Jump to content

Prekoračenje brzine


marko1911

Preporučene objave

Pozdrav, imam par pitanja za pravne experte :)

 

Prije par dana zaustavio me prestretac jer sam vozio nesto brze od ogranicenja na toj dionici ceste. Naime, ogranicenjem je propisana brzina kretanja od 70km/h, dok oni tvrde da sam vozio prosjenom brzinom od 96km/h. Dobio sam obvezni prekrsajni nalog kojeg sam odbio potpisati (sto je i naznaceno na nalogu) i uplatnicu na iznos od 500kn.

 

U nalogu jos pise da je brzina umanjena za 10km/h, dakle na 86km/h te da sam u konacnici prekoracio brzinu za 16km/h. Nadalje, pozivaju se na prekrsaj iz cl.53/st.1 te izricu kaznu po cl.53/st.6. Plus, pise da sam se kretao kroz naseljeno mjesto.

 

Ono sto je zanimljivo jest da se navedeni clanci, tj stavke odnose na kretanje kroz naselje, a naselje se po cl.2/st.24 definira kao "prostor na kojem se redovi ili skupine zgrada nalaze s jedne ili s obiju strana ceste, dajući mu izgled ulice i čije su granice označene prometnim znakovima za obilježavanje naseljenih mjesta". Buduci da je na dionici ceste na kojoj sam zaustavljen ogranicenje 70, a ne 50km/h te se redovi i skupine zgrada ne nalaze neposredno s obe strane ceste, smatram da se policajac pozvao na krive clanke te samim tim i nalog ne bi trebao biti valjan, tj treba biti odbacen. Imam li opravdanu osnovu za zalbu?

 

Unaprijed hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Postavio bih jos samo jedno pitanje ukoliko je to u redu. Mislite li da se mozda pametnije pozvati na dolje navedeni članak? Unaprijed hvala na odgovoru.

 

Članak 294/5: Policijska uprava ili postaja koja tijekom obavljanja poslova nadzora utvrdi da je počinjen prekršaj za koji je propisana samo novčana kazna u utvrđenom iznosu do 1.000,00 kuna, u slučajevima kada prekršajem nije izazvano ometanje ili ugrožavanje drugih sudionika u prometu, odnosno ako je prekršaj osobito lake naravi a počinitelj nije prije činio slične prekršaje može umjesto novčane kazne sudioniku u prometu izreći mjeru usmenog ili pisanog upozorenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Molim pomoć eksperta,

Prije 10-tak dana navečer sam vozio 123km/h na mjestu gdje je ograničenje 70km/h na ulazu u Split. Nikoga nije bilo, 3 trake,itd... i slikan sam radarom RS-GS 11 koji su nedavno montirani kao fiksni. Kriv jesam. Danas sam dobio na kućnu adresu očitovanje tko je upravljao autom, prekoračenje navedeno kao 40km/h u naseljenom mjestu (uzeto u obzir 10%), od 2.000 do 5.000Kn kazne. Iskreno ovoliku kaznu nisam očekivao budući nisam ni upoznat s novim zakonom jer i nisam nikad kažnjavan. Molim Vas odgovor na koji način mogu, i je li ikako mogu, izbjeći plačanje ovolike kazne. Na forumima se piše o tome da se navede uža rodbina kojoj niste dužni navoditi identitet i slično. Molim Vaše mišljenje i savjet. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pao_Smarsa je napisao:

Imaš i mogućnost da tražiš od suda da ti novčanu kaznu promjene u rad za opće dobro ili tako nekako. Evo tu kod mene u okolici većinom to prolazi i ljudi koji su to zatražili odu na jedan dan očistiti snijeg ispred suda ili gradske vjećnice i to je to.

koliko "košta" jedan dan rada?Danas kada mnogi rade za 100 kuna dnevno a neki uopće ne dobivaju plaću,možda je ekonomićnije uzeti godišnji odmor i ušparati novac za kaznu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Split22 je napisao:

Molim pomoć eksperta,

Prije 10-tak dana navečer sam vozio 123km/h na mjestu gdje je ograničenje 70km/h na ulazu u Split. Nikoga nije bilo, 3 trake,itd... i slikan sam radarom RS-GS 11 koji su nedavno montirani kao fiksni. Kriv jesam. Danas sam dobio na kućnu adresu očitovanje tko je upravljao autom, prekoračenje navedeno kao 40km/h u naseljenom mjestu (uzeto u obzir 10%), od 2.000 do 5.000Kn kazne. Iskreno ovoliku kaznu nisam očekivao budući nisam ni upoznat s novim zakonom jer i nisam nikad kažnjavan. Molim Vas odgovor na koji način mogu, i je li ikako mogu, izbjeći plačanje ovolike kazne. Na forumima se piše o tome da se navede uža rodbina kojoj niste dužni navoditi identitet i slično. Molim Vaše mišljenje i savjet. Hvala

 

Odgovoriti da jeste upravljali vozilom.

 

Kad dođe prekršajni nalog pisati pregovor, priznati prekršaj, tražiti manju kaznu i priložiti dokaze o lošem imovinskom stanju.

 

Za "muljanje" ipak će te trebati k odvjetniku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija