Jump to content

Tehnološki višak


cuna

Preporučene objave

Uhh,molim vas za pomoć.....

prije sat vremena sam razgovarala sa nadređenima i obavijestili su me da mi nude promijenu radnog mijesta ili će me proglasiti tehnološkim viškom.Imam 48 godina.U firmi sam 8 g. od toga sam sa ugovorom o radu posljednje tri.Najprije sam radila u pogonu(ugovor o djelu)potom sam potpisala ugovor o radu i prešla raditi u ured kao adm.referernt.Prošle godine su mi rekli da pređem raditi na portu jer nema mom.potrebe za još jednim referentom na što sam ja i pristala iz straha da ne ostanem bez posla ali ništa se nije promijenilo što se tiče plaće niti mi je netko nudio drugačiji ugovor.Sve je bilo o.k. do današnjeg dana kad su mi rekli da se porta zatvara jer se postavljaju elektronička vrata koja će se moć iz ureda i iz pogona otvaratii da mi nude prelazak u pogon.Možda nebi ni to bilo tako strašno kada bih ja mogla raditi u pogonu ali ja ne smijem više dizati ništa teško,što sam im i rekla.rekla sam točno ovako :pristajem ali ja ne mogu raditi u pogonu jer ne smijem dizati ništa teško (postoji liječnička dokumentacija),na to su mi oni rekli da će me morat kao teh.višak otpustiti.Što da radim sada?Ništa još nema u pisanom obliku niti sam što potpisivala.Imam još cijeli ovogodišnji odmor neiskorišten.Dali da ga zatražim sada?Kako se postaviti u ovoj situaciji?Ako dobijem otkaz imam li pravo na otpremninu?

Unaprijed zahvalna i jako zabrinuta,pa "ukast" će mi Božićć :-?:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na informacijama.Sada imam kompleksniju situaciju..u međuvremenu(10 min.prije isteka radnog vremena)su me opet pozvali u ured i dali mi na potpis:sporazum o raskidu ugovora o radu na neodređeno radno vrijeme i novi ugovor o radu na određeno vrijeme (1 godina).Ja sam se ,jasno,pozvala na rok od 8 dana za razmišljanje ali su oni inzistirali da potpišem barem da sam danas dobila dokumente i da očekuju moj odgovor do petka 17.12.Nisam se mogla izvući i potpisala sam samo to da sam preuzela dokumente.Po novom ugovoru plaća mi treba biti 500,00kn manja od momentalne. Dali mi pri promjeni posla mogu smanjiti plaću?Što da radim?Kako da se postavim?Kako da izračunam koliko bih otpremnine trebala dobiti?Trebam li ih tužiti? Kako?Što? Poludit ću jer se ovo nije dalo naslutit.Pogodilo me kao iz vedrog neba.....molim vas budite strpljivi samnom ja zaista neznam gdje sam...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cuna je napisao:

Nisam se mogla izvući i potpisala sam samo to da sam preuzela dokumente.

Što točno piše na papiru koji ste potpisali?

Prijem kakvih dokumenata?

Nitko Vas nemože/nesmije natjerati da išta potpišete.

 

cuna je napisao:

Dali mi pri promjeni posla mogu smanjiti plaću?

Ukoliko potpišete aneks ugovora,da.

Ukoliko potpišete novi ugovor,da.

Ukoliko ne potpišete,nemogu.

 

cuna je napisao:

Što da radim?Kako da se postavim?

 

cuna je napisao:

Kako da izračunam koliko bih otpremnine trebala dobiti?

Za svaku godinu dana radnog odnosa kod tog poslodavca imate pravo na 1/3 plaće (uzima se prosijek Vaših zadnjih 3 plaća).

 

cuna je napisao:

Trebam li ih tužiti? Kako?Što? Poludit ću jer se ovo nije dalo naslutit.Pogodilo me kao iz vedrog neba.....molim vas budite strpljivi samnom ja zaista neznam gdje sam...

 

Prije tužbe ima nekoliko koraka koje morate poduzeti.

Napišem Vam sve danas ili sutra najkasnije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dokumenti su:sporazum o raskidu ugovora o radu(koji je na neodređeno)i ugovor o radu na određeno vrijeme(1 god.).Na jednoj strani sporazuma o raskidu ugovora o radu,rukom je dopisano:uručeno djelatniku 14.12.2010...očekuje se odluka do17.12.2010 potvrda primitka,oboje smo se potpisali.Nisam napomenula da sam dok sam radila u pogonu imala povredu na radu (koju nisam kao takvu prijavila doktoru),pri kojoj sam dobila bruh kojeg sam operirala.Kako nisam nisam mogla više obavljati posao u pogonu tj.nisam mogla dizati nikakav teret je i počelo moje seljenje na portu,pa u ured da bi me sada opet htjeli vratiti tamo gdje ne mogu radit.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cuna,

ovo si napisala"Sada imam kompleksniju situaciju..u međuvremenu(10 min.prije isteka radnog vremena)su me opet pozvali u ured i dali mi na potpis:sporazum o raskidu ugovora o radu na neodređeno radno vrijeme i novi ugovor o radu na određeno vrijeme (1 godina)."

Poslodavac ti NESMIJE ponuditi ugovor o radu na određeno vrijeme za vrijeme tvog trajanja ugovora o radu na neodređeno vrijem.To je napravio sa ponudom da te se riješi i da ti ne mora platiti otpremninu ali je glup jer otpremninu bi ti morao platiti i nakon kad bi završio ugovor na određeno da ga potpišeš jer potraživanje po osnovi plaće i otpremnine ne tzastarjeva TRI godine. Ti imaš važeči ugovor na neodređenoi vrijeme. Nikakav SPORAZUM ni NOVI ugovor NESMIJEŠ potpisati.

17-tog ih izvjesti da na ništa ne pristaješ.

Smiri se (mada je to teško).Ljutnja,razočranje i te emocije ti samo odmažu. Nastavi uredno dolaziti na posao i staloženo na papir bilježi sve za kaj misliš da te poslodavac oštetio dok si kod njega radila.

On će vjerojatno ići na Odluku o redovitom otkazu ugovora o radi iz poslovno uvjetovanih razloga a koju imaš pravo osporavati vezano za obrazloženja koja će tamo navesti.takvim otkazom ti stječeš pravo na naknadu sa zavoda i otpremninu.

Dakle sve popiši,odi na posao i čekaj kaj bu poslodavac. Kad dobiješ odluku onda ćemo djelovati svi zakjedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cuna je napisao:

Trebam li ih tužiti? Kako?Što? Poludit ću jer se ovo nije dalo naslutit.Pogodilo me kao iz vedrog neba.....molim vas budite strpljivi samnom ja zaista neznam gdje sam...

 

Tužiti? A zbog čega?

Zato jer su vam nakon povrede našli lakše radno mjesto? Zato što su sada prisiljeni otpuštati jer nema posla? Svi bi samo tužili. Je li vam poslodavac povrijedio neko od prava, da ga tužite?

 

Pogodilo vas 'kao iz vedra neba', nije se dalo naslutit?

Heej, pa mjesečno preko 10000 ljudi gubi zaposlenje. Gledajte malo vijesti. Je li to u toj vašoj firmi stvarno cvatu ruže dok su svi drugi u banani?

 

Ovdje se javljate za radnog vremena, ne samo ovaj put. Znači da ste online često za radnog vremena. Kradete svom poslodavcu radno vrijeme i druge resurse. Je li to fer prema njemu?

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cuna je napisao:

Hvala na savjetu i podršci.Malo ste me umirili.Mislim da ću upravo tako uraditi kako ste rekli.Danas ili sutra će mi -vexvg- odgovoriti na neka pitanja pa ću vidjeti što sa tužbom...ali to je strašno,zar ne.Sa 48 dobiti otkaz :tuzan:

 

@Cuna

niste vi dobili nikakav otkaz za 48 sati. reko sam ne paničarit. Dobro veli felixxto je z otkazima takva situacija danas i nama tu pun čudit se. Čudimo se kad se to nama dogodi. Kad se događa drugima onda se baš i ne čudimo....nek mislimo....glavno da nisam ja taj. Ljudski....ili nije?

@felix

baš me zanima kaj ti misliš: zakaj pitateljica nije prijavila ozljedu na radu? I kaj bi trebalo tom poslodavcu dat "kolajnu" kaj je pitateljici dal lakše radno mesto nakon povrede na radu....kaj znaći ipak joj je dal.....pa moral joj je dati....iodštetu jojje sigutrno trenbal platiti ....i sigurno ju je nagovoril da ne prijavi medicini rada...nemoj felixx...neki put preteraš sa svojim stavom :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cigo1 je napisao:

 

@felix

baš me zanima kaj ti misliš: zakaj pitateljica nije prijavila ozljedu na radu? I kaj bi trebalo tom poslodavcu dat "kolajnu" kaj je pitateljici dal lakše radno mesto nakon povrede na radu....kaj znaći ipak joj je dal.....pa moral joj je dati....iodštetu jojje sigutrno trenbal platiti ....i sigurno ju je nagovoril da ne prijavi medicini rada...nemoj felixx...neki put preteraš sa svojim stavom

 

Kaj je bilo u ovom slučaju - ne znamo.

Znam samo da je na sudu poslodavac navek kriv za sve. A delal si u proizvodnji i znaš kak i ja da je bar u jednoj trećini slučajeva povrede na radu radnik isključivi krivac, a u drugoj trećini slučajeva djelomično/pretežno radnik krivac za nesreću. Ali se uvek na sudu sve svali na poslodavca, jer on je uvek prokleti bogati tajkun koji treba dat pare, sukladno boljševičkoj demagogiji koja još uvijek vlada kod nas. Pa onda nije čudno da se dovija i izvlači.

 

I čini mi se da je prijateljica uvek spremna tužit, pa bi i tada valjda tužila da za to kaj se dogodilo nije i sama kriva. To je bar moja procjena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

erato je napisao:

A što vas je zagolicala tužba? Samo to vidite.

 

Erato,

nije isto kada se štite prava radnika jer je poslodavac evidentno povrijedio neku od odredbi Zakona o radu, ili neka privatna tužba npr.zbog povrede na radu. Da bi se dobio spor treba dokazati krivnju poslodavca.

Kad je netko u raspoloženju 'se bum vas tužil' uvijek se nađe kakav odvjetnik koji će preuzeti takav spor. Pa ako spor izgubi, nemale troškove naplati od svoje stranke.

Poslodavac si može priuštiti najboljeg odvjetnika. A što ćete vi reći kad vas sud pozove kao svjedoka (protiv poslodavca uz rizik otkaza)?

Vaša kolegica teško je pogriješila što tada nije tužila poslodavca za odštetu. Možda nije kasno za tužbu, ali potreban je oprez.

 

Antipoduzetnička klima koja se ogleda u sveprisutnoj boljševičkoj demagogiji i rigidnom radnom zakonodavstvu dobrim su dijelom krivi što imamo ovakve poslodavce. Svi oni dobri propadaju, odlaze iz RH, ili ne žele niti doći ovdje poslovati.To je glavni razlog zašto sada toliko raste nezaposlenost.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cigo,

molim Vas pomozite mojoj kolegici ako ste u mogućnosti.Vidm da ste već dugo vremena na forumu i da imete dosta objava,komentara.Ona sutra mora dati odgovor poslodavcu.Rezime: Njezino radno mjesto se gasi. Ona ima Ugovor o radu na neodređeno i on joj sada nudi sporazumni prekid rada,otkaz i nudi joj novi Ugovor o radu na određeno (12) mjeseci.Ovaj novi ugovor koji joj nudi (na određeno) je za radno mjesto u pogonu gdje ona zbog zdravstvenih razloga neće moći raditi.Ona je u tome pogonu nastradala,pukao joj abdomen i operirala je bruh.Ima liječničku dokumentaciju da ne može dizati više od 5 kg.Poslodavac sve to zna i zato joj upravo nudi to mjesto(jer zna da fizički ne može i zna za dokumentaciju,ali joj nudi da bi pokrio sebe, tobože-pronašao joj novo radno mjesto-"ALTRUIST",možete misliti).Zapravo je se želi riješiti.Mi smo kolegice zgržene i jadne jer smo bespomoćne.Ne smijemo joj pokazati otvorenu podršku ili da nas on vidi.Bojimo se za sebe,za vlastito radno mjesto.Sve ovdje u tvornici dobro znademo da je ona u njoj od njezinih osnutaka i da je oduvijek bila marljiva i odgovorna radnica i izvrsna kolegica.Sutra mora dati odgovor poslodavcu.Kako da reagira? Kakva su joj prava.Poslodavac je privatnik

Unaprijed zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad god se emocije i osobna stajališta upetljaju u pokušaje davanje savjeta - stvar se zakomplicira :D Dakle...

Situacija je ovakva - nitko Vas nikada ne može prisiliti da nešto potpišete, to zapamtite. Imate pravo uzeti papire doma, razmisliti i savjetovati se. Ne popuštajte nikakvim pritiscima. Kada nešto potpišete -gotovo je. Nema predomišljanja.

Moje mišljenje je da Vam poslodavac nudi sporazumni raskid samo i isključivo da se oslobodi plaćanja otpremnine. Morate znati i ako to potpišete nemate pravo na naknadu sa Zavoda. Nasuprot tome što sam pročitala u dopisivanjima, nakon isteka tog ugovora na određeno vrijeme NEMATE pravo na otpremninu - na istu imate pravo ako Vam poslodavac OTKAZUJE ugovor o radu, a kod u.na određ. vrijeme nema otkazivanja već ugovor ističe.

Dakle, ako ne potpišete Sporazumni raskid ug. o radu - Vaš ugovor o radu na neodređeno vrijeme ostaje na snazi i primjenjuje se. Ako VAs ne uspije pritisnuti, poslodavac Vam onda može otkazati ugovor o radu (imate pravo na otpremninu i naknadu sa Zavoda)ili će Vam ponuditi Otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu. Al to je druga priča.

Ponavljam. Nakon što nešto potpišete - nema povratka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Burn,zahvaljujem se na savjetu i što ste se javili u pravo vrijeme da potvrdite moju odluku da ne potpišem sporazumni raskid ugovora.Dva dana sam čitala zakon o radu na int.. i došla do saznanja da ne trebam pristati na njihove uvjete pa što bude.Imam neiskorišteni odmor,otkazni rok i i i na kraju možda mi ponude ugovor o radu sa izmijenjenim uvjetima,što bi bilo najbolje.Imam napisani odgovor i ako Vas zanima mogu Vam ga poslati u inbox.Zapravo bi mene zanimalo što će te reći....pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ništa ne potpisujte.

2. Ukoliko Vam poslodavac da otkaz kao tehnološkom višku imate pravo na otpremninu,naknadu s burze te imate mogućnost osporiti takav otkaz (ako se radi o poslodavcu koji zapošljava više od 20 radnika,dužan Vam je ponuditi drugo radno mjesto te po potrebi Vas školovati odnosno osposobiti za to drugo radno mjesto). Vjerujem da to nije napravio.

3. Vezano za godišnji odmor. Poslodavac je bio dužan napraviti plan korištenja istog te Vam ga uručiti. U ovoj godini trebali ste moći iskoristiti najmanje 2 tjedna neprekidno, ostatak se može prenjeti u slijedeću godinu i iskoristiti do 30.06. Vjerujem da nisu napravili ništa od toga?

 

Cigo te je dobro savjetovao: nastavi ići na posao,savjesno obavljaj svoj posao i dalje. Popiši sve postupke/propuste za koje misliš da te poslodavac oštetio (nekorištenje godišnjeg,neplačeni prekovremeni rad,umanjenje plaće,neuručivanje obračuna plaće,.

 

I najbitnije, NIŠTA ne potpisuj. Nemogu te nikako natjerati.

 

Što ti piše u Ugovoru o radu o vrsti poslova koje ćeš obavljati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vexvg,nisam ništa potpisala.Ufirmi ima više od 20 zaposlenih.Ponudili su mi,svjesno,radno mijesto koje ja ne mogu obavljati.Međutim u odgovoru sam im napisala da se ne protivim promjeni radnog mjesta i da sam spremna,ako je potrebno,stručno se usavršiti za to moguće radno mjesto.Moram napomenuti da imam završenu VSS,a radim na poslovima koje nepismen može raditi(takva je situacija u mom gradiću i okolici).Pristajem na sve osim na dizanje tereta jer mi je operiran bruh ,koji je naknadno opet pukao pa nesmijem dizati ništa teško.Radno mjesto koje su mi oni ponudili upravo to zahtjeva i to konstantno podizanje,prenošenje cc 8 kg....Odmor,nisam još nikada koristila cijeli.Obično bi radili do 24.12 a vratili se 6-7.01. iako mi u ugovoru piše da imam pravo na 18 dana godišnjeg.Jučer i danas sam tražila da mi daju rješenje o godišnjem ali je odgovor bio,pa što će ti kad idemo svi,kao kolektivni,što zapravo nije.Navodno od utorka bih trebala biti na odmoru do 07-01-2011.Ima tu još puno toga što bih vas htjela pitati...danas sam u odgovoru kojeg sam dala zatražila da mi plate prekovremene,su,ne,i praznike koje sam odradila.Nije još zastara koliko znam.... tri godine,zar ne?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sada nastaje problem.

 

Što ste im točno napisali?

 

Ako ste napisali samo ovo što ste nama naveli,još je donekle ok jer po tome pristajete samo na promjenu radnog mjesta,ne i ugovora.

 

Ako ste im napisali da prihvačate njihovu ponudu,onda imamo problema jer poslodavac se može izvlačiti da ste pristali,između ostalog, i na sporazumni raskid.

 

Moram provjeriti kakva je sudska praksa u sličnim slučajevima.

 

Do tada napišite mi (ili ovdje ili na PM) točno što ste njima napisali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cuna,

rekao sam ti na početku da se moraš smiriti. A ti nisi mirna.

To nije dobro. radiš poteze koje ti nismo rekli. Ti si im samo trebala reći da ne pristaješ na sporazumni i novi ugovor. I nema dalje razgovora. Dalje su oni na redu da poduzimaju pisane korake a to mogu biti ili

1. Odluka o redovitom otkazu ugovora o radu izposlovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima.

ili

2.Odluku o redovitom otkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga

na obje gornje imaš pravo prigovora u vidu ZZP-a na ako smatraš da su obrazloženja poslodavac iz tih odluka na štetu tvojih prava i protivna propisima Zakona o radu i drukih zakona.

Sad trebaš samo čekati i redovito odlaziti na posao. ako nemožeš raditi i ako ti je zdravlje u opasnosti idi na bolovanje i piši ZZP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cuna,

rekao sam ti na početku da se moraš smiriti. A ti nisi mirna.

To nije dobro. radiš poteze koje ti nismo rekli. Ti si im samo trebala reći da ne pristaješ na sporazumni i novi ugovor. I nema dalje razgovora. Dalje su oni na redu da poduzimaju pisane korake a to mogu biti ili

1. Odluka o redovitom otkazu ugovora o radu izposlovno uvjetovanih razloga sa ponudom novog ugovora sa izmjenjenim uvjetima.

ili

2.Odluku o redovitom otkazu ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga

na obje gornje imaš pravo prigovora u vidu ZZP-a na ako smatraš da su obrazloženja poslodavac iz tih odluka na štetu tvojih prava i protivna propisima Zakona o radu i drukih zakona.

Sad trebaš samo čekati i redovito odlaziti na posao. ako nemožeš raditi i ako ti je zdravlje u opasnosti idi na bolovanje i piši ZZP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

dobar dan,

evo me opet.Vratila sam se sa godišnjeg koji je trajao od 23.12.10 do 17.01.11.Prije nego sam otišla dobila sam rješenje o odmoru,prvi put od kada radim u ovoj firmi.Mislim da sam trebala imati 4 tjedna odmora,ali nisam se htjela raspravljati....nego da se vratim na ono bitno,jučer sam bila na razgovoru ,pri kojem su mi opet ponovili isto,ponuđeno r.mjesto ili tehnološki višak.Naravno da sam opet odbila potpisati.Na to su mi rekli da kao znak dobre volje nude duplo novaca od otpremnine ako se dogovorimo mirnim putem,što sam odbila.Ja to naravno ne mogu dokazati jer je usmeno rečeno.Bila su prisutna dva člana uprave ,ali niti jedan neće htjeti potvrditi ako bude trebalo....pitanje:što da radim sada? Da ih tužim nakon što mi uruče otkaz? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cuna je napisao:

dobar dan,

evo me opet.Vratila sam se sa godišnjeg koji je trajao od 23.12.10 do 17.01.11.Prije nego sam otišla dobila sam rješenje o odmoru,prvi put od kada radim u ovoj firmi.Mislim da sam trebala imati 4 tjedna odmora,ali nisam se htjela raspravljati....nego da se vratim na ono bitno,jučer sam bila na razgovoru ,pri kojem su mi opet ponovili isto,ponuđeno r.mjesto ili tehnološki višak.Naravno da sam opet odbila potpisati.Na to su mi rekli da kao znak dobre volje nude duplo novaca od otpremnine ako se dogovorimo mirnim putem,što sam odbila.Ja to naravno ne mogu dokazati jer je usmeno rečeno.Bila su prisutna dva člana uprave ,ali niti jedan neće htjeti potvrditi ako bude trebalo....pitanje:što da radim sada? Da ih tužim nakon što mi uruče otkaz? :-?

 

Veliš:...."jučer sam bila na razgovoru ,pri kojem su mi opet ponovili isto,ponuđeno r.mjesto ili tehnološki višak.Naravno da sam opet odbila potpisati"?

Kako se zvao dokument koji su ti nudili da potpišeš i kaj je u njemu pisalo. Trebala si ga uzeti kući proučiti i onda nas konzultirati. Ovako kaj mi znamo kaj ti nisi potpisala? A moglo je biti:

1. Sporazumni prestanak radnog odnosa- dakle sporazum?

2. Aneks ugovora za promjenu radnog mjesta a s tim i plaće?

3. Novi ugovor sa izmjenjenim uvijetima uz redoviti otkat ugovora o radu iz poslovno uvjetovanih razloga.

Ako se treba razići bolje je kako oni kažu "mirnim putem" i treba razmotriti sve opcije (pa i ponudu dvostruke otpremnine) jer ako su namjerili da si "tehnološki višak" a to jest tako i ako to podkrjepe u otkazu opravdanim razlozima nećeš puno moći učiniti. Zato prije rata uvijek pokušaj dogovora i uzeti najviše kaj možeš.

Dakle sad bu počelo dopisivanje preko pošte. Dobit ćeš na kučnu adresu preporučenu pošiljku sa povatnicom. Kad je preuzmeš nelkaj bu u njoj pisalo a to bu ODLUKA...nekakva koju buš ti nama prezentirala pa bumo se dalje spominali. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija