Jump to content

Rok za rješenje žalbe na županijskom sudu


Ivo345

Preporučene objave

Interesira me koliki je rok za rješenje žalbe na presudu opčinskog sud riječ je o kaznenom predmetu jer je do sada prošlo više od godine dana od kada je uložena žalba na presudu, mislim dali postoji neki rok ili to može trajati do kraja stolječa molim odgovor.Samo da nadopunim, presudom opčinskog suda dosuđena je kazna u trajanju od 15 mjeseci bezuvjetno do sad nije bilo poziva za izdržavanje kazne ali bi se i to moglo dogoditi pa me osim roka za rješavanje žalbe interesira dali se može pozvati osobu na izdržavanje kazne ako je žalba na presudu predana u roku i nije još riješena na višem (županijskom) sudu, a ako se može koji je postupak najbolji za osuđenog da odgodi izdržavanje kazne.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...

Da se nadovežem na temu.

 

Dne. 21.04.11. predao sam na protokolu općinskog suda(jer je tako pisalo u Pouka o pravnom lijeku Rješenja Županijskog suda), Žalbu na to Rješenje Županijskog Suda.

 

U kojem roku mi Županijski sud, mora odgovoriti na moju Žalbu, i u kojem roku trebam dobiti pisani odgovor na moju Žalbu, ako je moja Žalba riješena (tako su mi rekli na šalteru ZK odjela, i vidio sam je u fascikli mog predmeta, ali mi je nisu htjeli pokazati, jer da ću pisani odgovor na moju Žalbu dobiti "uskoro", u idućih mjesec dana.

 

Ako se sjećam dobro, u Zakonu o Upravnom postupku, spominje se rok od 60 dana.(na sve Žalbe Županijskom sudu).

Jeli to točno, i što mi je raditi da dodjem do odgovora na moju Žalbu...

 

LP

Bili9

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispravak texta (molim Vas savjet)

 

Dne. 21.04.11. predao sam na protokolu općinskog suda(jer je tako pisalo u Pouka o pravnom lijeku Rješenja Općinskog suda), Žalbu na to Rješenje Općinskog Suda.(na višu instancu, tj. na Županijski sud)

 

U kojem roku mi Županijski sud, mora odgovoriti na moju Žalbu, i u kojem roku trebam dobiti pisani odgovor na moju Žalbu, ako je moja Žalba riješena (tako su mi rekli na šalteru ZK odjela, i vidio sam je u fascikli mog predmeta, ali mi je nisu htjeli pokazati, jer da ću pisani odgovor na moju Žalbu dobiti "uskoro", u idućih mjesec dana.

 

Ako se sjećam dobro, u Zakonu o Upravnom postupku, spominje se rok od 60 dana.(na sve Žalbe Županijskom sudu).

Jeli to točno, i što mi je raditi da dodjem do odgovora na moju Žalbu...

 

LP

Bili9

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste napisali o kakvom je postupku riječ, ali bez obzira na to Zakon o općem upravnom postupku se ne odnosi na postupanje sudova (sudska vlast) nego na postupanje državne uprave (izvršna vlast).

 

Za drugostupanjsku odluku u sudskom postupku nema roka, ali se općenito - barem u građanskim predmetima - u praksi smatra da je razumni rok za cijeli postupak od početka do pravomoćne odluke 3 godine. Za dulje trajanje postupka možete tražiti zaštitu prava na suđenje u razumnom roku na neposredno višem sudu, pa će viši sud odrediti rok u kojem sud kod kojega je predmet mora donijeti odluku, i dosuditi vam određenu naknadu.

 

Ne znam kako je u kaznenim predmetima, ali u građanskim predmetima Ustavni sud je u nekim posebnim slučajevima smatrao razumnim rokom i kraće vrijeme od 3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o Žalbi na Rješenje Općinskog suda, (ZK odjel), u kojem se odbija ispravak neispravnog prezimena moje majke, u ZK (vlasničkim) listovima.

Neispravno prezime je nastalo OČITOM OMAŠKOM U PISANJU, u Rješenju o ostavini, moje pok.tetke (majčine sestre) od 2008.god.

Te godine, uknjidžbom naknadno pronađene imovine, moje tetke, na njenog sina, po automatizmu je uknjižena i moja pok.majka, (za svoj suvlasnički dio), ali sa neispravnim prezimenom Davić, umjesto ispravno Dević.

God. 2009.-te (travanj) ja tražim, i dobivam (poslije 12 mjeseci čekanja) svoje vlasničke listove, u kojima se i dalje nalazi to neispravno prezime.

Odmah ulažem Prigovor na ZK odjel Općinskog suda, da je prezime neispravno, i Zahtjevam od njih da ga isprave. (Nažalost, tada sam mislio da je greška u prezimenu, nastala od strane ZK odjela, unosom u elektronske knjige.)

Poslije 6 mjeseci čekanja, na ZK odjelu su mi rekli da greška nije njihova i da grešku mora ispraviti sudac u Rješenju koje je neispravno)

Pokrenuo sam Zahtjev prema sucu za ispravkom Rješenja, i poslije 6 mjeseci čekanja i molenja suca, dobivam u travnju ove godine Rješenje u kojem sudac priznaje svoju grešku.

 

Istovremeno, (dva dana razlike) na kućnu adresu sa Rješenjem suca, dobivam i Rješenje

Općinskog suda na moj Zahtjev od travnja 2010.god. da mi se ispravi prezime moje majke, u kojem mi sud to ODBIJA uraditi, zbog nedostatka dokaza da je moja majka

Dević, i da se oni drže Rješenja moje pok.tetke u kojoj je neispravno Davić.

 

20.travnja ove godine Izjavljujem Žalbu na ovo Rješenje, u kojem oni odbijaju ispravak prezimena, u ispravno, prilažući dokaze:

1)Izvod iz matične knjige rođenih, odakle je vidljivo da je moja pok.majka udajom preuzela prezime Dević, od mog.pok oca, i zadržala ga do svoje smrti.

2) Rješenje (od travnja 2011.god.) o ostavini moje pok.tetke,u kojem sudac priznaje svoju grešku u 2 reda texta Rješenja, i navodi kako treba pisati ispravno, prezime moje majke: Dević.!!!

 

Neispravno prezime moje majke, PRVI I ZADNJI put se javlja u ovom Rješenju o ostavini moje pok.tetke od 2008.god.

Uvidom u povijesne zemljišnje knjige, jasno je vidljivo da je njeno prezime, u svim ZK ulošcima, od trenutka udaje za mog oca, pa do njene smrti:Dević

 

Dakle, u kojem vremenu, moram dobiti PISANI odgovor na moju Žalbu, koju ZK odjel već ima u fascikli mog predmeta. Jeli ovaj moj slučaj spada u onaj rok do 3 godine, koji navodite…!!!???

 

I koliko će vremena još proteći da ja dobijem ispravne ZK uloške i naš sud (sudstvo) ispravi svoju grešku:

JEDNO JEDINO SLOVO!

 

LP

Bili9

 

P.S. Oprostite na dužini odgovora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije jedno jedino slovo, nego drugo prezime kao bitni dio oznake identiteta osobe.

 

I ne postoji zakonski rok za odgovor na žalbu, kao što sam vam napisao.

 

Nepotrebno ste zakomplicirali stvar žalbom budući da je prvostupanjski zemljišnoknjižni sud potpuno ispravno utvrdio da je upis u skladu s rješenjem o nasljeđivanju koje im je dostavljeno, i tu njihova nadležnost završava (a ispravak rješenja u toku prvostupanjskog postupka niste dostavili ili ste ga dostavili prekasno?). Dakle, uopće se ne radi o očiglednoj greški u zemljišnim knjigama nego u rješenju o nasljeđivanju.

 

Nakon što ste pribavili ispravak rješenja o nasljeđivanju, trebali ste naprosto ponoviti zahtjev uz priloženi ispravak i vjerujem da bi bio relativno brzo riješen. Takve ispravke čak i gruntovnica Općinskog građanskog suda u Zagrebu koja je notorno preopterećena i spora rješava za koji tjedan.

 

Inače, razumni rok za z.k. predmete je također uobičajeno 3 godine, iako je Ustavni sud baš u nekim z.k. predmetima smatrao da je taj rok kraći (ali ako se dobro sjećam to je bilo dok je Ustavni sud još bio nadležan u prvom stupnju za takve zahtjeve.)

 

Moram reći da mi je pomalo neobično vaše iščuđavanje u vezi s rokovima. U Hrvatskoj ljudi čekaju godinama na upis u gruntovnicu, nisu rijetke parnice koje traju i više od 10 godina, postupci odlaze u zastare... i takva je situacija i općepoznata i prisutna već desetljećima. Mislim da ste vrlo bezbrižan čovjek ako do sada niste od suda ništa čekali dulje od 6 mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani,

u startu se ispričavam ako sam pogriješila temu i ako već ima sličnih pitanja.

Dakle,tužila sam firmu zbog nezakonitog otkaza i sud sam dobila na Općinskom sudu u Požegi,međutim,za očekivati je bilo da se moja firma žali kao što i je. Oni u žalibi nisu toliko pobijali moje vraćanje na posao (na neodređeno) već da presuda nije dobro obrazložena?! Mene zanima sljedeće,kolko može dugo trajati da dobijem odgovor sa Županijskog suda?? Pošto po novome radni sporovi idu po hitnom postupku?? Hvala unaprijed,nadam se da će mi netko pomoći sa mojim problemom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema pravila.

 

Točno tako.

 

Zakon je jedno, praksa drugo. Znam za radne slučajeve gdje se radilo o kompliciranim predmetima, pa je Županijski sud godinama odlučivao kad ni sami nisu znali kako točno odlučiti (a ne žele brzati obzirom na reviziju, pa da ih onda VSRH poklopi), a statistika je ipak temeljni kriterij rješavanja predmeta. Što je čisto - piči, a što nije stavi u ormar i nek se "dinsta na laganoj vatri".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 godina kasnije...
  • 4 tjedna kasnije...

Pozdrav!

Zanima me da li postoji zakonski rok u kojem bi sudac trebao donijeti odluku nakon zadnjeg ročišta?

U sudskom smo sporu već skoro šestu godinu jer ne možemo iseliti podstanara koji ne plaća najamninu. Platili smo vještaka da procijeni koliko je dužan i još u 8 mjesecu 2015. dobili rješenje a ročiste je zadnje bilo u 10. mjesecu 2015. pa me samo zanima da li postoji rok jer odvjetnik kaže da možemo čekati i do 2 godine. Predala sam i požurnicu no iskreno gubim vjeru u sve.

Hvala na svakoj informaciji.

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Zanima me da li postoji zakonski rok u kojem bi sudac trebao donijeti odluku nakon zadnjeg ročišta?

 

Lp

 

ZPP

Članak 335. (NN 25/13)

Presuda se donosi i objavljuje u ime Republike Hrvatske.

 

Presuda se mora donijeti, objaviti, izraditi i uručiti ili otpremiti, najkasnije u roku od 45 dana od dana zaključenja glavne rasprave.

 

dali je rasprava zaključena (navedeno je u zapisniku)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovi rokovi su nažalost, instruktivni, što znači da nema sankcije ako ih se sudac ne drži. Pogotovo ako se radi o kompliciranom predmetu.

 

Ipak, sugeriram vam da provjerite u Pisarnici suda, jer 6 mjeseci, a da nema rasprave na kojoj će se objaviti presdua mi je malo čudno, čak i za Zagreb. Provjerite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav,

Oprostite dugo me nije bilo. Radim puno i dok sam uspjela odvjetnika pitati da mi isprinta zadnju presudu potrajalo je. Dakle, rasprava je zaključena i odluka je trebala biti donešena 17. Studenog 2015. Godine u 14:30. Sudkinja je 2 puta nakon toga usmeno odgađala presudu. Cijeli slučaj se vodi na sudu u Puli. Uputila sam požurnicu na predmet i ured predsjednika suda te zamolila razgovor sa sudkinjom. Spor je počeo 2010. Godine i ne razumijem što je nejasno u tome da želim da se podstanar iseli van iz moje imovine na koji je bio uredno prijavljen te sam uredno placala porez na njegA. I jos mi je razrusio pola stana i ogradu ispred kuce i raskopao oko kuce bez moje dozvole a ja nemam pravo pristupa. I jos je dužan 7 godina stanarina. Koje nikada neću vidjeti iako je sud presudio da je dužan. Počinjem sumnjati na povlašteni odnos sudkinje i odvjetnika protistrane. Žao mi je što ovo pišem no sve je ovo postalo komično do granice da ću izaći u novine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Pozdrav, predmet za utvrđivanje prava uslužnosti putem je na sudu od 2009 godine. od tada nije bilo zakazano niti jedno ročište, zgrada koja nam je puti i oduzela ima 45 stanara od toga dio su stranci itd.. na to su se pravdali sve ove godine, kao nije lako sve ih skupit u isto vrijeme, pa su se i vlasnici mjenjali itd. ja sam se tužila predsjednici suda zbog dužine sudskog procesa na koje sam dobila rješenje da se slučaj u ovoj godini mora riješiti. Ročište prvo nam je zakazano 12.06. Što mi je dalje za očekivat. Presudu ( koliko dugo), ako se netko bude žaliti... da li sve to mora bit rješeno u ovoj godini po rješenju ili mogu čekat dok ne umrem i kuća mi onda ionako neće trebat.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, tražila ste zaštitu prava na suđenje u razumnom roku, čemu je očito udovoljeno. Ako se ovaj rok za donošenje prvostupanjske presude neće poštivati, imat ćete pravo potraživati i naknadu zbog povrede spomenutog prava, u visini do 35.000,00 kn, a također će se odrediti i novi rok za rješavanje predmeta.

 

Ako i nakon toga predmet ne bude riješen u novoodređenom roku, moći ćete ustati i ustavnom tužbom. U ovom trenutku teško je anticipirati što će se desiti i u kojim rokovima, ali zasada jedino važno je da ste upoznati sa svojim pravima i da ćete ih koristiti. Osim toga, ne preostaje vam drugo doli čekati. Prije ili kasnije, predmet će biti riješen, a netko će dobiti i po džepu poradi ovakve inertnosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a netko će dobiti i po džepu poradi ovakve inertnosti.

po đepu može dobiti samo stranka. suci su nepogrešivi a i kad pogreše njihovu grešku plaća država. suci određuju dali je sudac pogriješio.

država je imala velike izdatke zbog zaštite prava na suđenja u razumnom roku. kad su htjeli te izdatke namiriti iz đepa sudaca sudački lobi je promjenio zakon i odredio da se zahtjev za suđenje u razumnom roku podnosi predsjedniku suda.ako on rješi po zahtjevu u zakonskom roku nije bitno što je predmet na sudu godinama (recimi 10-ak godina). neku naknadu stranka može ostvariti samo ako sud ne donese odluku u određenom roku ali pod uvjetom da podnese zahtjev za isplatu naknade u roku od daljnjig 6 mjeseci. negleda se više kad je počeo postupak i kad je završio dostavom odluke strankama u postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

suci su nepogrešivi a i kad pogreše njihovu grešku plaća država.

 

A država se može regresno naplatiti ukoliko je šteta produkt namjere ili krajnje nepažnje suca.

 

Konačno, za neopravdano nerješavanje predmeta, postoji i stegovna odgovornost suca, gdje ga DSV kažnjava, u pravilu, novčanom kaznom.

 

Slažem se da nije idealno, ali nije baš sve ni tako crno kako ispada iz vašeg posta.

 

neku naknadu stranka može ostvariti samo ako sud ne donese odluku u određenom roku ali pod uvjetom da podnese zahtjev za isplatu naknade u roku od daljnjig 6 mjeseci. negleda se više kad je počeo postupak i kad je završio dostavom odluke strankama u postupku.

 

Tu nema spora, i sam sam to naveo u prethodnom postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Pozdrav,

iako već nekako predmnijevam koji ću odgovor dobiti, no možda se u međuvremeno nešto promijenilo. :D:D

Naime, riječ je o tome da nam je u zemljišnoknjižnom ulošku naknadno upisana zabrana raspolaganja nekretninom. Nekretnina je prije upisa bilo otplaćena, te je bila bez ikakvih tereta. Dakle, stvarnopravno je bila privatno vlasništvo sa kojim smo mogli raspolagati kako smo htjeli.
Upisa zabilježbe opravdan je izmjenom zakona koji je definirao povratnu primjenu takve zabrane na privatnom vlasništvu, te je na temelju zakona i upisana.
Predali smo žalbu, pa me zanima postoji li neki rok definiran zakonom o zemljižnim knjigama?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 5 minuta, Biker1901 je napisao:

Predali smo žalbu, pa me zanima postoji li neki rok definiran zakonom o zemljižnim knjigama

Protiv rješenja u redovnom zk postupku stranka može podnijeti prigovor, a protiv rješenja kojim je odlučeno o tom prigovoru može podnijeti žalbu. O prigovoru odlučuju zk sudac u roku od 60 dana od dana njegovog zaprimanja, dok rok za odluku po žalbi nije propisan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , Borbena7 je napisao:

Protiv rješenja u redovnom zk postupku stranka može podnijeti prigovor, a protiv rješenja kojim je odlučeno o tom prigovoru može podnijeti žalbu. O prigovoru odlučuju zk sudac u roku od 60 dana od dana njegovog zaprimanja, dok rok za odluku po žalbi nije propisan.

Hvala lijepa, dakle na svoja eventualna prava čekati ćemo ovisno o inertnosti suda. :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija