Jump to content

porodiljna naknada #100


pinkis

Preporučene objave

pozdrav!

 

mnoge mi stvari nisu jasne s obzirom da sam se mozda i previse udubila u problem i potpuno zapetljala u vlastita potpitanja.

 

prvo bih JAKO molila nekog da mi objasni pojam "staz osiguranja".

znam da po novom zakonu treba imati 12 mjeseci neprekidong staza osiguranja (ja imam vise od 18 ali s kratkim prekidom od 20 dana).

medjutim, tijekom tih 20 dana bila sam prijavljena na birou i primala onu uobicajenu naknadu (koja se inace prima valjda 3 mj. uz uvjet od min. 9 mj. staza (mislim da je 9)).

 

racuna li mi se taj "dohodak" s biroa kao nastavak staza osiguranja?!

 

u najgorem slucaju, ako je odgovor ne, imam jos jedno pitanje.

cula sam i da na hzzo-u gledaju samo je li bilo 12 uplata za zadnjih 12 mjeseci (u smislu da ne "skuze" da jednoj uplati nedostje pola iznosa (tih 15-20 dana) i to fino zaracunaju kao 12 neprekdinih mejseci!

 

hvala puno puuuuuno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pinkis, ovdje si dobila odgovor na postavljeno pitanje koje je glasilo otprilike imaš li ili nemaš pravo na delimitiranu nadoknadu plaće za vrijeme korištenja predmetnog prava.

 

Odgovor je jasan, prema propisima (Zakonu) koji je trenutno na snazi ne zadovoljavaš uvjete za tako nešto jer izgleda nemaš 12 mjeseci staža neprekidno prije stupanja na rodiljni dopust.

 

Hoće li netko i ima li uopće itko te moći, zbog nekakvog članka ili priloga ili vijesti ili bilo kakvog drugog "pritiska" priznati ti nešto za što ne zadovoljavaš zakonom propisani uvjet, to zaista ne mogu komentirati. No ni iz ovog članka nije vidljiv krajnji ishod ove priče.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba vidjeti u radnoj knjižici da li ima 12 mjeseci neprekidnog staža osiguranja (u radnu knjižicu može i HZZO upisati staž osiguranja ukoliko se radi o naknadi plaće po prekidu radnog odnosa)jer mislim da pinkis buni što je uopće staž osiguranja.

 

Isto tako, službenik u HZZO je obvezan provjeriti i izračunati staž osiguranja koji se ne provjerava na način koji pinkis navodi, tj. ne provjeravaju se uplate (platne liste), već prijave i odjave na zdr.osiguranje.

 

Vezano uz priloženi članak Jutarnjeg lista, najgore je kad stranka ne vjeruje službeniku HZZO-a, koji nema ništa od toga da zakine pojedinca.

 

Pinkis je isti odgovor već dobila na drugom forumu, te nema smisla više diskutirati o njenom pitanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TEDI je napisao:

ukoliko se radi o naknadi plaće po prekidu radnog odnosa)

 

al mogu postavit jos jedno pitanje. ovo je forum, ne sudnica :P

 

nitko mi jos nije sa sigurnoscu rekao na sto se tocno misli kad navodite ovo citirano? na naknadu tijekom bolovanja (koje se nastavlja po prekidu radnog odnosa) ili i na onu obicnu naknadu koju dobije svatko s odredjenim stazom...? jer i iz nje mi se valjda uplacivalo zdravstveno sto mu gromova!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemrem verovat,

kaj ak imaš kredite i nemreš plaćat rate od onoga kaj trebaš po zakonu dobit ak odeš na porodiljski,e onda tebi odobre veću naknadu. Pa tak bi onda trebali i od HZMO-a penzioneti,njih jedno 800 000 tražit da im se penzija poveća jer nemreju plaćat rate kredita. To bi bilo suuuper. Samo do kud lova? Joj ...joj ...nemre kod nas bit dobro. Nikak. :misli::-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim na bolovanje po prekidu radnog odnosa u slučaju kad HZZO upisuje staž u radnu knjižicu.

 

Nije nikakva sudnica, jasno mi je pinkis da ste naumili ostvariti punu naknadu, pa makar to bilo i stavljanjem u novine.

 

Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama propisani su uvjeti za ostvarenje rodiljne naknade. Informacije koje ste dobili možete provjeriti na www.hzzo-net.hr ili u Područnom uredu/ispostavi HZZO-a kojem gravitirate.

 

Osobno žalim službenike HZZO-a kod kojih ćete doći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

TEDI je napisao:

Mislim na bolovanje po prekidu radnog odnosa u slučaju kad HZZO upisuje staž u radnu knjižicu.

 

Nije nikakva sudnica, jasno mi je pinkis da ste naumili ostvariti punu naknadu, pa makar to bilo i stavljanjem u novine.

 

Zakonom o rodiljnim i roditeljskim potporama propisani su uvjeti za ostvarenje rodiljne naknade. Informacije koje ste dobili možete provjeriti na www.hzzo-net.hr ili u Područnom uredu/ispostavi HZZO-a kojem gravitirate.

 

Osobno žalim službenike HZZO-a kod kojih ćete doći.

 

gospodjo kosor, ne, nemam namjeru ici u novine, zasad.

 

imam namjeru ostavit dio novaca od kredita koji dizem za auto. kupit cu si neku staru kramu i zivjet od ostatka kredita za vrijeme crnih dana porodiljnoga.

 

hvala na pomoci

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Nemrem verovat,

kaj ak imaš kredite i nemreš plaćat rate od onoga kaj trebaš po zakonu dobit ak odeš na porodiljski,e onda tebi odobre veću naknadu. Pa tak bi onda trebali i od HZMO-a penzioneti,njih jedno 800 000 tražit da im se penzija poveća jer nemreju plaćat rate kredita. To bi bilo suuuper. Samo do kud lova? Joj ...joj ...nemre kod nas bit dobro. Nikak. :misli::-D

 

ja ne zivim na kredit. prvi i jedini kredit dizem upravo sad.

 

problem je u tome sto cemo dijete i ja jesti svaki drugi dan od tih 1600 kn naknade. nakon mog najnormalnijeg sudjelovanja u placanju doprinosa iz place ovoj "drzavi".

 

hvala na razumijevanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dušica draga,

ne se ljutiti i shvačati stvari osobno. I ne tvrditi da zte neko ne razme. Ja tebe razmem. Al ti ne razmeš da bu se uskoro dogodilo da nebuš dobila ni tih 1600 kn. Jer nebuš imala od kud. Kak ni je nebum dobil penziju. Jel ti to razmeš? To ja tebe pitam? Kaj bumo onda jeli tvoja bebica ,ti i ja? :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

Dušica draga,

ne se ljutiti i shvačati stvari osobno. I ne tvrditi da zte neko ne razme. Ja tebe razmem. Al ti ne razmeš da bu se uskoro dogodilo da nebuš dobila ni tih 1600 kn. Jer nebuš imala od kud. Kak ni je nebum dobil penziju. Jel ti to razmeš? To ja tebe pitam? Kaj bumo onda jeli tvoja bebica ,ti i ja? :-D

 

a ti si se bar nazivio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o zdr.osiguranju i Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama striktno navodi uvjet prethodnog staža osiguranja, koji je naveden u odgovoru, pa su sve osobne uvrede suvišne.

 

Vaši plaćeni doprinosi iz plaće iskorišteni su za tekuće potrebe, ne koriste se za Vaše osobne buduće potrebe, što je bit solidarnosti socijalnog sustava.

 

Navedeno znači da ste mogli uplatiti milijun kuna doprinosa, a svejedno ne dobiti punu rodiljnu naknadu zato što nemate uvjet prethodnog staža osiguranja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pinkis je napisao:

cigo1 je napisao:

Dušica draga,

ne se ljutiti i shvačati stvari osobno. I ne tvrditi da zte neko ne razme. Ja tebe razmem. Al ti ne razmeš da bu se uskoro dogodilo da nebuš dobila ni tih 1600 kn. Jer nebuš imala od kud. Kak ni je nebum dobil penziju. Jel ti to razmeš? To ja tebe pitam? Kaj bumo onda jeli tvoja bebica ,ti i ja? :-D

 

a ti si se bar nazivio.

 

i naradio....i naplaćal doprinosa svih vrsta. Ja imam predlog

za rešenje sutuacije. Radni narod bi trebal bit u pemziji recimo do 35 godina...a onda ga poterat delat dok ne crkne. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

mene isto zanima jedna stvar jer ovim zakonima nikad kraja stalno se nešto mijenja. evo mog slučaja:

do 17.01.2010. imala sam neprekidni radni staž od 6 godina i par mjeseci. 17.01. sam se prijavila na zavod za zapošljavanje i primala njihovu naknadu. sve do 1.6. sam bila prijavljena na zavodu i tad sam se zaposlila gdje sam i dalje zaposlena i od 1.1. trebam ovoriti rodiljni dopust. Znači zadnjih 6 mjeseci sam ostvarivala plaću od 6.000,00kn. E sad me zanima da li cu imat porodiljnu naknadu u visini plaće budući da sam preko zavoda također bila zdravstveno osigurana kad se vec spominju ovdje zdravstvena osiguranja. a bilo koji zakon ako pogledate nigdje ne stoje te njihove izmjene da se za porodiljno gleda godina dana bez prekida radni staž već da se može imat ukupno 18 mjeseci sa prekidima u zadnje dvije godine. Tko će im znati ali milsim da bi trebalo isto negdje pisati a ne da ostanemo zatečeni.

Ako netko zna odgovor na moje pitanje molila bih da mi odgovori jer koliko sam ja shvatila gleda se da imaš godinu dana bez prekida staž osiguranja a preko zavoda sam također bila osigurana i čim sam se odjavila sa zavoda isti dan sam se zaposlila pa kako to sad ide,da li ću imat pšorodiljno u visini plaće ili ovih jadnih 1660kn ???

:place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prethodno osiguranje

Naknada plaće koja se isplaćuje na teret sredstava HZZO-a pripada osiguraniku u visini propisanoj Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (nastavno: Zakon), odnosno propisima i općim aktima donesenim na temelju Zakona pod uvjetom, da prije dana nastanka slučaja na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu ima ostvaren staž osiguranja u HZZO-u na temelju radnog odnosa, obavljanja gospodarske djelatnosti ili obavljanja profesionalne djelatnosti samostalno u obliku zanimanja, odnosno na temelju primanja naknade plaće nakon prestanka radnog odnosa, odnosno prestanku obavljanja djelatnosti osobnim radom ostvarene prema Zakonu od najmanje 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima u posljednje dvije godine (prethodno osiguranje), ako posebnim propisom nije drukčije utvrđeno.

 

Osiguraniku, koji ne ispunjava uvjet prethodnog osiguranja, naknada plaće, za sve vrijeme trajanja bolovanja, pripada u iznosu od 25% od proračunske osnovice.

http://www.hzzo-net.hr/03_01_07.php

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja imam zadnjih 6 mjesei plaću 6000,00kn al prije toga sam bila na zavodu za zapošljavanje i dobivala njihovu naknadu od 17.1.2010. a do 17.1. imam radni staž bez prekida 6 godina. Ali mene saad zanima da li ću imat porodilčjno u visini plaće jer kao novi zakon za porodiljno je neprekinut radni staž godinu dana jer kao za porodiljno ne vrijedi onih 18mjeseci u 2 godine kolikos am ja skontala ??????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz osobnog iskustva znam da će ti rodiljna naknada (prvih 6 mj) iznositi 1663kn, kao i ženama koje su nezaposlene i naburzi i kao ženama koje uopće ne rade.Zato jer imaš prekid u stažu osiguranja (citat od plumice izvadak iz zakona- prethodno osiguranje).

Roditejska naknada (drugih 6 mjeseci) isto će biti 1663kn.

ako prijaviš komplikacije u trudnoći, možeš dobiti naknadu u visini prosjeka tvojih prihoda u zadnjih 6 mjeseci rada, ali ne veću o 4250kn.

Naravno da si ljuta i da ti nije svejedno koju naknadu primaš, ali zakon je jasan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija