dobar opaska. no, moje pitanje je kako netko može prodati nešto što je po definiciji već vlasništvo suvlasnika?

 

naime, nije riječ o posebno napravljenoj podzemnoj garaži koju je investitor ipak morao izraditi i imao neke troškove. riječ je o zemljištu koje je ionako naše vlasništvo!!!

 

mislim da sam u pravu, jer vlasništvo je neotuđivo pravo. da je na tom zemljištu garaža onda bi investitor mogao nama prodati garaže, ali ne može nam prodati GOLO ZEMLJIŠTE već samo nešto na tom zemljištu. bar ja vjerujem u to.

 

pravnica mi je rekla da izvadim vlasničke listove ostalih stanara te da vidim jesu li njima upisana parkirna mjesta a ako nisu da tada imam neke šanse. naravno, moramo donijeti i dokument o etazaciji zgrade, a koji nemamo - jer nam ga investitor nije ZELIO DATI. srecom, moze se izvaditi iz arhiva..

 

sto se tice garaze koja je pretvorena u stan to se ne bi smjelo moci legalizirati jer je to po definiciji prostor neadekvatan za stanovanje. dakle..mislim da je definitivno interesantan slučaj

je napisao:

Po zakonu mora biti onoliko parkirališnim mjesta odnosno garaža koliko ima i stanova (najmanje, a može biti i više). Npr., moja firma gradi stanove i (obično u podzemlju) napravi parking mjesta. Njih također naplatimo od kupaca, legalno sa ugovorom. Međutim, ponekad kupac ne želi kupiti parking mjesto pa mu izađemo u susret jer netko uvijek želi kupiti dva. Međutim, ukupan broj je uvijek jednak broju stanova. Iz ovog ja zaključujem da Vaša zgrada MORA IMATI jednak broj parkirališta kao i stanova, ali nisam siguran da svaki vlasnik stana mora imati svoje mjesto. S obzirom da je Vama parking mjesto bilo ponuđeno na prodaju a odbili ste ga kupiti, možda je neki drugi stanar kupio dva parking mjesta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vrtite se u krug sa svojim zaključcima.

Izvršite uvid u etažni elaborat (imate ga na gruntovnici), te po potrebi građevinsku dozvolu (projekte za nju kod tijela graditeljstva koje ju je i izdalo), i vidjet ćete legalnost te garaže/stana/parkinga i sl.

Nema tu 7%, cigle i sl. jer što je onda sa zemljom koja je ispod zgrade??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema tu 7%, cigle i sl. jer što je onda sa zemljom koja je ispod zgrade??

 

sa te zemlje ce pribaviti onu ciglu koju ce poslagati na parkiraliste... razvali covjeku u prizemlju zid spavace sobe, jer je taj dio zgrade izgradjen na 3.5% njenog zemljista, pa onda tu ciglu prebaci na drugih 3.5% njenog zemljista, onog na parkingu...

ne znam zasto joj pomazete, culi ste ju, nemate pojma svi zajedno, i zato pustite zenu da joj pravne dubioze pojasnjava odvjetnik uz pripadajujcu mu tarifu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Zna li itko točku zakona, pravilnika ili slično po kojoj je investitor dužan osigurati broj parkirnih mjesta koliko i stanova?

:-?

Piše mu navedeno u lokacijskoj dozvoli koja je sukladna Generalnom urbanističkom planu, a na temelju koje je pak izdana i građevna dozvola koje se mora prodržavati.

Dakle, Generalni urbanistički plan diktira broj parkinga po stanu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne postoji zakon koji nalaze osiguranje parkirnih mjesta uz novogradnje, vec se to odredjuje lokacijskim uvjetima; bilo lokacijskom dozvolom na temelju prostrornog plsna, odnosno uvjetima gradnje po detaljnom planu uredjenja. Po zakonu o vlasnistvu da bi vlasnik stana mogao imati parkirno mjesto to prvenstveno treba biti upisano u vlasnicki list, a to se upisuje u vlasnicki list prema elaboratu o etaziranju. Stan moze imati pripatke kao sto su tavan, supa, parkirno mjesto, susuionica ili sto vec, ali to mora biti navedeno u vlasnickom listu. Nadalje, svi stanari su suvlasnici zajednickih dijelova zgrade: stubiste, fasada, lift...; te zemljista ispod zgrade, okucnice, ali to su idelani dijelovi, sto, pak znaci da svaki sluvlanik se ima pravo koristiti cijelinom i izvrasavati svoja vlasnicka prava u skladu s dijelom kojim je vlasnik. I na kraju, zakoni ne pokrivaju lose ugovore. Ugovori su dobrovoljni i stranke mogu ugovoriti sve sto ih je volja pod uvjetom da nije protivno zakonu, moralu i prislinim propisima. Vlasnistvo nije neotudjivo, jer da je tako kako biste upoce kupili ili prodali nesto!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Koliko ja znam ZAKON je UIVIJEK iznad ugovora. Tako, ako vi i ja ugovorimo npr. da vam ja prodajem svoju maloljetnu kćer za 10.000 kuna i dajem vam ju u tranoj vlasništvo taj ugovor je NIŠTAVAN jer je to PROTUZAKONITO. Tako i u slučaju ugovora o svemu drugom. Nisam učila puno prava, samo jednu informativnu godinu, ali ono što sam upamtila je da je ZAKON uvijek IZNAD ugovora bez obzira što u tom ugovoru piše!

 

Što se tiče vlasništva i neotuđivog prava - možda sam upotrijebila pogrešan termin, ne znam. Kad sam rekla neotuđivo - neotuđivo je sve dok ja ne pristanem na to da bude otuđivo. Ne može mi ga oteti nitko, bar ne na LEGALAN način. Naravno da mi može oteti NELEGALNO jer je u ovoj državi sve normalno. ALI LEGANO - samo kad mu ja to dozvolim.

 

Što se tiče garaže/parkirnog mjesta činjenica je da fali jedno (moje) zato što je garaža ILEGALNO i PROTIVNO GRAĐEVNOJ DOZVOLI pretvorena u STAN. No, da vam sad to sve ne objašnjavam...kad saznam rezultate pravnika svakako ću ih ovdje napisati drugima na ravnanje.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok! Kako koncipirati tužbeni zahtjev kojim se nalaže prodavatelju da osigura parkirno mjesto na koje se u ugovoru obvezao?

Ako je stan kupljen putem prodavateljevog punomoćnika (mešetar nekretninama),dali i njega obuhvatiti tužbom?

Ako fizički nema mjesta u dvorištu za to parkirno mjesto dali postaviti alternativno t.z. za isplatu u novcu (kako onda utvrditi vrijednost t.z.?)?

Dali bi kupac u tom slučaju imao pravo na raskid ugovora?

Dali takav zahtjev zastarjeva?

Hvala svima koji znaju odgovore i koji su ih ovljni napisati.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 godina kasnije...

Hy!!!

Zgrada u kojoj ja zivim ima 4 stana, 2stana su od 102m2(imaju svaki po 2 parkirna mjesta) jedan stan ima 35m2(ima 1 parkirno mjesto) i stan od 45m2 (ima 2 parkirna mjesta) i tako je u vl.listu…Problem je u tome sto ima jos jedno mjesto koje nije nicije i svatko se moze parkirat na to mjesto….Zanima me cije je vlasnistvo to mjesto,moze li se kupit i od koga(zgrada je prodana 2011) Ima li neki zakon koji kaze koliko parkirnih mjesta kojem stanu pripada….????

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija