Jump to content

HZMO-ponovo vještačenje,bez HRVI


Forrester

Preporučene objave

Prošle godine u 5mj. dobio opću nesposobnost-40% rat, a Zagreb (dr.Taborsky) potvrdio u 7mj. Neki dan sam bio(na osobni zahtjev,putem dr.opće medicine)ponovo na vještačenju, radi promjene omjera rat-mir.Između ta dva vještačenja imao sam dva bolnička ležanja(hospitalizacija po hitnom postupku) i jednu dnevnu bolnicu; dg.F43.1,F62.0,F23.9 i F43.0.

Vještak HZMO-a mi je rekao da idem kuči i čekam rješenje, i ništa više(nije onaj vještak s prvog vještačenja).Danas sam uvidom u korisničke stranice HZMO,pod rubrikom "Gdje je moj zahtjev"saznao da mi je predmet kod ovlaštenog samostalnog referenta u HZMO-Vukovar.Nadao sam se da mi je predmet u Zagrebu.Da li to znači da mi je područni vještak sam odbio povisiti vojni udio(pa ne mora ni ići u Zagreb), ili je to standardna procedura? Ima li netko slično iskustvo? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno su me ekspresno-brzo otpilili.Danas sam dobio rješenje od HZMO, gdje mi se priznaje dosadašnji omjer rat-mir, a u smislu pogoršanja ništa.Na vještačenju bio 11.11., a novo rješenje datira 16.11. Stvarno su brzi,kad rješenje nije u korist osiguranika.Ovaj put nisam bio na pregledu kod ovlaštenog vještaka dr.Vrdoljaka(kod prethodnog pregleda bio), već je bio neki stariji vještak s bradicom.

Molim za savjet; da li da podnesem žalbu, ili da za par mjeseci ponovim zahtjev za vještačenjem.Nemam HRVI(u postupku sam,imao 20% prvostupanjsko, pa skinuto),a kao što rekoh u periodu između zadnja dva vještačenja (svibanj'09-studeni'10) sam imao uz redovne ambulantne psihijatrijske kontrole i dva bolnička ležanja i jednu dnevnu bolnicu, i jednu novu dg.F23.9. Što mi je činiti?? :-?

U svezi pitanja koje je postavio Nine: Nigdje u rješenju se ne spominje status HRVI, a kamoli da je to možebitni razlog nepriznavanja potrebe za promjeu omjera temeljem pogoršanja bolesti. :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav za Forrester-a od Zagi-a!

Evo moj primjer ti je odprilike isti (nemam HRVI predo zahtjev prekasno) mene su također odbili i ostavili mi sve po starom rješenju (30% rat 70% ostalo opča nesposobnost) isto imam novo testiranje, bolničko liječenje i redovne kontrole i napisali su mi u novom rješenju kao da je moj zahtjev citiram "kao na zakonu neosnovan" (o tom smo već pisali na temi -bez RVI pogoršanje-), smo što nisu naveli na osnovi kojeg to zakona je moj zahtjev neosnovan. Otišao sam do ureda za pomoć braniteljima gdje mi je pravnik napisao žalbu na njihovo rješenje krajem 07.2010 g. te mi je trenutno žalbeni postupak u tijeku, čitajući raznovrsno pisanje branitelja kao i tvoj slučaj jasno mi je da mi ni žalba neće proći ali sam odlučio da ću podnjeti i tužbu na upravni sud. Što se pak tiće čekanja i ponovnog podnošenja novog zahtjeva pitanje kakvog ima smisla pošto i sam vidiš da je došla politička direktiva da više nemožeš biti bolesniji jer su oni donijeli zakone po kojima nemaš više prava žaliti se na svoju bolest, bilo bi super da donesu zakon po kojem bi svi mogli ozdraviti imam toga još za pisati ali nekako nemam volje ..... !!!!!! Moj ti je savjet da namaš što čekati piši žalbu i sve redom kako ide i želim ti puno sreće !!!!! :palac::palac::palac::kavica::kavica::kavica: Pozdrav svim pravim braniteljima ma gdje god bili !!!!!!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav Zagi!

Ja sam predao zahtjev na vrijeme, ali trenutno nemam status HRVI. Ne znam da li to kod njih igra kakvu ulogu, mislim u pristupu tvom i mom slučaju? Nego sada čitam novo rješenje, i razmišljam da nije greška u samom zahtjevu koji je ispunila moja doktorica.Naime u rješenju se navodi:.......rođ,2..10.196.. dosadašnjem korisniku invalidske mirovine priznaje se i dalje zbog opće nesp.za rad uzrokovane 40% bolešću u svezi čl.2.st2.ZOPHBDR-a te 60%.....koja nije u svezi ZOPHBDR-a pravo na invalidsku mirovinu.

Mislim da doktorica nigdje u zahtjevu nije navela potrebu za promjenom omjera rat-mir, već je ispunila uopćen zahtjev za vještačenjem radi pogoršanja zdravlja. Ne znam igra li to kakvu ulogu? Znači ne spominje se nigdje status HRVI, niti da se odbijam sa zahtjevom, već da mi se i dalje priznaje pravo na istu invalidsku mirovinu. Žalba se podnosi u roku 15 dana. Negdje na forumu sam pročitao da se rješavanje žalbe jako dugo čeka(a ishod je upitan), te da je bolje za koji mj. ponoviti vještačenje. Ne znam?!?! :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

visnjaZ je napisao:

Pa ako nema promjene ...znači da ti ostaje stečeno pravo pa zato i piše "i dalje se priznaje..."

Istina je da se čeka dugo odgovor na žalbu, jer se na jednom mjestu rješavaju predmeti iz cijele Hrvatske.

Za 6mj. se može opet ponoviti zahtjev, još koji nalaz i možda ishod bude bolji. ;-)

Mislim da ovaj vještak nije ni gledao nalaze.Od 5mj. prošle godine (od prethodnog vještačenja) sam bio na 10-tak amb.pregleda; jednom primljen na bolničko ležanje,a drugi put po doista urgentnom postupku (u raspadu)također hospitaliziran; nedavno bio u dnevnoj bolnici; mišljenje Reg. centra za psihotraumu u Osijeku liječnika specijalista psihijatra(nalaz u skladu s otpusnim pismima) i novo psihološko testiranje kod prof.Vilupeka("povoljno").Izgleda da vještak usprkos "teškim" nalazima odlučuje po unaprijed zacrtanim klišejima i okvirima koje mu je zadala ne med. struka već pravna služba. Ne znam stvarno što je mudrije sad učiniti? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada je omjer u pitanju, mislim da nebi trebalo olako odustajati. Moje je mišljenje, a i prijatelj je isto odlučio, da će nakon što su ga i treći put odbiju u Tvrtkovoj, odnosno teta koja će odlučiti da nije došlo do pogoršanja, (već mu je potvrdila da će tako biti, ima 50/50), da će podnijeti tužbu na upravni sud. Jer, ako se i tužba na upravnom sudu čeka tri godine, vjerujem da će omjer biti veći postignutom tužbom, nego da je svake godine pokušavao redovnim putem podnosti podizanje omjera putem mirovinskog.

Ja se osobno od početka već nisam složio s omjerom, već sam odmah podnioo tužbu upravnom sudu, jer očito je da više nikog ne zanima papir sa raznim medecinskim kontrolama, ležanjima,.......hoću reći, liječnik ne prizna sve druge liječnike i njihove zaključke, već samo sliježe ramenima......Borba, borba......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da sam prije par mjeseci na ovom podforumu pročitao (ne znam sad naslov teme) da HZMO nema zakonske osnove odbiti promjenu omjera (pogoršanje) ukoliko branitelj umirovljen po ZOPHBDR nema status HRVI. Koliko sam shvatio, a to je i logično, ako nemaš HRVI ne znači da ne može doći do pogoršanja bolesti na osnovu koje si i umirovljen po ZOPHBDR-a.

Gledao sam nalaze ponovo (eto koliko sam izhlapio); uz dvije hospitalizacije imao sam i dvije dnevne (a ne jednu), i bio sam u KB Dubrava na amb.kontroli u 8 mjesecu (u zaključku:smetnje bolesnika su trajnog i kroničnog karaktera,nije za očekivati poboljšanja niti u budućnosti te će dugoročno vrlo značajno utjecati na kvalitetu svakodnevnog života i rada).

Mislim da ću prvo uložiti žalbu HZMO-u, i ako netko zna članak zakona na osnovu kojeg se mogu pozvati (u smislu opstruiranja onih branitelja bez HRVI). :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

visnjaZ

 

Ako me sječanje ne vara ti radiš u sustavu HZMO-a.Ako je tako mogla bi znati dali postoji rok u kojem pravnik-referent mora napisati rješenje po primitku predmeta.Moj spis se nalazi več dva mjeseca kod referenta u Tvrtkovoj i još ništa.Kad sam ih zvao prije 10 dana izgovaraju se kako imaju previše posla pa nestignu,bit če čekaj.

 

Znači dali postoji rok u kojem moraju to rješit ili može trajat u nedogled? Zahvaljujem unaprijed. :-x

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

grozni je napisao:

visnjaZ

 

Ako me sječanje ne vara ti radiš u sustavu HZMO-a.Ako je tako mogla bi znati dali postoji rok u kojem pravnik-referent mora napisati rješenje po primitku predmeta.Moj spis se nalazi več dva mjeseca kod referenta u Tvrtkovoj i još ništa.Kad sam ih zvao prije 10 dana izgovaraju se kako imaju previše posla pa nestignu,bit če čekaj.

 

Znači dali postoji rok u kojem moraju to rješit ili može trajat u nedogled? Zahvaljujem unaprijed. :-x

 

Imaš u mirovinskom tiskanicu-požurnicu ukoliko ti je predmet kod nekog više od 60 dana. Po tome se onda postupa na način da bi se (trebalo)odgovoriti u roku od 30 dana. U principu se predmet odmah riješi ali uvijek ima iznimki (iz kojekvih razloga)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Mislim da sam prije par mjeseci na ovom podforumu pročitao (ne znam sad naslov teme) da HZMO nema zakonske osnove odbiti promjenu omjera (pogoršanje) ukoliko branitelj umirovljen po ZOPHBDR nema status HRVI. Koliko sam shvatio, a to je i logično, ako nemaš HRVI ne znači da ne može doći do pogoršanja bolesti na osnovu koje si i umirovljen po ZOPHBDR-a.

Gledao sam nalaze ponovo (eto koliko sam izhlapio); uz dvije hospitalizacije imao sam i dvije dnevne (a ne jednu), i bio sam u KB Dubrava na amb.kontroli u 8 mjesecu (u zaključku:smetnje bolesnika su trajnog i kroničnog karaktera,nije za očekivati poboljšanja niti u budućnosti te će dugoročno vrlo značajno utjecati na kvalitetu svakodnevnog života i rada).

Mislim da ću prvo uložiti žalbu HZMO-u, i ako netko zna članak zakona na osnovu kojeg se mogu pozvati (u smislu opstruiranja onih branitelja bez HRVI). :-)

Molim savjet u svezi žalbe. :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

višnjaZ je napisala

 

Imaš u mirovinskom tiskanicu-požurnicu ukoliko ti je predmet kod nekog više od 60 dana. Po tome se onda postupa na način da bi se (trebalo)odgovoriti u roku od 30 dana. U principu se predmet odmah riješi ali uvijek ima iznimki (iz kojekvih razloga)

U "mom" područnom uredu kažu da oni stim nemaju ništa pošto se moj spis nalazi na rješavanju u područnom uredu u Zagrebu Tvrtkova 5.Evo da pojasnim.

17.04.2010.došlo rješenje od upravnog suda(tužba se uvažava)

07.05.2010.bio na vještačenju u Tvrtkovoj.

06.06.210.revizia u MOBMS.

21.09.2010.spis zaprimio referent u Tvrtkovoj.

Tamo se i sada nalazi znači 70 dana,na moj upit odgovor je čekaj.Ja čekam pet godina da isprave nepravdu što je i sud potvrdio.Riješenje nikakvo nisam dobio osim onoga od upravnog suda.

Moje pitanje šta napravit da konačno napišu to j...no rješenje.

Magarac bi očelavio od tolikog maltretiranja a vjerojatno i kopito upotrebio.

:-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što ti znači "moj" područni ured? Na što misliš?

Ako misliš na to da ne živiš području područne službe Zagreb, to nema nikakve veze. Za to ti ne treba nitko.

Najbolje ti je to napraviti sam a svaka područna služba ili ispostava imaju tu tiskanicu i MORAJU ti ju dati da ju popuniš i MORAJU je zaprimiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala visnjaZ

Da mislio sam upravo to,ali šta da joj radim bojim se ako opet otiđem tamo kod nazovi "gospođe" a ona opet isto dali neču puč pa napravit neku glupost.Popuco sam po svim šavovima od te z.j.b.n.i.e.Ne s tim vjetrenjačama se nemožeš borit,s četnicima je bilo sve jasno a ovo,ovo je ajde bok.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo konačno nešto smirujuče za sada(za mene ili ženu neznam za koga više).

Poslje ovog mog predhodnog posta izludio i ženu pa otišao "vilenit"po dvorištu,žena uzela telefon i zvala po Tvrtkovoj neke brojeve da bi došla do šefice od referentice koja radi na mom spisu.

Kaže ona njoj rješenje napisano i otpravljeno iduči tjedan na kučnoj adresi.Nakon pet godina čekanja šta je pet dana,pisat ču koji je rezultat da ostali kolege vide dali se isplati toliko maltretirat i gubit živce(koji su ionako pretanki).

Pozdrav. :ceka:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

visnjaZ je napisao:

od Forrester dana 30.11.2010. 19:18

 

Da li je netko bez statusa HRVI dobio povećanje vojnog udjela mirovine na ponovnom vještačenju u mirovinskom??

 

 

Koliko ja znam nije. Barem ne po zakonu o hrvatskim braniteljima.

Ispričavam se ako si osjetila neku zlu namjeru u mojoj objavi pod temom:"bez hrvi pogoršanje. Vjeruj da nije bilo nikakve zle namjere, možda sam jednostavno nespretan u ovakvom obliku komunikacije.

Htio sam javiti da sam danas predao žalbu. Ne znam koliko se čeka u prosjeku, i da li će me Središnja služba u Zagrebu pozvati na pregled?? :misli::vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam pravio žalbu u kojoj sam naveo da želim biti nazočan pri ponovnom vještačenju kod višeg medicinskog vještaka u središnjoj službi HZMO u Zagrebu.Ne samo što me nitko nije ni pozvao da dođem nego mi je žalba odbijena kao neosnovana iako mi je vještak u područnoj službi Zagreb procjenio na osnovu moje ratne,vojne i medicinske dokumentacije da je nastupila profesionalna nesposobnost za rad 100% uzrokovana sudjelovanjem u obrani RH u domovinskom ratu,a povjerenstvo MOBMS-a taj postotak skinulo na mizernih 20/80. Svima vama poštenima na znanje i ravnanje!Lijep pozdrav i puno sreće svoj sirotinji a bogati se ionako sami za sebe pobrinu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, možda sam i ja preburno reagirala. ;-)

Ako treba kakav savjet uvijek možete pitati putem privatnih poruka.

Susrećem se sa svakakvim stvarima i uvijek ima i pozitivnih i negativnih primjera. Ima ljudi koje znamo imenom i prezimenom kad nešto trebaju to se riješava ekspresno jer dosadašnje reakcije takvih su bile prilično burne. Opravdano ili ne, nije ni bitno, možda su ti shvatili da jedino na takav način mogu nešto ostvariti. Nažalost, sama sam svjedok da ima ljudi koji se prema svakom tom predmetu odnose kao prema hrpi papira, ne gledajući da iza toga stoji čovjek, njegova obitelj, cijeli njegov život.

Zato sam mišljenja da ne treba posustati makar pao pred nekom zaprekom, treba ustati, otresti ruke i krenuti dalje, pa ako treba tražiti izuzeće pojedinaca bez straha da ti se može nešto dogoditi. Nitko vam ne može oduzeti nešto na što imate pravo. Najgore ste već prošli na ratištima, pa što je onda neka jedinka u nekom birokratskom sustavu?

:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje za višnju:

u mirovini sam od 07.01.2009.u iznosu 2366,58 kn. bez statusa HRVI-a (zakasnio sa podnošenjem zahtjeva)status dragovoljca 91-96 1.Brigada, dobio sam opču 30%rat 70%mir nakon nekoliko bol.liječenja i psiholoških vještačenja pokrenuo sam obnovu postupka za povečanje omjera u svezi rata jer mi je bolest jako pogoršala do sada Tvrkova je 3 puta tražila 100% u svezi rata,poslije toga sam odbijen sa istim omjerom,pravnica u Tvrkovoj mi je predložila da napišem žalbu sa novom liječničkom dokumentacijom što je ona i napisala.Sada se predmet nalazi u Mihanovičevoj 3 i kada sam zvao Mihanovičevu rekli su mi da sam na redu u 12.mj. ove godine 2010,zanima me dali postoji ikakva šansa za povečanje omjera i što mi predlažete da učinim ako me odbiju jer imam malu djecu i veliki kredit

 

pozdrav svi braniteljima!!!!!!!

 

 

 

:-?:-? HVALA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A ne znam što bih ti rekla :-(

Moguće je da bi ti Mihanovićeva uvažila žalbu, samim time što je i liječnik predložio povećanje omjera i to ne jedanput. Znači da i on smatra s obzirom na medicinsku dokumentaciju da je došlo do pogoršanja. Nadam se takvom ishodu :palac:

A ovaj dio, da ti je mirovina mala, kredit i ostalo, nažalost, to nam je svima svakodnevnica, i nitko te ne pita kako ćeš i jel možeš. Važno da si mogao 91-96!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam na vještačenju kod područnog vještaka 12. 11. ove godine, predmet je u Zagrebu obrađen 26. 11. 2010. i vraćen u područni ured. Imam mirovinu 20/80 opća nesposobnost od 01/2010 bez HRVI i dragovoljca. U prvom vještačenju u 9/2009 nisam imao ratni put za 1991. i 1992. godinu kada sam bio u ZNG, već samo od MUP-a gdje sam radio do mirovine. Pravnik u HZMO mi je savjetovao da podnesem zahtjev za povećanje postotka invalidnosti u svezi obrane suvereniteta RH iz tog razloga što predmet nije bio kompletan na prvom vještačenju. To sam i učinio. Molim savjet od višnjeZ. Mogu li očekivati povećanje postotka. Za vrijeme od prvog do drugog vještačenja imam ležanje u bolnici, nove nalaze sa kontrola i psihotestove iz kojih je vidljivo pogoršanje bolesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Predao sam žalbu u PS Vukovar HZMO-a 3.12. (na rješenje kojim mi nije priznato pogoršanje bolesti iz rata-omjer invalidnosti), a sad sam vidio na korisničkim stranicama HZMO-a da mi je žalba(tj.predmet) kod samostalnog referenta koji mi je i pisao rješenje nakon med.vještačenja. Pitam se, zar žalba nije trebala već biti proslijeđena središnjoj službi HZMO u Zagrebu?? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

cherry je napisao:

ako netko zna,a najvjerojatnije višnjaZ zna.imam hrvi i bio sam na vještačenju za povećanje omjera. koliko se otprilike čeka da predmet iz područnog ureda ode za zagreb i naravno da se vrati nazad?koliko se dugo čeka rješenje?da li netko u zadnje vrijeme ima sa time iskustva?

ima li ko zna?????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem top5!na korisničkim stranicama hzmo zadnja promjena je 18.01. otišlo na reviziju u mombs.znači sada mi je rok 30 dana.da li sada novo rješenje piše zagreb ili područna služba? i koliko to treba čekati? ako slučajno dobijem povećanje omjera da li isplaćuju nekakve zaostatke na to i od kada?mislim od datuma podnošenja zahtjeva ili to ide od datuma kada je pisano rješenje? kada sam dobio hrvi nije bilo izostataka nego isplata kreće od sljedećeg mjeseca u kojem si predao zahtjev.(predao u 3.mjesecu isplata krenula u 4 mjesecu odnosno lovu dobio u 5 mjesecu kada je bila mirovina za 4 mjesec)POZDRAV!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za pomoć.Moj suprug(41) je na 70% bolovanju 5 mjeseci,a dijagnoza je PTSP(psihijatar kaže "pravi" vojni).Prvi simptomi su počeli 2010 g.,dakle punih 15 g. poslije rata u kojem je sudjelovao kao dragovoljac.O civilnoj mirovini ne razmišljamo jer s njom ne bi mogli preživjeti,a po psihijatrijskom mišljenju trenutno je daleko od sposobnosti za rad,jer mu se stanje bez obzira na terapiju pogoršava.Šta da radimo,odakle da krenemo,tj. šta bi bilo najbolje za njega?Prva IK mu je za 20 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

pozdrav svima!da ponovim i kažem nova saznanja.predao dokumentaciju za povećanje omjera prošle god.12.01.2011 bio na komisiji u područnom uredu čovjek ispred mene napisao prijedlog o povećanju na 100% (imam 50-50) 18.01. odlazi na reviziju u mobms gdje je rješeno 26.01. i vraćeno područnoj službi 27.01.danas saznajem da mi ne mogu napisati novo rješenje jer su od mobms zatražili neke papire po službenoj dužnosti (navodno potvrdu dragovoljačkog statusa ili braniteljskog nisam siguran)da li to sada znači da se mogu nečemu nadati (bez hrvi sam dobio 50-50,a sada imam hrvi 30%)?mislim kada mi već pišu novo rješenje i traže još papira da su mi onda povećali omjer!?ne mora značiti da su prihvatili 100% ali valjda su nešto podigli!?i da li netko zna koliko se sada otprilike čeka da se sve to skupi i napiše novo rješenje?a ja kada ga dobijem obavijestim vas o ishodu!pozdrav! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

Da, jučer sam dobio obavijest od PS Vukovar da su mirovinski spis sa žalbom protiv prvostupanjskog rješenja dostavili Središnjoj službi u Zagrebu. Na korisničkim stranicama sada stoji spis riješen-arhiviran, ad acta.

Spis i žalba su kod Središnje službe HZMO službeno od 13.12.2011.Neki dan sam ih kontaktirao telefonski. Žalba bi mogla doći na dnevni red u petom,šestom mjesecu! :frajer:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svim Braniteljima.

Imam jedno pitanje na koje nemogu nigdje naći odgovor ili da je netko imao slično iskustvo.

Bio sam pripadnik MUP-a od 1991-2001g.kada sam kao višak ostao neraspoređen.Tijekom rata sam zadobio ozljedu kralježnice,koju sam i operirao te sam 1995 godine ranjen i lječen,međutim nisam ništa do sada tražio.Pošto je stupio novi zakon o pravima hrvatskih branitelja na snagu 2005 zanima me dali je još uvijek,i na koji način,moguće ostvariti HRVI,jer ranjavanje ne zastarijeva što mi reče službnica u područnom uredu za branitelje.Zdravstveno stanje je sada katastrofa,jer na momente nemogu čak ni da hodam normalno a lječnik me hoće uputiti na komisiju a ako mi priznaju samo "civilno"oštećenje mirovina i neće biti nešto.Posjedujem cijelokupnu dokumentaciju o lječenju a imam i solidan ratni put.

Unaprijed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam jedno pitanje na koje nemogu nigdje naći odgovor ili da je netko imao slično iskustvo. Bio sam pripadnik MUP-a od 1991-2001g.kada sam kao višak ostao neraspoređen.Tijekom rata sam zadobio ozljedu kralježnice,koju sam i operirao te sam 1995 godine ranjen i lječen,međutim nisam ništa do sada tražio.Pošto je stupio novi zakon o pravima hrvatskih branitelja na snagu 2005 zanima me dali je još uvijek,i na koji način,moguće ostvariti HRVI,jer ranjavanje ne zastarijeva što mi reče službnica u područnom uredu za branitelje.

 

Kakvo ranjavanje? Gdje? Gdje ste zadobili ozljedu kralježnice?

 

Nije to baš tako jednostavno za odgovoriti jer u vašem pitanju nema nikakvih konkretnih-decidiranih podataka na osnovu kojih bi vam se mogao dati precizan odgovor.

 

Dali ste nastradali na bojišnici, prvoj liniji.......

 

Ako ste i ranjeni, možda ozljede nisu takvog karaktera da biste ostvarili status HRVI.

 

Morate napisati više podataka.

 

 

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac je napisao:

Imam jedno pitanje na koje nemogu nigdje naći odgovor ili da je netko imao slično iskustvo. Bio sam pripadnik MUP-a od 1991-2001g.kada sam kao višak ostao neraspoređen.Tijekom rata sam zadobio ozljedu kralježnice,koju sam i operirao te sam 1995 godine ranjen i lječen,međutim nisam ništa do sada tražio.Pošto je stupio novi zakon o pravima hrvatskih branitelja na snagu 2005 zanima me dali je još uvijek,i na koji način,moguće ostvariti HRVI,jer ranjavanje ne zastarijeva što mi reče službnica u područnom uredu za branitelje.

 

Kakvo ranjavanje? Gdje? Gdje ste zadobili ozljedu kralježnice?

 

Nije to baš tako jednostavno za odgovoriti jer u vašem pitanju nema nikakvih konkretnih-decidiranih podataka na osnovu kojih bi vam se mogao dati precizan odgovor.

 

Dali ste nastradali na bojišnici, prvoj liniji.......

 

Ako ste i ranjeni, možda ozljede nisu takvog karaktera da biste ostvarili status HRVI.

 

Morate napisati više podataka.

 

 

 

;-)

 

Pozdrav

Da odgovorim na neka pitanja koje ste mi postavili.

Kralježnicu sam ozljedio u kolovozu 1991godine prilikom artiljeriskog napada na selo Kijevo.Pod topničkim napadom smo izvlačili jednog ranjenika i jednom trenitku,usljed udara granate smo svi popadali i kako to ide svatko vuče na svoju stranu i moja leđa nisu izdržala.Bio sam dugo na lječenju na raznim terapijama i injekcijama da bi me operirali početkom 1993 godine.A što se tiče ranjavanja,ranjen sam u Kninu 24.12.1995 godine prilikom obavljanja uobičajenih službenih dužnosti,najjednostavnije rečeno patrolirajući rubnim djelovima grada dobio sam metak u lijevo rame koje je u bolnici izvađeno ispod lijeve lopatice,u evidenciji se vodi da sam ranjen od strane NN osobe tako piše i u potvrdi postrojbe o ranjavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jučer stiglo rješenje.razočaranje!osiguraniku ---zahtjev za promjenu uzroka nastanka invalidnosti odbija se kao na zakonu neosnovan. u obrazloženju piše da sam ja pokrenuo postupak.zašto???ako je na obrascu naznačeno da postupak pokreće doktor?ostalo isto 50-50 opća i piše da je vještak u područnoj službi utvrdio da nije došlo do pogoršanja,a ja vidio svojim očima kada je napisao prijedlog za zgb za 100 %.i zašto je onda išlo za zgb ako je već vještak u područnoj službi napisao da nema pogoršanja?imam pravo žalbe 15 dana.što da radim???da li da se žalim i na temelju čega?MOLIM POMOĆ ako netko zna hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li netko ima slično iskustvo sa obnovom postupka bez HRVI-a otišao sam u mirovinu 2007g, kada mi je vještak u mirovinskom dao omjer 50-50 ali je komisija u ministastvu branitelja tako-zvani ( Taborsyi ) skinuo omjer na 20% u svezi rata, a 80% izvan ratnih događanja. Nakon toga sam sa novim nalazima išao ponovno na obnovu postupka 2009g te mi je vještak ponovno slao papire na reviziju gdje mi nisu povećali omjer u svezi rata već su samo promjenili rješenje iz profesionalne u opću mirovinu koja je sada 2500 kuna. Pošto sam bio opet nezadovoljan te mi je pravnica za braniteloje savjetovala da idem ponovno sa obnovom postupka za 6 mjeseci što sam i učinio, ali za godinu dana, gdje sam ponovno bio na liječenju i obavio novo psihološko vještačenje te bolničko ležanje po četvrti puta i sve te dokumente kompletirao i uputio na mirovinsko prošle godine u 11 mjesecu 2010g pozvan sam na ponovnu komisiju u mirovinsko gdje sam prije toga sam vještačio svoje nalaze gdje su tri ( 3 ) doktora specijalista neovisna o komisijama potvrdili da je moja bolest 100% posljedica rata a ovi naši u ministarstvu to negiraju, budući da sam i dragovoljac Domovinskog rata , te prošao rat od 1991-1996, kao istinski branitelj sa puškom u ruci a ne ko pojedinci koji su bili po kancelarijama ili dezertirali te si sredili koje kakve potvrde iz krizni štabova i otišli u mirovine do 2005g i sada beru po 5000 tisuća kuna, a ja neka preživljavam sa 2500 samo zato što mi svi kažu da sam zakasnio, zašto nisam otišao do 2005 g . I na kraju sada kada sam bio na ponovnom vještačenju sa svim novim nalazima koji ukazuju na pogoršanje bolesti, vještak mi je osobno rekao da mi on može dati koliko go hoću ali gazda Taborsyi to neće potvrditi, i tako je bilo prošli mjesec dobijem rješenje gdje piše da je vještak ponovno u mirovinskom u područnoj službi dao omjer 50-50, ali su u ministarstvu branitelja potvrdili i po četvrti puta omjer 20% u svezi rata a 80% izvan tih okolnosti, sada sam uložio žalbu pa me zanima što će se dalje događati i dali ima netko slično iskustvo. Pozdrav svim istinskim braniteljima ma gdje bili.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cherry je napisao: 18.01. odlazi na reviziju u mobms gdje je rješeno 26.01. i vraćeno područnoj službi 27.01.danas

 

Ovo je dosta brzo riješeno na reviziji za 8 dana i vraćeno u središnju službu.

Jel im ovakva brzina na reviziji pravilo da u roku 8 - 9 dana riješe predmet i vrate ga u područnu službu ili je izuzetak ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Forrester je napisao:

Forrester je napisao:

Da, jučer sam dobio obavijest od PS Vukovar da su mirovinski spis sa žalbom protiv prvostupanjskog rješenja dostavili Središnjoj službi u Zagrebu. Na korisničkim stranicama sada stoji spis riješen-arhiviran, ad acta.

Spis i žalba su kod Središnje službe HZMO službeno od 13.12.2011.Neki dan sam ih kontaktirao telefonski. Žalba bi mogla doći na dnevni red u petom,šestom mjesecu! :frajer:

Danas sam dobio Rješenje kojim se žalba odbija.Ovlašteni vještak Područne službe u Vukovaru (u studenom 2010g.) je ustvrdio da ne postoje nikakve posljedice loma kuboidne kosti stopala, koje je nosilo 20% invalidnosti u mojoj općoj nesposobnosti za rad.To je i činjenično stanje jer već 5 godina nemam nikakvih liječenja, normalno ni nalaza u svezi te ozljede izvan rada.Pred vještakom sam hodao na prstima i petama bez ikakvih problema i on je usmeno ustvrdio da u svezi te ozljede više nema nikakvih posljedica ni problema. Toga sam se i ja prihvatio u žalbi, jer on je jedno govorio meni, a drugo napisao u dnevniku (nalazu i mišljenju).Ponovio je da se i dalje priznaje op.nesposobnost temeljem 40 bolest po ZOPHBDR-a,20% bolešću, 20% profesionalnom bolešću i 20% pomenutom ozljedom izvan radnog mjesta.

Između zadnja dva vještačenja u Vukovaru (05.2009.-11.2010.) sam imao dvije dnevne bolnice,dva puta na ležanju (hitna hospit.)-odjel psihijatrije,redovne psih.kontrole,mišljenja psihologa,reg. centra za psihotraumu u Osijeku,kontrolni amb.(dobar)nalaz iz Dubrave itd. Mislio sam (i tražio) da će to biti dovoljno da se 40% po ZOPHBDR-a povisi na 60 ili bar 50%, a invalidnost temeljem ozljede (20%) ukine, odnosno smanji; ali šipak.

Vjerujem da ne postoji nitko kome je u zadnjih 20 mj. povećan postotak nvalidnosti po ZOPHBDR-a, a da nema status HRVI - iako ne postoji nikakav zakon ili propis koji bi to priječio. Ispričavam se na opsežnosti. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

 

Vjerujem da ne postoji nitko kome je u zadnjih 20 mj. povećan postotak nvalidnosti po ZOPHBDR-a, a da nema status HRVI - iako ne postoji nikakav zakon ili propis koji bi to priječio. Ispričavam se na opsežnosti. ;-)

 

Ja sam imao 30 % - 70 % profesionalnu i ove godine sam bio na vještačenju i utvrđena je opća nesposobnost 50 % - 50 %, imam 20 % rvi a koji je status vještaku na vještačenju bio bitan jer po novome zakonu bez statusa rvi ne mogu više napraviti obnovu postupka a da bi mirovina nakon toga ostala tzv. " vojna ".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

Forrester je napisao:

 

Vjerujem da ne postoji nitko kome je u zadnjih 20 mj. povećan postotak nvalidnosti po ZOPHBDR-a, a da nema status HRVI - iako ne postoji nikakav zakon ili propis koji bi to priječio. Ispričavam se na opsežnosti. ;-)

 

Ja sam imao 30 % - 70 % profesionalnu i ove godine sam bio na vještačenju i utvrđena je opća nesposobnost 50 % - 50 %, imam 20 % rvi a koji je status vještaku na vještačenju bio bitan jer po novome zakonu bez statusa rvi ne mogu više napraviti obnovu postupka a da bi mirovina nakon toga ostala tzv. " vojna ".

Ti si dobio opću nesposobnost iz razloga što imaš status HRVI. Ja nisam išao na obnovu postupka, već na promjenu omjera rat(40%), mir(60%), a temeljem pogoršanja bolesti na osnovu koje sam dobio opću nesposobnost po ZOPHBDR-a. Invalidsku mirovinu sam dakle ostvario za onog starog zakona, i posve je logično da se svaka bolest(stanje) može pogoršati.To sam i dokazao priloženom med. dokumentacijom temeljem koje je trebalo povisiti udio invalidnosti (%) u općoj nesposobnosti za rad. Ali.....

Nedavno sam dobio 30% HRVI, ali prvostupanjsko, i za par mjeseci očekujem reviziju(potvrdu) drugostupanjskog povjerenstva.Tada će mi povećati mirovinu, pa pošto će onda prijeći 3500kn uzet će mi 10% i u konačnici ću možda primati manju mirovinu nego sad(3180kn).?.? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Forrester je napisao:

povećati mirovinu, pa pošto će onda prijeći 3500kn uzet će mi 10% i u konačnici ću možda primati manju mirovinu nego sad(3180kn).?.? :misli:

nemoguće je da ti bude ispod 3500 kn ako ti pređe 3500 i uzmu ti 10 % ( a hoće ) mirovina ti neće biti ispod 3500 kn. kužiš ? tko je imao 3700 spustili su mu na 3500 a ne ispod toga , znači nisu mu uzeli 10 % nego idu da ne bude ispod 3500 kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija